Strona Główna EuropaPolskaDolny Śląsk Najkrótszy Szlak na Skopiec z Komarna – najwyższa góra w Górach Kaczawskich (KGP)

Najkrótszy Szlak na Skopiec z Komarna – najwyższa góra w Górach Kaczawskich (KGP)

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarze

Najwyższy szczyt Gór Kaczawskich, Skopiec (724 m n.p.m.) znajduje się 20 km na północny-wschód od Jeleniej Góry.  Skopiec jest najwyższą górą leżącą w paśmie Gór Kaczawskich i to właśnie w głównej mierze, dlatego turyści wybierają się by ją zdobyć. Nie jest to wysoka góra i często opisuje się ją jako wzniesienie. Różnica przewyższeń, które trzeba pokonać z parkingu w miejscowości Komarno a Skopcem wynosi niespełna 100 metrów. 

Z tego powodu szczyt jest doskonałym miejscem na rozpoczęcie swoich wędrówek z dziećmi. To właśnie Skopiec został górą, którą Leoś zdobył w 100% sam na własnych nogach gdy miał dwa lata. Takie szczyty są bezpieczne dla dzieci i nie stanowią dużego logistycznego wyzwania dla rodziców, dlatego można się w całości oddać pozytywnej eksploracji natury i spędzaniu czasu w górach.

Szczyt Skopiec - Góry Kaczawskie

Jeżeli Skopiec znajduje się na Twojej liście gór do zdobycia w książeczce PTTK „Korona Gór Polskich” to najszybszym szlakiem by go zdobyć jest zaparkowanie w miejscowości Komarno na parkingu znajdującym się na końcu miejscowości. Podążając szlakiem niebieskim wejście na Skopiec zajmuje niecałe 20 minut, podczas których trzeba pokonać około jeden kilometr. 

Szlak jest szeroki i prowadzi przez nieutwardzoną ścieżkę, którą można pokonać rowerem lub wózkiem trekkingowym. 

Ciekawym miejscem, który mija się zaraz po rozpoczęciu szlaku jest totem z zawieszonymi butami. Oryginalnie ma on kolor niebieski i znajdujące się na nim buty są pokolorowane na żółto. Totem jest instalacją artystyczną wykonaną przez lokalną artystkę Magdalenę Osak, która wykonała ją na pniu uschniętej czereśni w 2013 roku nadając jej nazwę „Into the Blue”. Pierwotnie buty na pomniku były zainstalowane na totemie pokazując, że idą one w kierunku nieba. Ludzie zaczęli jednak doczepiać swoje buty do pnia tworząc „pomnik strudzonego wędrowca”. Powiada się, że najlepiej jak sztuka żyje własnym życiem, jednak czy stworzenie totemu z butów jest estetyczne czy nie, to już nie nam oceniać. 

Na pewno jest to atrakcja, która wprowadzi trochę „życia” w wędrówkę na Skopiec.

Po wejściu na pierwsze wzniesienie należy odbić szlakiem w lewo przy rozwidleniu dróg. Nie należy się kierować szlakiem niebieskim, ponieważ prowadzi on na dół Komarna.

Tabliczka z napisem Skopiec znajduje się około 200 metrów od rozwidlenia po lewej i ma ono formę metalowej, żółtej tabliczki. Pod nią znajduje się skrzynka z pieczątką (jeżeli nie zostanie skradziona…) oraz różne przedmioty, które pozostawiają turyści.

Tak jak my, kochasz podróżować?

Wyjątkowa okazja - Kup pakiet i zaoszczędź 3800 zł!

To aż 63 e-booków o łącznej wartości 4078 zł kupisz za jedyne 219 zł, dzięki którym z lekkością i bez stresu zorganizujesz i przeżyjesz wymarzoną podróż – gdziekolwiek się wybierasz.

Co znajdziesz w środku?

● Przewodniki i wskazówki podróżnicze.
● Historie z podróży.
● Wskazówki językowe (angielski, hiszpański, włoski w podróży).
● Wskazówki, jak robić lepsze zdjęcia w podróży.
● Presety do zdjęć i filtry do filmów (ich wartość to 270 zł!).

● Przepisy kulinarne z różnych zakątków świata.

● Wskazówki, jak dbać o siebie na wakacjach.

Naszego ebooka „Ziemia kłodzka – mało znane miejsca”.

Szlak na Skopiec
Skopiec totem z butów - instalacja artystyczna
Skopiec KGP Góry Kaczawskie

Pomysł na rozwinięcie szlaku o inne szczyty takie jak pobliski Baraniec (720 m n.p.m.) lub Maślak (711 m n.p.m)

Jeżeli macie czas i chęci warto rozszerzyć sobie zwiedzanie o inne pobliskie szczyty znajdujące się koło Skopca. Przy pobliskiej wieży telegraficznej znajduje się szczyt góry Baraniec mierzącej 720 metrów. Można go zdobyć wracając ze Skopca i schodząc drugą stroną zbocza. Jeżeli będziecie kolekcjonować góry z Pogórza Kaczawskiego to warto zdobyć go przy okazji. 

Szczyt Baraniec przy wieży telegraficznej
Baraniec 720 m n.p.m.

Kolejnymi szczytami jest Folwarczna oraz Maślak znajdujące się po drugiej stronie przełęczy (zaraz za totemem z butów). Są to szczyty, które są trochę bardziej dzikie i ich znalezienie wymaga trochę większej wprawy, ponieważ nie prowadzi na nie żaden oficjalny szlak. W lecie widoczne są wydeptane ścieżki, jednak są one zdecydowanie mało uczęszczane przez turystów.

Swoje poszukiwania Maślaka opisaliśmy w osobnym wpisie, jeżeli więc chcecie wyruszyć w „busz” to zapraszamy do przeczytania naszego wpisu, w którym będziecie mogli zobaczyć jak wygląda przedzieranie się przez mało znane szlaki Pogórza Kaczawskiego. Szlak na górę Maślak – Diadem Polskich Gór.

Najkrótszy Szlak na Skopiec z Komarna - najwyższa góra w Górach Kaczawskich (KGP)
Najkrótszy Szlak na Skopiec z Komarna - najwyższa góra w Górach Kaczawskich (KGP)

Inne atrakcje Pogórza Kaczawskiego oraz Krainy Wygasłych Wulkanów

Jeżeli będziecie w Komarnie i po zdobyciu Skopca będziecie chcieli coś zjeść to warto udać się do pobliskiej miejscowości o nazwie Dobków. Znajduje się tam bardzo znana w rejonie Villa Gerta, którą prowadzi sympatyczny Krzysiek. W willi funkcjonuje także restauracja, która podaje przepyszne jedzenie w formie slow food i z naturalnych (głównie własnych lub lokalnych potrawach). Co więcej Krzysiek jest wielką skarbnicą wiedzy o regionie oraz o pobliskich atrakcjach. Dowiecie się tam co ciekawego można robić w pobliżu, jakie aktualnie warsztaty są prowadzone (nas na przykład zauroczyły warsztaty z robienia pierników).

Dodatkowo polecamy udanie się do Zagrody Sudeckiej będącej centrum edukacji o Krainie Wygasłych wulkanów. To właśnie tutaj dowiecie się, jak wulkany kształtowały ten region miliony lat temu, zaprojektujecie własny wulkan a nawet będziecie mogli przeżyć trzęsienie ziemi!

Jeżeli zainteresował Was ten temat to zapraszamy do przeczytania naszego wpisu Kraina Wygasłych Wulkanów – atrakcje dla dzieci bez wychodzenia w góry.

Najkrótszy Szlak na Skopiec z Komarna - najwyższa góra w Górach Kaczawskich (KGP)

Podsumowanie oraz interaktywna mapa

Poniżej zamieszczamy także interaktywną mapę z zaznaczonymi przez nas polecanymi punktami do odwiedzenia. Dzięki nim będziecie mogli spędzić fajnie dzień na Pogórzu Kaczawskim. Co więcej może dzięki niej zainteresujecie się bardziej tym regionem i będziecie chcieli go zwiedzić? Dajcie znać czy tak niskie góry i niszowa tematyka jest dla Was ciekawa!

Może zainteresują Cię też te wpisy:

Może spodobają Ci się te wpisy:

Zostaw komentarz

Udostępniając komentarz, potwierdzam znajomość polityki prywatności strony.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej