Strona Główna Podziemia Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 4 komentarze

Stara Kopalnia w Wałbrzychu – a raczej muzeum górnictwa

Podróżując już trochę po Dolnym Śląsku odwiedziliśmy kilkanaście podziemnych tras turystycznych, opuszczonych sztolni oraz kopalni. Każda z nich ma w sobie coś niezwykłego, i coś co wyróżnia ją na tle innych, na pierwszy rzut oka podobnych atrakcji. Bo co może być innego w drążeniu skały?
Okazuje się, że te czynności są z grubsza podobne, inny jest za to styl jak i pomysł na „sprzedanie” historii danego miejsca. Stara Kopalnia w Wałbrzychu postawiła na nowoczesność by stworzyć centrum historii górnictwa ziemi wałbrzyskiej i kultury oraz sztuki – w tym warsztat ceramiczny. Zostało to wszystko w większości sfinansowane przez środki unijne, a jak wiadomo wraz z nimi wiążą się restrykcyjne zobowiązania i dokumentacja.
Jak więc to wszystko wyszło? Na dobre czy na złe? Przekonajcie się!
 
Stara Kopalnia w Walbrzychu - centrum muzealne
Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Nowoczesność mieszająca się z przeszłością

Wałbrzych przez te wszystkie lata był dla mnie miejscowością dość dobrze znaną. Znajdował się na drodze do Dusznik Zdroju, uzdrowiska, w którym spędzałam dość dużo czasu w młodości. Wjeżdżając Wałbrzycha witała mnie kaskada dziur drogowych i był to dla mnie wyznacznik, że już za niecałe 1,5 godziny będę u celu. Na szczęście teraz wszystko odżywa i miasto rozwija swoją infrastrukturę dlatego podobnych atrakcji drogowych już nie ma.

Historia miasta też nie była dla mnie niespodzianką, ot kolejne miasto, który swój rozwój zawdzięcza kopalni oraz bogatym w węgiel oraz antracyt ziemiach. Lecz jak zwykle bywa wszystko co dobre zwykle się kończy. Tak samo było z wydobyciem tego kruszcu i kopalnie z roku na rok były zamykane stopniowo pozbawiając mieszkańców Wałbrzycha pracy, a miasta głównego filaru na którym bazowało jego finansowanie,

Jak więc widać kopalnia w Wałbrzychu stanowi w pewnym sensie serce tego miasta i z tego powodu zainwestowano naprawdę dużo pieniędzy by postawić niszczejącą starą kopalnie na nogi angażując w to także środki unijne.

Stara Kopalnia w Wałbrzychu - kasa
Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Zwiedzanie Starej Kopalni w Wałbrzychu

Oprowadzanie z przewodnikiem zaczyna się w korytarzu przed rejestracją. Przybliżona zostanie nam dokładnie historia tego obiektu jak i górniczego życia. Większość przewodników stanowią byli pracownicy kopalni więc posiadają oni nie tylko wiedzę teoretyczna jak i praktyczną. W naszej grupie trafiło się kilka osób, które też z zawodu były górnikami dlatego często słyszeliśmy anegdotki i porównania kopalni w Wałbrzychu z innymi. Niektóre rzeczy się zgadzały i panowie z aprobatą kiwali do siebie głową dając znak, że u nich to także była normalka.

Podczas zwiedzania przemierzymy korytarze ze zdjęciami ukazującymi górników w pracy. Bardzo poruszającym był fakt, że większość z tych osób było kolegami naszego przewodnika i osobiście mógł powiedzieć o nich kilka słów.
suszarnia ubrań w kopalni
Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Praca górnika w Kopalni Wałbrzych

Jak każdy może się domyśleć, praca górnika nie stanowi najprzyjemniejszej i najlżejszej roboty jaką można sobie wymarzyć. Sama próbowałam podnieść jedno z wierteł i ledwo dałam radę unieść je na kilka centymetrów, więc na pewno posługiwanie się nimi w ciasnych korytarzach na przodku było wyczerpujące. W części muzealnej zobaczymy też wiele oryginalnych przedmiotów wchodzących w skład wyposażenia górnika lub służb ratunkowych. Zwłaszcza ci drudzy byli i nadal są bardzo poważani i cieszą się dużym szacunkiem wśród środowiska górniczego. Bo gdy wszystko się wali i sypie na głowie, a wszyscy uciekają, to właśnie ratownicy muszą iść w przeciwną stronę by ratować życie ludzi.
Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Przeszłość w konfrontacji z teraźniejszością

Tak jak wspominałam, niedawno Stara Kopalnia w Wałbrzychu przeszła potężną renowację i z podupadłego zakładu pracy stała się dużym i nowoczesnym obiektem przystosowanym do standardów unijnych. Poprzez tą rozbudowę mamy do dyspozycji nie tylko galerię i wystawy poświęconym zawodowi górnika ale także wieżę widokową, wózkownię, centrum sztuki a nawet salę na potańcówki dla seniorów.
Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Warsztaty i pracownie

 
Co było naprawdę fajne, to cała infrastruktura w okół kopalni nastawiona na propagowanie wiedzy technicznej jak i artystycznej. Kopalnia w Wałbrzychu posiada duży asortyment maszyn takich jak frezarki, tokarki, dłutownice itp. Były to narzędzia niezwykle potrzebne przy prowadzeniu wydobycia na tak dużą skalę. Każda usterka lub brakujący element było można naprawić lub wykonać na miejscu dzięki czemu oszczędzało się nie tylko czas ale i pieniądze. A uwierzcie mi, było dużo rzeczy które się psuły a jeszcze więcej potrzebnych w tej chwili. Dodatkowo nie są to archiwalne rekwizyty, które stoją i tylko ładnie wyglądają. Są sprawne i służą jako przybory do nauki dla uczniów technikum.
Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Ostatnie wydobycie w szybie Julia
Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Kopalnia w Wałbrzychu z góry i od dołu

 
Wjeżdżając na wieżę widokową będziemy mogli przekonać się na własne oczy jak rozległym miejscem była Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Liczyła ona kilka szybów wydobywczych, które zostały albo opuszczone lub zasypane za sprawą decyzji politycznych ówczesnego ustroju. Dlaczego tak się stało? Nie wiadomo. Jednak nie miało to na pewno uzasadnienia ekonomicznego, ponieważ pokłady węgla nie zostały jeszcze wyczerpane i dalsze prowadzenie wydobycia byłoby nadal opłacalne.
Przejście sztolniami stanowiło miły, chociaż bardzo poglądowy spacer. W porównaniu z innymi kopalniami jest tutaj dużo bardziej cywilizowanie. Podłoga została wybetonowana, sufit uszczelniony tak by nikomu kropla na głowę nie spadła, a korytarze rozświetlone. Jak na pierwszy kontakt z kopalnią będzie to na pewno ciekawa przygoda z odpowiednio z dozowaną adrenaliną.
Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Podziemna Kopalnia w Starej Kopalni Wałbrzych
Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Warsztaty ceramiczne i nasz „potworki”

Na terenie Starej Kopalni w Wałbrzychu prowadzone są warsztaty ceramiczne, w których także my wzięliśmy udział. Artyści z nas są marni dlatego mieliśmy trochę obaw co do naszych wyrobów i czuliśmy trochę, że będzie to nie tylko strata gliny ale także czasu pracowników. Jednak, ku naszemu zaskoczeniu poszło nam całkiem dobrze (chyba)! Głównie za sprawą świetnej instruktorki, która nieraz musiała ratować nasze dzieła przed totalną destrukcją.
Co więcej, musimy stwierdzić, że uczestnictwo w tworzeniu czegoś z gliny jest bardzo uspakajającą czynnością i poprawiającą skupienie. Więc jeżeli Wasze dzieci, lub Wy chcecie się odprężyć i poprawić swoją koncentrację warto spróbować stworzyć własne dzieło z ceramiki. Nie dość, że przyjemnie spędzi się czas to i jeszcze stworzy się fizyczny obiekt, którym będzie można pochwalić się przed znajomymi 🙂
Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Podsumowanie i porady

  • Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 100 minut i odbywa się o pełnych godzinach. Kopalnia otwarta jest od godziny 10:00 i ostatnie wejście jest o 16:00.
  • Dojazd do kopani jest prosty i znajduje się ona przy ulicy Wysockiego 29 w Wałbrzychu. Na jej terenie znajduje się obszerny parking tak więc nie będzie z tym problemu.
  • Przedstawiliśmy Wam niewielką część tego co ma do zaoferowania Stara Kopalnia w Wałbrzychu – jeżeli jesteście ciekawi co można tam jeszcze robić zapraszamy na oficjalną stronę kopalni

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej