Strona Główna Dolny Śląsk Ruiny wieży widokowej i pałac w Stolcu

Ruiny wieży widokowej i pałac w Stolcu

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Przemierzając Dolny Śląsk naszą małą zajawką stało się odwiedzanie wież widokowych. Jeszcze parę lat temu nie pomyślelibyśmy, że jest ich tak dużo! I co więcej, budowane są coraz nowsze obiekty tego typu. Przykładem może być metalowa futurystyczna wieża na górze Borowa w pobliżu Wałbrzycha. W celu lepszej orientacji w terenie i planowaniu naszych małych wycieczek przygotowaliśmy sobie specjalną mapę, na której umieściliśmy wszystkie (a przynajmniej taką mamy nadzieję) wieże widokowe na mapie naszego województwa. Tak też trafiliśmy na ślad wieży widokowej we wsi Stolec w pobliżu Ząbkowic Śląskich, która okazała się... ruiną, z której nie da się obserwować pobliskiego krajobrazu. Jej historia jednak jest interesująca.

Stara wieża widokowa w Stolcu

Z tego co się dowiedzieliśmy, historia wieży widokowej w Stolcu ma postać czysto próżnej. Otóż jest ona powiązana z pobliskim pałacem, w której urzędujący mieszkańcy zapragnęli wybudowania belwederu, będącego bardzo popularną budowlą w XIX wieku. Wieża miała więc za zadanie dostarczyć pięknych widoków na okolicę dla właścicieli pałacu. Przyznać trzeba, że było co podziwiać, ponieważ w pobliżu pałacu rosło wiele rzadkich gatunków drzew, takich jak surmia lub miłorząb japoński, ale także rozpościerała się stąd piękne widoki na Sudety.

Niestety wraz z postępującą degradacją zespołu pałacowego belweder także został zapomniany i popadał w ruinę. Aktualnie wejście do wieży widokowej jest zamurowane i niedostępne dla ruchu turystycznego ze względu na realne niebezpieczeństwo i stan budowli. Szkoda, ponieważ gdyby zawczasu zadbano o prawidłową konserwację zespołu pałacowego, to byłaby to przepiękna atrakcja regionu, mogąca wypromować wioskę Stolec i zapewnić jej ruch turystyczny.

Wieża widokowa w Stolcu zlokalizowana jest przy kościele Rzymskokatolickim pw. św Jana Nepomucna. Pod wieżę można dojechać samochodem, ponieważ prowadzi na nią dobrze utrzymana droga asfaltowa. By dotrzeć do wieży, należy skręcić w uliczkę znajdującą się vis- a-vis szkoły podstawowej w Stolcu. Zresztą na pewno nie przegapicie rzucających się w oczy przepięknych ruin pałacu, za którymi skrywa się belweder.

ruiny wiezy widokowej dolny slask
Ruiny wieży widokowej i pałac w Stolcu
Wieża widokowa w Stolcu Dolny Śląsk
Wieża widokowa w Stolcu Dolny Śląsk
Ruiny wieży widokowej i pałac w Stolcu

Historia pałacu w Stolcu wybudowanego w XVIII wieku

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, historia tego obiektu mieści się w ramach większości pałaców, które popadły w ruinę na Dolnym Śląsku. Otóż w pierwszej połowie XVIII wieku hrabia Henryk von Churschwandt zapragnął wybudowania kompleksu pałacowo-rezydencyjnego dla swojego roku. Jako lokalizację obrał sobie niemiecką wieś noszącą nazwę Stolz, na której wybudował obiekt wraz z przylegającym parkiem o powierzchni 5 ha. Pałac powstał na ruinach zamku, który został zniszczony w wyniku wojen husyckich. Pierwotnie pałac został zaprojektowany w stylu barokowym, jednak na przełomie XIX i XX wieku został przebudowany. Niestety po zbudowaniu kompleksu okazało się, że został on postawiony na grząskim terenie, przez co pałac zaczął się zapadać i niszczeć. Ze względu na te okoliczności w roku 1772 został całkowicie rozebrany i wybudowany na nowo.

Szukasz podróżniczych inspiracji?

Ta WIELKA paczka ebooków jest dla Ciebie!

To aż 33 e-booków o łącznej wartości 2863 zł, dzięki którym z lekkością i bez stresu zorganizujesz i przeżyjesz wymarzoną podróż – gdziekolwiek się wybierasz.

Co znajdziesz w środku?

● Przewodniki i wskazówki podróżnicze.
● Historie z podróży.
● Wskazówki językowe (angielski, hiszpański, włoski w podróży).
● Wskazówki, jak robić lepsze zdjęcia w podróży.
● Presety do zdjęć i filtry do filmów.

● Przepisy kulinarne z różnych zakątków świata.

● Wskazówki, jak dbać o siebie na wakacjach.

Naszego ebooka „Ziemia kłodzka – mało znane miejsca”.

I to za symboliczną kwotę 200 zł. 

W pakiecie Świat bez Granic znajdziesz m.in.: KOMPLEKSOWY PRZEWODNIK PO MADERZE I PORTO SANTO – LOST Italianos | ANGIELSKI W PODRÓŻY: TWÓJ PASZPORT DO BEZSTRESOWEJ KOMUNIKACJI – Englopolis | NASZA PODRÓŻ NA SIÓDMY KONTYNENT – Podróże Wojownika | PORADNIK PODRÓŻY NA WŁASNĄ RĘKĘ – Podróże w etacie | JAK TWORZYĆ PIĘKNE ZDJĘCIA TELEFONEM W PODRÓŻY – Buuba | PATAGONIA. MINIPRZEWODNIK – Take Your Way | STAĆ MNIE NA NOWY YORK – Crazy Travel Bag | PODRÓŻE KULINARNE CEBULI – The Traveling Onion | INTERAKTYWNY SPACEROWNIK PO KRAKOWIE – Weekendówka | ODKRYJ TAJEMNICE BARCELONY – Aurelia W Barcelonie | 2 GODZINY OD OSLO – November Travelers | PRZEWODNIK PO PERU – Iza Handerek | LUT PAKA: 16 FILTRÓW DO FILMÓW – Szatrasie | PRESETY SUMMER+2 EBOOKI – Magdaena Mizera Fotografia | PRZEWODNIK PO LONDYNIE – świat Podróży | PIERWSZE KROKI W SZWECJI – Ta Hania | PIERWSZA PODRÓŻ CAMPEREM – CampRest.com | i wiele więcej!

Ciekawostką jest także fakt, że podczas II Wojny Światowej pałac w Stolcu stał się magazynem kosztowności sprowadzanych m.in. z Wrocławia. Ta informacja rozbudziła wyobraźnię wielu poszukiwaczom skarbów, którzy wierzą, że w pobliżu mogą być jeszcze zakopane kosztowności. Niestety kubłem zimnej wody może być wieść, że po II Wojnie Światowej pałac splądrowali Sowieci oraz później na wiele lat zamieszkali go cyganie. Przypieczętowało to tym samym historię pałacu, który z roku na rok popadł w większą ruinę. Aktualnie obiekt jest własnością Agencji Nieruchomości Rolnych.

Co do zwiedzania obiektu, to teren posiadłości jest ogrodzony, jednak wejście na niego nie powinno stanowić problemu - jak to się mówi dla chcącego nic trudnego... Jednak my odradzamy taką formę eksploracji budowli, ponieważ kondycja budynku jest w opłakanym stanie i łatwo narazić siebie na niebezpieczeństwo.

Pałac w Stolcu Dolny Śląsk

 

Zgodnie z tradycją, pozostawimy także mapę lokalizacji wieży widokowej i pałacu w Stolcu, by łatwiej było Wam tam trafić 🙂

 

 

 

Zobaczcie też nasz spis wież widokowych na Dolnym Śląsku, który znajduje się tutaj
 

Może spodobają Ci się te wpisy: