Strona Główna EuropaPolskaDolny Śląsk Szlak na szczyt góry Sikornik (Wysoczyzna Międzylesia) – Korona Sudetów Polskich

Szlak na szczyt góry Sikornik (Wysoczyzna Międzylesia) – Korona Sudetów Polskich

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarze

Szlak na Sikornik należy do jednych z łatwiejszych jakie możecie pokonać w trakcie zdobywania Korony Sudetów Polskich. Wybierając żółtą trasę z miejscowości Międzylesie, do przejścia będziecie mieli zaledwie jeden kilometr z łagodnym podejściem. Szczyt góry Sikornik znajduje się w pobliżu szlaku i nie prowadzi na niego żadna oficjalna trasa. Opisany jest on za pomocą kartki na drzewie rosnącym w małym zagajniku na polu. Szczerze powiedziawszy radości ze zdobywania tej góry nie było zbyt wiele. Monotonny szlak z kilkoma widokami zaraz za tabliczką informującą o końcu granic miasta. Jednak mamy kilka pomysłów jak można sobie urozmaicić trasę, tak by Sikornik był wisienką na torcie swojego aktywnego wypoczynku.

Pomysł numer #1: Zwiedzenie miejscowości Międzylesie i rekreacyjne zdobycie Sikornika.

Międzylesie to niewielka mieścinka, która na pierwszy rzut oka nie zachwyca imponującymi zabytkami czy architekturą. Myślimy też, że na drugi rzut oka nie będzie wcale lepiej. Posiada ona jednak w sobie niepowtarzalny klimat miasta tranzytowego, budowanego na podwalinach transportu handlowego między Czechami a Śląskiem. Aktualnie nie ma on już z tym nic wspólnego, jednak wyraźnie ukształtowało to charakter miasta. Co ciekawe, na terenie tej małej miejscowości znajduje się Zamek w Międzylesiu, który został wzniesiony w 1370 roku na miejscu ówczesnego grodu. Przez te wszystkie lata miał on swoje wzloty i upadki niczym sinusoida. Był niszczony za sprawą np. wojny trzydziestoletniej, lub pożarów jednak zawsze znalazł się opiekun, który dbał o jego rozwój. Dzięki temu do dziś, możemy podziwiać Zamek w Międzylesiu.

Kolejną atrakcją, która może przykuć Waszą uwagę jest bogato rozwinięty chrześcijański charakter miasta, na terenie którego znajdują się dwa obiekty sakralne wpisane do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa: Kościół Parafialny pw. Bożego Ciała oraz Kościół cmentarny pw. św. Barbary. Na uwagę zasługuję także Kolumna Maryjna z końca XVII wieku usytuowana na terenie placu Wolności.

Pomimo bycia małym miasteczkiem Międzylesie stanowi dobry ośrodek turystyczno-wypoczynkowy. Posiada dobre usytuowanie logistyczne oraz infrastrukturę transportową, dzięki której turyści zmotoryzowani mogą dotrzeć drogą krajową nr 33, zaś Ci którzy cenią sobie ruch kolejowy mogą skorzystać ze stacji PKP, która znajduje się na trasie Wrocław Główny - Praga. W dodatku przez miasto przebiega 7 szlaków górskich oraz dwa szlaki rowerowe. I kto by się tego spodziewał po niepozornym Międzylesiu?

Przechodząc jednak do Sikornika, po zwiedzeniu Międzylesia należy obrać szlak czerwono/żółty biegnący wzdłuż ulicy Jana Sobieskiego. Szlak umożliwia zdobycie góry samochodem, jednak rekomendujemy pozostawienie auta na parkingu kilkaset metrów przed granicą miasta. Trochę ruchu nie zaszkodzi, a w międzyczasie można zobaczyć kilka ciekawych krajobrazów. 

Szlak na Sikornik
Szlak na Sikornik
Szlak na Sikornik
Szczyt Sikornik Międzylesie
Szlak na Sikornik

Pomysł numer #2 Rowerowe zdobycie Sikornika i odwiedzenie Czech na przejściu do Boboszowa

Jak już wspominaliśmy, szlak żółty z prowadzący z Międzylesia do granicy czeskiej, a precyzyjniej do wsi Dolni Borikovice, jest idealny na przejażdżkę rowerową. Co więcej trasa ta stanowi mały ewenement wśród szlaków górskich, ponieważ pokonał go nawet... samochód Google 🙂 Tak, możecie więc zobaczyć sobie cała tą trasę z widoku Street View. Skoro więc on dał radę, to zrealizowanie jej rowerem nie powinno sprawić Wam żadnego problemu. Trasa z Międzylesia do wsi Dolni Borikovie to dystans niecałych 9 kilometrów, dlatego trasę śmiało można zrealizować także pieszo. Radzimy także spróbować zdobyć pobliską górę Odranec znajdującą się kilka kilometrów dalej na szlaku czerwonym. Podejście pod górę może być dość strome, jednak zaprawieni rowerzyści górscy powinni dać sobie z nią radę. Można też zostawić rower w wiosce i pokonać 5 kilometrów (320 metrów przewyższeń) na piechotę. Przybliżony czas na przejście tego odcinka to 3 godziny. 

Szlak na Sikornik
Szlak na Sikornik
Szlak na Sikornik
Szlak na Sikornik
Szlak na Sikornik

Pomysł numer #3 Pominąć Sikornik i przejść się Szlakiem Papieskim do Zamku Szczerba i Jamę Solną

Jest to dość kontrowersyjny pomysł, ponieważ chcąc zdobyć szczyt Sikornik i szukając o nim informacji i w rezultacie swoich działań olać go i pójść z Międzylesia na Zamek Szczerba może się wydać dość nieracjonalne. Jednak taki obrót spraw dostarczy Wam dużo więcej emocji i zapewni rozrywkę na minimum 5~6 godzin, co w porównaniu ze zdobyciem w 20 minut Sikornika wydaje się dużo bardziej kuszącym pomysłem. W dodatku podczas jego realizacji będziecie mogli zobaczyć Jamę Solną, będącą naturalną otwartą jaskinią oraz ruiny Zamku Szczerba pochodzącego z około XIV wieku. Trasa z Międzylesia na Zamek Szczerba ma długość około 10 kilometrów z łączną wysokością przewyższeń 500 metrów. Po takiej trasie na pewno nie będzie Wam się chciało wchodzić na Sikornika, jednak pamiętajcie, że bez trudu wjechało na niego auto Google Maps 😉

Szlak na Sikornik
Szlak na Sikornik
Szlak na Sikornik

Podsumowując

  • Przygotowaliśmy dla Was 3 różne pomysły, które możecie połączyć ze zdobywaniem szczytu wzgórza Sikornik. W Waszych rękach spoczywa dokonanie dobrego wyboru.
  • Szczyt Sikornika położony jest na wysokości 550 m n.p.m. w pobliżu miejscowości Międzylesie. Znajduje się on obok szlaku żółtego, w niewielkim zagajniku. Szczyt opisany jest za pomocą kartki przyklejonej do drzewa, także na próżno szukać tabliczki lub ścieżki prowadzącego do niej.
  • Szczyt widoczny jest z Google Street View.
  • Sikornik należy do Korony Sudetów Polskich i jest najwyższym reprezentantem Wysoczyzny Międzyleskiej.
  • Gdzie zaparkować auto by zdobyć Sikornik? Najlepiej auto pozostawić w Międzylesiu i odbyć pieszą wędrówkę szlakiem żółtym. Można także podjechać ulicą Jana Sobieskiego i zostawić auto na wysokości zabudowań mieszkalnych przed tabliczką informującą o wyjeździe z miasta.
Może zainteresują Cię też te wpisy:

Może spodobają Ci się te wpisy:

Zostaw komentarz

Udostępniając komentarz, potwierdzam znajomość polityki prywatności strony.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga