Strona Główna Korona Sudetów Borowa – Wieża widokowa | Korona Sudetów

Borowa – Wieża widokowa | Korona Sudetów

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 2 komentarze

Wieża widokowa na Borowej, jest nową atrakcją na mapie Dolnego Śląska, która została otworzona pod koniec roku 2017. Jej futurystyczny kształt i atrakcyjna lokalizacja sprawia, że ruch turystyczny na najwyższej górze Gór Wałbrzyskich (mylnie uważana jest za nią Chełmiec) zyskał na intensywności. Borowa charakteryzuje się dużą wyniosłością i ostatnie podejście na szczyt niejednemu odbiera dech w piersiach.  Samo podejście stanowi jednak miłą formę spędzenia wolnego czasu, a widoki jakie możemy zobaczyć ze szczytu nowej wieży widokowej z pewnością ucieszą Wasze oczy. A może już tam byliście? Jak Wasze wrażenia? Bo my mamy małą uwagę co do tego obiektu...

Szlak żółty z Jedliny Zdrój na Borową (853,3 m n.p.m.)

Zacznijmy jednak od początku trasy. Drogę na Borową (853,3 m n.p.m.) rozpoczęliśmy z miejscowości Jedlina Zdrój. Istnieje możliwość podjechania samochodem na skraj lasu (ulicą Ogrodowa), z którego prowadzi szlak żółty na Przełęcz pod Borową. Swoje auto możemy zostawić przed małym mostem lub na końcu drogi przy ruinach domu. Z tego miejsca rozpoczyna się spokojne podejście na Przełęcz, podczas której trzeba pokonać wyniosłość około 140 metrów na odcinku prawi 1,5 km. Nic strasznego. Wymagające podejście rozpoczyna się dopiero przy Rozdrożu pod Borową.

Co ciekawe, Borowa pomimo tego, że jest najwyższą górą w paśmie Gór Wałbrzyskich, to nie zalicza się do Korony Gór Polski. Zamiast niej podawany jest Chełmiec, który historycznie został niesłusznie ogłoszony najwyższą górę, a w istocie jest o około 2,5 metra niższy od Borowej. Dopiero przy precyzyjniejszym pomiarze współczesnych urządzeń można było stwierdzić tą nieprawidłowość, jednak Chełmiec pozostał uzurpatorem tytułu najwyższej góry w Górach Wałbrzyskich do tego czasu.

Szlak na Borową z Jedliny-Zdrój
Szlak na Borową z Jedliny-Zdrój
Szlak na Borową z Jedliny-Zdrój
Szlak na Borową z Jedliny-Zdrój

W poszukiwaniu zimy na Borowej...

Niestety zima na przełomie roku 2017/18 nie należała do zbyt hojnych. Swoją wycieczkę zrealizowaliśmy podczas święta Trzech Króli i naprawdę spodziewaliśmy się śnieżnych widoków. Przygotowaliśmy się jak na typowe zimowe podejście. Warto bowiem pamiętać, że niezależnie od warunków trzeba być dobrze przygotowanym na wszystko, bo może Wy lub ktoś inny na szlaku będzie potrzebował pomocy. Chcielibyśmy tutaj przy okazji opisu szlaku na Borową zwrócić czytelnikom uwagę na ten fakt, że nawet w tych niskich górach trzeba być przygotowanym. 

Co więc my nosimy w naszym plecaku?

Przede wszystkim zadbajmy o to, by wziąć ze sobą dobry plecak, ponieważ torebka lub reklamówka (tak spotkaliśmy się z takimi podróżnikami...) nie jest odpowiednim sprzętem na hiking/trekking. Podstawową funkcją plecaka powinna być nieprzemakalność (lub wyposażenie w przeciwdeszczowy pokrowiec), wygodny stelaż oraz kilka komór, w których w łatwy i logistyczny sposób będziemy mogli pomieścić nasz ekwipunek.  U nas na przykład w przedniej podręcznej komorze lądują takie przybory jak: latarka, folia termiczna, podstawowa apteczka (bandaże, plastry, aspiryna itp.), scyzoryk oraz jednorazowe rękawiczki. Te przybory nie ważą oraz nie zajmują zbyt wiele miejsca. W wielu sytuacjach mogą się jednak przydać. W następnej komorze, w której trzymamy prowiant na pewno musi znaleźć się miejsce na termos z gorącym napojem. A co u Was zawsze gości w plecaku?

Od pewnego czasu zaczęliśmy używać mniejszego plecaka firmy Deuter Futura 28 idealnego na jednodniowe wyprawy, który jak do tej pory nas nie zawiódł.

Jeżeli Wy poszukujecie plecaka, który byłby waszym niezawodnym towarzyszem podczas podróży i życia codziennego to polecamy sprawdzić ranking plecaków 2017 roku. Nasz zasłużenie wylądował na pierwszym miejscu 🙂

Szlak na Borową z Jedliny-Zdrój
Szlak na Borową z Jedliny-Zdrój
Szlak na Borową z Jedliny-Zdrój
Szlak na Borową z Jedliny-Zdrój
Szlak na Borową z Jedliny-Zdrój
Szlak na Borową z Jedliny-Zdrój

Ostre podejście na Borową

Myślę, że kwestię odpowiedniego przygotowania mamy już za sobą 🙂 Pora więc na rozpoczęcie ostrego podejścia na szczyt zaczynającego się od Rozdroża pod Borową. Na odcinku około 600 metrów trzeba pokonać około 160 m wyniosłości. Swój kształt Borowa zawdzięcza gwałtownym procesom wulkanicznym, które działały na tym terenie w przeszłości. Przez tą aktywność wulkaniczną Góry Wałbrzyskie bogate są w złoża porfirów oraz melafirów. Podobnym kształtem charakteryzuje się także pobliski Chełmiec czy też Trójgarb. Pomimo tego, że Borowa jest stosunkowo niewysoką górą, to jej gwałtowne przewyższenie potrafi odebrać dech w piersiach niejednemu turyście. W zimie warto mieć ze sobą kijki trekingowe oraz na wszelki wypadek wziąć ze sobą nakładki na buty zwiększające przyczepność do gruntu. 

Cała trasa zaczynając od zaparkowania auta przy ulicy Ogrodowej nie powinna zająć Wam więcej niż 1,5 godziny w jedną stronę.

Szlak na Borową z Jedliny-Zdrój
Szlak na Borową z Jedliny-Zdrój
Wieża widokowa na Borowej (853,3 m n.p.m.) - informacje

Konstrukcja do użytku turystycznego została oddana 14 grudnia 2017 roku i od pierwszych chwil sprawiła, że Borowa przeżywa swoją drugą młodość. Ruch turystyczny zdecydowanie się zwiększył co pokazuje, że turyści cenią sobie takie inicjatywy. Budowa wieży widokowej na Borowej wymagała użycia 30 ton stali oraz około 115 ton betonu wylanego jako fundament konstrukcji. Całkowity koszt wieży widokowej na Borowej to ponad milion złotych pozyskanych od gminy Jedlina-Zdrój, Wałbrzycha oraz Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu. Oprócz wieży zbudowano także infrastrukturę rekreacyjną wokół niej w postacie wiaty, ławek oraz tablic informacyjnych.

Na szczyt wieży widokowej na Borowej prowadzi 90 schodów w kształcie spirali, co przy wchodzeniu może niektórych przyprawić o zawrót głowy. Jeżeli schody tego nie zrobią, to na pewno uczynią to widoki z platformy usytuowanej na 15,3 metrach. Ujrzycie z niej część Gór Sowich, Gór Wałbrzyskich oraz innych pasm Sudetów Środkowych. Ciekawie prezentuje się także Wałbrzych oraz Jedlina-Zdrój.

Pomimo tego, że sama wieża widokowa jest naprawdę ciekawym i potrzebnym obiektem na terenie powiatu Wałbrzyskiego, to zauważyliśmy jeden błąd konstrukcyjny, który może sprawiać pewną uciążliwość. Mianowicie cały obiekt został wybudowany z wykorzystaniem krat, przez co w deszczowe/roztopowe dni błoto oraz woda kapie turystom wchodzącym na szczyt prosto na głowy. Problem może się pojawić w zimie, kiedy utworzą się sople, które przy pierwszym ociepleniu będą leciały w dól stwarzając realne niebezpieczeństwo. Przez niecały miesiąc funkcjonowania wieży taki problem jeszcze nie wystąpił, ale w przyszłości będzie trzeba o nim pamiętać i skutecznie mu zapobiegać.

Szlak na Borową z Jedliny-Zdrój
Szlak na Borową z Jedliny-Zdrój
Informacje praktyczne o Borowej - podsumowanie
  • Borowa jest najwyższą górą w paśmie Gór Wałbrzyskich, jednak nie zalicza się do Korony Gór Polski (zamiast niej jest Chełmiec). Jednak wchodzi ona w skład Korony Sudetów Polski oraz Korony Sudetów.
  • Na szczycie Borowej znajduje się 15 metrowa wieża widokowa oddana do użytku 14 grudnia 2017 roku.
  • Swoją trasę możecie zaplanować z miejscowości Jedlina-Zdrój, z której podążając żółtym szlakiem dojdziecie do Przełęczy pod Borową i z tego miejsca obierając czerwony szlak dojdziecie do Borowej. Cała wyprawa nie powinna trwać dłużej niż 1,5 godziny w jedną stronę. Do przejścia są trzy kilometry, podczas których trzeba pokonać około 320 metrów przewyższenia.
  • Za zrealizowanie trasy przyznawane są 4 punkty GOT, zaś w drodze powrotnej 2 punkty GOT.
  • Warto pamiętać także o odpowiednim przygotowaniem się w góry. Chociaż wejście na Borową może wydawać się niedzielną wycieczką w sam raz po obiedzie, jednak buty z odpowiednim bieżnikiem to podstawa, o której trzeba pamiętać.
  • W związku z niedawnym otwarciem wieży widokowej na Borowej służby odpowiadające za utrzymanie porządku na szlaku mają ręce pełne roboty. Z tego powodu pomóżmy im w pracy i zabierajmy swoje śmieci ze sobą. Na szczycie jest niewiele miejsca na pojemniki na odpady, co nie sprzyja ogólnemu porządkowi i w prosty sposób szlak może zostać zabrudzony. A co to za przyjemność przemierzać szlak spoglądając na Tatry oraz Harnasie leżące w krzakach.
  • Jeżeli tak jak my macie pełno książeczek PTTK to na Borowej możecie przybić pieczątkę. Znajduje się ona w skrzynce zawieszonej na ścianie wiaty przy wieży widokowej. Niestety nie każde potrafi uszanować jej przeznaczenie i jej stan po kilku miesiącach jest fatalny... Wstyd.

 

Plan trasy na Borową z Jedliny Zdrój - szlak żółty

Zobaczcie też nasz spis wież widokowych na Dolnym Śląsku, który znajduje się tutaj

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy – ZA DARMO. Z naszego linku otrzymacie 3 miesiące testów PREMIUM za darmo, w sam raz na wycieczkę! Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga