Strona Główna Dolny Śląsk Ruiny wieży widokowej i pałac w Stolcu

Ruiny wieży widokowej i pałac w Stolcu

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Przemierzając Dolny Śląsk naszą małą zajawką stało się odwiedzanie wież widokowych. Jeszcze parę lat temu nie pomyślelibyśmy, że jest ich tak dużo! I co więcej, budowane są coraz nowsze obiekty tego typu. Przykładem może być metalowa futurystyczna wieża na górze Borowa w pobliżu Wałbrzycha. W celu lepszej orientacji w terenie i planowaniu naszych małych wycieczek przygotowaliśmy sobie specjalną mapę, na której umieściliśmy wszystkie (a przynajmniej taką mamy nadzieję) wieże widokowe na mapie naszego województwa. Tak też trafiliśmy na ślad wieży widokowej we wsi Stolec w pobliżu Ząbkowic Śląskich, która okazała się... ruiną, z której nie da się obserwować pobliskiego krajobrazu. Jej historia jednak jest interesująca.

Stara wieża widokowa w Stolcu

Z tego co się dowiedzieliśmy, historia wieży widokowej w Stolcu ma postać czysto próżnej. Otóż jest ona powiązana z pobliskim pałacem, w której urzędujący mieszkańcy zapragnęli wybudowania belwederu, będącego bardzo popularną budowlą w XIX wieku. Wieża miała więc za zadanie dostarczyć pięknych widoków na okolicę dla właścicieli pałacu. Przyznać trzeba, że było co podziwiać, ponieważ w pobliżu pałacu rosło wiele rzadkich gatunków drzew, takich jak surmia lub miłorząb japoński, ale także rozpościerała się stąd piękne widoki na Sudety.

Niestety wraz z postępującą degradacją zespołu pałacowego belweder także został zapomniany i popadał w ruinę. Aktualnie wejście do wieży widokowej jest zamurowane i niedostępne dla ruchu turystycznego ze względu na realne niebezpieczeństwo i stan budowli. Szkoda, ponieważ gdyby zawczasu zadbano o prawidłową konserwację zespołu pałacowego, to byłaby to przepiękna atrakcja regionu, mogąca wypromować wioskę Stolec i zapewnić jej ruch turystyczny.

Wieża widokowa w Stolcu zlokalizowana jest przy kościele Rzymskokatolickim pw. św Jana Nepomucna. Pod wieżę można dojechać samochodem, ponieważ prowadzi na nią dobrze utrzymana droga asfaltowa. By dotrzeć do wieży, należy skręcić w uliczkę znajdującą się vis- a-vis szkoły podstawowej w Stolcu. Zresztą na pewno nie przegapicie rzucających się w oczy przepięknych ruin pałacu, za którymi skrywa się belweder.

ruiny wiezy widokowej dolny slask
Ruiny wieży widokowej i pałac w Stolcu
Wieża widokowa w Stolcu Dolny Śląsk
Wieża widokowa w Stolcu Dolny Śląsk
Ruiny wieży widokowej i pałac w Stolcu

Historia pałacu w Stolcu wybudowanego w XVIII wieku

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, historia tego obiektu mieści się w ramach większości pałaców, które popadły w ruinę na Dolnym Śląsku. Otóż w pierwszej połowie XVIII wieku hrabia Henryk von Churschwandt zapragnął wybudowania kompleksu pałacowo-rezydencyjnego dla swojego roku. Jako lokalizację obrał sobie niemiecką wieś noszącą nazwę Stolz, na której wybudował obiekt wraz z przylegającym parkiem o powierzchni 5 ha. Pałac powstał na ruinach zamku, który został zniszczony w wyniku wojen husyckich. Pierwotnie pałac został zaprojektowany w stylu barokowym, jednak na przełomie XIX i XX wieku został przebudowany. Niestety po zbudowaniu kompleksu okazało się, że został on postawiony na grząskim terenie, przez co pałac zaczął się zapadać i niszczeć. Ze względu na te okoliczności w roku 1772 został całkowicie rozebrany i wybudowany na nowo.

Ciekawostką jest także fakt, że podczas II Wojny Światowej pałac w Stolcu stał się magazynem kosztowności sprowadzanych m.in. z Wrocławia. Ta informacja rozbudziła wyobraźnię wielu poszukiwaczom skarbów, którzy wierzą, że w pobliżu mogą być jeszcze zakopane kosztowności. Niestety kubłem zimnej wody może być wieść, że po II Wojnie Światowej pałac splądrowali Sowieci oraz później na wiele lat zamieszkali go cyganie. Przypieczętowało to tym samym historię pałacu, który z roku na rok popadł w większą ruinę. Aktualnie obiekt jest własnością Agencji Nieruchomości Rolnych.

Co do zwiedzania obiektu, to teren posiadłości jest ogrodzony, jednak wejście na niego nie powinno stanowić problemu - jak to się mówi dla chcącego nic trudnego... Jednak my odradzamy taką formę eksploracji budowli, ponieważ kondycja budynku jest w opłakanym stanie i łatwo narazić siebie na niebezpieczeństwo.

Pałac w Stolcu Dolny Śląsk

 

Zgodnie z tradycją, pozostawimy także mapę lokalizacji wieży widokowej i pałacu w Stolcu, by łatwiej było Wam tam trafić 🙂

 

 

 

Zobaczcie też nasz spis wież widokowych na Dolnym Śląsku, który znajduje się tutaj
 

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy – ZA DARMO. Z naszego linku otrzymacie 3 miesiące testów PREMIUM za darmo, w sam raz na wycieczkę! Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy: