Strona Główna Dolny Śląsk Szlak na Krzyżna Góra – Góry Sokole | Sudecki Włóczykij

Szlak na Krzyżna Góra – Góry Sokole | Sudecki Włóczykij

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 8 komentarzy

Krzyżna Góra (654 m n.p.m.) w Górach Sokolich

W ostatnim wpisie wspominaliśmy o Krzyżowej Górze w Strzegomiu, i tym razem chcielibyśmy napisać kilka słów o Krzyżnej Górze, znajdującej się w górach Sokolich. Dlaczego w ogóle tam trafiliśmy? Zalicza się ona do kolejnego (tak wiemy, dużo ich) odznaczenia, które powoli, lecz skrupulatnie kolekcjonujemy - Sudecki Włóczykij. Obie te góry w nazwie różnią się nieznacznie i obje charakteryzuje jeden element - krzyż znajdujący się na ich szczycie. Na tym podobieństwa się kończą.

Szlak na Krzyżna Góra - Góry Sokole | Sudecki Włóczykij

Jak dojechać na Krzyżną Górę?

Krzyżna Góra znajduje się na na terenie Rudaw Janowickich (Dolny Śląsk) w pobliżu miejscowości Karpniki. Orientacyjnie miejscowość ta położona jest między Kamienną Górą a Jelenią Górą. Sama droga należy do dobrze utrzymanych i nie było problemu z dojechaniem na parking, z którego rozpoczęliśmy naszą wędrówkę. Oficjalny parking na Przełęczy Karpnickiej jest płatny, ale można zaparkować poza wyznaczonym obszarem lub na dzikim parkingu przy jednej z dróg na Schronisko "Szwajcarka".

Schronisko "Szwajcarka"

Krzyżna Góra Góry Sokole

Szlak na Krzyżną Górę

Z parkingu na Przełęczy Karpnickiej trzeba podążać szlakiem niebieskim, aż do schroniska "Szwajcarka" i następnie poruszać się czarnym szlakiem. Trasa należy do lekko męczących ze względu na dość gwałtowne przewyższenie, którego na szczęście nie ma zbyt dużo. Zaledwie 154 m. Obok Krzyżnej Góry znajduje się Sokolik. Oba te punkty mogą poszczycić się bardzo spektakularnymi punktami widokowymi. Ostatni odcinek prowadzący na szczyt Krzyżnej Góry tworzą schody wykute w skale, które dla niektórych mogą okazać się barierą nie do przejścia. Podczas naszej wycieczki kilka starszych osób oraz dzieci zrezygnowało z podjęcia tego wyzwania. Sami musieliśmy się lekko nagimnastykować, jednak barierka, która występuje po jednej stronie, znacznie upraszcza to wyzwanie.

Sokolik Góry Sokole

Szlak na Krzyżna Góra - Góry Sokole | Sudecki Włóczykij

Krzyżna Góra Góry Sokole

Szlak na Krzyżna Góra - Góry Sokole | Sudecki Włóczykij

Punkt widokowy na szczycie Krzyżnej Góry oraz historia krzyża

Widoki, jakie rozpościerają się ze szczytu Krzyżnej Góry, na pewno zrekompensują podjęty trud (o ile pogoda dopisze!). W zasięgu naszego wzroku znajdzie się praktycznie 360 stopniowa panorama Kotliny Jeleniogórskiej oraz Gór Kaczawskich.

Co do historii powstania krzyża na szczycie góry, to jego obecność zawdzięczamy księżnej Marii von Hessen-Homburg, która w roku 1830 zleciła projekt z okazji urodzin męża Wilhelma von Hohenzollerna.  Krzyż odlany został w hucie gliwickiej i w 1832 roku został poświęcony. Miał on przynosić szczęście oraz opiekę całej rodzinie Wilhelma oraz mieszkańcom żyjącym w pobliżu góry. Na krzyżu można znaleźć niemiecki napis głoszący: "Krzyża błogosławieństwo dla Wilhelma, jego potomnych i całej doliny".

Szlak na Krzyżna Góra - Góry Sokole | Sudecki Włóczykij

Krzyżna Góra Góry Sokole

Szlak na Krzyżna Góra - Góry Sokole | Sudecki Włóczykij

Podsumowanie

  • Krzyżna Góra znajduje się w województwie dolnośląskim na terenie Rudaw Janowickich. Stanowi najwyższy szczyt tego pasma i wchodzi w skład gór potrzebnych do zdobycia odznaki Sudeckiego Włóczykija.
  • Krzyżna Góra mierzy 654 m n.p.m. jednak do pokonania zostają tylko 154 metry przewyższenia. Orientacyjny czas, jaki jest potrzebny do zrealizowania trasy w dwie strony to ok. 1 ~1,5 h.
  • Zrealizowanie trasy z Przełęczy Karpnickiej na Krzyżną Górę daje nam 4 punkty GOT, zaś identyczna trasa powrotna to 2 punkty GOT.

Mapa szlaku na Krzyżną Górę plus propozycja wejścia na pobliski Sokolnik

Jak zwykle podajmy Wam trasę naszego przejścia. Proponujemy Wam jednak trochę rozszerzyć naszą trasę o widoki z pobliskiego Sokolnika. Znajduje się ona blisko Krzyżnej Góry, a widoki z jej szczytu są również przepiękne.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga