Wodospad Pośny odwiedziliśmy przy okazji zwiedzania nowego tarasu widokowego w Radkowie. Jest to niewielki wodospad znajdujący się kilkaset metrów od parkingu zlokalizowanego na Szosie Stu Zakrętów prowadzącej do m.in. Szczelińca Wielkiego. Odcinek prowadzący do wodospadu jest naprawdę krótki, dlatego polecamy wybrać się na niego przy okazji odwiedzania innej głównej atrakcji regionu i potraktować go jako dopełnienie wycieczki. My zwiedziliśmy go na początku lutego w zimowej aurze i dzięki temu mogliśmy jeszcze zabrać Leosia na sanki, do których coraz bardziej zaczął się przekonywać. Szlak jest płaski, dlatego będzie ciekawą propozycją dla dzieci uczących się jeszcze chodzić lub jeździć na rowerach. Na pewno nada się też na przechadzkę z wózkiem, tak więc miejsce jest przyjazne rodziną z dziećmi.
Szosa Stu Zakrętów to droga przecinająca cały Park Narodowy Gór Stołowych, łącząca ze sobą Kudowę-Zdrój i Radków. To właśnie z niej możecie dojść na Szczeliniec Wielki lub pojechać do Pasterki, by wejść do przepięknego czeskiego Broumova. Łączna długość szosy to 36 kilometrów, meandrującej przez pobliskie wzgórza tworząc przywoływane “sto zakrętów”. Rzeczywiście jadąc tą drogą trzeba pokonać wiele ostrych zakrętów, które często zmieniają nasz kierunek jazdy o prawie 180 stopni. Z tego względu przez wielu jest ona uważana za jedną z najpiękniejszych dróg górskich w całej Polsce i co roku przyciąga wielu pasjonatów motoryzacji chcących poszaleć na tej wymagającej drodze. Warto pamiętać, że zimą droga jest często zaśnieżona i wymaga dobrej umiejętności jazdy w trudnym terenie. Dla nas osobiście, najciekawszym fragmentem drogi są okolice Karłowa oraz Radkowskich Skał, z których rozpościerają się przepiękne widoki na Szczeliniec Wielki. To właśnie na tym odcinku po raz pierwszy w życiu zakopaliśmy się autem w głębokim śniegu i musieliśmy zostać holowani. Całe szczęście znaleźli się kierowcy, którzy pomogli nam wydostać się z tej niekomfortowej sytuacji i mieli na wyposażeniu linkę holownicza. My niestety jej nie mieliśmy, ale po tym zdarzeniu szybko się w nią wyposażyliśmy. Nigdy nie wiadomo co stanie się na drodze a taki mały przedmiot może okazać się na wagę złota.
Szlak zielony na Wodospad Pośny, z którego można dojść na Szczeliniec Wielki
Tak jak wspominaliśmy Wodospad Pośny odwiedziliśmy w sezonie zimowym przy okazji zwiedzania tarasu widokowego nad zalewem w Radkowie. Szlak zielony rozpoczyna się zaraz za wyjazdem z Radkowa na pierwszym ostrym zakręcie. Znajduje się tam parking mogący pomieścić kilkanaście aut. Znajdują się tu także ławeczki przy których można odpocząć i zjeść. Nie powinno być więc problemu z jego zlokalizowaniem. Chociaż sam Wodospad Pośny nie jest główną atrakcją rejonu to często na parkingu może być problem ze znalezieniem wolnego miejsca. Wszystko przez to, że ze szlaku zielonego można dojść na Szczeliniec Wielki mijając przy tym wodospad oraz Skalne Wrota. Jest to więc kolejny ciekawy pomysł, jak można wydłużyć sobie wycieczkę i zobaczyć, co do zaoferowania ma Park Narodowy Gór Stołowych. Wybierając ten wariant pamiętajcie, że nie nada się on na wózek tak, jak miało to miejsce do Wodospadu Pośny. Szczególnie przy wejściu na Szczeliniec Wielki można spodziewać się przewyższeń, które mogą być wymagające. Myślimy jednak że dzieci w wieku 5+ powinny sobie z nim poradzić.
Dlaczego warto odwiedzić Park Narodowy Gór Stołowych?
Jeżeli ktoś nigdy nie był w Górach Stołowych i nie jest przekonany czy jest on atrakcyjny to śpieszymy z pomocą. Góry Stołowe to zaraz po Karkonoszach najbardziej popularny górski kierunek na Dolnym Śląsku. Swoje ukształtowanie zawdzięcza dzięki wielu milionom lat spokoju po wycofaniu się morza górnokredowego, które spłaszczyła ten teren. Następnie nastąpił okres wypiętrzania się, dzięki czemu płaskie formy skalne zostały wzniesione. To właśnie dlatego Szczeliniec Wielki z dystansu wygląda jakby został ścięty. Dominującymi formami skalnymi są zaś piaskowce, które poprzez procesy erozyjne zostały uformowane w ciekawe kształty ( można je podziwiać m.in. w Radkowskich Skałach, Błędnych Skałach albo po czeskiej stronie w Broumovskich Stenach ). Dodatkowo wiele szlaków na niższe góry pozostaje poza głównym nurtem turystycznym, dzięki czemu można poobcować z naturą w ciszy i spokoju bez tłumów ludzi. Ze względu na swoją historie powstawania Góry Stołowe nie są wymagającymi górami i często charakteryzują się łagodnymi wzniesieniami, co z pewnością przekłada się na ich atrakcyjność dla rodzin z dziećmi. Teren jest też popularnym ośrodkiem szkoleniowym dla polskiej sceny wspinaczkowej.