Strona Główna Korona Gór Polski Szlak na Skalnik – Korona Gór Polski

Szlak na Skalnik – Korona Gór Polski

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 2 komentarze

Skalnik jest najwyższą górą Rudaw Janowickich, znajdującą się w pobliżu Kowar na Dolnym Śląsku. Naszą wycieczkę zrealizowaliśmy podczas majówki, jako jednodniowy pomysł na aktywne spędzenie czasu na szlaku. Punktem startowym była Przełęcz pod Średnicą i z niej kierowaliśmy się czerwonym szlakiem, który na początku bardzo nas rozczarował. Asfaltowa droga ciągnąca się przez las. Nie brzmi to jak najlepszy przepis na górską przechadzkę, jednak jak to często bywa, trzeba poczekać na „dobrą zmianę” 🙂

Skalnik

Przełęcz pod Średnicą – Wilczysko

Asfaltowy szlak występuje głównie na początku trasy i kończy się w okolicach szczytu Wilczyska, czyli po około 20 minutach marszu (niecały 1 km). Co dla nas nie było zbyt atrakcyjne, okazało się świetnym rozwiązaniem dla rowerzystów, ponieważ gładka i równa droga pozwalała na bardzo przyjazne pokonywanie zbocza dla użytkowników dwóch kółek. Spotkaliśmy też po raz pierwszy straż leśną, z którą udało nam się zmienić kilka słów. Dowiedzieliśmy się od nich m.in. tego, że na szczycie Skalnika zalega jeszcze kilka centymetrów śniegu! Początkowo myśleliśmy, że stroi on sobie z nas żarty, jednak jak się później okazało mówił on całkiem poważnie. Wiemy, że nie jest to czymś dziwnym, że śnieg o tej porze roku może występować w górach, ponieważ jadąc z Wrocławia widzieliśmy zaśnieżony czub Śnieżki, ale tu? Na około 900 m n.p.m.? Magia gór!

 

Szlak na Skalnik

 

szlak na skalnik wilczysko

 

Gdy wiosna walczy z górską zimą

Jak więc z małego spoilera straży leśnej wynikało, natrafiliśmy na śnieg, który zalegał na Skalniku. Jak na tak niewysoki szczyt, to było go całkiem sporo i na oko wynosił z 10 cm. Nie mogło się więc obyć bez ulepienia majówkowego bałwanika ⛄

Szlak na Skalnik - Korona Gór Polski

Szlak na Skalnik - Korona Gór Polski

 

Punkt widokowy na Skalniku

Kolejnym ważnym powodem (dla większości ważniejszych niż zdobywanie KGP) jest punkt widokowy, który znajduje się przy szlaku na Skalnik. Platforma skalna, z której widoczna jest przepiękna panorama na Karkonosze, a przy dobrej widoczności jest szansa na zobaczenie Ślęży.  Polecamy tutaj na chwilę odsapnąć i uzupełnić siły podczas przerwy w marszu.

Gdy znowu weszliśmy na czerwony szlak to do szczytu Skalnika pozostało nam niecałe 8 minut spokojnego marszu. Tabliczki ze szczytem „Skalnik 945 m n.p.m.” nie musieliśmy szukać, ponieważ znajduje się zaraz przy czerwonym szlaku. Po wykonaniu pamiątkowych fotografii nie pozostało nam nic innego, jak powrócić do auta.

Szlak na Skalnik - Korona Gór Polski

Szlak na Skalnik - Korona Gór Polski

Szlak na Skalnik - Korona Gór Polski

Powrót ze Skalnika na Przełęcz pod Średnicą

Wróciliśmy praktycznie identyczną trasą, jednak zrobiliśmy sobie mały skrót przez ścieżkę skracającą łuk czerwonego szlaku, dzięki której zaoszczędziliśmy około 15 minut schodzenia. Dodatkowo chcielibyśmy zwrócić w tym miejscu uwagę na powrót autem z Przełęczy na Średnicy, żeby zachować szczególną ostrożność na ostrych zakrętach drogowych. Niestety, mieliśmy nieprzyjemność trafić na nieumyślnego kierowcę, który prawie nie spowodował czołowego zderzenia z nami, ponieważ postanowił on sobie ściąć zakręt podziwiając przy tym widoki. Gdyby nie błyskawiczna reakcja Krystiana i odbicie auta na pobocze to byśmy niewątpliwie mieli nieciekawy wypadek. Tam więc prosimy o uwagę na własne bezpieczeństwo oraz 100% skupieniu na drodze.

Szlak na Skalnik - Korona Gór Polski

Podsumowanie wyprawy na Skalnik

  • Łączny czas potrzebny na zrealizowanie szlaku na Skalnik to niecałe 2,5h. Łączna suma przewyższeń jakie będziemy musieli pokonać to 313 m.
  • Przy realizacji szlaku na Skalnik przysługuje nam 6 punktów GOT na odcinku Przełęcz pod Średnicą – Skalnik oraz 3 punkty GOT przy powrocie.
  • Na szlaku na Skalnik znajduje się przepiękny punkt widokowy w formie półki skalnej z widokiem na Karkonosze i inne pobliskie góry. Warto zatrzymać się tam i spędzić trochę czasu na podziwianiu widoków i relaksie.
  • Trasa na Skalnik nie należy do najtrudniejszych i prowadzi na niego czerwony szlak.
  • Na Przełęczy pod Średnicą znajduje się średniej wielkości parking samochodowy, na którym możemy bezpłatnie pozostawić samochód.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga