Wieża widokowa na Czerńcu - Góry Bystrzyckie
Strona Główna EuropaPolskaDolny Śląsk Wieża widokowa na górze Czerniec – najkrótszy szlak z Gniewoszowa

Wieża widokowa na górze Czerniec – najkrótszy szlak z Gniewoszowa

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarz

Wieża widokowa na górze Czerniec to drewniana konstrukcja, jaka wznosi się w Górach Bystrzyckich i oferuje piękne widoki na okolice. Bystre oko turysty przy dobrych warunkach atmosferycznych będzie mogło dostrzec aż 7 wież widokowych, które znajdują się na pobliskich szczytach. Jak widzicie, jest to więc bardzo fajny punkt widokowy, który zdecydowanie polecamy zwiedzić będąc w okolicy. 

Wieża widokowa na Czerńcu to kolejna wieża jaką zdobyliśmy, by uzupełnić nasz zbiór wież widokowych (stojących w naturze – czyli beż wież widokowych w miastach, czy zamkach), które powoli kolekcjonujemy. Nie jest to proste zadanie, ponieważ wieże widokowe na Dolnym Śląsku ścielą się gęsto i nie jest wcale łatwo nadgonić cały zbiór. Jeżeli jesteście ciekawi, jakie wieże widokowe znajdziecie jeszcze w województwie dolnośląskim, to zapraszam do sprawdzenia: Wieże widokowe na Dolnym Śląsku.

Wieża widokowa na górze Czerniec z drona DJI Mini 2

Żeby zdobyć pieszo górę Czerniec, na której znajduje się wieża widokowa postanowiliśmy wyruszyć z Autostrady Sudeckiej. Jest to jedna z najbardziej krajobrazowych dróg na Dolnym Śląsku, jakie możecie sobie wyobrazić. Piękne rozległe panoramy sprawiają, że zawsze przyjeżdżamy tutaj oczarowani wyjątkowością tego miejsca.

Co więcej sama historia powstania Autostrady Sudeckiej jest bardzo ciekawa i polecam się z nią zapoznać. To właśnie jej i pobliskiemu zamkowi Szczerba poświęcony jest cały rozdział w naszym ebooku o „Mało znanych miejscach na ziemi kłodzkiej„, który polecamy sprawdzić. Znajdziecie w nim 20 gotowych tras i propozycji na wycieczki, tak więc jeżeli tak jak nas, zauroczy Cię magia ziemi kłodzkiej, to wraz z naszym ebookiem możesz zgłębić jej zakamarki.

Wyruszyliśmy więc szlakiem żółtym, który prowadzi szeroką, polną drogą. Trasa jest dobrze oznaczona i występują tutaj tablice informujące, że zmierza się w kierunku wieży widokowej. Trasa nie jest wymagająca i 6 kilometrową pętlę można przejść w około 2 godziny i 15 minut. Oczywiście plan zakładałby sprawne, piesze przejście bez żadnych odpoczynków, ani podziwiania widoków. Dla nas więc nie było opcji, żeby przejść ten szlak w takim czasie. Aby cieszyć się widokami i przejść ten szlak wolnym krokiem trzeba liczyć około 3 godziny. Szlak nie jest skomplikowany i na rozwidleniach ustawione zostały tablice wskazujące kierunek do wieży. Głównie skręca się w lewe odejście i dopiero przy samej wieży należy odbić w prawo. Warto mieć ze sobą mapę online, która będzie wspomagała nawigację w terenie.

Pierwszy odcinek szlaku żółtego prowadzi polami na otwartej przestrzeni. W lecie może być to uciążliwe ze względu na słońce, jednak później wchodzi się do lasu i cień już odpowiednio chroni nas przed upałem.

Trasę można zrealizować też na rowerach górskich i jak widzieliśmy wiele osób wybiera także tę możliwość. Trasa nie ma bardzo stromych nachyleń.

Szlak żółty z Gniewoszowa na wieżę widokową Czerniec

Wieża widokowa na górze Czerniec - piękna panorama na ziemię kłodzką

Wieża widokowa na górze Czerniec jest drewnianą konstrukcją z platformą widokową w kształcie „bocianiego gniazda” usytuowaną na około 20 metrach. Rozlega się z niej przepiękna panorama na pobliskie góry i turyści mogą podziwiać z niej między innymi Góry Orlickie oraz kryjące się na horyzoncie Góry Stołowe. Patrząc w inną stronę można ujrzeć Góry Bardzkie, Góry Złote, Góry Sowie oraz Masyw Śnieżnika.

Jak pisaliśmy wcześniej, można z niej zobaczyć także kilka wież widokowych i przy dobrych warunkach atmosferycznych dostrzec można wieżę widokową na Jagodnej, Wieżę widokową na Śnieżniku, Wieżę widokową na Orlicy, Wieżę na Trójmorskim Wierchu czy Suchym Vrchu w Czechach.

Szczerze powiedziawszy panorama jest bardzo rozległa i zdecydowanie warto wziąć ze sobą lornetkę, żeby móc lepiej przyjrzeć się poszczególnym szczytom.

Wieża widokowa na Czerńcu została oficjalnie otwarta 28 czerwca 2021 roku, więc jest to względnie nowy obiekt, który zdobi nasze dolnośląskie szczyty. Powstał on w ramach rozwoju Euroregionu Glacensis, który zagospodarowuje  mniej popularne szczyty na pograniczu polsko-czeskim. Dzięki temu programowi powstało wiele nowych wież widokowych a inne przeszły renowację. Jest to bardzo dobry przykład tego, że wieża widokowa na szczycie może sprawić, że góra stanie się popularnym obiektem do odwiedzin przez turystów. Dzięki temu rozładuje bardziej popularne szlaki i przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki.

Wieża widokowa na Czerńcu
Wieża widokowa na górze Czerniec z drona DJI Mini 2

Powrót szlakiem żółtym w formie pętli - widowiskowa polana prowadząca do Gniewoszowa

Uwielbiamy wytyczać szlaki w formie pętli z tego powodu, że szlak nie jest nudny i zawsze ma do zaoferowania więcej widoków. Tym razem jednak schodząc szlakiem żółtym z wieży widokowej na Czerńcu zostaliśmy zauroczeni przez piękny widok przy polanie, dlatego jeżeli ktoś z Was ma możliwość zejścia tym szlakiem to zdecydowanie rekomendujemy ten wybór.

Ten odcinek prowadzi w początkowej fazie przez szutrową drogę, aż do zadaszonej wiaty. Następnie należy skręcić w lewo i przez około 500 metrów iść spokojnym, szutrowym szlakiem. Na kolejnym rozwidleniu trzeba skręcić w prawo i wejść w ścieżkę leśną z dość sporymi koleinami. Dla naszego Lokiego było to miejsce, które poprawiło psie morale, ponieważ koleiny były wypełnione wodą i nasz czworonożny członek rodziny mógł szaleć w nich do woli.

Po wyjściu z lasu wkracza się na polanę ze stromym zejściem, która jest genialnym punktem widokowym. Przestrzeń jaką tutaj można zobaczyć jest fenomenalna i na pewno zachwyci niejednego turystę.

Końcowy odcinek szlaku prowadzi przez kawałek Autostrady Sudeckiej i przez około 500 metrów trzeba wspinać się pod górę asfaltową drogą.

Ziemia Kłodzka punkt widokowy

Podsumowanie oraz interaktywna mapa

Szlak na wieżę widokową na Czerniec nie jest wymagającą trasą, którą można przejść w około 3 godziny biorąc pod uwagę czas poświęcony na podziwianie widoków.

Szlak ze względu na swoje niskie wzniesienia nadaje się na wędrówki z dziećmi, a wprawieni rowerzyści moją go pokonać na swoich jednośladach. Często też pytacie, czy dany szlak można zdobyć z wózkiem i naszym zdaniem jedyną opcją na zdobycie Czerńca z wózkiem jest wybranie modelu przeznaczonego do trekkingu z dużymi kołami.

Jak zawsze na koniec wpisu dodajemy interaktywną mapę z wytyczonym szlakiem. Mamy nadzieję, że ułatwi Wam on planowanie następnej swojej wycieczki na ziemię kłodzką.

Poszukujesz świetnej miejscówki na nocleg na ziemi kłodzkiej? Sprawdź Ponikwa36 - wielki dom mogący pomieścić do 16 osób

Często pytacie nas o miejscówki godne polecenia, jako miejsca noclegowe na ziemi kłodzkiej. W tym wpisie chcieliśmy Wam pokazać przepiękny dom jednorodzinny w Ponikwie, do którego zostaliśmy zaproszeni przez właścicieli domu.

Ponikwa36 to ponad 300 m2 przygotowanych na wyłączność dla gości. Jest to więc miejsce idealne na przyjazd na przykład 3 rodzin, które łączy wspólna pasja jakimi są góry. Dodatkowo Ponikwa sprawdzi się jako fajne miejsce na rodzinne przyjęcia lub zjazdy.

A co goście mają do dyspozycji?

Każdy znajdzie swój kąt w jednej z 6 sypialni, w przestronnej kuchni można stworzyć każdy posiłek a w ogrodzie zrobić ognisko. Jeżeli ktoś musi połączyć wyjazd z pracą, to też nie będzie to problem, ponieważ do dyspozycji gości jest gabinet. A po pracy można zapewnić sobie rozrywkę na bilardzie lub zrelaksować się w saunie.

Dla dzieci też jest sporo atrakcji. Nasz Leoś i Czarek przepadli zupełnie w wielkim pokoju będącym bawialnią. Pełno zabawek każdego typu, klocki, drabinki, maskotki, gry… Dla każdego coś fajnego.

Sprawdźcie też nasz film o Ponikwie36 – na pewno przekona Was, że jest to miejsce idealne na wielkie wyprawy na ziemi kłodzkiej – my polecamy!

Spodobała Ci się ziemia kłodzka?

Sprawdź naszego ebooka i mapę o ziemi kłodzkiej

Poznaj wyjątkowe miejsca tego pięknego regionu, które przygotowaliśmy dla każdego pasjonata ziemi kłodzkiej.

Ebook wyjątkowe miejsca ziemi kłodzkiej

Ziemia kłodzka kryje wiele tajemnic. Z naszym ebookiem odkryjesz 20 wyjątkowych i mało znanych tras, które pozwolą Ci odkryć na nowo ten piękny region.

Chcesz być pewny, że podczas Twojej przyszłej wycieczki nie pominiesz żadnych wyjątkowych atrakcji na terenie ziemi kłodzkiej? Z naszą mapą wędrówki po tym regionie będą niezwykle proste i pokażą Ci na wyciągnięcie ręki, jakie atrakcje czekają na Ciebie na trasie.

Mapa atrakcji ziemi kłodzkiej

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga