Strona Główna Sudety Góra Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie

Góra Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 4 komentarze
Na naszym szlaku coraz częściej napotykamy na wieże widokowe, które rozlokowane są w wielu miejscach na Dolnym Śląsku. Większość z nich jest darmowych, a za niektóre trzeba zapłacić symboliczną opłatę. Jedno jest jednak pewne – widoki rozchodzące się ze szczytu wież są naprawdę super! W dzisiejszym poście zawędrujemy na wieżę widokową znajdującą się na Górze Wszystkich Świętych zlokalizowaną w Nowej Rudzie w województwie Dolnośląskim.
Góra Wszystkich Świętych na Ziemi Kłodzkiej

Wieże Widokowe na Dolnym Śląsku

 

W Kotlinie Kłodzkiej bywamy dość często, dlatego ten region staramy się poznać na każdej możliwej płaszczyźnie. Ostatnio naszą uwagę przykuły wieże widokowe, które okazało się, że występują dość licznie w naszym regionie. Z tego powodu postanowiliśmy trochę zgłębić ich temat i zdobyć ich tyle ile nam się uda. Jedną z pierwszych wież, na które udało nam się wdrapać jest ta, znajdująca się na Górze Wszystkich Świętych. Nazwa szczytu robi wrażenie, jednak genezę jej nazewnictwa opiszemy trochę później. Niedawno wspominaliśmy także o wieży widokowej znajdującej się na Górze Św. Anny i dobrą wiadomością dla wszystkich pasjonatów trochę dłuższych pieszych wycieczek jest to, że są one ze sobą połączone zielonym szlakiem. Dystans, który będziemy musieli pokonać to niecałe 3.2 kilometra, z łączną sumą przewyższeń nie większą niż 300 metrów. Warto więc, jak ma się dłuższą chwilę, odwiedzić oba obiekty, zwłaszcza gdy pogoda będzie dopisywała dobrą przejrzystością powietrza.

Słupice ziemia kłodzka

Góra Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie

 

Góra Wszystkich Świętych jak dojechać i dojść na nią?

 

Na początku, tak jak zawsze, informujemy, że szlak na Górę Wszystkich Świętych nie jest zbyt wyczerpujący. Składa się on głównie z monotonnego wchodzenia po kamiennych stopniach lub wzniesieniu o lekko ostrym nachyleniu. Swoją wyprawę polecamy zacząć od Słupca, z ulicy Połoniny, podjechać jak najwyżej możemy i zaparkować zaraz za ostatnimi domkami, a przed lasem. Co prawda można pojechać dalej, drogą asfaltową, ale ciężko jest tam gdzieś zaparkować na wąskiej drodze. Całą trasę podążamy szlakiem czerwonym i wypatrujemy kamiennych schodków zlokalizowanych po naszej prawej stronie. Następnie udajemy się ku górze, wzdłuż stacji drogi krzyżowej. Wyprawa nie powinna nam zająć dłużej niż 30 minut w jedną stronę.
Góra Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie
Czerwony szlak na Górę Wszystkich świętych

 

złota Polska jesień w górach
Skręt szlaku czerwonego

 

jesienne schody
Schody na szlaku czerwonym

Góra Wszystkich Świętych – skąd wzięła się nazwa?

 

Góra Wszystkich Świętych jest idealnym przykładem na powiedzenie „Jak trwoga to do Boga”. W drugiej połowie XVII wieku Ziemię Kłodzką nawiedziła zaraza dżumy, zbierając z dnia na dzień coraz większe żniwo. Zrozpaczeni mieszkańcy Słupca postanowili szukać wybawienia u siły wyższej.  Chcąc przebłagać Boga, postanowili wybudować trwały ślad swoich próśb, w postaci kościółka zlokalizowanego w najwyższym punkcie okolicy. Wybór padł na górę o wysokości 648 m n.p.m. i ochrzczono ją imieniem Wszystkich Świętych. Sam kościółek został dwa razy poświęcony, pierwszy raz w roku 1680, zaś drugi w 1996. W 2002 kościół został podniesiony do rangi Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Ziemi Noworudzkiej. Dzisiaj jest on obiektem pielgrzymek wierzących oraz znaczącym obiektem dla mieszkańców Słupca.

 

Góra Wszystkich świętych droga krzyżowa

 

Matka Boska Bolesna Ziemi Noworudzkiej

 

Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Ziemi Noworudzkiej

 

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych

 

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych cieszy się ponad 100letnią historią. Została ona bowiem wybudowana w 1913 roku za staraniem słupieckiej sekcji Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego. Materiałem, który wykorzystano w jej budowie, był czerwony piaskowiec pochodzący z kamieniołomu znajdującego się nie dalej niż kilka kilometrów od wieży. Uhonorowano ją umieniem feldmarszałka Helmutha Karla von Moltke, którego to właśnie rodzina ufundowała w znacznej części powstanie obiektu. Dzisiaj tą właśnie osobę możemy zobaczyć nad głównym wejściem na płaskorzeźbie.
Dzisiaj za darmo można z niej podziwiać wspaniałą panoramę na Góry Sowie, Góry Suche, Góry Bystrzyckie, Góry Stołowe itp. Oczywiście, jeżeli pogoda dopisze!

 

wieża widokowa Góra Wszystkich Świętych

 

wieża widokowa Góra Wszystkich Świętych

 

wieża widokowa Góra Wszystkich Świętych

 

Góra Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie

 

Góra Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie

 

Góra Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie

 

Góra Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie

 

Góra Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie

 

Góra Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie

Podsumowanie

  • Przez Górę Wszystkich Świętych prowadzi Szlak im. profesora Josepha Wittiga.
  • Z wieży prowadzi szlak łączący ją z drugą noworudzką wieżą na Górze Św. Anny. Mierzy on zaledwie 3,2 km, dlatego warto skorzystać z niego podczas wizyty na Górze Wszystkich Świętych.
  • Szlak należy do łatwych i jest miejscem częstych pielgrzymek wiernych.
  • Wstęp na wieżę jest darmowy. Wieża ma wysokość ok. 12 metrów i rozlega się z niej przepiękna panorama na pobliskie pasma górskie m. in. Góry Stołowe, Góry Suche, Masyw Śnieżnika. 
  • Najłatwiejszym sposobem dostania się na Górę Wszystkich Świętych jest wybranie czerwonego szlaku prowadzącego z Słupic. Jeżeli jedziemy autem warto podjechać jak najwyżej w górę ulicy Połoniny. Wyprawa w dwie strony nie powinna trwać dłużej niż 1,5 h.

Zobaczcie też nasz spis wież widokowych na Dolnym Śląsku, który znajduje się tutaj

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy – ZA DARMO. Z naszego linku otrzymacie 3 miesiące testów PREMIUM za darmo, w sam raz na wycieczkę! Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy: