Strona Główna Dolny Śląsk Ciekawe atrakcje w pobliżu Zieleńca – jak aktywnie spędzić swój czas i zwiedzić najciekawsze miejsca

Ciekawe atrakcje w pobliżu Zieleńca – jak aktywnie spędzić swój czas i zwiedzić najciekawsze miejsca

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Zieleniec to niewątpliwie najbardziej popularny kurort narciarski na Dolnym Śląsku i w sezonie zimowym odwiedza go tysiące osób chcących poszaleć na nartach lub snowboardzie. Jednak co zrobić, kiedy zdecydujecie się przyjechać tutaj poza sezonem lub macie już dość jazdy po śniegu? Otóż w okolicy jest wiele szlaków pieszych, które nie są zbyt wymagające, a oferują bardzo ciekawe widoki lub wieże widokowe. W tym wpisie przedstawimy Wam kilka propozycji zwiedzania okolic Zieleńca i podpowiemy Wam gdzie najlepiej pójść, by przyjemnie i aktywnie spędzić czas. Na koniec dodamy Wam też ciekawostkę, jak wyglądają perypetie dorosłego człowieka, który w wieku 22 lat postanowił po raz pierwszy spróbować jazdy na nartach.

Ciekawe atrakcje w pobliżu Zieleńca - jak aktywnie spędzić swój czas i zwiedzić najciekawsze miejsca

Pierwszą atrakcją jaką polecamy Wam zwiedzić jest Wielka Desztna, która znajduje się zaraz za Zieleńcem, po czeskiej stronie. Dojść można tam na dwa sposoby – wybierając dłuższą trasę pieszą z Zieleńca przez Schronisko Masarychową Chatę na Wielką Desztnę, która zajmuje około 2 godziny w jedną stronę. Druga propozycja to pojechanie samochodem na Czeską stronę i zaparkowanie przy Šerlich Sedlo, gdzie rozpoczyna się szlak czerwony na Vielką Desztne.

W naszej ocenie szlak na Wielką Desztnę jest łatwy i jeżeli warstwa śniegu nie jest za duża to z powodzeniem można go zrealizować z sankami dla dziecka lub rowerem, gdy nie ma śniegu. Ta trasa jest także bardzo atrakcyjna dla biegaczy na nartach biegowych, ponieważ jest on dość łagodny i nie ma dużych wzniosłości. Dodatkową zachętą może być wieża widokowa, która została zbudowana kilka lat temu. My po prawie trzech lata od jej otwarcia wybraliśmy się na nią i niestety na szczycie zawisła spora chmura… Tak więc na pewno jeszcze raz tam wrócimy.

Ciekawe atrakcje w pobliżu Zieleńca - jak aktywnie spędzić swój czas i zwiedzić najciekawsze miejsca

Torfowisko pod Zieleńcem - piękna przygoda pełna natury

Bardzo bliskim naszemu sercu jest Torfowisko pod Zieleńcem, która jest niezwykłym miejscem pod względem ekologicznym. Mikroklimat jaki tworzą podmokłe tereny torfowe stanowią coraz mniej występujący ekosystem i naprawdę warto się tam wybrać. 

Wiosną wełnianki, które stanowią podstawowy gatunek traw rosnących na torfowisku zakwita, robiąc przy tym pąki, które swoim wyglądem bardzo przypominają wełnę. Jesienią (przełom wrzesień/październik) z kolei przekwitają, nabierając czerwonej barwy. Dla uważnych poszukiwaczy w gęstwinie traw czeka endemicznie występująca rosiczka. My pomimo tego, że byliśmy tam wielokrotnie, to jeszcze ani razu nie udało nam się spotkać tej drapieżnej rośliny.

Co ciekawe, coraz głośniej mówi się o rekonstrukcji wieży widokowej, która na początku 2020 roku została rozebrana ze względu na niestabilne podłoże. Tak więc może za niedługo będzie szansa, żeby spojrzeć na torfowisko z góry, ponieważ była to bardzo atrakcyjna część wycieczki do której prowadziła drewniana kładka. Zaraz przy wieży widokowej znajdowała się tabliczka informacyjna opisująca, jak skomplikowanym przedsięwzięciem jest budowanie stabilnej budowli na bardzo niestabilnym, torfowym gruncie.

Cała trasa jest bardzo przyjazna dla dzieci i można ją zrealizować na sankach, rowerem a nawet i wózkiem dziecięcym.

Ciekawe atrakcje w pobliżu Zieleńca - jak aktywnie spędzić swój czas i zwiedzić najciekawsze miejsca

Szlak na Pańską Górę oraz wieżę widokową w Czechach

Szlak na Pańską Górę to jeden ze szlaków jaki proponujemy Wam w naszym ebooku o odkrywaniu mniej znanych zakamarków ziemi kłodzkiej. Na jej trop wpadliśmy przy rozmawianiu z moim wujkiem, który schodził chyba wszystkie szlaki w pobliżu Dusznik Zdroju. Jest to kolejny dość prosty szlak, który nie charakteryzuje się wieloma wzniesieniami. Większość trasy prowadzi przez las, jednak w jego końcowej fazie wchodzi się na polanę, z której rozpościerają się piękne widoki na okolicę. Bystre oko wypatrzy na jednej z gór nową wieże widokową na Orlicy.

Warto też nadrobić kilometr i przejść na czeską stronę wzgórza, ponieważ znajduje się tam wieża widokowa. Niewielkim nakładem trasy można zobaczyć przepiękne widoki z jednej z siedmiu platform wieży, która stanęła na szczycie Feistův kopec. Sama konstrukcja ma około 30 metrów, a jego najwyższy taras widokowy jest zbudowany na rzucie ośmiokąta. Wstęp na wieżę jest darmowy, należy jednak przejść przez obrotową bramkę, która ma na celu kontrolę ruchu turystycznego i obserwacji, ile osób odwiedza wieżę.

Całą trasę możecie zobaczyć i przeczytać w darmowym rozdziale naszego ebooka- tak więc polecamy.

Ciekawe atrakcje w pobliżu Zieleńca - jak aktywnie spędzić swój czas i zwiedzić najciekawsze miejsca

Duszniki-Zdrój - piękne uzdrowisko warte odwiedzenia

Warto zwrócić uwagę na to, że Zieleniec wchodzi w skład miasta Duszniki-Zdrój i polecam Wam wybrać się do mojego rodzinnego miasta przy okazji pobytu w Zieleńcu. Duszniki najbardziej znane są z bycia uzdrowiskiem, ale aspekty zdrowotne to nie jedyna dziedzina życia, z którym można połączyć to miejsce. Sport i rekreacja mają bardzo duże znaczenie w gospodarce miejskiej i niektórzy z Was mogą kojarzyć Duszniki ze wspaniałych Festiwali Chopinowskich, sportu zimowego (za sprawą Tauron Duszniki Arena / Jamrozowa Polana – lub Zieleńca).

Jeżeli będziecie odwiedzali Duszniki-Zdrój koniecznie odwiedźcie Muzeum Papiernictwa (Święto Papieru w Dusznikach-Zdroju), które od 2019 roku zabiega o wpis na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Drugą wizytówką Dusznik jest sama część uzdrowiskowa miasta, w sercu której znajduje się Dworek Chopinowski, pijalnia wody wraz z sanatorium Jan Kazimierz.

Ciekawe atrakcje w pobliżu Zieleńca - jak aktywnie spędzić swój czas i zwiedzić najciekawsze miejsca

Wejście na wieżę widokową na Orlicy - jeden ze szlaków Korony Gór Polski

Jeżeli jesteście w Zieleńcu, to może będziecie zainteresowani rozpoczęciem swojej przygody ze zdobywaniem Korony Gór Polski. Na pograniczu Zieleńca rozpoczyna się szlak na Orlicę, będącą najwyższym szczytem w paśmie Gór Orlickich. Szlak ten zdobywaliśmy już kilkukrotnie i w przeszłości posiadał on jeden ciekawy punkt widokowy na Czechy, jednak obecnie za sprawą wieży widokowej na jej szczycie, ma dużo więcej do zaoferowania. 

Nowa wieża widokowa sprawiła także, że dużo więcej osób odwiedza to miejsce, tak więc jak kiedyś szlak był bardzo aktywnie w sezonie zimowym wykorzystywany przez biegaczy narciarskich, tak teraz powoduje to małą kolizję z piechurami.

Sam szlak należy do łatwych i sami realizowaliśmy go zimą z dwuletnim Leosiem na pokładzie. Sama wieża widokowa posiada osłonięte i zakryte miejsce rekreacyjnie, tak więc można tam trochę osłonić się od niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Ciekawe atrakcje w pobliżu Zieleńca - jak aktywnie spędzić swój czas i zwiedzić najciekawsze miejsca

Zimowe szaleństwo na Zieleńcu, perypetie narciarskie gdy w wieku dorosłym po raz pierwszy uczysz się jazdy na nartach

Zieleniec w zimowym sezonie przyciąga wielu turystów zarówno z Polski jak i Czech. Spory  wybór tras o raczej łatwym i średnim zaawansowaniu sprzyja szlifowaniu swoich umiejętności narciarskich. Właśnie z tego powodu Krystian mając 20 lat postanowił spróbować swoich sił w zimowym szaleństwie na stokach. Ten kto kiedyś próbował uczyć dorosłego człowieka jazdy na nartach ten wie, że początki nie wyglądają zbyt obiecująco i że więcej zjeżdża się na 4 literach niż na nartach. 

Ewenementem są jednak dzieci, które jazdę na nartach pojmują bardzo szybko i niejeden raz było tak, że kiedy Krystian leżał znowu na śniegu to jakiś 4/5 latek podjeżdżał do niego niczym profesjonalista, witał się i odjeżdżał dalej. Polecamy więc szkolić się od najmłodszych lat, ponieważ im jest się starszym, tym gorzej się uczy jazdy na nartach. 

Zieleniec ze względu na swoje stoki, jest super pomysłem na naukę narciarstwa jak i szlifowania swoich umiejętności.

Jeżeli więc jesteście entuzjastami sportów zimowych, to na pewnie nie trzeba Wam mówić o  tym, jak nieraz przydatne może być ubezpieczenie na narty. O wypadek nie jest trudno, ponieważ nawet przy swoich genialnych umiejętnościach może na trasie przytrafić Wam się początkujący Krystian. Poza tym chyba każdy słyszał o znajomym, który po owocnym sezonie narciarskim musi leczyć kontuzję kolana. Dobrym pomysłem jest porównanie sobie różnych ofert (tak jak w przypadku innych ubezpieczeń), które najbardziej będzie odpowiadało Twoim potrzebom, za pomocą porównywarki ofert ubezpieczeń narciarskich. Czasami kilka chwil poświęconych na kupnie ubezpieczenia może bardzo ułatwić wiele spraw.

Ciekawe atrakcje w pobliżu Zieleńca - jak aktywnie spędzić swój czas i zwiedzić najciekawsze miejsca

Jak widzicie sam Zieleniec, jak i jego okolice, to gotowy przepis na dobrą zabawę pełną aktywności. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu zestawieniu będziecie mogli lepiej poznać zakamarki tej części ziemi kłodzkiej. Jak zawsze byście lepiej mogli zaplanować swoją podroż dodajemy interaktywną mapę z lokalizacjami poszczególnych miejsc. My mamy zaś nadzieję, że jak trochę dzieci podrosną, będziemy mogli spróbować swoich sił na nartach biegowych, bo nigdy nie mieliśmy okazji żeby sprawdzić się w tym sporcie. A nie ma chyba lepszego miejsca na rozpoczęcie swojej przygody z biegówkami niż okolice Zieleńca.

Spodobała Ci się ziemia kłodzka?
Sprawdź naszego ebooka i mapę o ziemi kłodzkiej

Poznaj wyjątkowe miejsca tego pięknego regionu, które przygotowaliśmy dla każdego pasjonata ziemi kłodzkiej.

Ebook wyjątkowe miejsca ziemi kłodzkiej

Ziemia kłodzka kryje wiele tajemnic. Z naszym ebookiem odkryjesz 20 wyjątkowych i mało znanych tras, które pozwolą Ci odkryć na nowo ten piękny region.

Chcesz być pewny, że podczas Twojej przyszłej wycieczki nie pominiesz żadnych wyjątkowych atrakcji na terenie ziemi kłodzkiej? Z naszą mapą wędrówki po tym regionie będą niezwykle proste i pokażą Ci na wyciągnięcie ręki, jakie atrakcje czekają na Ciebie na trasie.

Mapa atrakcji ziemi kłodzkiej

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga