Czym jest tak właściwie Korona Gór Polski? Można powiedzieć, że jest to rodzaj wyzwania dla wszystkich miłośników wycieczek górskich. Polega ono na zdobywaniu najwyższego szczytu każdego pasma górskiego w Polsce i dokumentowanie tego osiągnięcia w specjalnej książeczce za pomocą pieczątki (o ile jest możliwość) lub zdjęcia, które zweryfikuje wykonanie zadania.
Dlaczego podjęliśmy się tego wyzwania? Często chodzimy po górach i naprawdę lubimy przebywać w ich obecności. Takie zwiedzanie znacznie ułatwia nam wybór miejsca do jakiego się udamy i w niektórych przypadkach otwiera nam furtkę do obszarów, w które z pewnością byśmy się nie zapuścili. Bo ile osób chciałoby poświęcić swój weekend na wyjazd na niskie Góry Bystrzyckie, jak można zdobyć Śnieżkę? Dlatego zdobywanie KGP jest takie wyjątkowe. Pokazuje nam nowe kierunki i uczy, że góry to nie tylko wysokie szczyty ale i też te mniejsze potrafią zadowolić nas i sprawić, by nasz weekend był dobrze wykorzystany. A co najważniejsze aktywnie!
Żeby ubiegać się o odznakę Korony Gór Polski należy zapisać się do odpowiedzialnego za nią klubu. My tego nie zrobiliśmy i zdobywamy ją sami dla siebie.
Jak widać jesteśmy jeszcze w trakcie zdobywania odznaki KGP ale już teraz możemy powiedzieć, że jest to naprawdę ciekawa przygoda, pozwalająca poznać polskie góry z trochę innej perspektywy i pokazuje, że każde pasmo ma w sobie coś niezwykłego i nawet stosunkowo niska górka potrafi zaskoczyć i dać wycisk.
1. Rysy – Tatry – 2499 m n.p.m.
5. Tarnica – Bieszczady – 1346 m n.p.m.
15. Lackowa – Beskid Niski – 997 m n.p.m.
22. Lubomir – Beskid Makowski – 904 m n.p.m.
28. Łysica – Góry Świętokrzyskie – 612 m n.p.m.