Strona Główna EuropaPolskaDolny Śląsk Popiel – Korona Sudetów Polskich

Popiel – Korona Sudetów Polskich

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz
Jak udowadnialiśmy już niejednokrotnie, nie trzeba wcale wspinać się na wysokie szczyty górskie, by zaliczyć „Koronę”. Tym razem pagórek Popiel, mierzący 284,4 m n.p.m., był naszym celem do realizacji Korony Sudetów Polskich. W skład tego odznaczenia wchodzi 31 gór, z których każdy jest najwyższym przedstawicielem danego pasma. Popiel jest najwyższym wierzchołkiem na Równinie Świdnickiej, dlatego dzisiaj poświęcimy mu kilka słów i przedstawimy jak można do niego dotrzeć oraz gdzie dokładnie się znajduje.
Popiel Równina Świdnicka

 

Popiel – najwyższy szczyt Równiny Świdnickiej

 

Na początku uprzedzamy, że samo podejście będzie jak ten post – krótki. W zależności gdzie zaparkujemy auto, przechadzka w porywach wyniesie 15-20 minut w dwie strony. Na szczyt Popiela nie prowadzi żaden oficjalny szlak i trzeba znaleźć go na własną rękę. W tym artykule trochę Wam to ułatwimy i damy kilka podpowiedzi by nie błądzić „w górach” 😉

 

Najprostszą drogą dotarcia na Popiera jest przyjazd do miejscowości Makowice i wyjazd z niej jej wschodnią drogą (w kierunku Krzyżowej). Niedaleko za tabliczką informującą o wyjeździe ze wsi, jest nieutwardzona droga skręcająca w lewo. W zależności od auta można podjechać około kilometr wgłąb drogi lub zostawić je przy wjeździe i udać się pieszo na Popiela. My wybraliśmy opcję pierwszą. Samochód można zaparkować na poboczu, mniej więcej w połowie drogi między Makowicami a Boleścinem.
Punktem orientacyjnym naszej wyprawy była wieżyczka myśliwska, która jest dobrze widoczna z drogi. W jej kierunku udaliśmy się przez pokryte śniegiem pola i koło niej wkroczyliśmy do lasu. Następnie musieliśmy trochę poprzedzierać się przez chaszcze, ale kierując się mniej więcej na godzinę trzecią dotarliśmy do zalążków ścieżki. Z tego punku pozostało nam nie więcej niż 400 metrów na szczyt Popiela. Obiektem, którego powinniście szukać, to betonowy słupek z kartką „Popiel 284,4 Równina Świdnicka”.

 

Popiel - Korona Sudetów Polskich
Wieżyczka myśliwska, w stronę której należy się kierować

 

Popiel - Korona Sudetów Polskich
Wejście do lasu następnie trzeba się kierować na godzinę 3

 

Popiel - Korona Sudetów Polskich

 

Popiel - Korona Sudetów Polskich


Gdy możesz sobie pozwolić na wieczorne wracanie z „gór” 😉

Po ostatnim wpisie z Kalenicy, w którym przestrzegaliśmy przed zimowymi, wieczornymi eskapadami w góry (bez odpowiedniego przygotowania), w tym wypadku mogliśmy bez żadnych konsekwencji zgubić rachubę czasu. Dzięki temu trafiliśmy na przepiękny zachód słońca oraz na kilka stad sarenek, radośnie biegających po polach. W dodatku, jak na dłoni mogliśmy podziwiać Ślężę, która w  tej odsłonie wyglądała naprawdę zjawiskowo.
Co jeszcze może Was zainteresować jeżeli będziecie planowali zdobyć Popiela? Można udać się na zwiedzanie/podziwianie Pałacu w Makowicach powstałego w końcu XIX wieku. Można w nim zanocować lub zjeść coś ciepłego, tak więc dla każdego coś miłego 🙂

 

Popiel - Korona Sudetów Polskich

 

ślężą zachód słońca
Popiel - Korona Sudetów Polskich
Popiel - Korona Sudetów Polskich

Popiel - Korona Sudetów Polskich

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej