Strona Główna Dolny Śląsk Kawia Góra (Łysica) w Ciepłowodach – szlak na wieżę widokową

Kawia Góra (Łysica) w Ciepłowodach – szlak na wieżę widokową

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 2 komentarze

Jako że lato w tym roku dopisuje, to chcielibyśmy Wam polecić kolejną atrakcję w województwie dolnośląskim, w sam raz na ciepłe dni. Otóż coraz bardziej zapełniamy swoją mapę wież widokowych na Dolnym Śląsku i tym razem udaliśmy się do miejscowości Ciepłowody, położonej w powiecie ząbkowickim w pobliżu której, na Kawiej Górze (dawniej zwaną Łysicą), znajduje się drewniana wieża widokowa. Sam szczyt nie jest wysoki i można go nazwać bardziej wzniesieniem niż górą, jednak widoki rozchodzące się z wieży są naprawdę piękne.

Co więcej, dzięki temu wypadowi natrafiliśmy na naprawdę ciekawą politykę turystyczną tego niewielkiego regionu. Gmina stworzyła Szlak Legend, będący około 20 kilometrową trasą prowadzącą z Ciepłowód do Muszkowic, w trakcie której będziecie mogli zobaczyć kilka miejsc związanych z regionalnymi opowiadaniami. Trasę można zrealizować zarówno pieszo, rowerem, autem, a nawet na nartach. Do wyboru do koloru!

Kawia Gora Wieza widokowa

Szlak na Kawią Górę 338,9 m n.p.m. z miejscowości Ciepłowody - wieża widokowa

Szlak czarny na Kawią Górę rozpoczyna się z dwóch miejsc: Ciepłowodów albo Ruszkowic.  Są one mniej więcej do siebie porównywalne i na ich realizację trzeba poświęcić około 40~60 min w jedną stronę. Wejście pod górę należy do rzeczy bardzo prostych i łączne przewyższenia nie są większe niż 70 metrów. Szlak nadaje się zarówno dla pieszych jak i rowerzystów. Jest on przyjazny także dla podróżujących z wózkami dziecięcymi.

My, jako że była to nasza trzecia góra w ciągu dnia, zdobyliśmy ją od strony ul Sportowej skracając szlak do około 15 minut. Nasza droga wiodła szeroką ścieżką pomiędzy polami i łączyła się po około 700 metrach z czarnym szlakiem. Można nim także wjechać samochodem bezpośrednio pod wiatę znajdującą się pod wieżą widokową. Podczas naszej wizyty akurat jakaś rodzina urządzała tam sobie mały piknik, tak więc jest to chyba dość popularne miejsce wśród miejscowych.

W naszym planie zdobycia Kawiej Góry był jednak jeden mały problem. Nie było za bardzo gdzie zostawić auta. Mogliśmy bezpośrednio wjechać na ścieżkę, ale nie chcieliśmy zabierać sobie całej przyjemności z pieszej wędrówki na górę. Zostawiliśmy więc swoje auto zaraz przy zjeździe z ulicy na pasie zieleni między polem a ścieżką.

Tak jak my, kochasz podróżować?

Wyjątkowa okazja - Kup pakiet i zaoszczędź 2 663 zł!

To aż 33 e-booków o łącznej wartości 2863 zł kupisz za jedyne 200 zł. dzięki którym z lekkością i bez stresu zorganizujesz i przeżyjesz wymarzoną podróż – gdziekolwiek się wybierasz.

Co znajdziesz w środku?

● Przewodniki i wskazówki podróżnicze.
● Historie z podróży.
● Wskazówki językowe (angielski, hiszpański, włoski w podróży).
● Wskazówki, jak robić lepsze zdjęcia w podróży.
● Presety do zdjęć i filtry do filmów (ich wartość to 270 zł!).

● Przepisy kulinarne z różnych zakątków świata.

● Wskazówki, jak dbać o siebie na wakacjach.

Naszego ebooka „Ziemia kłodzka – mało znane miejsca”.


W pakiecie Świat bez Granic znajdziesz m.in.: KOMPLEKSOWY PRZEWODNIK PO MADERZE I PORTO SANTO – LOST Italianos | ANGIELSKI W PODRÓŻY: TWÓJ PASZPORT DO BEZSTRESOWEJ KOMUNIKACJI – Englopolis | NASZA PODRÓŻ NA SIÓDMY KONTYNENT – Podróże Wojownika | PORADNIK PODRÓŻY NA WŁASNĄ RĘKĘ – Podróże w etacie | JAK TWORZYĆ PIĘKNE ZDJĘCIA TELEFONEM W PODRÓŻY – Buuba | PATAGONIA. MINIPRZEWODNIK – Take Your Way | STAĆ MNIE NA NOWY YORK – Crazy Travel Bag | PODRÓŻE KULINARNE CEBULI – The Traveling Onion | INTERAKTYWNY SPACEROWNIK PO KRAKOWIE – Weekendówka | ODKRYJ TAJEMNICE BARCELONY – Aurelia W Barcelonie | 2 GODZINY OD OSLO – November Travelers | PRZEWODNIK PO PERU – Iza Handerek | LUT PAKA: 16 FILTRÓW DO FILMÓW – Szatrasie | PRESETY SUMMER+2 EBOOKI – Magdaena Mizera Fotografia | PRZEWODNIK PO LONDYNIE – świat Podróży | PIERWSZE KROKI W SZWECJI – Ta Hania | PIERWSZA PODRÓŻ CAMPEREM – CampRest.com | i wiele więcej!

 

Kawia Gora Wieza widokowa
Kawia Gora Wieza widokowa
Kawia Gora Wieza widokowa
Kawia Gora Wieza widokowa

Wieża widokowa na Kawiej Górze (Łysica)

Głównym celem naszej podróży było odwiedzenie wieży widokowej znajdującej się na szczycie Kawiej Góry. Po drodze natrafiliśmy jednak na tablice informujące o Szlaku Legend, które bardzo nas zainteresowały. Jeżeli obserwujecie naszego Facebooka, to na pewno zauważyliście nasz cykl wpisów Legendarny Dolny Śląsk, w którym co tydzień dodajemy nową legendę z naszego regionu. Tak więc nowe, mało znane legendy z okolic Ząbkowic - super sprawa! Z zainteresowaniem podążyliśmy więc na Kawią Górę, na której wedle podań pewnego razu osiedliły się czarownice. Jak trafiono na ich trop? Pewnego razu ze wsi zaczęły ginąć dzieci. Wówczas rządy w Ciepłowodach (dawniej Tepliwodach) pełnił dobry i sprawiedliwy rycerz Albert Łyka, który wraz ze swoimi wojami postanowił zwalczyć wiedźmy z Kawiej Góry... jak skończyła się ta historia? Polecamy Wam samemu odkryć tajemnice Krainy Teplic lub też śledzić naszego fanpage'a - możliwe że kiedyś opowiemy Wam o tym.

Wracając jednak do tematu wieży widokowej, to wiodą na nią dwie drogi. Możecie przy rozwidleniu drogi odbić w ścieżkę w prawo i dojść do wieży pomiędzy polami, lub kontynuować drogę szeroką ścieżką aż do wiaty wypoczynkowej, znajdującej się w dawnym wyrobisku po kamieniołomie gnejsu. Z tego miejsca do wieży widokowej na szczycie góry dzielić Was będzie zaledwie kilkanaście drewnianych schodów. Konstrukcja powstała w roku 2012 i mierzy powyżej 10 metrów. Taka wysokość w zupełności wystarczy, ponieważ w pobliżu nie znajduje się wiele wysokich drzew mogących zasłonić widok z wieży.

 

wieża widokowa Kawia Góra
Kawia góra Łysica
Kawia góra Łysica
Kawia góra Łysica

Z czego jesteśmy naprawdę zadowoleni, to sposób, w jaki gmina Ciepłowody realizuje swoją kampanię turystyczną wykorzystując przy tym ciekawe historię ze swojego regionu, pielęgnując tym samym swoją regionalną spuściznę.

W pobliżu Kawiej Góry możecie także zobaczyć ruiny zamku wodnego w Ciepłowodach, wejść na Kobylą Górę i zaznajomić się z legendą Esmeraldy czy też odkryć, skąd wzięły się starożytne kurhany w muszkowickim lesie. Zachęcamy Was zatem do zapoznania się z tymi przepięknymi terenami.

Mapa Szlaku z miejscowości Ciepłowody na Kawią Górę (Łysicę)

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga