Atrakcje Sintry Portugalia - pałac Pena
Strona Główna Portugalia Co zobaczyć w Sintrze – sprawdź przewodnik po atrakcjach

Co zobaczyć w Sintrze – sprawdź przewodnik po atrakcjach

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarz

Sintra to miasteczko znajdujące się w pobliżu Lizbony oferująca naszym zdaniem najciekawsze atrakcje jakie możemy zobaczyć podczas pobytu w stolicy Portugalii. Na  wstępie chcielibyśmy zaznaczyć, że jeden dzień na zwiedzanie Sintry to zdecydowanie za mało by zobaczyć wszystkie jego zakamarki, jednak wystarczy by zwiedzić najważniejsze z nich tj. Pałac Pena, Zamek Maurów czy też Pałac Narodowy w Sintrze. Będąc w Lizbonie nie może Was tam po prostu zabraknąć!

Sintra najciekawsze atrakcje

Sintra jest bardzo popularną atrakcją do której z Lizbony można dostać się na kilka sposobów.

Na własną rękę – Sintra jest bardzo dobrze połączona z komunikacją kolejową. Z dworca z Lizbony przy placu Rossio (Lizbona Oriente) pociągi do Sintry odjeżdżają praktycznie co 40 minut, dlatego można zaplanować sobie zwiedzanie o każdej porze dnia. Rekomendujemy jednak wybrać się tam z samego rana, ponieważ znajduje się tam wiele atrakcji turystycznych, na które potrzeba czasu. Bilet kolejowy nie jest drogi i kosztuje 2,30 euro w jedną stronę. Podróż trwa około 45 minut. Bilety można kupić bezpośrednio w w kasie lub w automatach biletowych.

Podróż samochodem – wiele osób przyjeżdżając do Lizbony decyduje się na wynajęcie samochodu. W Portugalii nie jest to drogie  kosztuje około 100 zł / dzień z opcją pełnego ubezpieczenia. Jeżeli jednak planujecie zwiedzać tylko Lizbonę i nie wyjeżdżać nigdzie dalej to nie warto wynajmować auta. Lizbona jak na każdą stolicę przystało jest zatłoczona a większość parkingów miejskich jest płatna. Jeżeli jednak chcecie wynająć samochód to polecamy sprawdzić lokalne wypożyczalnie samochodów – Sprawdź samochody w LocalRent.

Wycieczka zorganizowana z Lizbony – popularną opcją zwiedzania Sintry jest grupowa wycieczka zorganizowana z Lizbony. Jest wiele opcji zwiedzania Sintry i w zależności od wyboru oferty możecie umówić się z przewodnikiem na miejscu, który oprowadzi Was po najważniejszych atrakcjach Sintry lub zaplanuje się cały wyjazd z Lizbony (all inclusive – przewóz, zwiedzanie, wejściówki, przewodnik). Jeżeli więc nie chcecie kombinować i po prostu zwiedzić bezstresowo to piękne miasteczko, a przy okazji dowiedzieć się wielu interesujących faktów od przewodnika to warto skorzystać z takiej oferty. Możecie sprawdzić jak dużą różnorodność oferują przewodnicy i jak wyglądają ceny – Sprawdź ofertę wycieczek zorganizowanych.

Pociąg Lizbona do Sintry
Sintra pociąg

Zwiedzanie Sintry na własną rękę - od czego rozpocząć przygodę w tym mieście.

Sintra jest miasteczkiem górskim, dlatego trzeba przygotować się na kilka bardziej wymagających podejść, jednak nie jest ich zbyt dużo. Prawdziwą wspinaczkę poczujemy dopiero zdobywając szczyt góry, na której znajduje się Pałac Pena i Zamek Maurów. Już na początku zwiedzania Sintry możemy poczuć, że jest ono mocno powiązana z kulturą i sztuką. Co rusz ukazują się artystyczne posągi tworzone z metalu, marmurowe popiersia książąt oraz króli portugalskich, nietuzinkową architekturę oraz wielu sprzedawców ręcznie tworzonych ozdób. Miasteczko ma bardzo charakterystyczny klimat i na pewno spodoba się każdemu.

Sintra - miasteczko górskie
Sintra źródło miejskie

Pałac Narodowy w Sintrze - miejsce kultury i sztuki

W sercu miasteczka znajduje się Pałac Narodowy Sintry, stanowiący niegdyś siedzibę znaczących rodów portugalskich. Aktualnie jest on jedną z głównych atrakcji miasta i wpisany został na początku XX wieku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na pewno dla osób lubiących kulturę i sztukę warto zaplanować sobie zwiedzanie Pałacu Narodowego w Sintrze. Miejsce to opisaliśmy w naszym oddzielnym wpisie do którego Cię serdecznie zapraszamy – Pałac Narodowy w Sintrze.

Z historycznego punktu widzenia, Pałac został wybudowany mniej więcej w tym samym wieku co Zamek Maurów. Pełnił on funkcję siedziby islamskich władców, dlatego wraz z górującym nad okolicą zamkiem był głównym punktem życia miasteczka. Swoją obecną formę zawdzięcza rozbudowie, którą dokonał król Jan I Wielki na początku XV wieku oraz 10 lat później przez króla Manuela I. Przez wiele lat była to siedziba królewska i między innymi to w tym miejscu Jan I Wielki miał opracować plan podboju Ceuty w północnej Afryce ( 1415 rok).
 
Swoją funkcję pełnił aż do końca XIX wieku, kiedy to  pałac stał się narodowym zabytkiem, a w roku 1940 doczekał się swojej rewitalizacji przez Raua Lina.
Pałac Narodowy w Sintrze
Pałac Narodowy w Sintrze

Willa Sassetii - piękne ogrody z bujną roślinnością na zboczu góry

Następną wizytówką Sintry jest Zamek Maurów oraz Pałac i ogrody Pena, leżące na pobliskich wzgórzach. Jeżeli zdecydujecie się odwiedzić to miasteczko to najprawdopodobniej właśnie z ich powodu. Są dwa sposoby by się do nich dostać. Pierwszy – można skorzystać z dobrodziejstwa motoryzacji i podjechać autobusem miejskim na sam szczyt, i drugi, pieszo poprzez kręte uliczki Sintry i stromych zboczach góry. Jeżeli ma się zdrowie i możliwości to zdecydowanie polecamy pieszą wędrówkę. Właśnie podczas pieszej wędrówki do pałacu i zamku będziecie mogli zobaczyć przepiękną Willę Sassetii oraz bujną roślinność wokół niej.

Jest to część projektu upiększania i poprawy wizualnej Sintry, który został założony pod koniec XIX wieku przez prywatnego przedsiębiorcę Victor’a Carlos’a Sassetii. Po jego śmierci pieczę nad obiektem przejęło miasto i została dołączona do Kulturowego Dziedzictwa Krajobrazowego Sintry.

Zaraz za Willą Sassetii można skorzystać z bardzo nietypowego sposobu dostania się do Zamku Maurów. Mianowicie można wdrapać się do niego po ścianie wspinaczkowej. Jest to oczywiście sposób dla ludzi z odpowiednimi umiejętnościami oraz sprzętem, ponieważ ściana jest dosłownie pionowa. Obok tego miejsca znajduje się tablica informacyjna z wyznaczonymi ścieżkami do wspinaczki o różnej skali trudności.

Willa Sassetti w Sintrze

Zamek Maurów (Moorish Castle) - starożytna forteca królów

Po wydobyciu się z gąszczu krzewów i zarośli dochodzi się do punktu widokowego, z którego można podziwiać Zamek Maurów znajdujący się zaraz nad nami (o nim pisaliśmy tutaj). Cała droga ze stacji kolejowej  do tego miejsca nie powinna trwać dłużej niż półtora godziny. Warto pamiętać o tym przygotowując się do wycieczki i zaopatrzyć się  w wodę – co prawda idzie się cieniem, ale w słonecznie dni unosząca się wilgoć może dać się mocno odczuć.

Mauretańska twierdza została wybudowana około VIII wieku przez Arabów i mogła się cieszyć renomą niezdobytej aż przez 400 lat kiedy została podbita przez Alfonsa Zdobywcę podczas krucjaty. Aktualnie jest ona klasyfikowana jako Pomnik Narodowy oraz została wpisana do Listy Światowego Dziedzictwa (UNESCO). Zdecydowanie warto udać się na jej zwiedzanie, ponieważ widoki  z jej murów potrafią zaskoczyć. 

Zamek Maurów Sintra
zamek Maurów sintra
Zamek Maurów w Sintrze

Pałac Pena w Sintrze - bajkowa twierdza na szczycie góry

Na koniec wyprawy trzeba odwiedzić bajkowy Pałac Pena (o nim już też pisaliśmy – link). Jest on połączeniem spektakularnej architektury oraz groteskowych kolorów czyniąc go podobnym do zamku znanego nam z Disneya. Jeżeli macie dużo czasu w zapasie polecamy też odwiedzić olbrzymi park dookoła.

Palacio da Pena zbudowany został w 1839-1850 roku i zastąpił XV-wieczny klasztor Hieronimitów. Samym założycielem jak i pomysłodawcą był Austriak Ferdynand von Sachsen-Cobur, mąż portugalskiej królowej Marii II. Formą wykonania zajął się niemiecki baron Wilhelm von Eschweg i przyznamy szczerze że go poniosło… Zaprojektował on coś tak bardzo różnorodnego, zawierającego tyle odrębnych elementów np. malutkie balkoniki, kolorowe wieże i kopuły, rzeźby smoków, syren, kafelki o szerokiej gamie tematycznej a nawet słynny potwór morski który strzeże Łuku Trytona.

Do Pałacu Penna warto zarezerwować sobie bilet z wyprzedzeniem i kupić go online. Dzięki temu unikniecie stania w kolejce a w sezonie potrafi być ona na prawdę długa. Zakup biletu jest prosty i przychodzi Wam on mailowo na komórkę – koszt około 66 zł / osobę (12.2023). Zawarty w niej kod kreskowy skanujecie przy bramce / pokazujecie obsłudze i już. Kup bilet do Pałacu Penna i Ogrodów.

Pałac Pena w Sintrze
Pałac Pena w Sintrze
Co zobaczyć w Sintrze - sprawdź przewodnik po atrakcjach

Podsumowanie zwiedzania Sintry w jeden dzień oraz interaktywna mapa

Sintra to przepiękne miasto, które naszym zdaniem koniecznie trzeba odwiedzić odwiedzając Lizbonę. Znajduje się ono niecałe 45 minut pociągiem od stolicy Portugalii i swoimi zabytkami przyciąga tysiące turystów.

Jeżeli macie możliwość to warto zastanowić się nad tym, żeby w Sintrze zostać jeden dzień dłużej lub przyjechać tutaj ponownie, ponieważ jest na prawdę wiele do zwiedzania.

Jeżeli będziecie mieli więcej czasu lub postanowicie skorzystać z wjechania do Pałacu Pena i zaoszczędzicie czas na wchodzeniu to warto rozważyć zwiedzanie takich zabytków jak Quinta da Regaleira czy Pałac Monserrate. Są to kolejne bajkowe miejsca, które z pewnością Was zachwycą.

Poniżej zamieszczamy też interaktywną mapę z zaznaczonymi wspominanymi przez nas atrakcjami w Sintrze. Dzięki niej łatwiej zaplanujecie zwiedzanie tego magicznego miasta. Nas ono totalnie zauroczyło.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga