Strona Główna Dolny Śląsk Szlak na szczyt Turzec – Sudecki Włóczykij

Szlak na szczyt Turzec – Sudecki Włóczykij

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Turzec to najwyższy szczyt w Górach Ołowianych leżących w paśmie Gór Kaczawskich. Zdecydowaliśmy się na jego zdobycie, ze względu na to, że wchodzi w skład Sudeckiego Włóczykija, którego powoli staramy się kompletować. Swoją wyprawę rozpoczęliśmy szlakiem zielonym znajdującym się między miejscowością Kaczorów a Świdnikiem. Może być tam ciężko znaleźć miejsce do zaparkowania, ponieważ w pobliżu nie znajduje się żaden parking. My zostawiliśmy swoje auto pod sklepem przy przystanku autobusowym (była to niedziela, więc ruch był żaden). Szlak na Turzec jest dość łatwy, więc nie trzeba zabierać ze sobą żadnego sprzętu. Wystarczą podstawowe rzeczy na około 1,5h przechadzkę.

Szlak na Turzec - Sudecki Włóczykij

Szlakiem zielonym na szczyt góry Turzec

By wejść na górę Turzec należy skierować się na południowy kraniec wioski i odbić w prawo na szlak zielony biegnący przez pole.  Podejście na górę jest monotonne z niewielkimi przewyższeniami. Myślimy, że szlak można spokojnie zrealizować na rowerze górskim. Problemem będzie jednak aktualny stan szlaku, na którym zalegało pełno powalonych drzew, przez które było trzeba się przedzierać ( marzec 2018 ). Kolejnym utrudnieniem będzie brak oznaczenia szczytu. Nie znajduje się on także bezpośrednio na szlaku, dlatego będzie trzeba wypatrywać najwyższego wierzchołka i spróbować do niego dotrzeć.

Szlak na Turzec - skręt przy wiosce na szlak zielony
Szlak Zielony na górę Turzec z wioski
Szlak zielony na Turzec wioska Świdnik
Szlak na szczyt Turzec - Sudecki Włóczykij
stan szlaku na Turzec w marcu 2018

Przedzieranie się przez chaszcze w poszukiwaniu szczytu góry Turzec

Tak jak wspominaliśmy, na szczyt nie prowadzi żaden szlak i nie jest on także oznaczony. My przyjęliśmy, że jest nim najwyżej położona wystająca skała jaką mogliśmy dostrzec na grzbiecie. By na nią dotrzeć, należy iść szlakiem zielonym około 4-5 minut od skrętu do Źródła Kaczawy. Będzie znajdował się on po waszej lewej stronie. By tam dotrzeć konieczne jest pokonanie zarośli, co może być też ciekawą formą rozrywki. Czy nie fajnie samemu odnaleźć szczyt niż dostać go położonego na tacy, jak z większości szczytami bywa? 🙂

Szlak na szczyt Turzec - Sudecki Włóczykij
Szlak na szczyt Turzec - Sudecki Włóczykij
Szlak na szczyt Turzec - Sudecki Włóczykij
Szczyt Turzec - na wystającym głazie
Szczyt Turzec - na wystającym głazie

Podsumowanie szlaku na Turzec

  • By wejść na górę Turzec, należy zaparkować między wioską Kaczorów a Świdnik i podążyć szlakiem zielonym.
  • Wejście na szczyt Turzca nie jest wymagające. Do pokonania jest zaledwie 170 metrów przewyższeń oraz 1,5 kilometra w jedną stronę. 
  • Naszym zdaniem szlak można spokojnie zrealizować na rowerze górskim, jednak od czasu usunięcia powalonych drzew może być to dość uciążliwe. Szlak jak najbardziej przyjazny dla małych dzieci.
  • Góra Turzec wchodzi w skład Sudeckiego Włóczykija.
  • Na sam szczyt nie prowadzi żaden szlak i trzeba go odnaleźć na własną rękę. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że nie jest on także oznaczony, dlatego trzeba przyjąć "umowne" miejsce zdobycia Turzca. Dla nas była to najwyżej położona skała wystająca z ziemi.
  • Przy zdobyciu szczytu należą nam się 4 punkty GOT (po dwa w każdą stronę).

Jak zawsze załączamy także mapę, by łatwiej było Wam zaplanować swoją wyprawę 😉

 

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga