Zamek Grodno Dolny Śląsk
Strona Główna EuropaPolskaDolny Śląsk 5 niesamowitych zamków na Dolnym Śląsku, które musisz odwiedzić

5 niesamowitych zamków na Dolnym Śląsku, które musisz odwiedzić

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Zamki na Dolnym Śląsku to jedna z głównych wizytówek województwa dolnośląskiego. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ znajduje się tutaj wiele pięknych i unikatowych twierdz i pałaców. Niektóre z nich są ruinami, a inne zaś trafiły po skrzydła odpowiednich osób lub instytucji, które potrafiły zachować ich blask. W tym wpisie przedstawimy Ci 5 zamków na Dolnym Śląsku, które naszym zdaniem powinno się odwiedzić planując zwiedzanie tego województwa.

Chcemy pokazać w nim nie tylko te popularne twierdze, ale też te mniej znane, które naszym zdaniem powinny dostać trochę więcej uwagi. Mamy nadzieję, że takie zestawienie przypadnie Ci do gustu.

Zamek bolków

Zamek Grodziec - rycerska twierdza na szczycie wygasłego wulkanu

Pierwszym zamkiem jaki chcielibyśmy polecić Wam do zwiedzenia na Dolnym Śląsku jest Zamek Grodziec zlokalizowany na Pogórzu Kaczawskim w pobliżu miasta Legnica. Dla nas jest to twierdza, która jest kwintesencją prawdziwego, rycerskiego zamku. Wysokie obwarowania i wieża widokowa pozwalają zobaczyć przepiękną panoramę na okolicę.

Dodatkowo samo wnętrze zamku utrzymane jest w starodawnym stylu. Znajdziecie tam m.in. salę rycerską, salę tortur, kaplicę, królewskie pokoje i wiele więcej. 

Bardzo ważnym elementem zamku są liczne imprezy, które są organizowane przez właściciela obiektu. Praktycznie co rusz widzimy informacje o nowej imprezie na zamku. Są to różnorodne wydarzenia o turniejów rycerskich po zlot wiedźm. My mieliśmy okazję brać na przykład udział w Otwarciu Sezonu Turystycznego na Dolnym Śląsku w 2023 roku. Tak więc dzieje się tutaj sporo i polecamy zaobserwować profil Zamku Grodziec by być z nimi na bieżąco.

Jeżeli ciekawi Was trochę więcej historia tego zamku oraz jak wygląda jego zwiedzanie to zapraszamy Cię do przeczytania dedykowanego wpisu o tym obiekcie: Zamek Grodziec – rycerska twierdza na szczycie wygasłego wulkanu

Tak jak my, kochasz podróżować?

Wyjątkowa okazja - Kup pakiet i zaoszczędź 2 663 zł!

To aż 33 e-booków o łącznej wartości 2863 zł kupisz za jedyne 200 zł. dzięki którym z lekkością i bez stresu zorganizujesz i przeżyjesz wymarzoną podróż – gdziekolwiek się wybierasz.

Co znajdziesz w środku?

● Przewodniki i wskazówki podróżnicze.
● Historie z podróży.
● Wskazówki językowe (angielski, hiszpański, włoski w podróży).
● Wskazówki, jak robić lepsze zdjęcia w podróży.
● Presety do zdjęć i filtry do filmów (ich wartość to 270 zł!).

● Przepisy kulinarne z różnych zakątków świata.

● Wskazówki, jak dbać o siebie na wakacjach.

Naszego ebooka „Ziemia kłodzka – mało znane miejsca”.


W pakiecie Świat bez Granic znajdziesz m.in.: KOMPLEKSOWY PRZEWODNIK PO MADERZE I PORTO SANTO – LOST Italianos | ANGIELSKI W PODRÓŻY: TWÓJ PASZPORT DO BEZSTRESOWEJ KOMUNIKACJI – Englopolis | NASZA PODRÓŻ NA SIÓDMY KONTYNENT – Podróże Wojownika | PORADNIK PODRÓŻY NA WŁASNĄ RĘKĘ – Podróże w etacie | JAK TWORZYĆ PIĘKNE ZDJĘCIA TELEFONEM W PODRÓŻY – Buuba | PATAGONIA. MINIPRZEWODNIK – Take Your Way | STAĆ MNIE NA NOWY YORK – Crazy Travel Bag | PODRÓŻE KULINARNE CEBULI – The Traveling Onion | INTERAKTYWNY SPACEROWNIK PO KRAKOWIE – Weekendówka | ODKRYJ TAJEMNICE BARCELONY – Aurelia W Barcelonie | 2 GODZINY OD OSLO – November Travelers | PRZEWODNIK PO PERU – Iza Handerek | LUT PAKA: 16 FILTRÓW DO FILMÓW – Szatrasie | PRESETY SUMMER+2 EBOOKI – Magdaena Mizera Fotografia | PRZEWODNIK PO LONDYNIE – świat Podróży | PIERWSZE KROKI W SZWECJI – Ta Hania | PIERWSZA PODRÓŻ CAMPEREM – CampRest.com | i wiele więcej!

Zamek Grodziec rycerska twierdza
Zamek Grodziec widok z murów

Zamek Książ w Wałbrzychu - najpopularniejszy zamek na Dolnym Śląsku

Tego zamku nie może zabraknąć w żadnym zestawieniu o zamkach na Dolnym Śląsku. Zamek Książ jest jednym z najsłynniejszych obiektów tego typu w całej Polsce i dumnie nosi koronę najbardziej popularnego zamku na Dolnym Śląsku – i tego tytułu nikt mu na pewno nie odbierze.

Dla nas Zamek Książ ma też wymiar sentymentalny. To właśnie w jego progach odbywaliśmy studniówkę za czasów liceum. Uroczystość w tak dostojnym miejscu jest naprawdę czymś wyjątkowym.

Zamek Książ to nie tylko wyjątkowa twierdza, ale także bardzo bogata skarbnica wiedzy historycznej o okolicy oraz perturbacji, jakie te obszary przechodziły. Nie bez powodu Zamek Książ nosi nazwę „Klucz do Śląska”. To właśnie on przez bardzo długi czas był punktem strategicznym

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym zamku to zapraszamy do naszego wpisu: Zamek Książ – najsławniejszy zamek na Dolnym Śląsku.

Zamek Książ - najpiękniejszy Zamek na Dolnym Śląsku

Zamek Bolków - miejsce które warto zobaczyć jadąc drogą S3

Zamek Bolków jest jednym z zamków, które bardzo często mijamy w drodze w góry. Bolków znajduje się przy drodze ekspresowej S3, która docelowo ma usprawnić połączenie z Czechami. 

Zamek Bolków jest jednym z najstarszych i najciekawszych zachowanych zabytków średniowiecznego budownictwa obronnego w Polsce. Budowla wzniesiona została na Zamkowym Wzgórzu (niem. Burgberg, 396 m n.p.m.), którego zbocze urywa się od strony Nysy Szalonej ostrym urwiskiem (różnica wysokości wynosi 90 m), a łagodny wschodni stok zajmuje miasto. To szczególnie ten widok na czerwone dachy Bolkowa przypadł nam najbardziej do gustu.

Zdecydowanie można powiedzieć, że Zamek w Bolkowie jest jednym z najładniej usytuowanych zamków na Dolnym Śląsku i zdecydowanie warto zaplanować go podczas zwiedzania województwa dolnośląskiego.

Co więcej zamek jest miejscem wielu wydarzeń kulturowych i zdecydowanie warto obserwować oficjalne profile Zamku Bolków by być z nimi na bieżąco.

Zamek Bolków z drona

Zamek Grodno - zamek idealny na jesień oraz zwiedzanie projektu Riese / Olbrzym

Zamek Grodno był chyba naszym pierwszym zamkiem, do którego trafiliśmy w związku z naszą blogową działalnością. Pamiętamy jak zbieraliśmy informacje o nim i każdy szczegół zamku wydawał nam się ważny i potrzebny do pokazania. Możliwe, że właśnie dlatego wspominamy go aż z takim sentymentem, a może to wyjątkowe widoki z wieży sprawiły, że stał się on jednym z naszych ulubionych zamków na Dolnym Śląsku.

Naszym zdaniem warto odwiedzić go właśnie jesienią, gdy drzewa nabierają różnych kolorów co świetnie się prezentuje z wieży widokowej. Dodatkowo ze względu na to, że zamek został wybudowany w XIV wieku to jest olbrzymią skarbnicą wiedzy o regionie, którą warto poznać.

Zwiedzanie Zamku Grodno warto połączyć ze zwiedzaniem pobliskiego Walimia i kompleksu „Rzeczka” wchodzącego w skład tajemniczego projektu Riese / Olbrzym, który był realizowany przez III Rzeszę w Górach Sowich.

Więcej o Zamku Grodno możecie przeczytać w naszym wpisie: Zamek Grodno w Górach Sowich

Zamek Grodno brama wejściowa
Zamek Grodno
Zamek Grodno

Zamek Wleń / Lenno - najstarszy murowany zamek na Dolnym Śląsku

Zamek Wleń czy też Lenno to najstarsza murowana forteca na Dolnym Śląsku i od ponad 850 lat góruje nad znajdującym się u jego podnóży miasteczkiem Wleń.

Główną atrakcją Zamku Lenno jest sześcioboczna wieża obronna. Około 100 schodów biegnących spiralą w górę sprawiają, że można dostać nie małej zadyszki. Widok z wieży wynagradza ponad stokroć podjęty trud wspinaczki. Jak na dłoni było widać ośnieżone Karkonosze wraz z górującą Śnieżką. Idealny punkt dla wszystkich maniaków wież widokowych i poszukiwaczy pięknych kadrów krajobrazów. Bardzo dobrze prezentowała się też miejscowość Wleń, przez którą przepływa rzeka Bóbr.

Co ciekawe Zamek Lenno jedna z niewielu twierdz ostał się on praktycznie bez szwanku podczas wojen husyckich. Podróżując po dolnośląskich zamkach często można spotkać się z informacją że dana twierdza lata swojej świetności kończyła właśnie na wojnie trzydziestoletniej i wojnach husyckich. Zamek Lenno wyszedł jednak z nich obronną ręką i nie został zdobyty.

Jeżeli zainteresował Cię Zamek Lenno to zapraszamy do zapoznania się z nim u nas na stronie: Zamek Lenno / Wleń – niezdobyta forteca przy miejscowości Wleń

Zamek Lenno
Zamek Lenno

Podsumowanie oraz interaktywna mapa

Oto 5 zamków na Dolnym Śląsku, które chcieliśmy zaprezentować w tym zestawieniu. Dolny Śląsk jest pełen zamków i z pewnością w przyszłości stworzymy kolejne, małe zestawienie, w którym przedstawimy inne warownie warte odwiedzenia.

Ciekawi jesteśmy, jakie jeszcze zamki Twoim zdaniem zasługują na lepszą rozpoznawalność? Jeżeli masz jakiś na myśli to śmiało napisz o tym w komentarzu!

Poniżej pozostawiamy tez interaktywną mapę z lokalizacją zaprezentowanych przez nas zamków, by łatwiej było Ci zaplanować podróż do nich. Do zobaczenia na szlaku!

Podobają Ci się takie atrakcje?

Sprawdź naszą Mapę Rekordowych Miejsc na Dolnym Śląsku

Odkryj w niej wiele niepowtarzalnych i rekordowych miejsc jakie możecie odkryć na Dolnym Śląsku. Koniecznie sprawdź i nigdy nie pomiń już wyjątkowej atrakcji na Twojej trasie.

Interaktywna mapa wyjątkowych miejsc na Dolnym Śląsku

Jeżeli kiedyś Ci się zdarzyło, że dopiero po fakcie dowiedziałeś się o fascynującym miejscu na Dolnym Śląsku to z naszą mapą zawsze będziesz wiedział jaka Wyjątkowa Atrakcja znajduje się na Twojej trasie. Sprawdź gdzie leży pustynia w środku lasu, gdzie jest najdłuższy kamienny wiadukt lub gdzie znajdziesz Srajludka.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga