Wieża widokowa Orlica
Strona Główna EuropaPolskaDolny Śląsk 5 wież widokowych na Dolnym Śląsku idealnych na zimę

5 wież widokowych na Dolnym Śląsku idealnych na zimę

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarze

Temat wież widokowych na Dolnym Śląsku jest bardzo rozległy i praktycznie co roku jakaś nowa konstrukcja pojawia się na mapie tego regionu. W tym wpisie chcemy pokazać wam pięć wież widokowych na Dolnym Śląsku, które naszym zdaniem warto odwiedzić w zimie ze względu na łatwe podejścia, nawet gdy na szlaku zalega śnieg.

Szlak na Orlice zimą

Będąc w temacie ziemi kłodzkiej, na pewno warto rozważyć także szlak na Orlice, na której także znajduje się wieża widokowa. Ta trasa jest też często uczęszczana przez narciarzy biegowych, dzięki czemu można mieć pewność, że szlak jest odpowiednio utrzymany. Jest to z drugiej strony trochę minus tej trasy, ponieważ należy zachować bezpieczeństwo na szlaku i uważać, żeby dzieci nie znalazły się na torze jazdy biegaczy.

Przy szczycie Orlicy znajduje się wieża widokowa z zadaszonym miejscem piknikowym, dlatego zawsze można się tutaj skryć przed wiatrem i zjeść coś ciepłego, by zregenerować się na powrót.

Zieleniec to jeden z największych kurortów zimowych na Dolnym Śląsku, dlatego można skorzystać tutaj z bogatej oferty restauracji lub noclegów. Jeżeli ktoś z was po wędrówce na Orlicy chciały trochę poszaleć na stokach narciarskich, to z wypożyczalni sprzętu można wynająć narty i pozjeżdżać na stoku. To właśnie tutaj po raz pierwszy uczyliśmy się jeździć na nartach, więc do Zieleńca mamy spory sentyment.

Czas przejścia w zimie z dziećmi: niebieski szlak ok. 2-3 godzin w zależności od noszenia dziecka / czy samodzielnie na nogach.

Schronisko: Nie przy szlaku – w Zieleńcu.

Czy można na sankach: Wejście na górę może być problemem, ponieważ zazwyczaj jest tam dużo śniegu i sanki łatwo utkną na szlaku. Można jednak sanki wziąć ze sobą do samochodu i pozjeżdżać na stoku w Zieleńcu.

Trudność szlaku: Łatwy z nielicznymi przewyższeniami.

Popularność szlaku: Duża ze względu na wieżę widokową.

Orlica wieża widokowa

2. Wieża widokowa na górze Czerniec w Górach Bystrzyckich

Wieża widokowa na górze Czerniec to jeden z punktów widokowych, z której rozlega się przepiękna panorama na ziemię kłodzką oraz okoliczne góry. Sama wieża znajduje się w pobliżu Autostrady Sudeckiej, która stanowi jedną z najbardziej widokowych dróg w całej Polsce. Warto zaplanować więc sobie wycieczkę, by zobaczyć tę wieżę widokową, a także przejechać się bardzo ciekawą trasą. Co więcej, sama ziemia kłodzka stanowi bardzo wyjątkowy zakątek województwa dolnośląskiego i nie jest aż tak obleganą turystycznie.

Czas przejścia w zimie z dziećmi: żółty szlak z Gniewoszowa. ok. 3-4 godzin.

Schronisko: Nie.

Czy można na sankach: Szlak miejscami wyboisty i przez zalegający śnieg może być problem z ich ciągnięciem.

Trudność szlaku: Średni z umiarkowanymi przewyższeniami.

Popularność szlaku: Umiarkowana.

Wieża widokowa na górze Czerniec z drona DJI Mini 2
Wieża widokowa na Czerńcu

3. Szlak na górę Jagodna — Korona Gór Polski — Góry Bystrzyckie

Góra Jagodna znajduje się w górach Bystrzyckich i jest to jej najwyższa reprezentantka wchodząca w skład Korony Gór Polski. Szlak charakteryzuje się dość prostym i szerokim podejściem idealnym na piesze wędrówki. W lecie zawsze polecamy go dla osób szukających tras na wózek i Jagodna na pewno będzie odpowiednią trasą na sanki. 

Co więcej, na szczycie Jagodnej znajduje się wieża widokowa, co dla dzieci może być dodatkową zachętą do podjęcia trudu wejścia na górę. 

Bardzo ważnym czynnikiem sprawiającym, że Jagodna jest idealną górą na zimowe wycieczki jest Schronisko PTTK “Jagodna”, w którym serwują przepyszne potrawy. Można więc się tutaj najeść i ogrzać po wędrówce na Jagodną. W dodatku koło schroniska jest górka, na której można bezpiecznie pozjeżdżać na sankach, co będzie dla dzieci dodatkową atrakcją.

Szlak ze względu na małe przewyższenia często użytkowany jest przez narciarzy biegowych.

Czas przejścia w zimie z dziećmi: niebieski szlak. ok 2 godziny.

Schronisko: Tak.

Czy można na sankach: Górka obok schroniska. Na szlak tylko sanki*

Trudność szlaku: Łatwy z nielicznymi przewyższeniami. 

Popularność szlaku: Duża ze względu na wieżę oraz byciem w Koronie Gór Polski.

Wieża widokowa na Jagodnej
5 wież widokowych na Dolnym Śląsku idealnych na zimę

4. Wzgórze Gedymina w Szczawnie Zdrój — Góry Wałbrzyskie

Wejście na wzgórze Gedymina to trasa stworzona dla dzieci i rodziców. W lecie cieszy się on bardzo dużą popularnością, jednak w zimie może być też bardzo fajnym szlakiem dla rodzin. Wieża Gedymina jest to chyba jedyna wieża widokowa na Dolnym Śląsku, na którą można wejść z wózkiem / sankach. Dodatkowo sama trasa na niego jest bardzo prosta, a ze względu na to, że znajduje się w Szczawnie Zdroju będącym dzielnicą Wałbrzycha to świetny pomysł na dopełnienie wycieczki po regionie Gór Wałbrzyskich.

Sam szlak rozpoczyna się przy dużym placu zabaw i na górę prowadzi bardzo szeroka trasa, która często jest wykorzystywana podczas eventów (biegowych lub rowerowych).

Jeżeli będziecie planowali rodzinną wycieczkę, to dzieciom na pewno przypadnie do gustu Stara Kopalnia z Centrum nauki SOWA, w której będą mogły zobaczyć, jak wyglądało górnictwo w regionie Wałbrzycha. Centrum Sowa to nowy obszar kopalni, w której dzieci mogą odkrywać i kreować swoją wyobraźnię podczas wielu aktywności, jakie oferuje Stara Kopalnia. My podczas pobytu w Kopalni (a było to wiele lat temu – i to bez dzieci) mieliśmy okazję wziąć udział w warsztatach z tworzenia ceramiki i naprawdę było to zorganizowane na wysokim poziomie. 

Czas przejścia w zimie z dziećmi: Około 1,5 godziny w dwie strony. Można zaparkować autem przy placu zabaw.

Schronisko: Nie. Bogata oferta restauracyjna w Szczawnie Zdrój.

Czy można na sankach: Można wejść na szlak z sankami. Szeroka droga z umiarkowanym wzniesieniem.

Trudność szlaku: Bardzo łatwy. 

Popularność szlaku: Umiarkowana ze względu na wieżę widokową.

Wieża Gedymina Wałbrzych

5. Wieża widokowa na Górze św. Anny - Wzgórza Włodzickie

Nazwa góry odnosi się bezpośrednio do nazwy kościółka znajdującego się w pobliżu szczytu i wiąże się z nim dość ciekawa legenda (a może i nawet prawdziwa historia). Otóż już w roku 1515 na miejscu ówczesnego kościoła znajdowała się mała drewniana kapliczka poświęcona świętej Annie. Niestety na początku XVII wieku popadła ona w ruinę i zawaliła się, pozostawiając po sobie stos desek oraz obraz świętej Anny powieszonym na drzewie. Jeden z mieszkańców, niejaki Kasper Pohl, postanowił wykorzystać drewno i palić nim w kuchennym piecu domowym.

Nie zważając na ostrzeżenia innych ludzi, by świętego nie ruszać, zaprzągł on swoje cztery konie i rozpoczął zwózkę materiału. Przy ostatnim kursie niespodziewany grom ugodził w jego zaprzęg, zabijając przy tym trzy konie. Sam Kasper przeżył i zamiast dziękować Bogu, to zaczął wyklinać o tym, że skoro zabrał jego trzy najlepsze zwierzęta, to niech weźmie także czwarte. Słowom stało się więc zadość i czwarty koń także padł, a sam Pohl miał już więcej nigdy nie zakląć.

Na pamiątkę tego wydarzenia, po okresie kontrreformacji postawiono w miejscu kapliczki drewniany słup z wizerunkiem św. Anny, a w późniejszych czasach wybudowano murowaną kaplicę i pustelnię. Do dziś jest to popularne miejsce pielgrzymek, a 26 lipca w dzień imienin patronki odbywa się odpust, który przybiera formę małego lokalnego festynu.

Szlak rozpoczyna się w miejscowości Nowej Ruda, gdzie można zaparkować na ulicy Anny. Na górę prowadzi zielony szlak wzdłuż niewielkiej ścieżki edukacyjnej. Trasa nie jest zbyt wymagająca i spokojnie poradzi sobie z nią każda osoba, mająca minimalną kondycję fizyczną. Od początku naszej trasy do wieży widokowej występuje przewyższenie nie wyższe niż 120 metrów na odcinku jednego kilometra.

Czas przejścia w zimie z dziećmi: zielony szlak. ok. 2 godziny.

Schronisko: Nie.

Czy można na sankach: Nie od szlaku zielonego — zbyt wysoki śnieg.

Trudność szlaku: Łatwy z nielicznymi przewyższeniami.

Popularność szlaku: Mała.

 

5 wież widokowych na Dolnym Śląsku idealnych na zimę
5 wież widokowych na Dolnym Śląsku idealnych na zimę

Jeżeli zainteresowała was tematyka wież widokowych na Dolnym Śląsku, to zapraszamy na naszą stronę poświęconą odkrywaniu tych pięknych konstrukcji — Wieże widokowe na Dolnym Śląsku.

Ważne porady odnośnie podróżowania z dziećmi w górę zimą!

Warto pamiętać, że góry zimą nabierają nowego oblicza i nawet jeżeli znacie szlak z lata jako prosty i niepozorny to może to być złudny obraz zimą. Śnieg na trasie lub lód może sprawić, że z łatwego spaceru można trafić na kłopoty. Rekomendujemy, żeby na zimowych szlakach zawsze mieć ze sobą kijki (można je zawiesić na plecaku, jak nie są potrzebne), ale zawsze zwiększają one stabilność na drodze. Warto mieć też nakładki na buty tzw. raczki, które też poprawiają przyczepność.

Kolejną ważną rzeczą jest terminowe wyjście w góry. W zimie już od godziny 16 zaczyna się ściemniać i temperatura gwałtownie spada. Sprawdzenie prognozy pogody przed wyjazdem to też rzecz, którą trzeba mieć we krwi.

Dobry ubiór dziecka – w zależności od wieku ubiór dziecka bardzo się zmienia. Aktywnie chodzące i biegające dziecko będzie musiało być ubrane inaczej niż te, które jest noszone lub wożone na sankach. Trzeba zawsze pamiętać o tym, że najbardziej na wychłodzenie narażone są nogi i ręce dziecka, dlatego zadbajcie, by miały odpowiednie skarpetki na nogach oraz buty. Małe dziecko (noszone) może także zostać wyposażone w ocieplane nakładki na nogi. Buzię dziecka należy posmarować kremem ochronnym.

*Sanki na szlaku – temat, który jest ważny, ponieważ często spotykamy się z rodzicami, który lubią zjeżdżać na sankach z dziećmi na szlaku. Ogólnie warto pamiętać. Jednak inna sprawa ma się z tak zwanymi ślizgaczami / jabłuszkami, które coraz częściej widzimy w o tym, że nie wolno zjeżdżać na sankach oraz ślizgaczach na trasach górskich. Sanki mogą służyć jedynie do transportu dzieci, a nie do górskich szaleństw.

Więcej o podróżach z dzieckiem zimą możecie odnaleźć w naszym wpisie — Jak przygotować się na wyjście z dzieckiem w góry w niesprzyjającej pogodzie.

Poniżej przedstawiamy też mapę z lokalizacją wszystkich wymienionych przez nas wież widokowych byście mogli łatwiej zaplanować swoje wycieczki. Na kolor niebieski zaznaczyliśmy inne wieże widokowe, które naszym zdaniem fajnie nadadzą się na zimowe podboje.

Może zainteresują Cię też te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga