Strona Główna Dolny Śląsk Miejsca na Dolnym Śląsku, których żałujemy, że nie zdążyliśmy odwiedzić

Miejsca na Dolnym Śląsku, których żałujemy, że nie zdążyliśmy odwiedzić

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 16 komentarzy

W związku z zaistniałą sytuacją na świecie wszystkie nasze plany zostały anulowane i myśli o wycieczkach i zwiedzaniu nowych miejsc przeszły na bardzo odległe tory. Z tego powodu zaczęliśmy wertować nasze listy z miejscami, które chcieliśmy odwiedzić, tak by być przygotowanym na kolejny sezon zwiedzania Dolnego Śląska. Niestety, ku naszemu wielkiemu zdziwieniu kilka pozycji wypadło już bezpowrotnie z mapy podróży, ponieważ albo zostały zamknięte ( jeszcze przed pandemią ) lub, co gorsza, zastały zdemolowane przez wandali albo zostały poważnie naruszone przez „ząb czasu”.

Miejsca na Dolnym Śląsku, których żałujemy, że nie zdążyliśmy odwiedzić

Na informację o tej jakże nietypowej atrakcji trafiliśmy jakiś czas temu przeglądając Instagrama. Autor zdjęcia nie podał jednak dokładnej lokalizacji mauzoleum argumentując to obawą o wzmożoną turystykę zagrażającą stanu technicznemu rzeźby. Niestety w tym wypadku miał rację. W połowie 2019 rzeźba demona została spalona przez nieznanych sprawców.

Skąd przyczłapał do nas ten potwór? Otóż był on elementem scenografii kręconego w 2017 roku horroru o tytule „Redwood” w reżyserii Toma Patona. Opowiada on o historii mężczyzny chorującego na białaczkę, który dowiedział się, że w pobliskich lasach żyje istota, która może go uzdrowić. Przyjdzie mu jednak zapłacić za to bardzo wysoką cenę… Filmu nie oglądaliśmy więc nie powiemy Wam czy dobry. Z drugiej strony nawet jakbyśmy obejrzeli „Redwood” to nie bylibyśmy zbyt dobrym wyznacznikiem, ponieważ klimat biegających, krwiożerczych potworów nie jest dla nas.

Niemniej jednak bardzo szkoda, że tak osobliwa atrakcja została zniszczona przez innych  ludzi…

Jeżeli ktoś z Was, chciałby zobaczyć pozostałości po demonicznym ołtarzu to można je zobaczyć w parku w Maciejowej w pobliżu Jeleniej Góry. Znajdziecie tam też wieżę widokową, którą warto odwiedzić (ta jest jeszcze czynna!)

Miejsca na Dolnym Śląsku, których żałujemy, że nie zdążyliśmy odwiedzić
Źródło zdjęcia maszkary: http://gorskiewyrypy.pl/mauzoleum-w-maciejowej

Kopalnia Wiry pod Ślężą

Kolejnym miejscem, które planowaliśmy odwiedzić w 2020 roku była kopalnia Wiry zlokalizowana u podnóża góry Ślęża. Trasa turystyczna powstała tutaj stosunkowo niedawno, bo w 2017 roku i zaprzestała swojej działalności w roku 2019 ze względu na mały ruch turystyczny i niską rentowność obiektu. Obecnie będzie ponownie przekształcana w rozlewnie wód mineralnych, ponieważ taką działalność prowadziła już w latach 2007-2013. Wielka szkoda, że taki obiekt zamknął się na turystów, ponieważ na pewno był on wartościowy dla odbiorców. Problem może polegał na właściwym rozreklamowaniu go wśród turystów?

Lokalizacyjni wydaje się ona być bardzo dobrze umiejscowiona, ponieważ większość wrocławian atakuje Ślężę bardzo często i myślę, że odwiedzenie byłej kopalni magnezytu byłoby bardzo interesującą alternatywą lub dodatkiem do górskiej weekendowej wycieczki. A Wy jak myślicie? Wiedzieliście o tej kopalni wcześniej i czy odwiedzilibyście ją gdyby była taka możliwość?

Miejsca na Dolnym Śląsku, których żałujemy, że nie zdążyliśmy odwiedzić
Źródło zdjęcia: https://www.rmf.fm

Wieża widokowa na Stożku Wielkim w Górach Kamiennych

Jednym z naszych błędów informacyjnych było wybranie się na Stożek Wielki zlokalizowany w pobliżu miejscowości Unisławia Wielkiego w poszukiwaniu wieży widokowej, która miała znajdować się na jego szczycie. W wielu artykułach czytaliśmy, oraz widzieliśmy piękną drewnianą wieżą dającą wspaniałe widoki na otaczającą Stożek Wielki okolicę. Niestety nie zwróciliśmy uwagi na datę publikacji artykułu, co w tym przypadku okazało się kluczowe, ponieważ w 2016 roku drewnianą wieżę widokową ze szczytu góry rozebrano, ponieważ jego konstrukcja zagrażała bezpieczeństwu turystów. Z naszych informacji wynika, że są plany odbudowy wieży, ale ich realizacja nie jest jeszcze potwierdzona. A szkoda, bo po wzroście zainteresowania np. Borowej widać, że wieże widokowe przypadły do gustu turystom. Wszystko wiąże się jednak z kosztami, których mniejszych i biedniejszych gmin nie stać, a zbudowanie takiej instalacji na szczycie nie należy do najtańszych, chociażby ze względu na logistykę danego przedsięwzięcia.

Miejsca na Dolnym Śląsku, których żałujemy, że nie zdążyliśmy odwiedzić
Źródło zdjęcia: https://mapio.net

Wieża widokowa na Czarnej Górze

Z wielkim smutkiem dowiedzieliśmy się o zamknięciu wieży widokowej na Czarnej Górze. Niestety z przyczyn technicznych i  względów bezpieczeństwa wstęp na ten obiekt został zablokowany i aktualnie nie jest dostępny dla ruchu turystycznego. Co prawda wejść na wieże widokową można, ponieważ „zabezpieczenie” łatwo sforsować, jednak nie polecamy tego nikomu. Decyzja zapadła na wskutek stwierdzenia dość poważnego uszkodzenia konstrukcji wieży i nigdy nie wiadomo kiedy może coś się stać. Nie chcielibyśmy więc mieć kogoś na sumieniu, dlatego wieżę widokową na Czarnej Górze traktujemy jako nieczynną. Wielka szkoda, ponieważ widoki były przepiękne!

Miejsca na Dolnym Śląsku, których żałujemy, że nie zdążyliśmy odwiedzić

Gardzień - szczyt Korony Ziemi Kłodzkiej nieczynny

Zdobywając przeróżne odznaczenia tj. Korona Ziemi Kłodzkiej czy Korony Sudetów Polski jeszcze niedawno mogliśmy się natknąć na mało znany szczyt będący najwyższym z reprezentantów pasma Obniżenia Ścinawki w Sudetach. Był on jednym z 31 szczytów potrzebnych do zdobycia odznaczenia, jednak jego problematyka polegała na tym, że jednocześnie był on czynnym kamieniołomem melafiru i wstęp na górę był kategorycznie zabroniony, ponieważ znajdował się on na terenie prywatnym firmy. W rzeczywistości żeby okazać „zdobycie” szczytu należało udać się po pieczątkę do budki strażniczej. Szczerze z turystyką górską miało to mało wspólnego, ponieważ pod zakład można było bez problemu podjechać autem i podejść z książeczką do podbicia. Niedawno wykreślono więc ten szczyt ze spisu wszystkich odznaczeń PTTK i zastąpiono go Nową Kopą (553 m n.p.m.). Wspominamy o nim, ponieważ to już drugi szczyt, jaki zostaje rozbierany kawałek po kawałku na terenie Dolnego Śląska. Podobną sytuację ma też Wilcza Góra w pobliżu Złotoryi, której zbocze będące pod ścisłą ochroną zawaliło się na wskutek eksploatacji kamieniołomu.

Miejsca na Dolnym Śląsku, których żałujemy, że nie zdążyliśmy odwiedzić

Z wszystkich wymienionych (i znanych nam) nieczynnych już atrakcji najbardziej nam żal, że nie zobaczyliśmy już rzeźby maszkary w Maciejowej. Mamy nadzieję, że sytuacja spowodowana pandemią nie spowoduje, że lista tych atrakcji się wydłuży. A czy Wy znacie jakieś atrakcje, które są już niedostępne a chcielibyście je bardzo zwiedzić? Dajcie znać w sekcji komentarzy!

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej