Rudawy Janowickie Kamienny Most
Strona Główna Dolny Śląsk Prawdopodobnie najpiękniejszy szlak w Rudawach Janowickich

Prawdopodobnie najpiękniejszy szlak w Rudawach Janowickich

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 3 komentarze

Rudawy Janowickie były nam polecane przez wiele osób. Słyszeliśmy, że jest to ciekawy pomysł na wypad jednodniowy z okolic Wrocławia, ponieważ dzieli je jedynie 110 kilometrów co przekłada się na około 1,5 godziny jazdy z miasta. W zamian można jednak zagubić się w przepięknych szlakach górskich oraz podziwiać liczne formacje skalne. Dobrą wiadomością było też uwolnienie się od smogu wiszącym zimą nad Wrocławiem, będącym w tym sezonie (2017/2018) jednym z bardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Tak więc wyjazdy weekendowe w góry, są jak najbardziej wskazane dla oczyszczenia dróg oddechowych, jak i aktywnego wypoczynku. Trasę zaplanowaliśmy na około 6 godzin podczas, której zdobyliśmy m.in. szczyt Wołek, Skalne Bramy, Zamek Bolczów, Czaszkę, Skalny Most oraz Starościńskie Skały. Można jednak ją skrócić i pominąć Wołek. Zyskamy dzięki temu około 2 godziny w grafiku, a i tak zobaczymy najciekawsze atrakcje tego szlaku. Co więcej trasa jest w formie pętli, dlatego sprzyja ona osobom zmotoryzowanym.

Rozpoczęcie szlaku ze Strużnicy na Wołek

W Strużnicy zaparkowaliśmy samochód na zatoce w pobliżu skrętu szlaku żółtego na Wołek. Można także zaparkować wcześniej, niedaleko mostu, i wyruszyć bezpośrednio na Zamek Bolczów i Skały Starościńskie. Niezależnie od decyzji, należy rozpocząć pieszą wędrówkę szlakiem żółtym, a później skręcić w szlak niebieski na rozwidleniu. Na Wołek prowadzi dość spokojna droga, z niewieloma widokami, podczas której większość trasy pokonuje się przez las. Sporym atutem jest jednak spokój jaki panuje na drodze. Podczas dwóch godzin drogi (dystans 5 km, 400 m przewyższeń) zobaczyliśmy raptem kilka osób kierujących się głównie na Skalnik.  Na szczycie Wołka znajduje się także około 3 metrowy drewniany krzyż poświęcony pamięci papieża Jana Pawła II.

Szlak ze Strużnicy na Wołek
Szlak ze Strużnicy na Wołek
Szlak ze Strużnicy na Wołek
Szlak ze Strużnicy na Wołek

Kwintesencja wyprawy - formacje skalne oraz ruiny Zamku Bolczów

Po zdobyciu Wołka należy przejść jeszcze kilka kilometrów szlakiem żółto/niebieskim, by dotrzeć w okolice rozpoczynających się form skalnych. Radzimy udać się na rozwidleniu szlakiem żółtym w kierunku Miedzianych Skał. Dlaczego? Ponieważ my wybraliśmy szlak niebieski i niestety nic ciekawego się na nim nie działo. Przypuszczalnie więcej ciekawych form skalnych znajduje się na ścieżce dydaktycznej koloru żółtego, dlatego polecamy Wam ją jako rekomendowaną trasę. Po wybraniu żółtego szlaku koniecznie przy Miedzianych Skałach skręćcie w szlak zielony i następnie kontynuujcie szlakiem czarnym do ruin Zamku Bolczów. Po drodze napotkacie się na wiele skał, które często stanowią dobry punkt widokowy na okolice. Jest to także ciekawa atrakcja dla dzieci, ponieważ wysokie strzeliste skały robią ogromne wrażenie. Przy okazji można też im opowiedzieć, jak one się tutaj znalazły oraz jak zostały ukształtowane za pomocą erozji.

Skały w Rudawach janowickich
Skały w Rudawach janowickich
Skały w Rudawach janowickich

Historia Zamku Bolczów - niepowtarzalny zamek wybudowany z wykorzystaniem from skalnych

Jedną z piękniejszych atrakcji tej trasy są niewątpliwe ruiny Zamku Bolczów położonym na wysokości 561 m n.p.m. Wybudowany został w roku 1375 prawdopodobnie przez dworzanina księcia Bolka II z rodu Bolczów. Jak to prawie każdy zamek na Dolnym Śląsku, historia obiektu była bardzo burzliwa (dosłownie i w przenośni), bowiem zamek został zburzony podczas bitwy mieszczan Wrocławia i Świdnicy z husytami. Dopiero na początku XVI wieku zamek został odbudowany i powiększony o dodatkowe pomieszczenia. Zadbano także o dodatkowe fortyfikacje warowni, w wyniku których wybudowano wieżę obronną a także stanowiska strzelnicze na murach. W następnych latach Zamek Bolczów przechodził z rąk do rąk innych właścicieli, będąc sukcesywnie rozbudowywanym o kolejne elementy, tj. dziedzińce, suchą fosę, basteję itp. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i w wyniku kończącej się wojny trzydziestoletniej wycofujące się wojska szwedzkie podpaliły części mieszkalne zamku skazując go na ruinę. Aktualnie obiekt jest własnością Lasów Państwowych i oddany jest bezpłatnie dla ruchu turystycznego. W naszej ocenie, są to jedne z najciekawszych ruin zamku, które możecie zobaczyć na terenie Dolnego Śląska. Dodatkowo stanowi genialny punkt widokowy na pobliskie tereny.

Ruiny Zamku Bolczów w Rudawach Janowickich
Ruiny Zamku Bolczów w Rudawach Janowickich
Ruiny Zamku Bolczów w Rudawach Janowickich
Ruiny Zamku Bolczów w Rudawach Janowickich
Skały, które koniecznie musisz zobaczyć będąc w Rudawach Janowickich - Czaszka, Skalny Most, Starościńskie Skały

Chociaż Rudawski Park Krajobrazowy pełen jest interesujących formacji skalnych, to jest kilka z nich, które koniecznie musicie zobaczyć. W tym celu chodząc z Zamku Bolczów należy wybrać zielony szlak a następnie szlakiem żółtym dojść aż do Czaszki. Jest to głaz znajdujący się na szczycie wypiętrzonych skał, który ze względu na swoje charakterystyczne wyżłobienia przypomina ludzką czaszkę. Działa on doskonale na wyobraźnię i ciekawie jest iść u podnóża wzniesienia, z którego srogo patrzy Czaszka. Ciarki na plecach gwarantowane!

Następnie zależy odbić na szlak niebieski i po pokonaniu kilkuset metrów zobaczymy Skalny Most będącym popularniejszą skałą wspinaczkową w tym rejonie. Skalny Most tworzą dwie szpiczaste monolity, które połączone są u góry kilkoma kamieniami. 

Kolejnym ciekawym punktem na trasie niebieskiej jest Piec, będący jedną z najwyższych form skalnych w tym regionie. Na jej szczycie znajduje się punkt widokowy wraz z ławeczką, na której można trochę odsapnąć z przecudownymi widokami na okolicę. 

Ostatnią ciekawą formacją, jaką polecamy Wam zobaczyć, są Starościńskie Skały. Charakterystyczna wysoka skała jest także punktem widokowym na okolice, na szczyt której prowadzą wyrzeźbione schody. Jest to jedno z reprezentacyjnych miejsc w Rudawach Janowickich, które stanowią naprawdę interesującą atrakcję rejonu. Należy jednak mieć na uwadze, że pomimo dostosowania jej do ruchu publicznego trzeba na siebie uważać. Łatwo bowiem poślizgnąć się i zrobić sobie krzywdę. Szczególnie jeżeli tak jak my macie w planach odwiedzenie tego miejsca zimą. 

Skalny Most w Rudawach Janowickich
Piec w Rudawach Janowickich
Staroscinskie skaly zima Rudawy Janowickie

Podsumowanie szlaku

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej