Krucza Skała (685 m n.p.m.) w Górach Kamiennych znajduje się w okolicach Lubawki i stanowi bardzo ciekawy punkt widokowy na okolice. Nie jest to wymagający szlak, chociaż w kilku miejscach jest ostrzejsze podejście, które może lekko zmęczyć. Cała trasa ma około 2 kilometry i prowadzi w formie pętli, której przejście nie powinno zajęć więcej niż godzinę. U nas, jak przystało na podróże z małymi dziećmi, zajęło to powyżej 2 godzin.
Oprócz pięknych widoków na końcu trasy jest to też okazja, by zapoznać się z Rezerwatem “Kruczy Kamień“, na którego teren się wstępuje. Idealne miejsce na dopełnienie dnia na przykład, po zwiedzaniu Lubawki.
Co więcej zaraz przy trasie znajduje się stara skocznia narciarska o nazwie “Krucza Skała” HS-94. Została wybudowana w okolicach 1924 roku i w 2016 roku przeszła renowację, tak więc jest to obiekt sprawny i czynny. Co ciekawe, rekordzistą skoczni jest Maciej Kot, który lądował na 96 metrze skoczni.
Kruczą Skałę odwiedziliśmy jako dopełnienie planu przy zwiedzaniu Lubawki. Opis Lubawki to sprawa na innego posta, ponieważ znajduje się tu kilka ciekawych atrakcji oraz historii, którym warto poświęcić osobny wpis.
Do Kruczej Skały dojechaliśmy od strony miasta oddalonym o kilka minut jazdy samochodem. Można też dojść do niej w 25 minut piechotą (2 km) z rynku miejskiego w Lubawce. Jeżeli ktoś jest niemotoryzowany to do miasta można dojechać pociągiem obsługiwanym przez Koleje Dolnośląskie (D26), kursującym z Wrocławia dojeżdżającym do Lubawki w około 3 godziny. Stacja PKP usytuowana jest praktycznie w samym rynku, więc dojazd pociągiem do Lubawki jest dość wygodnym rozwiązaniem.
Samochód zaparkowaliśmy na zjeździe znajdującym się zaraz przy małym kościele / plebanii, a skocznią narciarską. Na mapie zaznaczyliśmy to jako punkt startowy naszego wyjścia. Dokładną mapę z przebiegiem szlaku znajdziecie na końcu wpisu. Znajduje się tutaj mała polna droga, która pomieści kilka aut zaparkowanych równolegle.
Sam szlak nie jest zbyt wymagający, chociaż wszystko zależy od pory roku, w której zmierzacie odwiedzić Kruczą Skałę. W zimie gdy szlak może być oblodzony lub gdy jest mokro, to miejscami strome podejścia po skałach mogą być zdradliwe.
My Kruczą Skałę zdobyliśmy latem i czasami drobny żwir sprawiał, że czuliśmy się niepewnie. Dobre górskie buty z odpowiednim bieżnikiem na pewno sprawią, że będzie szło się stabilniej. Nawet zaryzykujemy stwierdzenie, że wzięcie kijków ze sobą na tak krótki szlak nie będzie jakimś absurdem czy wstydem – gdy chodzi o bezpieczeństwo na szlaku to nie ma co dyskutować. Często braliśmy kijki ze sobą na różnego typu szlaki i często nie były one przydatne. Czasami jednak były fajną atrakcją dla dzieci dodającym im “mocy” w chwilach słabości.
Dla rodziców z dziećmi: szlak do pokonania wyłącznie na nogach. Dla dzieci od lat 3-4 na spokojnie, swoim tempem są w stanie wejść na Kruczą Skałę. Mniejsze dzieci zalecamy brać w chuście lub nosidełku. Warto pamiętać, że Krucza Skała ma strome przepaście przy punkcie widokowym, dlatego trzeba być czujnym.
Podejście na Kruczą Skałę koło Lubawki - Gór Kamienne
Szlak rozpoczyna się prostą, szutrową drogą, gdzie po około 400 metrach odbija w lewo pod górę. Warto mieć ze sobą jakąś aplikację na telefon z mapą turystyczną (my polecamy zarówno mapy.cz jak i mapa-turystyczna) i od czasu do czasu kontrolować, czy nie ominęło się ścieżki.
Następnie trasa zaczyna się podnosić i rozpoczyna się wejście pod górę. Miejscami może być trochę bardziej stromo, ale jest to szlak, który nie powinien sprawić większości osób problemu.
Prowadzi on wąską ścieżką wśród wysokiej roślinności. Dopiero po pokonaniu pierwszego wzniesienia zaczyna być trochę bardziej cywilizowana i przypominać ścieżkę górską. Ma ona jednak swój klimat i w kilku miejscach można się zatrzymać na podziwianie widoków.
Szlak nie jest często używany przez turystów, ale też nie można powiedzieć, ze jest zapomniany. Plusem jest to, że nasz Loki bez żadnych skrupułów mógł biegać i zwiedzać okoliczne zakamarki.
Punkt widokowy na Kruczej Skale ma formę wystającej skały i oferuje piękny widok na Lubawkę i zalew Bukówkę. Dobre oko wypatrzy też górę Zadzierną, wznoszącą się zaraz przy zalewie. Jest to kolejny genialny punkt widokowy na okolicę, który warto poznać. Znajduje się tam ławeczka, na której można wygodnie się rozsiąść i podziwiać piękną panoramę.
Rezerwat przyrody "Kruczy Kamień" - dlaczego założono rezerwat?
O założeniu w tym miejscu rezerwatu przyrody zadecydowano w roku 1954. Jest to rezerwat przyrody nieożywionej mający na celu uchronienie tego wyjątkowego miejsca. Ma on powierzchnię około 12 hektarów i chroni formy skalne, będące przykładem intruzji skał wulkanicznych.
Ochroną rezerwatową objęta jest partia szczytowa góry Krucza Skała z jej południowym zboczem opadającym bardzo stromo kilkudziesięciometrowym urwiskiem do Kruczej Doliny (doliny potoku Raby).
Znajdują się tu wysokie urwiska skalne dochodzące do 30 m i bardzo dobrze, że powstało tutaj miejsce chronione, ponieważ stanowi bardzo ciekawe miejsce zarówno dla turystyki, jak i okolicznych mieszkańców.
Skocznia narciarska "Krucza Skała" - naturalna skocznia na zboczu góry
Skocznia narciarska “Krucza Skała” powstała w 1924 roku, wtedy w Ullersdorfie na terenie Niemiec (po II wojnie światowej miejscowość Ulanowice, obecnie dzielnica Lubawki zwana Podlesiem).
Skocznia była częścią jednego z wielu budowanych w tamtym okresie ośrodków przygotowań olimpijskich reprezentacji Niemiec. Inną skocznią z tego projektu była skocznia narciarska w Dusznikach-Zdroju, po której aktualnie zostały tylko stare rusztowania. W okresie międzywojennym najważniejszymi zawodami na Kruczej Skale były Mistrzostwa Dolnego Śląska , które odbył się 21 stycznia 1931.
Po wojnie skocznia była kilka razy przebudowywana, początkowo K 40 stała się ostatecznie K 85 (w 1984). Kolejna ważna modernizacja nastąpiła w 1998 roku (wybudowano m.in. wieżę sędziowską). Na skoczni kilkakrotnie odbywały się zawody w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady i Spartakiady Młodzieży.
Skocznia w wyniku dofinansowania wojewódzkiego została zmodernizowana i przygotowana do zawodów zimowej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która nie odbył się z powodu braku śniegu. Skocznia została jednak naprawiona i w uroczystym otwarciu w 2016 roku uczestniczył mistrz olimpijski Wojciech Fortuna.
My przy skoczni byliśmy w 2023 roku i prawdę mówiąc wydaje się dość opuszczona i początkowo myśleliśmy, że obiekt jest niezdatny do użytku. Możliwe, że dopiero na zimę następują prace przygotowujące skocznie do sezonu.
Podsumowanie wejścia na Kruczą Skałę oraz interaktywna mapa
Szlak na Kruczą Skałę jest ciekawym pomysłem na dopełnienie wędrówki w okolicy Lubawki. Rozlegają się z niego piękne widoki na okolice i na pewno na jej szczycie spędzicie kilkanaście minut podziwiając panoramę.
Jeżeli poszukujecie dodatkowych atrakcji w pobliżu to wejście na Świętą Górę (701 m n.p.m.) lub Zadzierną znajdującą się obok zbiornika Bukówka będzie bardzo fajnym dopełnieniem dnia.
Szlak na Kruczą Skałę jest możliwy z dziećmi, jednak należy zachować szczególną ostrożność ze względu na strome zbocza skał, które miejscami nawet osiągają 30 metrów. Ścieżka jest oddalona od niebezpiecznych miejsc, więc nie ma bezpośredniego zagrożenia, jednak warto zaznaczyć to w tekście.
Na końcu wpisu jak zawsze podajemy Wam interaktywną mapę z wytyczoną trasą, jaką pokonaliśmy by zdobyć Kruczą Skałę. Mamy nadzieję, że pomoże Wam ona w planowaniu odkrywania tajemnic Lubawki i jej pięknej okolicy.
Sprawdź naszą Mapę Rekordowych Miejsc na Dolnym Śląsku
Odkryj w niej wiele niepowtarzalnych i rekordowych miejsc jakie możecie odkryć na Dolnym Śląsku. Koniecznie sprawdź i nigdy nie pomiń już wyjątkowej atrakcji na Twojej trasie.
Jeżeli kiedyś Ci się zdarzyło, że dopiero po fakcie dowiedziałeś się o fascynującym miejscu na Dolnym Śląsku to z naszą mapą zawsze będziesz wiedział jaka Wyjątkowa Atrakcja znajduje się na Twojej trasie. Sprawdź gdzie leży pustynia w środku lasu, gdzie jest najdłuższy kamienny wiadukt lub gdzie znajdziesz Srajludka.