Wysoka, nazywana też potocznie Wysokimi Skałkami, to kolejny szczyt wchodzący w skład Korony Gór Polski, który zdobyliśmy podczas naszego tygodnia miodowego w Beskidach. Jest to najwyższa góra w paśmie Pienin, znajdująca się w pobliżu miejscowości Szczawnica, w której nocowaliśmy. Oprócz Wysokiej, podczas tych kilku dni wypoczynku zaliczyliśmy także Radziejową oraz Mogielicę. Dało nam to trochę w kość, jednak widoki, które widzieliśmy utwierdziły nas w przekonaniu, że Beskidy naprawdę nie mają się czego wstydzić w porównaniu do zagranicznych gór. Sielanka - to najlepsze określenie tego wyjazdu. Cisza, spokój i wszędobylska zieleń, przeplatająca się z beczeniem owieczek.
Wysoka - szlak zielony ze Szczawnicy przez Wąwóz Homole
Swoją trasę rozpoczęliśmy z wioski kilka kilometrów od Szczawnicy, ze Szlachtowej. Początek szlaku jest dość monotonny, gdyż prowadzi wybrukowanym chodnikiem wzdłuż drogi Cieślickiej. Niestety taki stan rzeczy będzie utrzymywał się aż do Wąwozu Homole, gdzie w końcu zacznie być pod górkę. Podczas swojej wyprawy, na początkowym odcinku szlaku, mijaliśmy wiele wycieczek klas podstawowych oraz średnich. W tym miejscu chcielibyśmy pogratulować wszystkim nauczycielom, którym chce się organizować tego typu wycieczki, ponieważ naprawdę fajne jest to, że dzieci mogą poobcować trochę z naturą. Możliwe też, że dla niektórych jest to jedyna okazja by wyjechać gdzieś dalej, poza obszar swojego zamieszkania i interesująco spędzić go wśród rówieśników. Oby któreś z najmłodszych załapało górskiego bakcyla 🙂
Powracając jednak do szlaku, to warto zboczyć w pewnym momencie z trasy, by pójść na punkt widokowy znajdujący się w pobliżu wyciągu. Z tego miejsca będziemy mogli podziwiać okolicę na niezalesionym zboczu. Do tego znajdują się tam ławeczki, na których można trochę odsapnąć i ponapawać się w spokoju panoramą gór. Po powrocie na szlak czeka nas odcinek o największym stopniu trudności. Po wejściu na polanę rozpocznie się intensywne podejście pod górę. Warto się na tą okoliczność przygotować i wyposażyć w kijki górskie. Wiemy, że niektórzy uważają je za obciachowe, ale naprawdę odciążają kolana zarówno przy wchodzeniu, jak i schodzeniu. Jeżeli często chodzimy po górach, lub nie jesteśmy w najlepszej kondycji, to naprawdę łatwo nadwyrężyć stawy kolanowe i przyprawić się o kontuzję.
Wysoka - Szczyt góry
Na sam szczyt góry prowadzi ścieżka wzdłuż polsko-słowackiej granicy. Po wdrapaniu się przez najbardziej intensywne wzniesienie, należy skierować się w lewo i metalowymi schodami pokonać ostatnie kilkaset metrów. Na szczycie Wysokich Skałek znajduje się punkt widokowy, z którego możemy zobaczyć Tatry, Trzy Korony i inne pobliskie góry. W popularnych terminach, kiedy turystów jest najwięcej, może być tam tłoczno, więc niekiedy warto dodać tempa na wcześniejszym odcinku szlaku by minąć większą zorganizowaną grupę.
Powrót z Wysokiej niebieskim szlakiem przez rezerwat Biała Woda
By z Wysokiej nie wracać tą samą trasą, postanowiliśmy udać się szlakiem niebieskim ku rezerwatowi Biała Woda. Jeżeli będziecie mieszkać bezpośrednio w Szczawnicy, to może okazać się to zbyt długa droga, ponieważ do przejścia będzie około 20 kilometrów. W takim wypadku najbardziej optymalną drogą będzie zejście z Wysokiej i wybranie niebieskiego szlaku ku Szafranówce. Jeżeli jednak najdziecie nocleg w Jaworkach, lub zostawicie auto pod Wąwozem Homole to polecamy wybrać trasę przez Białą Wodę. Rezerwat jest naprawdę przepiękny, z ciekawymi formacjami skalnymi. W pobliżu znajduje się także wiele bacówek, w których serwowane są lokalne rarytasy. Widzieliśmy też, że ta strona szlaku niebieskiego jest dużo mniej oblegana turystycznie. Przez większość drogi nie spotkaliśmy ani jednego turysty, a sama ścieżka wydawała się lekko zapuszczona. Trasa jest jednak dzięki temu bardzo urokliwa i warto nawet stanąć na głowie by nią przejść 🙂
Podsumowanie wyprawy na Wysokie Skałki
- Wysokie Skałki są najwyższym szczytem w paśmie Pienin wynoszących 1049,9 m n.p.m. Góra zalicza się do Korony Gór Polski.
- Cała przebyta przez nas trasa odbyła się z miejscowości Szlachtowa przez Wąwóz Homole oraz drogą powrotną przez rezerwat Biała Woda.
- Trasę pokonaliśmy w około 5 godzin, podczas których przebyliśmy niecałe 20 kilometrów z łączną sumą przewyższeń 750 metrów.
- Łączna ilość punktów GOT przydzielanych za tą trasę to 18 pkt.