Strona Główna Sudety Góra Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie

Góra Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 4 komentarze
Na naszym szlaku coraz częściej napotykamy na wieże widokowe, które rozlokowane są w wielu miejscach na Dolnym Śląsku. Większość z nich jest darmowych, a za niektóre trzeba zapłacić symboliczną opłatę. Jedno jest jednak pewne – widoki rozchodzące się ze szczytu wież są naprawdę super! W dzisiejszym poście zawędrujemy na wieżę widokową znajdującą się na Górze Wszystkich Świętych zlokalizowaną w Nowej Rudzie w województwie Dolnośląskim.
Góra Wszystkich Świętych na Ziemi Kłodzkiej

Wieże Widokowe na Dolnym Śląsku

 

W Kotlinie Kłodzkiej bywamy dość często, dlatego ten region staramy się poznać na każdej możliwej płaszczyźnie. Ostatnio naszą uwagę przykuły wieże widokowe, które okazało się, że występują dość licznie w naszym regionie. Z tego powodu postanowiliśmy trochę zgłębić ich temat i zdobyć ich tyle ile nam się uda. Jedną z pierwszych wież, na które udało nam się wdrapać jest ta, znajdująca się na Górze Wszystkich Świętych. Nazwa szczytu robi wrażenie, jednak genezę jej nazewnictwa opiszemy trochę później. Niedawno wspominaliśmy także o wieży widokowej znajdującej się na Górze Św. Anny i dobrą wiadomością dla wszystkich pasjonatów trochę dłuższych pieszych wycieczek jest to, że są one ze sobą połączone zielonym szlakiem. Dystans, który będziemy musieli pokonać to niecałe 3.2 kilometra, z łączną sumą przewyższeń nie większą niż 300 metrów. Warto więc, jak ma się dłuższą chwilę, odwiedzić oba obiekty, zwłaszcza gdy pogoda będzie dopisywała dobrą przejrzystością powietrza.

Słupice ziemia kłodzka

Góra Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie

 

Góra Wszystkich Świętych jak dojechać i dojść na nią?

 

Na początku, tak jak zawsze, informujemy, że szlak na Górę Wszystkich Świętych nie jest zbyt wyczerpujący. Składa się on głównie z monotonnego wchodzenia po kamiennych stopniach lub wzniesieniu o lekko ostrym nachyleniu. Swoją wyprawę polecamy zacząć od Słupca, z ulicy Połoniny, podjechać jak najwyżej możemy i zaparkować zaraz za ostatnimi domkami, a przed lasem. Co prawda można pojechać dalej, drogą asfaltową, ale ciężko jest tam gdzieś zaparkować na wąskiej drodze. Całą trasę podążamy szlakiem czerwonym i wypatrujemy kamiennych schodków zlokalizowanych po naszej prawej stronie. Następnie udajemy się ku górze, wzdłuż stacji drogi krzyżowej. Wyprawa nie powinna nam zająć dłużej niż 30 minut w jedną stronę.
Góra Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie
Czerwony szlak na Górę Wszystkich świętych

 

Tak jak my, kochasz podróżować?

Wyjątkowa okazja - Kup pakiet i zaoszczędź 2 663 zł!

To aż 33 e-booków o łącznej wartości 2863 zł kupisz za jedyne 200 zł. dzięki którym z lekkością i bez stresu zorganizujesz i przeżyjesz wymarzoną podróż – gdziekolwiek się wybierasz.

Co znajdziesz w środku?

● Przewodniki i wskazówki podróżnicze.
● Historie z podróży.
● Wskazówki językowe (angielski, hiszpański, włoski w podróży).
● Wskazówki, jak robić lepsze zdjęcia w podróży.
● Presety do zdjęć i filtry do filmów (ich wartość to 270 zł!).

● Przepisy kulinarne z różnych zakątków świata.

● Wskazówki, jak dbać o siebie na wakacjach.

Naszego ebooka „Ziemia kłodzka – mało znane miejsca”.


W pakiecie Świat bez Granic znajdziesz m.in.: KOMPLEKSOWY PRZEWODNIK PO MADERZE I PORTO SANTO – LOST Italianos | ANGIELSKI W PODRÓŻY: TWÓJ PASZPORT DO BEZSTRESOWEJ KOMUNIKACJI – Englopolis | NASZA PODRÓŻ NA SIÓDMY KONTYNENT – Podróże Wojownika | PORADNIK PODRÓŻY NA WŁASNĄ RĘKĘ – Podróże w etacie | JAK TWORZYĆ PIĘKNE ZDJĘCIA TELEFONEM W PODRÓŻY – Buuba | PATAGONIA. MINIPRZEWODNIK – Take Your Way | STAĆ MNIE NA NOWY YORK – Crazy Travel Bag | PODRÓŻE KULINARNE CEBULI – The Traveling Onion | INTERAKTYWNY SPACEROWNIK PO KRAKOWIE – Weekendówka | ODKRYJ TAJEMNICE BARCELONY – Aurelia W Barcelonie | 2 GODZINY OD OSLO – November Travelers | PRZEWODNIK PO PERU – Iza Handerek | LUT PAKA: 16 FILTRÓW DO FILMÓW – Szatrasie | PRESETY SUMMER+2 EBOOKI – Magdaena Mizera Fotografia | PRZEWODNIK PO LONDYNIE – świat Podróży | PIERWSZE KROKI W SZWECJI – Ta Hania | PIERWSZA PODRÓŻ CAMPEREM – CampRest.com | i wiele więcej!

złota Polska jesień w górach
Skręt szlaku czerwonego

 

jesienne schody
Schody na szlaku czerwonym

Góra Wszystkich Świętych – skąd wzięła się nazwa?

 

Góra Wszystkich Świętych jest idealnym przykładem na powiedzenie „Jak trwoga to do Boga”. W drugiej połowie XVII wieku Ziemię Kłodzką nawiedziła zaraza dżumy, zbierając z dnia na dzień coraz większe żniwo. Zrozpaczeni mieszkańcy Słupca postanowili szukać wybawienia u siły wyższej.  Chcąc przebłagać Boga, postanowili wybudować trwały ślad swoich próśb, w postaci kościółka zlokalizowanego w najwyższym punkcie okolicy. Wybór padł na górę o wysokości 648 m n.p.m. i ochrzczono ją imieniem Wszystkich Świętych. Sam kościółek został dwa razy poświęcony, pierwszy raz w roku 1680, zaś drugi w 1996. W 2002 kościół został podniesiony do rangi Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Ziemi Noworudzkiej. Dzisiaj jest on obiektem pielgrzymek wierzących oraz znaczącym obiektem dla mieszkańców Słupca.

 

Góra Wszystkich świętych droga krzyżowa

 

Matka Boska Bolesna Ziemi Noworudzkiej

 

Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Ziemi Noworudzkiej

 

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych

 

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych cieszy się ponad 100letnią historią. Została ona bowiem wybudowana w 1913 roku za staraniem słupieckiej sekcji Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego. Materiałem, który wykorzystano w jej budowie, był czerwony piaskowiec pochodzący z kamieniołomu znajdującego się nie dalej niż kilka kilometrów od wieży. Uhonorowano ją umieniem feldmarszałka Helmutha Karla von Moltke, którego to właśnie rodzina ufundowała w znacznej części powstanie obiektu. Dzisiaj tą właśnie osobę możemy zobaczyć nad głównym wejściem na płaskorzeźbie.
Dzisiaj za darmo można z niej podziwiać wspaniałą panoramę na Góry Sowie, Góry Suche, Góry Bystrzyckie, Góry Stołowe itp. Oczywiście, jeżeli pogoda dopisze!

 

wieża widokowa Góra Wszystkich Świętych

 

wieża widokowa Góra Wszystkich Świętych

 

wieża widokowa Góra Wszystkich Świętych

 

Góra Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie

 

Góra Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie

 

Góra Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie

 

Góra Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie

 

Góra Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie

 

Góra Wszystkich Świętych w Nowej Rudzie

Podsumowanie

  • Przez Górę Wszystkich Świętych prowadzi Szlak im. profesora Josepha Wittiga.
  • Z wieży prowadzi szlak łączący ją z drugą noworudzką wieżą na Górze Św. Anny. Mierzy on zaledwie 3,2 km, dlatego warto skorzystać z niego podczas wizyty na Górze Wszystkich Świętych.
  • Szlak należy do łatwych i jest miejscem częstych pielgrzymek wiernych.
  • Wstęp na wieżę jest darmowy. Wieża ma wysokość ok. 12 metrów i rozlega się z niej przepiękna panorama na pobliskie pasma górskie m. in. Góry Stołowe, Góry Suche, Masyw Śnieżnika. 
  • Najłatwiejszym sposobem dostania się na Górę Wszystkich Świętych jest wybranie czerwonego szlaku prowadzącego z Słupic. Jeżeli jedziemy autem warto podjechać jak najwyżej w górę ulicy Połoniny. Wyprawa w dwie strony nie powinna trwać dłużej niż 1,5 h.

Zobaczcie też nasz spis wież widokowych na Dolnym Śląsku, który znajduje się tutaj

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga