Strona Główna Dolny Śląsk Kamieniołom Łomy w Lubiechowej – w poszukiwaniu agatów i innych minerałów

Kamieniołom Łomy w Lubiechowej – w poszukiwaniu agatów i innych minerałów

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Kamieniołom Łomy w Lubiechowej na Dolnym Śląsku odwiedziliśmy przy okazji zwiedzania Krateru na górze Jeziorna. Poszukiwaliśmy atrakcji, która będzie ciekawa dla naszego Leosia, a także nie będzie stanowiła wyzwania dla ciężarnej. Tak oto trafiliśmy na ślad Kamieniołomu „Łomy” w Lubiechowej (między Złotoryją a Jelenią Górą), która znana jest ze złóż minerałów i tego, że można na jej terenie znaleźć m.in. agaty, ametystów czy kwarców mlecznych. Ile razy widzieliśmy na jarmarkach sprzedawców pięknych kamieni i myśleliśmy sobie, że fajnie by było taki znaleźć, a w kamieniołomie jest to możliwe. Nawet takim amatorom, jak my udało się znaleźć co nieco a samo łupanie kamieni było wielką atrakcją dla Leosia. Dodatkowo echo łupania kamieni w poszukiwaniu „tych błyszczących” rozchodzących się wewnątrz kamieniołomu było kolejnym powodem do radości dla malucha, który później głośno mógł wykrzykiwać ” BAM, BAM, BAM!„.

Kamieniołom Łomy w Lubiechowej - w poszukiwaniu agatów i innych minerałów

Główną atrakcją, jaką możecie liczyć odwiedzając nieczynny Kamieniołom w Lubiechowej jest oczywiście poszukiwanie minerałów. Jednak jeżeli jesteście dalecy od tego, by przeszukiwać zwaliska kamieni to sama forma geologiczna tego miejsca jest warta uwagi. Jak w większości Pogórza Kaczawskiego wzniesienia mają historię powulkaniczną i ich morfologia oraz budowa geologiczna jest związana z występowaniem zastygłej magmy, która zalewała te tereny. Łącznie kamieniołom składa się z 7 warstw potoków lawowych o wysokości 60 metrów. To właśnie podczas zastygania tych struktur wytworzyły się pęcherzyki gazowe, które w niektórych wypadkach zostały wtórnie wypełnione tworząc geody. To właśnie w nich można znaleźć interesujące kruszce tj. agaty, kwarce mleczne lub ametysty.

Kamieniołom jest miejscem ogólnodostępnym i podczas naszych odwiedzin spotkaliśmy kilka grup poszukujących swoich własnych skarbów. Nam udało się znaleźć kilka kamieni (prawdopodobnie kwarców mlecznych) i Leoś był zachwycony tym, że może odnaleźć błyszczące kamyki. Każdy z nich był dla niego wyjątkowy i koniecznie musiał wrócić z nami do domu. Tak więc wzbogaciliśmy się o kilka kilogramów połyskujących kamieni.

Warto nadmienić, że samo drążenie skał w ścianie starego kamieniołomu jest niedozwolone. Poszukiwać minerałów można jedynie w gruzowiskach.

Kamieniołom Łomy w Lubiechowej - w poszukiwaniu agatów i innych minerałów
Kamieniołom Łomy w Lubiechowej - w poszukiwaniu agatów i innych minerałów

Punkt widokowy na szczycie zbocza kamieniołomu w Lubiechowej

Dodatkową atrakcją jaką na pewno urozmaici Wasz pobyt w starym kamieniołomie jest piękny punkt widokowy, który jest zlokalizowany na szczycie zbocza. By na niego trzeba się trochę powspinać po dość szorstki zboczu, dlatego warto wyposażyć się w buty o dobrym bieżniku lub być ostrożnym. Gdy już wdrapiemy się na szczyt należy iść wąską ścieżką w lewo. W lecie będzie prowadziła tam dobrze widoczna dróżka, więc nie powinno być problemów ze znalezieniem właściwej drogi. Ze szczytu kamieniołomu można podziwiać okolice Lubiechowej.

Tak jak my, kochasz podróżować?

Wyjątkowa okazja - Kup pakiet i zaoszczędź 2 663 zł!

To aż 33 e-booków o łącznej wartości 2863 zł kupisz za jedyne 200 zł. dzięki którym z lekkością i bez stresu zorganizujesz i przeżyjesz wymarzoną podróż – gdziekolwiek się wybierasz.

Co znajdziesz w środku?

● Przewodniki i wskazówki podróżnicze.
● Historie z podróży.
● Wskazówki językowe (angielski, hiszpański, włoski w podróży).
● Wskazówki, jak robić lepsze zdjęcia w podróży.
● Presety do zdjęć i filtry do filmów (ich wartość to 270 zł!).

● Przepisy kulinarne z różnych zakątków świata.

● Wskazówki, jak dbać o siebie na wakacjach.

Naszego ebooka „Ziemia kłodzka – mało znane miejsca”.


W pakiecie Świat bez Granic znajdziesz m.in.: KOMPLEKSOWY PRZEWODNIK PO MADERZE I PORTO SANTO – LOST Italianos | ANGIELSKI W PODRÓŻY: TWÓJ PASZPORT DO BEZSTRESOWEJ KOMUNIKACJI – Englopolis | NASZA PODRÓŻ NA SIÓDMY KONTYNENT – Podróże Wojownika | PORADNIK PODRÓŻY NA WŁASNĄ RĘKĘ – Podróże w etacie | JAK TWORZYĆ PIĘKNE ZDJĘCIA TELEFONEM W PODRÓŻY – Buuba | PATAGONIA. MINIPRZEWODNIK – Take Your Way | STAĆ MNIE NA NOWY YORK – Crazy Travel Bag | PODRÓŻE KULINARNE CEBULI – The Traveling Onion | INTERAKTYWNY SPACEROWNIK PO KRAKOWIE – Weekendówka | ODKRYJ TAJEMNICE BARCELONY – Aurelia W Barcelonie | 2 GODZINY OD OSLO – November Travelers | PRZEWODNIK PO PERU – Iza Handerek | LUT PAKA: 16 FILTRÓW DO FILMÓW – Szatrasie | PRESETY SUMMER+2 EBOOKI – Magdaena Mizera Fotografia | PRZEWODNIK PO LONDYNIE – świat Podróży | PIERWSZE KROKI W SZWECJI – Ta Hania | PIERWSZA PODRÓŻ CAMPEREM – CampRest.com | i wiele więcej!

Kamieniołom Łomy w Lubiechowej - w poszukiwaniu agatów i innych minerałów
Kamieniołom Łomy w Lubiechowej - w poszukiwaniu agatów i innych minerałów

Podsumowanie i porady

Poszukiwanie minerałów w starym kamieniołomie jest bardzo ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu dla rodzin z dziećmi. Na jego terenie znajduje się zadaszona wiata z kilkoma stołami i krzesłami. Dodatkowo zostało tam wyznaczone miejsce na ognisko.

Każdy, kto chciałby dowiedzieć się trochę więcej na temat tego obiektu może skorzystać z tablicy informacyjnej znajdującej się koło wiaty.

Samochód można zaparkować bezpośrednio na terenie kamieniołomu. Końcówka drogi prowadzi szutrem. Polecamy jednak pozostawić swoje auto przez wjazdem do samego kamieniołomu. Na pewno przyjemniej będzie spędzić czas otoczonym naturą niż zaparkowanymi autami.

Jeżeli jesteście nastawieni na poszukiwanie minerałów to warto wyposażyć się w młoteczek i dłuto by sprawnie rozbijać większe kamienie.

Na Pogórzu Kaczawskim organizowane są warsztaty geologiczne, podczas których z przewodnikiem można zwiedzić teren i zaczerpnąć wiedzy od profesjonalisty – więcej informacji znajdziecie tutaj – Warsztaty Geologiczne.

Pomimo tego, że jest to miejsce dość rozpoznawalne wśród poszukiwaczy minerałów to jeszcze można znaleźć na jego terenie sporo ciekawych egzemplarzy.

Życzymy szczęścia w poszukiwaniach i dobrej zabawy!

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga