Strona Główna Dolny Śląsk Krater Jeziorna – przepiękne jezioro wulkaniczne w Krainie Wygasłych Wulkanów

Krater Jeziorna – przepiękne jezioro wulkaniczne w Krainie Wygasłych Wulkanów

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

O Jeziornej (285 m n.p.m.) słyszeliśmy już jakiś czas temu zwiedzając Krainę Wygasłych Wulkanów. Szczególnie zainteresowała nas informacja, że ma ona kształt odsłoniętego krateru komina wulkanicznego zalanego wodą tworzącego urocze jeziorko. I rzeczywiście, miejsce jest na prawdę klimatyczne i robi wrażenie. Sama wycieczka na Jeziorną nie jest długą wyprawą, ponieważ startując z miejscowości Nowy Kościół, parkując przy Agroturystyce u Zygmunta jest to dystans około 1 kilometra w jedną stronę. Prowadzi na nią nieoznakowany szlak przecinający łąkę znajdującą się zaraz za agroturystyką. Jest to ciche i spokojne miejsce, na którym ciężko uświadczyć turystę. Sama wycieczka jest zaś fajnym dopełnieniem i podczas niej zwiedziliśmy m.in. stary kamieniołom w Lubiechowej. Innymi dobrymi pomysłami będzie połączenie takiej wycieczki z wejściem np. na Okole, zobaczyć wiszące tory i Krucze Skały w Jerzmanicach Zdrój, wejść na Wilkołaka lub wybrać jakiś inny mało uczęszczany szlak po Krainie Wygasłych Wulkanów

Krater Jeziorna - przepiękne jezioro wulkaniczne w Krainie Wygasłych Wulkanów

Szlak na Jeziorną jest nieoznakowany i w niektórych przypadkach może być nie tak łatwy do odnalezienia. Najlepiej w miejscowości Nowy Kościół kierować się na „Agroturystykę u Zygmunta” i tam zaparkować. Następnie wejść na ścieżkę, którą prowadzi na tyły obiektu (w prawo) tuż przed płotem.  Z tego miejsca należy kierować się na pobliską górę znajdującą się lekko po lewej stronie.  Cała trasa liczy około  500 metrów w jedną stronę, tak więc powinno się odnaleźć ją bez problemu. Kiedy szlak nie jest zarośnięty lub nie ma śniegu bez problemu powinniście zobaczyć wydeptaną ścieżkę prowadzącą do krateru. Ogólnie cała trasa prowadzi pod lekkim wzniesieniem i jest bardzo łatwa do przejścia.

Krater Jeziorna - przepiękne jezioro wulkaniczne w Krainie Wygasłych Wulkanów
Krater Jeziorna - przepiękne jezioro wulkaniczne w Krainie Wygasłych Wulkanów
Krater Jeziorna - przepiękne jezioro wulkaniczne w Krainie Wygasłych Wulkanów

Krater wulkaniczny na Jeziornej - jak powstał?

Swoim wyglądem krater na Jeziornej przypomina nieczynny komin wulkaniczny i jest to główny powód, który pobudza wyobraźnię odwiedzających go turystów. Traktuje się go jako kalderę, czyli zapadniętego stożka wulkanicznego. W rzeczywistości jest to dawne wyrobisko kamieniołomu, który funkcjonował lata temu na górze Jeziorna wydobywając przy tym kruszce, które są spotykane w górach pochodzenia powulkanicznego. W tych okolicach miało też miejsce poszukiwania drogocennych materiałów tj. złóż miedzi, srebra i złota.

Wejście do samego krateru jest możliwe i prowadzą do niego kamienne schodni wydrążone w zboczu komina. Dolne partie krateru Jeziorna są zalane wodą i niestety trochę zanieczyszczone przez różnego rodzaju odpady. Samo jednak miejsce jest bardzo ciekawą lokalizacją i jeżeli macie możliwość zostać tam na dłuższą chwilę to skorzystajcie z okazji, ponieważ na prawdę poczujecie wtedy niezwykły klimat tego miejsca. Przyglądając się ścianom krateru zobaczyć można wyraźne formy skalne (słupy bazaltowe) wskazujące na powulkaniczną historię tego miejsca. Jeziorna jest nekiem powulkanicznym, czyli składającym się z zastygłej lawy komina wulkanicznego.  W przybliżeniu krater ma średnicę około 100 metrów i wysokość nieprzekraczającą 30 metrów.

Kraina Wygasłych Wulkanów Jeziorna
Krater Jeziorna - przepiękne jezioro wulkaniczne w Krainie Wygasłych Wulkanów
Krater Jeziorna - przepiękne jezioro wulkaniczne w Krainie Wygasłych Wulkanów

Podsumowanie zwiedzania Jeziornej

Wejście na Jeziorną jest bardzo interesującą rozrywką dla osób poszukujących ciekawych form powulkanicznych na terenie Dolnego Śląska. My zwiedziliśmy już kilkanaście takich obiektów i Jeziorna na prawdę przypadła nam do gustu. Nie dość, że jest bardzo nietypowa to jeszcze ma w sobie klimat. Spokój i cisza jakie panują wewnątrz krateru na pewno przypadną do gustu osobom poszukujących nietypowych i ciekawych atrakcji. A Pogórze Kaczawskie z Krainą Wygasłych Wulkanów potrafi zaskoczyć nie jednego turystę 🙂

 

Poniżej zamieszczamy też mapę online z gotową trasą prowadzącą na Jeziorną. Szlak jak wspominaliśmy nie jest długi i może z powodzeniem stanowić dopełnienie Waszej wycieczki do Krainy Wygasłych Wulkanów.

 

Do zobaczenia na szlaku!

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga