Strona Główna Natura Kłodzka Góra – Korona Gór Polski szlak na szczyt | mapa

Kłodzka Góra – Korona Gór Polski szlak na szczyt | mapa

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 1 Komentarz
Wyprawa na Kłodzką Górę miała miejsce na początku maja 2016. Była to nasza ostatnia góra przed wakacyjnym wyjazdem do Kanady, dlatego sentymentalnie przemierzaliśmy szlak nie wiedząc jeszcze, że tak bardzo będziemy tęsknili za górami. Kłodzka Góra, swoją drogą, to bardzo ciekawe miejsce, ponieważ możemy odhaczyć ją w przynajmniej 5 odznaczeniach tj. Koronie Gór Polski, Diademie Polskich Gór, Koronie Sudetów, Koronie Ziemi Kłodzkiej oraz Koronie Sudetów Polskich. Wszystkie te szlacheckie nakrycia głowy są inspiracjami promującymi turystykę górską i często możemy za ich sprawą poznać mało znane szlaki górskie. W dodatku gdy „złapiemy” je wszystkie to mamy możliwość ubiegania się o naprawdę klimatyczne odznaczenia.
Kłodzka Góra

Kłodzka Góra (758 m n.p.m.) – uzurpator?

Kłodzka Góra leży na terenie Gór Bardzkich i tak jak w wypadku Chełmca, jest błędnie postrzegana jako najwyższy szczyt tego pasma. Prawdopodobnie w przeszłości, gdy nie było tak zaawansowanych technik mierzenia wysokości, lub nie były tak powszechne, przyjęto ją w poczet Korony Gór Polski i tak zostało. Aktualnie tą pozycję piastowałaby Szeroka Góra, która jest o 8 metrów wyższa od Kłodzkiej Góry.
Kłodzka Góra - Korona Gór Polski szlak na szczyt | mapa
Kłodzka Góra - Korona Gór Polski szlak na szczyt | mapa

Początek drogi na Górę Kłodzką

Swoją pieszą wyprawę zaplanowaliśmy z Przełęczy Kłodzkiej (485 m n.p.m), do której można dojechać z Kłodzka drogą 46. Na przełęczy znajduje się parking, na którym możemy pozostawić samochód. Jeżeli będziemy jechali od strony Kłodzka, to znajduje się on po lewej stronie. Należy tam jednak uważać, ponieważ miejsce, gdzie należy na niego skręcić, znajduje się na zakręcie.
Z Przełęczy Kłodzkiej kierowaliśmy się szlakiem niebieskim. Dla wędrowców będących w Kłodzku, nie mających jednak środku transportu, polecamy wybranie szlaku żółtego prowadzącego bezpośrednio z miasta na szczyt Góry Kłodzkiej.
Kierując się szlakiem niebieskim z Przełęczy Kłodzkiej na Górę Kłodzką, miniemy po drodze trzy niższe szczyty: Podzamecką Kopę, Trzy Granice oraz Jelenią Kopę.
podzamecka Kopa
Kłodzka Góra - Korona Gór Polski szlak na szczyt | mapa

Trzy granice 730 m n.p.m

Kłodzka Góra - Korona Gór Polski szlak na szczyt | mapa

Jelenia Kopa 734 Góry bardzkie

Na Górę Kłodzką rowerem

Spokojnie wędrując ku celowi, natrafiliśmy na czteroosobową rodzinę z dziećmi w wieku 13-16 lat. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że cała czwórka pokonywała wzniesienia Gór Bardzkich na rowerach. Rowerowa turystyka górska jest czymś, z czym nader rzadko mamy do czynienia w Polsce. Sięgając pamięcią tylko raz widzieliśmy, jak młoda dziewczyna wjeżdżała na Śnieżnik na dwóch kółkach. Byliśmy, i jesteśmy nadal w podziwie dla jej wyczynu. Góra Kłodzka jest jednak dużo spokojniejszym szczytem i cała trasa nie ma więcej niż 283 m przewyższenia, rozłożonych na cztery wzniesienia, dlatego stanowi ciekawą atrakcję dla ludzi chcących sprawdzić swoje umiejętności w takim rodzaju turystyki górskiej. My niestety nie podjęlibyśmy się takiej eskapady z dwóch prostych względów – małe auto uniemożliwiające transport rowerów oraz ich wiek. Nasze rowery pochodzą z czasów komunii, kiedy taki rodzaj prezentu był bardzo pożądany przez wszystkie dzieci i radość z nich mamy do dnia dzisiejszego. Jednak pomimo dobrego sprawowania, wzniesienia mogłyby je po prostu dobić. Swoją drogą, czy Wy pamiętacie swoje prezenty na komunię? Oprócz pieniędzy, o których chodzą legendy, że kiedyś były Twoje, jednak zostały przeznaczone „na ważniejsze sprawy”? 🙂

Kłodzka Góra - Korona Gór Polski szlak na szczyt | mapa

Kłodzka Góra - Korona Gór Polski szlak na szczyt | mapa

Kłodzka Góra - Korona Gór Polski szlak na szczyt | mapa

Góra Kłodzka – tabliczka na szczycie góry.

Do Góry Kłodzkiej doszliśmy w niecałe 10 minut od minięcia Jeleniej Kopy. W pewnym momencie musieliśmy odbić od szlaku niebieskiego w żółty i podążać nim jeszcze z 5 minut. Sama tabliczka informująca o zdobyciu Góry Kłodzkiej jest trochę ukryta, dlatego trzeba patrzeć na swoją prawą stronę i szukać niewielkiej dróżki kierującej nas ku charakterystycznej czerwonej skrzynki. W niej znajduje się pieczątka oraz różnorakie fanty pozostawiane przez turystów. Z taką skrzynką spotkaliśmy się po raz drugi. Pierwsza z nich, wywołująca u nas duże zdziwienie znajdowała się na Skopcu. W jej wnętrzu znaleźliśmy m.in figurkę Kung Fu Pandy, kilka wizytówek, herbatniki i wiele innych przedmiotów. W porównaniu z nią, skrzynka na Górze Kłodzkiej wyglądała na splądrowaną.
W sumie ciekawi nas, skąd wziął się zwyczaj pozostawiania tam przedmiotów. Może ktoś z Was wie?

Kłodzka Góra - Korona Gór Polski szlak na szczyt | mapa

Skrzynka na Górze Kłodzkiej
Kłodzka Góra - Korona Gór Polski szlak na szczyt | mapa
Kłodzka Góra - Korona Gór Polski szlak na szczyt | mapa
Kłodzka Góra - Korona Gór Polski szlak na szczyt | mapa

Podsumowanie

  •  Kłodzka Góra jest przyjemnym szczytem do zdobycia i można spróbować swoich sił zdobywając go na rowerze. Przewyższenia nie są gwałtowne (tylko początkowa część od parkingu) i w sumie wynoszą 283 metry. Większość trasy wyznacza szlak niebieski i dopiero za Jelenią Kopą skręca się w szlak żółty.
  •    W stronę Kłodzkiej Góry wędrówka zajęła nam niecałą godzinę, zaś powrót około 45 minut.
  •    W sumie podczas naszej wyprawy zdobyliśmy 9 punktów GOT.
Przełęcz Kłodzka ➝ Pod Kłodzką Górą – 6 punktów GOT
Pod Kłodzką Górą ➝ Przełęcz Kłodzka – 3 punkty GOT

Mapa szlaku na Kłodzką Górę z Przełęczy Kłodzkiej

Dołączamy także dla Was interaktywną mapę szlaku na Kłodzką Górę zaczynającą się z Przełęczy Kłodzkiej. Może Wam się ona przydać w planowaniu swojego podejścia. Powodzenia!

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej