Strona Główna Niemcy Szlak na Luž (Lausche) – Korona Sudetów | Niemcy

Szlak na Luž (Lausche) – Korona Sudetów | Niemcy

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 12 komentarzy

Góra Luž ( z niem. Lausche) to szczyt wchodzący w skład Korony Sudetów, znajdujący się na przy granicy niemiecko-czeskiej. Jest to najwyższy szczyt w paśmie gór Łużyckich sięgający 793 m n.p.m. z przepięknym punktem widokowym rozlegającym się na panoramę pobliskiego Olbersdorfu, Zittau oraz Bogatyni. Nie jest to wymagająca górą, o niewielkich wzniesieniach, idealna dla osób starszych oraz rodzin z dziećmi. Trasę z powodzeniem można zrealizować w przeciągu 1 godziny idąc w jedną stronę od miejscowości Waltersdorf. Chyba, że tak jak my, pójdziecie ze znajomym z akordeonem, grającym dla niemieckich turystów skoczne, ludowe piosenki to może zająć Wam to więcej czasu 😉

Szlak na Luż z Waltersdorf (Korona Sudetów)

Szlak zielony na górę Luž (Lausche) z miejscowości Waltersdorf

Do Waltersdorfu przyjechaliśmy z pobliskiej Żytawy (niem. Zittau), oddalonego od niej o niecałe 15 kilometrów. Miejsce parkingowe znaleźliśmy przy hotelu Rübezahlbaude i wyruszyliśmy szlakiem zielonym. Nie jest to długa trasa, ponieważ liczy w obie strony około 3 kilometry. W tym czasie trzeba pokonać 220 metrów wzwyż leśną kamienistą ścieżką. Po drodze napotkaliśmy kilka ławeczek oraz jeżeli nieznacznie zboczymy ze ścieżki to zobaczymy niewielką grotę (zejście) do ujęcia wody pitnej.

Jeżeli swoją wyprawę zaplanujecie na zimę, to zbocze góry przy hotelu Rübezahlbaude służy także jako stok narciarski. Jest to raczej kameralny ośrodek narciarski do spokojnego, leniwego zjazdu, niż do ekstremalnych przeżyć.

Ciekawostką jest to, że Luž z punktu geologicznego jest dawną kopułą wulkaniczną, dlatego jest ona wyrazistą stożkową formą, wyróżniającą się na pobliskim krajobrazie. Dawniej na szczycie góry znajdowała się gospoda z wieżą widokową. Dzisiaj możemy odnaleźć po niej tylko fundamenty, ponieważ w roku 1823 zajął ją pożar i doszczętnie zniszczył przybytek.

Szlak na Luż z Waltersdorf (Korona Sudetów)
Szlak na Luż z Waltersdorf (Korona Sudetów)
Szlak na Luż z Waltersdorf (Korona Sudetów)
Szlak na Luż z Waltersdorf (Korona Sudetów)
Szlak na Luż z Waltersdorf (Korona Sudetów)

Punkty widokowe na szczycie Luž

Tak jak wspominaliśmy, Luž jest górą powulkaniczną i z jej szczytu rozlegają się przepiękne widoki na pasmo gór Łużyckich i Żytawskich. Przy dobrej widoczności zobaczyć można także kominy elektrowni przy Bogatyni. Jest to idealne miejsce na spotkanie ze znajomymi, gdzie w ciszy i spokoju będziecie mogli pogadać i wypocząć.

W pobliżu szczytu znajduje się też drugi punkt widokowy, który naszym zdaniem jest dużo lepszy od tego zlokalizowanego na wierzchołku Luž'a. Jest to ławeczka znajdująca się na zboczu góry z przepięknym widokiem na Waltersdorf. Z dala od ludzi było to dobre miejsce na zrobienie małej biesiady w akompaniamencie akordeonu i hitów takich jak "Bawarskie Ludowe", czy też "Kalinka".

Szlak na Luż z Waltersdorf (Korona Sudetów)
Szlak na Luż z Waltersdorf (Korona Sudetów)
Szlak na Luż z Waltersdorf (Korona Sudetów)
Szlak na Luż z Waltersdorf (Korona Sudetów)
Szlak na Luż z Waltersdorf (Korona Sudetów)
Szlak na Luż z Waltersdorf (Korona Sudetów)

Podsumowanie szlaku na Luž (Lausche)

  • Na górę Luž proponujemy wejść od strony miasteczka Waltersdorf i zatrzymać się na parkingu przy drodze leśnej (skręcić w lewo przy hotelu) i zatrzymać się na rozwidleniu szlaków. Nie podjeżdżajcie wyżej pod górę, ponieważ znajduje się tam kolejny hotel z płatnym parkingiem.
  • Szlak w jedną stronę planowany jest na około 30 minut drogi, jednak pobliskie panoramy oraz liczne punkty widokowe na pewno sprawią, że będziecie chcieli zostać tutaj na trochę dłużej.
  • Na szczyt Luža prowadzi zielony szlak. Mniej więcej po przejściu jednego kilometra będziecie mogli zobaczyć ujęcie wody pitnej wyglądającą jak wejście do piwniczki.
  • Szlak nie jest stromy i można go zrealizować wraz z dziećmi. Spotkaliśmy też kilku kolarzy, którzy zdobywali ten szczyt na dwóch kółkach.

Pod spodem dodajemy mapę gdzie punktem startowym jest darmowy parking na rozwidleniu w lesie, gdzie zaparkowaliśmy a punktem końcowym Luż (Laushe). Dodajemy ją w Mapach Google, ponieważ nasze Mapy-Turystyczne, ani Mapy.cz nie mają wyznaczalnych szlaków. Trasa jest jednak naprawdę prosta i nikt nie powinien się na niej zgubić.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej