Flamingi różowe na Lagunie Nartes Albania
Strona Główna EuropaAlbania Gdzie w Albanii zobaczyć flamingi? Poznaj piękną Lagunę Nartes koło Wlory i jej atrakcje

Gdzie w Albanii zobaczyć flamingi? Poznaj piękną Lagunę Nartes koło Wlory i jej atrakcje

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Laguna Nartes to miejsce zlokalizowane koło Wlory w Albanii będącą jednym z najważniejszych kurortów nadmorskich w tym kraju. Laguna znajduje się kilkanaście minut od miasta i stanowi bardzo ciekawą atrakcję nie tylko ze względu na występowanie różowych flamingów, ale także ze względu na wyjątkowy monastyr znajdujący się na małej wyspie.

Dodatkowo jedna z plaż w pobliżu laguny stała się bardzo popularnym miejscem na kemping, jeżeli więc podróżujecie w ten sposób to na pewno zaciekawi Was ten spot. 

Gdzie w Albanii zobaczyć flamingi? Poznaj piękną Lagunę Nartes koło Wlory i jej atrakcje

Laguna Nartes - dom dla ponad 3 000 flamingów różowych

Laguna Nartes to laguna Morza Adriatyckiego na Morzu Śródziemnym w środkowej części wybrzeża Albanii. Ma powierzchnię 41,8 km², a jej maksymalna głębokość wynosi 1,5 m. Jest więc dość płytka, dlatego w sezonie letnim, gdy panują susze można „zdziwić” się jej wyglądem przez niski poziom wody. Dodatkowo nagrzewająca się woda sprzyja rozwojowi glonów i porostów.

Laguna jest uznana za ważny obszar ptasi i roślinny o znaczeniu międzynarodowym. Od maja 2020 roku, Laguna Nartes jest domem dla 3 000 flamingów. W obrębie laguny znajdują się dwie wyspy, z których największa jest wyspa Zvërnec. Na zalewie można naliczyć co najmniej 34 800 zimujących ptaków co stanowi bardzo ważne miejsce pod względem bioróżnorodności przyrodniczej. Z tego względu Laguna Nartes została włączona w skład Chronionego Krajobrazu Vjosa-Nartes.

Z tego co rozmawialiśmy z miejscowymi, flamingi można zauważyć tutaj o każdej porze roku, jednak ich występowanie koło monastyru jest rzadkie ze względu na wzmożoną aktywność turystyczną. Nam samym udało się je zobaczyć dopiero przy plaży Dalan znajdującej się za wyspą. Co ciekawe, flamingi nie jest wcale tak łatwo wypatrzeć na tafli jeziora, ponieważ zlewają się one mocno z wodą, a odbijające się światło dodatkowo wpływa na ich kamuflaż. Warto wziąć ze sobą więc lornetkę i być pozytywnej myśli.

Jeżeli planujesz wycieczkę do Albanii i chcesz poznać Wlorę to zachęcamy do sprawdzenia naszego wpisu o atrakcjach miasta: Wlora – poznaj atrakcje, które musisz zobaczyć [opis i mapa]

Flamingu laguna Nartes Vlora

Monastyr św. Marii Panny na wyspie Zvërnec

Szczególnie ciekawym obiektem jest klasztor św. Marii Panny, który został wybudowany około XIII wieku. Prowadzi do niego drewniana kładka, która została odnowiona w 2015 roku. Drewniany pomost został zaprojektowany w artystyczny sposób i ładnie prezentuje się z powietrza. Wejście do klasztoru jest bezpłatne, jednak należy mieć na uwadze to, że jest to obiekt religijny, dlatego trzeba mieć należyty szacunek do przebywania w tym miejscu. 

Klasztor św. Marii Panny jest bardzo ważnym miejscem kultu wiary prawosławnej w Albanii. Z tego co udało nam się dowiedzieć to klasztor swojego czasu służył także jako miejsce w którym można było doświadczyć cudów uzdrowienia. Z tego względu rodziny z chorymi osobami przyjeżdżało tutaj, by zostać uzdrowionym. Głównie leczono tutaj chorych na gruźlicę oraz osoby chore psychicznie. Miejsce zyskiwało na rozgłosie i zlecono wybudowanie odrębnego budynku, w którym mogliby przebywać chorzy. Miejsce to pełniło swoje funkcje religijne aż do 1960 roku, gdy władze komunistyczne Albanii przekształciły je w więzienie dla opozycjonistów politycznych. Warto pamiętać o tym, że reżim Hodży był jednym z najsurowszych w Europie i trwał aż do 1991.

Aktualnie klasztor jest oddany do użytku turystycznego i stanowi jedną z ciekawszych atrakcji koło Wlory. Jego teren jest pilnowany przez ochroniarzy, którzy pełnią pieczę nad monastyrem. 

UWAGA: Jeżeli będzie planowali swój wypoczynek w pobliżu Wlory w połowie sierpnia, to warto mieć na uwadze, że 15 sierpnia na wyspie odbywa się huczne święto poświęcone czci św. Maryi Panny. 

Monastyr św. Marii w Lagunie Nartes
Monastyr św. Marii w Lagunie Nartes

Plaże na Lagunie Nartes i popularny Kamper Spot na plaży Dalan

Jeżeli będziecie w pobliżu Laguny Nartes to warto udać się na pobliskie plaże. Prowadzi na nie boczna droga w części utwardzona przez kamienie. Niestety jej jakość nie jest za dobra i występuje tam sporo dziur i kolein. Jeżeli więc jedziecie autem o niskim zawieszeniu lub szkoda Wam amortyzatorów, to raczej nie będziecie z niej zadowoleni. My udaliśmy się na nią ze względu na piękne plaże znajdujące się na jej końcu. 

Okazało się, że jest to też bardzo popularne miejsce campingowe i na miejscu naliczyliśmy około 50 kamperów. Jeżeli więc lubicie spać na dziko to jest to miejsce, gdzie spotkacie wielu entuzjastów biwakowania z całego świata. My byliśmy tam w październiku 2023 roku i zdecydowanie najbardziej dominowali tam Niemcy i Austriacy. Samo miejsce jest zlokalizowane z dala od zabudowań i często mogą Wam towarzyszyć krowy lub kozy, które się tam pasą. 

Plaża Dalan i znajdująca się za nią plaża Porto Novo są piaszczystymi plażami, w których często można zobaczyć entuzjastów surfingu, ze względu na silnie występujące wiatry – Scirocco. Warto mieć to na uwadze, ponieważ woda może być zdradliwa i występować mogą tutaj silne prądy morskie, dlatego zalecamy rozważne kąpiele przy brzegu. 

Gdzie w Albanii zobaczyć flamingi? Poznaj piękną Lagunę Nartes koło Wlory i jej atrakcje
Plaża Dalan Wlora Kemping
Plaża Dalan Laguna Nartes

Podsumowanie oraz interaktywna mapa atrakcji Laguny Nartes

Laguna Nartes to z pewnością ciekawe miejsce, które warto odwiedzić będąc w okolicach Wlory. Szczególnie warto zwrócić tutaj na ptactwo wodne, dla których laguna jest naturalnym siedliskiem. Dodatkowo piękny klasztor na małej wysepce dodaje temu miejscu uroku.

Dojazd do laguny jest możliwy raczej jedynie za pomocą własnego transportu, ponieważ czytaliśmy, że autobusy kursują tutaj bardzo rzadko i nieregularnie.

Niestety ze względu na plany budowy lotniska w pobliżu Wlory, mającym być jednym z największych w Albanii Laguna Nartes jest zagrożona. Istnieje bowiem wielkie prawdopodobieństwo, że ptaki uciekną z tego miejsca szukając spokojniejszej lokalizacji.

Na końcu wpisu dodajemy także interaktywną mapkę z lokalizacją lguny oraz klasztoru. Dzięki niej z łatwością zaplanujecie swoje odwiedziny w tym przepięknym miejscu.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej