Wieże widokowe na Dolnym Śląsku wyrastają jak grzyby po deszczu i wolnym krokiem podążamy ich śladem, by nadrobić zaległości. Wieża widokowa została ustawiona na szczycie Wzgórza Gedymina (532 m n.p.m) w Szczawnie Zdroju w roku 2022, a jej oficjalne otwarcie nastąpiło 9 lipca.
Jest to bardzo wyjątkowa wieża widokowa na tle innych, ponieważ charakterystyczną dla niej cechą jest fakt, że nie posiada schodów i na jej szczyt prowadzi lekko wznosząca się kładka w formie spirali. Dodatkowo dojście do wieży jest szeroką i łagodną drogą, dlatego bez większych problemów można wejść na nią z wózkiem dziecięcym lub wózku inwalidzkim.
Czas na przejście – około 1 godzina
Jeżeli chcecie tylko wejść na wieżę widokową i w miarę szybko wyrobić się z tematem, to możecie autem pojechać na parking znajdujący się przy ul. Narciarskiej. Zazwyczaj nie ma tam problemu z zaparkowaniem pojazdu i możecie dojechać aż w pobliże sporego placu zabaw dla dzieci. Parking jest bezpłatny i ogólnodostępny.
Na Wzgórze Gedymina prowadzi szlak niebieski biegnący szeroką i dobrze oznaczoną drogą. Nie ma możliwości żebyście się zgubili, ponieważ trasa jest naprawdę prosta i idealnie nadaje się dla dzieci oraz kuracjuszy przebywających w uzdrowisku, jakim jest Szczawno-Zdrój.
Wzgórze Gedymina znajduje się na terenie Parku Zdrojowego im. H. Wieniawskiego, który poprzecinany jest atrakcyjną trasą rowerową Single Track i dzięki temu możecie ciekawie spędzić czas na także na rowerach. Często w tym miejscu organizowane są eventy kolarskie lub biegi po terenie parku. My właśnie na taki trafiliśmy podczas naszego wejścia na wieżę i w związku z tym było tłoczno zarówno na szlaku, jak i samej wieży widokowej. W normalne dni jest to spokojne i ciche miejsce, gdzie będziecie mogli spotkać niewielu turystów i cieszyć się naturą wyłącznie dla siebie.
Co ciekawe w kwestii bezpieczeństwa, jakie panuje na wieży widokowej, to jej maksymalny licznik osób wynosi 80 i jest to kontrolowane za pomocą czujników znajdujących się przy metalowej bramce. Jeżeli liczba turystów znajdujących się naraz na wieży wyniesie 80, to bramka automatycznie się zamyka i nie wpuszcza większej ilości osób. Rozlega się przy tym komunikat dźwiękowy informujący o zaistniałej sytuacji i trzeba poczekać aż ktoś zejdzie z wieży.
Przy większej ilości osób na wieży lub przy wietrze można poczuć kołysanie się obiektu, co dla niektórych może być niekomfortowe.
Co zobaczycie z wieży widokowej?
Wznosząca się na ponad 33 metry konstrukcja wynosi Was poza korony drzew i odsłania przepiękny widok m.in. na Góry Wałbrzyskie, Masyw Ślęży, Szczawno-Zdrój, Wałbrzych oraz Karkonosze (przy dobrej widoczności zobaczycie nawet królową Karkonoszy – Śnieżkę ). Rozpoznanie terenu ułatwiają specjalnie zamontowane tablice z panoramą. Jeżeli jednak macie na telefonie aplikację Polskie Góry, to bez problemu zobaczycie, na jaki szczyt właśnie spoglądacie.
Dłuższe zwiedzanie Szczawna-Zdroju wraz z częścią uzdrowiskową miasta
Tak jak wspominaliśmy, Szczawno-Zdrój jest miejscowością uzdrowiskową, mającą swoje korzenie sięgające XIII wieku. W tych czasach postanowiono skorzystać na szerszą skalę z leczniczych właściwości wód mineralnych znajdujących się w Szczawnie Zdroju. Wiele sławnych osób przyjeżdżało tutaj zażywać kuracji, z których warto wymienić m.in. króla Augusta, Winstona Churchilla, Cara Mikołaja I, Zygmunta Krasickiego, Jarosława Iwaszkiewicza czy bajkopisarza Jana Brzechwy.
Z pewnością jeżeli będziecie chcieli zwiedzić Szczawno-Zdrój to nie możecie pominąć promenady uzdrowiska oraz Halę Spacerową, która zlokalizowana jest przy Parku Zdrojowym im. Henryka Wieniawskiego. Przepiękny budynek zachwyci na pewno niejedną osobę, ze względu na jego ciekawą stylistykę. Na zachodnim skrzydle znajduje się pięknie zdobiony Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego.
Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest sam Park Zdrojowy oraz w szczególności Wieża Anny, znajdującej się na skraju parku z piękną panoramą na miasto. Z niej zobaczycie też wspomniany wyżej Teatr Zdrojowy oraz Halę Spacerowa. Wasz wzrok przykuje także duży gmach Domu Zdrojowego „Uzdrowisko”, który na początku wydał nam się siedzibą urzędu miejskiego lub co najmniej jakiegoś ministerstwa. Wszystko przez to, że jest on zbudowany w bardzo postawny sposób i jego kopuła na dachu z flagą kojarzy nam się z budynkiem użyteczności publicznej.
Kolejnymi atrakcjami jakie będziecie mogli zwiedzić w pobliżu Szczawna-Zdroju będzie góra wchodząca w skład Korony Gór Polskich – Chełmiec, Wałbrzych z przepięknym Zamkiem Książ czy też Stara Kopalnia w Wałbrzychu, będące muzeum poświęconym historii kopalnianej miasta. To oczywiście tylko kilka propozycji, bo w okolicy jest do zwiedzania bardzo dużo ciekawych miejsc. Jeżeli pokopiecie trochę na naszym blogu to na pewno odnajdziecie coś dla siebie.
Droga powrotna z Wieży Gedymina przez jeziorko Gedymina
Idąc na wieżę Gedymina na pewno zwrócicie uwagę na tabliczki kierujące do jeziorka Gedymina znajdującego się kilkaset metrów od niebieskiego szlaku. Warto pójść na niego w drodze powrotnej i zobaczyć staw ukryty w lesie. Jest to dość popularne miejsce spotkań, ponieważ leży na uboczu. W sezonie napotkacie też tutaj pewnie kilku rybaków, grupki młodzieży lub spacerujących kuracjuszy.
Warto też wspomnieć, że cały teren wzgórza Gedymina nosił nazwę „belweder”, gdzie swoją rezydencję miał tajemniczy pan w zielonym surducie. Już wtedy było to miejsce, w którym spotykali się artyści oraz mogli spędzić aktywnie czas wśród znajomych. Belweder posiadał swoją wieżę widokową, a nawet miał własne pole golfowe.