Strona Główna Korona Gór Polski Szlak na Czupel – Beskidy – Korona Gór Polski

Szlak na Czupel – Beskidy – Korona Gór Polski

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Trzy pory roku na Czupelu – Beskidy – KGP

Na Czupel wybraliśmy się podczas naszej trzydniowej wycieczki do Szczyrku. Pierwszy dzień pozytywnie zaskoczył nas dość słoneczną pogodą na Skrzyczne, dlatego następnego dnia, pełni optymizmu, wyruszyliśmy zdobyć kolejny szczyt należący do Korony Gór Polski. Całe nasze wejście na Czupel dedykować można staremu powiedzeniu “Kwiecień plecień bo przeplata, trochę zimy, trochę lata“. W te kilka godzin zastał nas zarówno deszcz, śnieg, grad, jak i letnie słońce.
Czupel Beskidy

Wolnym Krokiem na Czupel ( 933 m n.p.m.)

W planach na zwiedzanie mieliśmy spokojną wycieczkę na Czupel, czyli najwyższą górę Beskidu Małego. Pogoda była “na dwoje babka wróżyła“, i to dosłownie. Po prawej stronie ogromne, czarne deszczowe chmury, po lewej  zaś słoneczne, błękitne niebo. A po środku my. Cała trasa zajęła nam 4 godziny. Pomimo wyraźnych gróźb pogody postanowiliśmy stawić czoła górze i sprawdzić na ile szczęście nam sprzyja.

Jak więc zaplanowaliśmy swoją trasę? Rozpoczęliśmy ją z miejscowości Łodygowice z ulicy Turystycznej i kontynuowaliśmy ją szlakiem czerwonym. Dystans jaki musieliśmy pokonać to około 6 kilometrów z sumą przewyższeń 571 metrów.

W pierwszych odcinkach drogi będziemy mijali czynny kamieniołom w Łodygowicach, o którym będą nas informowały liczne tabliczki ostrzegawcze. Będziemy z nich mogli wyczytać m.in. co oznaczają dane sygnały dźwiękowe, gdzie nie można wchodzić oraz jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą wejście na teren kamieniołomu. Na nasze szczęście, my wchodziliśmy podczas świąt, więc w lesie była cisza i spokój.
Szlak na Czupel - Beskidy - Korona Gór Polski
Szlak na Czupel - Beskidy - Korona Gór Polski

Szlak na Czupel - Beskidy - Korona Gór Polski

Szlak na Czupel - Beskidy - Korona Gór Polski

Już to gdzieś przerabialiśmy…

Warunki pogodowe panujące w ciągu tygodnia w Beskidzie w postaci opadów, sprawiły, że większość naszej drogi przemieniła się w grząskie błoto. Koniecznym było więc przedzieranie się na przełaj przez niektóre odcinki drogi i szukaniu alternatywnych ścieżek, tak by nie wpakować się w małe bagno. Wszystko to mocno przypominało nam zeszłoroczną wycieczkę na Turbacz gdzie mieliśmy podobne problemy i trasa wyglądała tożsamo. Systematycznie więc wchodziliśmy pod górę, gdy w pewnym momencie Agnieszkę “oświeciło” i stwierdziła – “Aaj tam. Idę środkiem!”. I poszła. 
Skutek był bardzo łatwy do przewidzenia. Dwa buty całe w lepkim błocie i 10 minut przymusowego postoju na zdjęcie największej warstwy na pobliskiej łące. Ważnym jednak jest to, że buty nie przemokły i mają się dobrze 🙂
Droga na Czupel czerwony szlak
Skrzyczne widziane z Łodygowic
Szlak na Czupel - Beskidy - Korona Gór Polski
Miejsce “oświecenia”
Szlak na Czupel - Beskidy - Korona Gór Polski
Skutki pomysłu ” Aaj tam. Idę środkiem!”

Jakie ciekawe rzeczy znajdziemy jeszcze podczas podróży czerwonym szlakiem na Czupel?

Oprócz kopalni, po drodze napotkamy ukrzyżowanego Jezusa. Znajduje się on na zboczu górki i naprawdę nie wiemy jaka historia jest z nim związana. Jednak trochę nas to strapiło, ponieważ szlak realizowaliśmy podczas Świąt Wielkanocnych i nie byliśmy w ich trakcie w kościele. A tutaj Jezus znalazł nas na szlaku. Dość nietypowa sytuacja zważając na okoliczności, prawda?
Szlak na Czupel - Beskidy - Korona Gór Polski
Szlak na Czupel - Beskidy - Korona Gór Polski
Czupel - Jezus na wzgórzu
Ukrzyżowany Jezus na zboczu.
Polana z genialnym widokiem na okolicę to kolejna ciekawa miejscówka, w której możemy spędzić trochę czasu. Przy ładniejszej pogodzie można skorzystać z ławeczki ukierunkowanej w dół zbocza oraz rozpalić niewielkie ognisko w wyznaczonym do tego miejscu. Gdyby nie chmury, moglibyśmy uchwycić Skrzyczne.
Szlak na Czupel - Beskidy - Korona Gór Polski
Szlak na Czupel - Beskidy - Korona Gór Polski

Elektrownia szczytowo-pompowa Porąbka-Żar

Po zmianie kierunku na szlak niebieski możemy dostrzec w oddali drugą największą elektrownię szczytowo-pompową w Polsce – Porąbka-Żar. Jest ona także jedną podziemna elektrownią tego typu. Co ciekawe elektrownie tego typu nie mają żadnego uzasadnienia ekologicznego a tylko i wyłącznie ekonomiczne. Jak one działają? Główny bilans ich zysków wywodzi się z różnicy cen między taryfami nocnymi a dziennymi. Gdy prąd jest tańszy elektrownia wpompowuje wodę do zbiornika i uwalnia ją kiedy zapotrzebowanie na energię rośnie (jak i jej cena). Ot taki magazyn energii 🙂
Szlak na Czupel - Beskidy - Korona Gór Polski
Elektrownia szczytowo-pompowa Porąbka-Żar
Widok na elektrownie Porąbka – Żar

Na szczycie góry Czupel

Na szczyt góry dotarliśmy z małym opóźnieniem do czasu wyznaczonego nam przez mapę turystyczną. Znajduje się on zaraz przy ścieżce więc nie trzeba nigdzie zbaczać z drogi i zbytnio wytężać wzroku. Ciekawym elementem jaki możemy tu znaleźć jest krzyż z ciężarną kobietą, znajdującym się na starym, zniszczonym drzewie.
Jeżeli udamy się trochę dalej w stronę Schroniska PTTK “Na Magurce” natrafimy na Jaskinię Wietrzną. Jest to otwór w ziemi, w który raczej niewielu z nas będzie miało chęć się zagłębić, ale zawsze warto wiedzieć, że takie coś jest i będzie się je mijać.
Szlak na Czupel - Beskidy - Korona Gór Polski
Szlak na Czupel - Beskidy - Korona Gór Polski
Szlak na Czupel - Beskidy - Korona Gór Polski

Czupel – powrót do Łodygowic

Schodząc z Czupla początkowo udaliśmy się lekko na przełaj, tak by nie wracać błotnistą ścieżką. Przez większość czasu towarzyszył nam widok na Jezioro Żywieckie. Na czerwony szlak weszliśmy dopiero przy ukrzyżowanym Jezusie. Co ciekawe, w jego pobliżu znajdują się także ruiny budynku, który lekko jest ukryty w lesie. Niestety nie udało nam się znaleźć informacji o nim.
Jezioro Żywieckie
Szlak na Czupel - Beskidy - Korona Gór Polski
Szlak na Czupel - Beskidy - Korona Gór Polski
Szlak na Czupel - Beskidy - Korona Gór Polski

Podsumowanie wyprawy na Czupel

  • Na Czupel kierowaliśmy się z miejscowości Łodygowice z ulicy Turystycznej, z której prowadzi czerwony szlak. Z miejscem parkingowym jest tam bardzo kiepsko, dlatego trzeba szukać gdzie da się stanąć i wybrać pierwsze lepsze nadające się miejsce
  • Cała trasa na Czupel zajęła nam niecałe 4 godziny. Jest to kiepski wynik, i myślę, że błyskotliwy pomysł przejścia “środkiem” i późniejsze mycie butów przyczynił się do niego.
  •  Suma przewyższeń do pokonania to 580 metrów, które jednostajnie prowadzą nas do celu.
  • Warto wziąć ze sobą lornetkę ponieważ w wielu miejscach rozlega się bardzo ładna panorama na Jezioro Żywieckie oraz pobliskie pasma górskie.
  • Po pokonaniu szlaku z Łodygowic na Czupel zyskujemy 11 punktów GOT, zaś w drodze powrotnej 8 punktów GOT. Łączny wynik naszej wycieczki to 19 punktów GOT.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga