Stożek Wielki zima
Strona Główna Dolny Śląsk Stożek Wielki (Góry Kamienne) szlak żółty z Unisławia Śląskiego zimą

Stożek Wielki (Góry Kamienne) szlak żółty z Unisławia Śląskiego zimą

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 10 komentarzy

Na Stożek Wielki mieliśmy wchodzić podczas naszej wyprawy na Wielką Lesistą znajdującą się w pobliżu. Robiliśmy wtedy pętlę na Waligórę i w drodze powrotnej, na zakończenie, mieliśmy na niego wejść. Jednak było już późno i zrezygnowaliśmy z tego planu - i całe szczęście! Chociaż Stożek Wielki nie wydaje się być jakąś ekstremalną górą do pokonania, to wchodząc na niego można się nieźle zmęczyć. Wszystko dlatego, że jest to stary wulkan o bardzo stromych zboczach i na odcinku niecałych dwóch kilometrów trzeba pokonać około 300 metrów. Dlaczego też zdecydowaliśmy się na ponowny wyjazd do Unisławia Śląskiego, by zdobyć Stożek Wielki? Otóż wyczytaliśmy, że znajduje się tam wieża widokowa, którą chcieliśmy ująć w naszym zestawieniu wież widokowych na Dolnym Śląsku...

Szlak żółty na Stożek Wielki z Unisławia Śląskiego

Drugie podejście na Stożek Wielki zaplanowaliśmy sobie w styczniu, ponieważ śnieg w niskich górach zawsze dodaje uroku i uatrakcyjnia szlak. Niestety w przypadku Stożka Wielkiego był on też dodatkowym czynnikiem utrudniającym jego zdobycie. Ze względu na ostre podejścia kijki, jak i nakładki antypoślizgowe na buty okazały się niezbędne. Odradzamy także zdobywanie Stożka Wielkiego podczas odwilży, ponieważ topniejący śnieg i tworzący się przy tym lód sprawiają, że łatwo kontuzję lub złamanie. 

Jak wspominaliśmy na Stożek Wielki wyruszyliśmy z Unisławia Śląskiego. tak jak w wypadku wyprawy na Wielką Lesistą, swoje auto pozostawiliśmy w pobliżu wiaduktu kolejowego i wyruszyliśmy szlakiem żółtym. Około 5 minut trzeba się cofnąć drogą asfaltową w głąb wsi i odbić w prawo pomiędzy domku jednorodzinne. Później szlak żółty nie ma już żadnych zdradliwych momentów, w których można się zgubić. Całą trasę szacujemy na około 1,5 h, które jednak mogą się wydłużyć do dwóch godzin w zależności od warunków na szlaku.

Stożek Wielki (Góry Kamienne) szlak żółty z Unisławia Śląskiego zimą
Stozek wielki gory kamienne
Szlak na Stożek Wielki w Górach Kamiennych
Stożek Wielki (Góry Kamienne) szlak żółty z Unisławia Śląskiego zimą
Stożek Wielki (Góry Kamienne) szlak żółty z Unisławia Śląskiego zimą

Wieża widokowa na Stożku Wielkim, która miała być a jej nie było...

Jak już za pewne nieraz Wam mówiono - nie można wierzyć we wszystko co wyczytacie w Internecie. Albo zwracajcie uwagę na datę publikacji artykułu lub wpisu. My bowiem robiąc swoje rozeznanie wyczytaliśmy w wielu źródłach o drewnianej wieży widokowej znajdującej się na szczycie góry. Wielkie było więc nasze zdziwienie, gdy po walce śniegiem na stromym zboczu przy wierzchołku nie zobaczyliśmy żadnej konstrukcji... Okazało się, ze wieża widokowa została rozebrana w 2016 roku ze względów bezpieczeństwa. Aktualnie niedaleko szczytu znajduje się zadaszona altanka mogąca pomieścić około 15 osób. Jest też miejsce na ognisko, dlatego spokojnie można organizować biwak ze znajomymi. Wieży widokowej jednak nie uświadczycie, a widoki na samym szczycie są dość ograniczone, chociaż co nieco można ujrzeć.

Pomimo wszystko wejście zaliczamy do udanych, a trasę satysfakcjonującą. W dodatku zdobyliśmy kolejny wygasły wulkan w Polsce 🙂

 

Stożek Wielki (Góry Kamienne) szlak żółty z Unisławia Śląskiego zimą
Stożek Wielki (Góry Kamienne) szlak żółty z Unisławia Śląskiego zimą
Stożek Wielki (Góry Kamienne) szlak żółty z Unisławia Śląskiego zimą
Stożek Wielki (Góry Kamienne) szlak żółty z Unisławia Śląskiego zimą
Stożek Wielki (Góry Kamienne) szlak żółty z Unisławia Śląskiego zimą

Podsumowanie szlaku na Stożek Wielki z Unisławia Śląskiego

  • Szlak na Stożek Wielki należy do męczących ze względu na stromy kształt góry, będący wygasłym wulkanem.
  • Na jego szczyt prowadzi szlak żółty.
  • Cała trasa nie powinna zając dłużej niż 1,5~2 h. Ważnym jest by pamiętać o bezpieczeństwie na szlaku. Pomimo tego, że szczyt Stożka Wielkiego znajduje się na 841 m n.p.m., to jego podejście jest dość strome i przy śniegu/lodzie może być tam dość niebezpiecznie. Warto wyposażyć się w kijki podczas zdobywania Stożka, ponieważ poprawią one Wasze bezpieczeństwo.
  • Jeżeli Stożek Wielki to dla Was za mało i chcielibyście zorganizować sobie dłuższą przechadzkę, to proponujemy pójść na Waligórę. Wystarczy, że ze Stożka będziecie kontynuowali trasę szlakiem żółtym do Sokołowska i na Waligórę. Wydłużycie swoją trasę do około 16 kilometrów i powinna Wam zając około 6 godzin 🙂

 

 

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga