Strona Główna Czechy Broumowskie Ściany (Broumovské stěny) szlak na Koronę

Broumowskie Ściany (Broumovské stěny) szlak na Koronę

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 14 komentarzy

Broumowskie Ściany ( z czes. Broumovské stěny) zlokalizowane są na pograniczu Polski i Czech na Ziemi Kłodzkiej w województwie dolnośląskim. Pewnie większość z Was wie, gdzie położony jest Szczeliniec Wielki? Jeżeli tak, to polecana przez nas atrakcja znajduje się zaledwie kilka kilometrów od niego i można na nią wejść z miejscowości Pasterka.  Jeżeli nie, to mapka zamieszczona na końcu wpisu na pewno Wam pomoże.

Osobiście, ta trasa dla nas jest odkryciem na miarę najlepszego szlaku górskiego w Sudetach, które jest połączeniem rozległych widoków widocznych ze Szczelińca Wielkiego oraz form skalnych znanych nam z Błędnych Skał. Co lepsze, nie jest też tak oblegane i nawet w święta nie znajdziecie na nim tłumów. Jeżeli więc chcecie zobaczyć coś ciekawego, powspinać się po skałach oraz podziwiać widoki z licznych punktów widokowych, to koniecznie musicie zaplanować swój wyjazd na Broumowskie Ściany.

Broumovske Steny - szlak na Korunę z Pasterki

Szlak na Koronę z Pasterki (Broumovské Stěny) - połączenie Szczelińca Wielkiego z Błędnymi Skałami

Swoją trasę na Broumowskie Ściany zaplanowaliśmy na majówkę. Zawsze stronimy od miejsc mocno popularnych w dni wolne i wolimy wybrać mniej znane zakątki górskie. Tak właśnie trafiliśmy na wzmiankę o Broumowskich Ścianach znajdujących się w Czechach, w pobliżu granicy z Polską. Jak zawsze wyznaczyliśmy sobie trasę w kształcie pętli, by móc zwiedzić jak najwięcej i dopiero wrócić do samochodu. Wyruszyliśmy z parkingu w Pasterce, zlokalizowanego kilkaset metrów przed Schroniskiem PTTK Pasterka. Można też zaparkować bezpośrednio przy schronisku, jednak trasa wjazdowa była mocno wyboista i nie chcieliśmy narażać amortyzatorów naszego auta.

Wyruszyliśmy więc niebieskim szlakiem w kierunku granicy z Czechami. Całą trasa wyniosła około 15 kilometrów, którą wolnym krokiem pokonaliśmy w około 4 godziny. Na trasie nie występują wysokie przewyższenia, dlatego jest to bardzo dobry pomysł na rodzinne wyprawy oraz dla osób rzadko podróżujących w góry. Osoby bardziej zaprawione w boju mogą nadrobić kondycję wydłużając szlak i starając się przejść całą żółtą trasę aż do kaplicy Matki Bożej Śnieżnej zbudowaną w kształcie gwiazdy. My zaplanowaliśmy sobie krótszą trasę, ponieważ dopiero później dowiedzieliśmy się o tej unikatowej atrakcji i jesteśmy już pewni, że pojedziemy tam znowu. Nasza trasa prowadziła z Pasterki do Korony, będącą urwiskiem zlokalizowanym na grzbiecie Broumowskich Ścian.

Broumovske Steny - szlak na Korunę z Pasterki
Broumovske Steny - szlak na Korunę z Pasterki
Broumovske Steny - szlak na Korunę z Pasterki
Broumovske Steny - szlak na Korunę z Pasterki

Początek szlaku z Pasterki na (o)błędne skały w Broumowskich Ścianach

Początkowy odcinek prowadzi szlakiem niebieskim z miejscowości Pasterka. Przez około 2 kilometry  idzie się drogą leśną z niewielkimi przewyższeniami aż do rozwidlenia szlaków. Żeby dojść do Korony należy pójść dalej szlakiem czerwonym aż do rozejścia ze szlakiem żółtym. Tutaj trzeba mieć się na baczności, ponieważ łatwo można przegapić moment rozwidlenia. Szlak żółty odchodzi pod kątem około 150 stopni w stosunku do szlaku czerwonego. W dodatku jego oznaczenie jest od drugiej strony trasy a ścieżka nie jest dobrze widoczna. Po wstąpieniu na szlak żółty zaczną się pierwsze atrakcje Broumowskiech Ścian.

Wchodzimy bowiem do miejsca, w którym królują skały. Liczne otaczające głazy zostały ukształtowane na wskutek erozji wietrznej tworząc przy tym strzeliste formy wystające ponad ziemię oraz przypominające różne rzeczy czy zwierzęta. Zobaczyć możemy między innymi kota, kaczkę, sowę,  leżącego mnicha czy kowadło. Zaczynają się także punkty widokowe, z których widać m.in. Szczeliniec Wielki oraz Pasterkę. Bardzo podobne punkty widokowe ze skał występują w Radkowskich Skałach.

Broumovske Steny - szlak na Korunę z Pasterki
Broumovske Steny - szlak na Korunę z Pasterki
Broumovske Steny - szlak na Korunę z Pasterki
Broumovske Steny - szlak na Korunę z Pasterki
Broumovske Steny - szlak na Korunę z Pasterki

Kontynuacja szlaku żółto/zielonego na Koronę w Broumowskich Ścianach

Kolejnym zakątkiem do którego chcieliśmy dotrzeć jest Korona, będąca urwistą ścianą na zboczu góry. Na niektórych papierowych mapach Korona nie jest zaznaczona i przed wyjazdem warto byłoby sprawdzić, czy Wasza mapa jest aktualna. Jak nie, to polecamy zainstalować sobie mapę turystyczną na telefon. Często pomaga ona się odnaleźć w różnych sytuacjach zaznaczając  przy tym aktualną pozycję na podstawie GPS.

Żeby dostać się do Korony, należy obrać szlak zielony oraz ponownie wejść na szlak żółty po przejściu ok. 500 metrów. Po pokonaniu pierwszego wzniesienia na żółtym szlaku należy odbić w prawo i kontynuować drogę aż do korony. Jest to ślepy szlak, dlatego powrót jest tą samą drogą. Jeżeli ktoś z Was chciałby zrobić sobie dłuższą, trasę to może jeszcze odbić żółtym szlakiem w lewo do Kamiennej Bramy (wydłużenie szlaku o około 4 km) lub aż do kaplicy Matki Bożej Śnieżnej (wydłużenie szlaku o ok. 16 km).  My wróciliśmy na rozwidlenie szlaku żółto zielonego i poszliśmy zwiedzić zachodnią część Broumowskich Ścian.

Broumovske Steny - szlak na Korunę z Pasterki
Broumovske Steny - szlak na Korunę z Pasterki
Broumovske Steny - szlak na Korunę z Pasterki
Broumovske Steny - szlak na Korunę z Pasterki
Broumovske Steny - szlak na Korunę z Pasterki
Broumovske Steny - szlak na Korunę z Pasterki
Szlak żółty przez Polickie Ściany do Pasterki

Żeby zrobić pętlę i nie wracać tą samą drogą co przyszliśmy, postanowiliśmy wybrać się żółtym szlakiem prowadzącą przez Polickie Ściany. Jest to bardziej leśny szlak niż poprzedni odcinek, pełen skał obrośniętych mchem. Znajduje się tutaj także jeden punkt widokowy, z którego będzie można zobaczyć skałki, z których na początku było można obserwować Szczeliniec Wielki.  Przejście tego odcinka szlaku zajęła nam około godzinę plus 30 minut na powrót do Pasterki.

Warto także wspomnieć o nietypowym nagrobku zlokalizowanym na wzgórzu przy Schronisku PTTK Pasterka. Wykonany w amerykańskim stylu opatrzony jest napisem:

"R.I.P Swoje serce pozostawiłem w Pasterce"

Pomnik ma znaczenie pamiątkowe ufundowane przez turystów, przyjaciół schroniska, zżytych z Pasterką, którzy postawili go w 2012 roku. Niestety już raz został skradziony, lecz całe szczęście powrócił już na swoje pierwotne miejsce. Warto jednak odwiedzić Pasterkę i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z pomnikiem, ponieważ widoki jakie zobaczycie na szlaku, na pewno skradną jakąś cześć waszego serca.

Broumovske Steny - szlak na Korunę z Pasterki
Broumovske Steny - szlak na Korunę z Pasterki
Broumovske Steny - szlak na Korunę z Pasterki
Broumovske Steny - szlak na Korunę z Pasterki
Broumovske Steny - szlak na Korunę z Pasterki
Podsumowanie szlaku na Broumowskie Ściany 
  • Cały szlak zajął nam około 4 godziny. Swoją podróż rozpoczęliśmy z Pasterki (woj. dolnośląskie). Znajduje się tam kilka darmowych parkingów, na których możecie pozostawić samochód.
  • Trasa liczy około 14 kilometrów, ale możecie ją powiększyć nawet do 25 kilometrów, wybierając trasę do kaplicy Matki Bożej Śnieżnej.
  • Osobiście dla nas szlak w Broumowskich Ścianach stanowi doskonały zamiennik zatłoczonego Szczelińca Wielkiego oraz Błędnych Skał. W dodatku jest całkowicie darmowy i nieoblegany przez turystów.
  • Szlak obfituje w liczne punkty widokowe, z których można zobaczyć rozległe krajobrazy.
  • Szlak oceniamy na łatwy. Jego trudność może polegać jedynie na długości trasy. Nie występują na nim duże przewyższenia. Trasa dobra dla rodzin z dziećmi, jednak w niektórych miejscach należy uważać, ponieważ są wysokie urwiska skalne oraz głazy.
  • Dojazd z Wrocławia do Pasterki samochodem zajmuje około 2 godziny (125 km)

Pod spodem zamieszczamy także mapę, która pomoże Wam zaplanować wyjazd do Broumowskich Ścian. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Wam dobrej pogody z przejrzystym niebem, by krajobrazy na punktach widokowych były jak najrozleglejsze.

 

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy – ZA DARMO. Z naszego linku otrzymacie 3 miesiące testów PREMIUM za darmo, w sam raz na wycieczkę! Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy: