Górę św. Anny postanowiliśmy zdobyć jeszcze w zimie, i jak wspomnieliśmy wcześniej, połączyliśmy ją z wyprawą na Kalenicę, na której znajduje się kolejna wieża widokowa. Od początku wyjazd był bardzo emocjonujący, ponieważ na skutek intensywnych opadów atmosferycznych, większość trasy górskiej znajdowała się pod grubą warstwą puchu. Kręte ulice górskie oraz nieodśnieżona trasa już na początku zweryfikowała nasz zapał do zrealizowania wyznaczonych planów i skutecznie opóźniła grafik. Po dojechaniu do Nowej Rudy i zaparkowaniu na ulicy Anny, udaliśmy się zielonym szlakiem wzdłuż niewielkiej ścieżki edukacyjnej prowadzącej na górę św. Anny.
Trasa nie jest zbyt wymagająca, jednak prowadzi konsekwentnie ku górze. Zimą przy występującym śniegu może być ona trochę męcząca, ale dystans jest na tyle krótki, że raczej zdecydowana większość odwiedzających poradzi sobie z jej pokonaniem. Od początku trasy do wieży widokowej występuje przewyższenie nie wyższe niż 120 metrów na odcinku jednego kilometra.
Szlak prowadzi w większości przez las, na której znajduje się też ścieżka edukacyjna. Można więc zobaczyć kilka tablic informacyjnych, na których dowiedzieć się można troch więcej o otaczającej nas przyrodzie.
Skąd pochodzi nazwa góry - Górą św. Anny w Nowej Rudzie
Wieża widokowa na Górze św. Anny w Nowej Rudzie
Zwieńczeniem naszej wyprawy na Górę Świętej Anny jest wieża widokowa, znajdująca się niedaleko kościoła na szczycie góry. Sama wieża została wybudowana w 1911 roku według planów Heinricha Wolfa oraz starań Carla Ferchego i noworudzkiej sekcji Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego.
Sama wieża miała dość burzliwą historię i na skutek przeniesienia ludności w połowie XX wieku, podupadła nieznacznie w ruinę. W roku 1962 zagospodarowaną ją jako przekaźnik telewizyjno-radiowy i zablokowano na niej ruch turystyczny. Dopiero w 2006 roku miejscowa ludność zaczęła starać się o przywrócenie turystycznej funkcji wieży, jednak ówczesny dzierżawca był daleki od tego pomysłu.
Koniec końców, w roku 2013 władze miasta ogłosiły przetarg na renowację wieży i połączeniu ją szlakiem turystycznym, prowadzącym również na wieże widokową znajdującą się na Górze Wszystkich Świętych. Uroczyste otwarcie ruchu turystycznego na wieży nastąpiło pod koniec roku 2014, dlatego można uważać, że jest to atrakcja stosunkowo nowa. Ciekawą informacją dla każdego wielbiciela wież widokowych jest fakt, że w Sudetach możemy odnaleźć aż 35 takich obiektów.
Podsumowanie szlaku na wieże widokową na Górze św. Anny.
- Wieża widokowa na Górze Św. Anny jest jedna z 35 wież znajdujących się w Sudetach. Inne obiekty znajdują się m.in. na Wielkiej Sowie, Włodzickiej Górze, Kalenicy, Biskupiej Kopie, Torfowisku pod Zieleńcem, Śnieżniku i innych.
- Czas, jaki należy przeznaczyć na zdobycie góry od ulicy Anny to około 40 minut w lecie oraz około godziny w zimie.
- Szlak należy do łatwych, idealnych na aktywne, niezbyt intensywne wędrówki górskie.
- Wstęp na wieże widokową jest nieodpłatny.
- Z Góry Świętej Anny prowadzi szlak na następna wieżę widokową, znajdującej się na Górze Wszystkich Świętych.
- Góra Świętej Anny znajduje się na wysokości 647 m n.p.m.
- Prywatną wiadomością dla czytelników Wolnym Krokiem jest to, że post o Górze Świętej Anny zamyka cykl zimowych wędrówek po górach w sezonie 2016/2017 – chyba, że śnieg zaskoczy nas jeszcze po marcu 2017 🙂