DJI mini 2 vs DJI mini 4 PRO
Strona Główna Polecane DJI Mini 2 vs. DJI Mini 4 Pro: Który dron spełni Twoje oczekiwania?

DJI Mini 2 vs. DJI Mini 4 Pro: Który dron spełni Twoje oczekiwania?

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 2 komentarze

Przez około 3 lata do naszych zdjęć i filmów z powietrza używaliśmy DJI mini 2 i był to pierwszy dron jaki kupiliśmy. To właśnie na nim uczyliśmy się latać i wykonywać fotografie z lotu ptaka. Dał nam on całkiem inne możliwości postrzegania niektórych miejsc, niż za pomocą zwykłego aparatu fotograficznego. 

Naszym najnowszym nabytkiem jest najnowsza wersja DJI mini czyli DJI Mini 4 PRO. Zdecydowaliśmy się w dalszym ciągu wykorzystywać drony z serii mini, ponieważ stanowią dla nas najlepsze rozwiązanie w podróży, gdzie każdy kilogram i cmbagażu się liczy. Dodatkowo ich waga poniżej 250 g pozwala na wykonywanie lotów dronem z minimum wymaganych formalności.

Jeżeli więc zastanawiasz się nad zakupem Twojego pierwszego drona, którego chcesz wykorzystywać w podróży lub pracy albo interesuje Cię zmianą z DJI mini 2 i zastanawiasz się czy warto, to ten wpis jest dedykowany dla Ciebie.

Dji mini 4 PRO vs Dji mini 2

Warto na początku zaznaczyć dla kogo w naszej ocenie będzie lepsza dana wersja drona. 

DJI mini 2 jest starszą wersją  i moim zdaniem jest to bardzo rozsądny ekonomicznie dron, który dostarczy dużo frajdy oraz wrażeń. Jest to dron do rekreacyjnego lata, który robi bardzo ładne zdjęcia dzięki czemu nada się idealnie dla początkujących osób chcących wykonywać podstawowe ujęcia z powietrza np. podczas wakacji lub swoich wycieczek. Nam towarzyszył przez 3 lata i kupiliśmy go z myślą o rozwoju bloga. 

Do wyboru mieliśmy wersję Mini (1) lub najnowszy wtedy model Mini 2 SE. Wybraliśmy tę wersję ze względu na jego parametry i chęć rozwoju bloga w bardziej atrakcyjny dla odbiorcy sposób. Zapłaciliśmy wtedy za pakiet Combo około 3 000 zł. Dzisiaj dron wersji mini 2 Combo można znaleźć nawet za 2 000 złotych, tak więc jest to bardzo fajny wybór dla osób poszukujących drona w rozsądnej cenie.

DJI Mini 4 Pro jest najnowszym modelem od DJI z serii mini. Jest to dron, który aktualnie jest jednym z najlepiej wyposażonych dronów w wadze poniżej 250 gram posiadającym w sobie wiele funkcji oraz czujników. Jest to dron bezpieczniejszy w lataniu od DJI mini 2 SE, ponieważ posiada czujniki wykrywania przeszkód 360 – tak więc bardzo ciężko w nim w coś wlecieć.

Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie dla osób początkujących, ponieważ nasz dron w wersji mini 2 miał już 3 spotkania z drzewem (z których wyszedł bez większych uszkodzeń).  Czujniki na pewno by zapobiegły tym wypadkom.

Naszym zdaniem dron ten idealnie nada się dla osób zainteresowanych wykonywaniem bardzo jakościowych zdjęć, jak i filmów, idących bardziej w profesjonalną stronę. Posiada on wiele funkcji wspierających wydobywanie kolorów i tworzących inteligentne ujęcia dających niesamowite efekty. Jeżeli więc poszukujecie najlepszego drona w wadze lekkiej to DJI Mini 4 PRO jest modelem, na który powinniście zwrócić uwagę.

Podsumowując, jeżeli poszukujesz drona, który będzie Ci służył czysto rekreacyjnie i oczekujesz fajnych efektów do użytku prywatnego to DJI mini 2 będzie odpowiednim modelem, jeżeli jednak masz trochę większy budżet, to DJI mini 4 PRO jest bezkonkurencyjny na rynku w segmencie dronów poniżej 250 g.

Jeżeli zainteresował Cię DJI mini 4 PRO to zapraszamy do przeczytania dedykowanego wpisu – DJI mini 4 PRO czyli dron idealny na podróż.  

Zdjęcie DJI mini 2 - Blue Eye (Albania)
Zdjęcie DJI mini 2 - Blue Eye (Albania)
DJI Mini 2 vs. DJI Mini 4 Pro: Który dron spełni Twoje oczekiwania?
Zdjęcie DJI mini 4 PRO - Manfredonia (Włochy)

Porównanie funkcji w dronie DJI mini 2 oraz DJI mini 4 PRO

Drony z firmy DJI sterowane są za pomocą oprogramowania producenta z wykorzystaniem aplikacji DJI FLY. Jest to aplikacja bardzo intuicyjna i pozwalająca na wygodne kontrolowanie drona. Dzięki niej można użytkować drona zgodnie z zaleceniami producenta i wykorzystywać jego funkcje, takie jak QuickShots czy też mieć dostęp do albumu zdjęć lub logów lotu (szczególnie przydatne gdy dron się zgubi i będzie trzeba go odnaleźć).

DJI mini 2 SE posiada wiele funkcji, które można wykorzystać w podróży. My najbardziej skupialiśmy się na wykonywaniu zdjęć i sporadycznych nagrywek do krótkich materiałów video. Sam dron jest bardzo intuicyjny w sterowaniu i jego funkcje powalają na manualne sterowanie takimi parametrami jak ISO oraz przesłonę wpływającą na stopień jasności zdjęć. DJI Mini 2 SE pozwala na zapisywanie zdjęć w pliku .jpg oraz RAW w formacie .DNG. Dzięki niemu możecie później wydobyć ze zdjęcia więcej kolorów i zwiększyć tym samym jego jakość. 

W DJI Mini 2 SE znajdują się predefiniowane opcje nagrywania video nazywające się QuickShots. Znajdują się w nim takie ruchy jak: oddalenie w pionie (Rocket), oddalenie pod kątem (Dronie), orbita (Circle) lub nagrywanie orbity wraz z oddaleniem (Helix) dzięki czemu można uzyskać ciekawy efekt spirali a także boomerang. Oczywiście każda funkcja ma dany przedział odległości nagrywania, którą można dostosowywać według potrzeb. Po wykonaniu takiego QuickShota dron powraca do swojej pierwotnej pozycji. Dzięki temu można uzyskać bardzo fajne efekty filmowe nie posiadając praktycznie żadnych umiejętności w pilotażu dronem.

DJI mini 4 PRO jest masa ulepszeń i nowych funkcji, których nie znajdzie się w DJI mini 2. Jego największymi atutami, na które warto zwrócić uwagę jest funkcja śledzenia, której bardzo nam brakowało w Mini 2. Dron jest wyposażony w kilka funkcji śledzenia takich jak śledzenie obiektywem lub podążanie. Daje to bardzo ciekawy efekt oraz umożliwia robienie dynamicznych ujęć. 

Kolejnym bardzo praktycznym rozwiązaniem jest nagrywanie po wytyczonej trasie. Dzięki temu można zaplanować wykonanie nagrania na powtarzalnej trasie i dodać do niej kilka ruchów drona dając przy tym naprawdę ciekawe efekty. 

Dodatkowo wprowadzono tutaj takie ulepszenia jak nocny tryb zdjęcia i filmów, które znacząco poprawiają jakość wykonanych ujęć w ograniczonym świetle. Wykonywanie zdjęć w trybie nocnym nie należy do najłatwiejszych, dlatego dodatkowe wsparcie z wykorzystaniem oprogramowania stanowi spore ułatwienie. 

Powracając do QuickShotów to DJI Mini 4 PRO został dodatkowo ulepszony w takie ujęcia jak Asteroida polegające na oddaleniu się drona oraz wykonanie ujęcia sferycznego (kuli). Jest to ciekawy efekt stworzony specjalnie pod Social Media albo pod dynamiczne ujęcia na Yotubie. 

Poniżej pokażemy Wam kilka zdjęć, w których będziecie mogli porównać sobie zdjęcia wykonane jednym i drugim modelem. Oczywiście, największą różnicę widać na zdjęciach RAW w post-produkcji.

DJI Mini 4 Pro vs DJI Mini 2 SE - na jakie różnice warto zwrócić jeszcze uwagę

W DJI mini 4 PRO zastosowano rozwiązanie, które także można zobaczyć w DJI mini 3 – opcje nagrywania pionowego. Jest to bardzo przydatna informacja dla osób, które tworzą treści w oparciu o telefony komórkowe – w szczególności rolki na Social Media. Do tej pory w DJI Mini 2 nagrywaliśmy wyłącznie w poziomie i później kadrowaliśmy nagrania do danego rozmiaru. Co więcej z DJI mini 4 PRO uda się wyciągnąć bardziej szczegółowe zdjęcia i filmy, ponieważ obiektyw nagrywa aż w 48 efektywnych MP, a nie 12 MP jakie oferuje Mini 2. Gwarantuje to jakość obrazu na bardzo wysokim poziomie, który na pewno dostrzegą odbiorcy.

Drugą ciekawą rzeczą, jest opcja unoszenia gimbala dzięki czemu można wykonać zdjęcie “spod” danego obiektu. Daje to możliwości wykonania ujęć, jakich do tej pory nie mogliśmy wykonać w wersji mini 2. 

Co może jeszcze się przydać w podróży? Na pewno warto zwrócić uwagę na TimeLapsy, o które został wzbogacony Mini 4 PRO. Jeżeli chcecie wykonać bardzo efektowne ujęcia do filmy to TimeLaps jest funkcją, którą na pewno znajdzie zastosowanie. Wymaga ona więcej czasu na wykonanie filmy, jednak efekty są tego warte.

DJI Mini 4 PRo
DJI Mini 4 PRO Manfredonia (Włochy)
DJI Mini 4 PRO Alpy
DJI Mini 4 PRO - Alpy
Barat Albania - miasto Muzeum
DJI mini 2 SE - Berat (Albania)

Porównanie specyfikacji dwóch modeli dronów

Na końcu wpisu podajemy Wam porównanie specyfikacji technicznych DJI mini 2 SE oraz DJI mini 4 PRO. Tak jak wspominaliśmy, dobór drona zależy w dużej mierze od tego, jakich efektów oczekujesz i co chcesz osiągnąć. Jeżeli dron ma być jedynie formą rozrywki służącą do wykonywania zdjęć do użytku własnego to mini 2 będzie dronem, który na pewno Ci się spodoba. Jest ekonomiczny, podręczny oraz posiada funkcje, które  w większości zaspokoją Twoje potrzeby. Obydwa drony robią zdjęcia, które do użytku internetowego wychodzą bardzo dobrze. Różnicę jednak można zauważyć na etapie obróbki zdjęć lub w wypadku publikowania zdjęć na platformach obsługujących większą rozdzielczość.

Jeżeli jednak chcesz uzyskać z dronowania to co najlepsze, to DJI mini 4 PRO jest bezkonkurencyjny. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym modelu to zapraszamy serdecznie do naszego wpisu DJI Mini 4 Pro czyli idealny, kompaktowy dron na podróż, w którym opisujemy i pokazujemy czym DJI mini 4 PRO podbił nasze serca.

Specyfikacja

DJI Mini 2 SE

DJI Mini 4 Pro

Waga:

246 g

< 249 g

Wymiary:

Złożony (bez śmigieł): 138 x 81 x 58 mm;

Rozłożony (ze śmigłami): 245 x 289 x 56 mm

Złożony (bez śmigieł): 148 x 94 x 64 mm;

Rozłożony (ze śmigłami): 298 x 373 x 101 mm

Maks. czas lotu:

31 minut

34 minuty

Maks. pułap nad poziomiem morza:

4000 m

*2000 m podczas lotu z założonymi osłonami śmigieł

4000 m

Funkcja śledzenia:

 Nie

 Spotlight, Point of Interest, ActiveTrack 360°

Matryca:

1/2,3″ CMOS, efektywne piksele: 12 MP

1/1,3-calowa matryca CMOS, efektywne piksele: 48 MP

Obiektyw:

Pole widzenia (FOV): 83°;

Ogniskowa równoważna: 24 mm;

Przysłona: f/2.8;

Zakres ostrości: od 1 m do ∞

Funkcja: pozioma

Pole widzenia: 82,1°;

Ogniskowa równoważna: 24 mm;

Przysłona: f/1,7;

Focus: od 1 m do ∞

Funkcja: zmienna – pozioma / pionowa

Zakres ISO:

Wideo: 100-3200;

Zdjęcia: 100-3200

Wideo:

Normal i Slow Motion:

100-6400 (Normal);

100-1600 (D-Log M);

100-1600 (HLG);

Nocne: 100-12800 (Normal);

Zdjęcia: 12MP: 100-6400; 48MP: 100-3200

System transmisji wideo:

DJI O2

DJI O4

Koszt drona podstawa (cena na 12.2023)

 1 600 zł

4 800 zł

Koszt drona zestaw Fly More Combo (cena na 12.2023)

 2 200 zł

 5 500 zł

DJI Mini 4 PRO
DJI mini 4 PRO
Blue Eye Saranda
DJI mini 2 SE - Blue Eye Saranda

Podsumowanie dronów z serii DJI mini

Drony z serii mini charakteryzują się bardzo dużą kompaktowością, dzięki czemu idealnie nadają się do podróży oraz terenów, gdzie mobilność jest dużą zaletą. Warto zauważyć także, że minimalistyczne rozmiary dronów sprawiają, że są one bardzo ciche dzięki czemu nie są one aż tak uciążliwe dla otoczenia. Technologicznie nie odbiegają one aż tak bardzo od swoich większych modeli – tak więc slogan “Mini to the Max” jest tutaj najbardziej na miejscu, ponieważ drony w minimalnym wydaniu dają maksymalne osiągi idealne dla użytku osobistego.

Podsumowując, jeżeli poszukujesz drona idealnego pod nagrywki do filmów i idziesz w bardziej profesjonalną stronę to DJI Mini 4 PRO będzie dla ciebie świetnym wyborem, który na pewno sprosta Twoim oczekiwaniom. Jeżeli zaś chcesz rozpocząć przygodę z dronowaniem, który będzie Ci służył raczej rekreacyjnie to DJI mini 2 jest najbardziej optymalnym wyborem. Nie jest bardzo drogi a daje bardzo fajne możliwości. 

Co warto podkreślić, na drony mini (poniżej 249 g) należy mieć uprawnienia, ponieważ są wyposażone w system nagrywania obrazu. Licencje można wyrobić za darmo zdając kurs w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego (https://drony.ulc.gov.pl/), gdzie trzeba się zarejestrować i przejść szkolenie. Są w nim zawarte podstawowe informacje prawne dotyczące żeglugi powietrznej oraz zasady bezpieczeństwa. Naszym zdaniem taki kurs jest niezbędny dla każdego kto planuje się wzbić w powietrze za pomocą drona. Dzięki niemu rośnie świadomość odnośnie zagrożeń oraz środków bezpieczeństwa, jakie trzeba zachować latając dronem. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ drony stają się coraz bardziej popularne i coraz więcej ludzi zabiera je w podróż. Z tego względu więcej krajów i atrakcji turystycznych zaczynają bardziej interesować się dronami.

Wpis o powstał we współpracy z DJI POLSKA, dzięki której mamy możliwość tworzenia dla Was nowych, pięknych kardów z powietrza.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga