Pańska Góra - Góry Orlickie
Strona Główna EuropaPolskaDolny Śląsk Szlak na Pańską Górę i wieżę widokową Feistův – mało znany szlak górski koło Zieleńca

Szlak na Pańską Górę i wieżę widokową Feistův – mało znany szlak górski koło Zieleńca

Przez WolnymKrokiem
0 Komentarz

Szlak na Pańską Górę to mało znany szlak jaki możecie znaleźć w Górach Orlickich. Jeżeli tak jak my, uwielbiacie ziemię kłodzką i mieliście okazję być na Orlicy to na pewno szlak na Pańską Górę będzie dla Was ciekawym punktem do zwiedzenia. Trasa nie jest wymagająca i  nadaje się do zrealizowania z dzieckiem. My pokonaliśmy ją z małym Leosiem, gdy zaczynał swoje pierwsze kroki w górach. Trasa nada się też na zimowe wędrówki, jednak przy wysokim śniegu musicie się przygotować na to, że będzie to chodzenie po nieudeptanym puchu. 

Co więcej, szlak kończy się wieżą widokową Feistuv znajdującą się po czeskiej stronie Gór Orlickich. Rozpościerają się z niego fenomenalne widoki na okolicę i bez problemu można z niego dostrzec wieżę widokową na Orlicy oraz część ziemi kłodzkiej.

Pańska Góra Góry Orlickie

Szlak rozpoczęliśmy przed wjazdem do Zieleńca, mniej więcej na wysokości jednostki wojskowej OSPG “Jodła” przy Autostradzie Sudeckiej. Na końcu wpisu umieściliśmy dokładną mapę szlaku na Pańską Górę oraz wieżę widokową, tak by łatwiej było Wam zaplanować tę wycieczkę. Parking ma formę dużej zatoczki, na której podczas naszego pobytu składowano drewno z lasu. Na spokojnie zmieści się tam kilka samochodów. Parking jest nieutwardzony i w czasie roztopów lub deszczy może być tam dość grząsko. 

Szlak czarny nie jest wymagający i swoją pierwszą fazę prowadzi praktycznie płaski odcinek. Jeżeli ktoś z Was chciałby pokonać tę trasę na rowerze, to nie powinno być z tym problemów. Jedynym warunkiem sprawnej jazdy na dwóch kółkach na Pańską Górę jest brak powalonych drzew (wykrotów), które podczas naszej wycieczki występowały. W porze deszczowej może też być tam błotniście oraz występować sporo kałuż. Jeżeli będziecie podróżowali w niesprzyjających warunkach pogodowych (np. w zimie) to zadbajcie o to, by odpowiednio się ubrać i nie lekceważyć trasy. 

Jak odpowiednio dobrać swój ubiór w górach?

Często spotykamy się, że na tak niepozornych szlakach turyści doświadczają problemów, ponieważ nie mają odpowiedniego przygotowania. Ubiór na cebulkę jest szczególnie polecany, ponieważ dzięki odpowiedniemu ubiorowi można zawsze dobrze dobrać ilość warstw do panującej pogody. My najczęściej stosujemy lekki ubiór, który jest termoaktywny i działa na zasadzie membran oddających wilgoć, ale dobrze chroniący przed wyziębianiem. Jako odzież przylegającą rekomendujemy ubrania wykonane z wełny merino, ponieważ jest to materiał naturalny, który ma świetne właściwości termiczne. Dla kobiet dodatkową wygodą będzie odpowiedni biustonosz – ostatnio bardzo dobrze sprawuje mi się sloggi biustonosz, przeznaczony dla aktywnie żyjących kobiet. Charakteryzują się one bardzo duża funkcjonalnością oraz wygodą. Zrezygnowano w nich z fiszbin, drutów czy koronek. Wszystko to zastąpiono wygodnym materiałem, których chroni od otarć czy ucisków tak, by w jak najlepszym stopniu poprawić komfort użytkowania biustonosza. Niby szczegół, ale gdy z przodu nosisz dziecko w chuście lub nosidełko to jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Szlak na Pańską Górę nie jest wymagający, dlatego stanowi idealny przykład góry na którą można wybrać się z niemowlakiem. Może być z powodzeniem Wasza pierwsza góra na którą wybierzecie się ze swoim dzieckiem, dlatego temat chustonoszenia lub ergonomicznego nosidełka jest jak najbardziej na miejscu.

Początek szlaku na Pańską Górę prowadzi przez dwa kilometry przez las i dopiero po przejściu połowy trasy wychodzi się na spektakularną polanę bez drzew, z której można dostrzec Orlicę. Nas ten widok bardzo zaskoczył, ponieważ po dość monotonnym pokonywaniu leśnego odcina zobaczenie tak pięknej i rozległej panoramy jest czymś zachwycającym. Zdecydowanie warto się tu zatrzymać i spędzić parę chwil na podziwianiu widoków

Początek szlaku na Pańską Górę - ziemia kłodzka

Szlak na Pańską Górę - jak znaleźć ukryty szczyt

Po wejściu na polanę po Waszej prawej stronie będziecie widzieli wysoki kopiec, to właśnie kierując się w jego stronę będziecie mogli dotrzeć do szczytu Pańskiej Góry. Znajduje się on poza głównym, czarnym szlakiem, dlatego warto w tym momencie wypatrywać wydeptanej ścieżki lub wspierać się nawigacją. Szczególnie w tym drugim przypadku fajnie sprawdza nam się aplikacja mapy.cz, która naszym zdaniem jest jedną z najlepszych map turystycznych na rynku. 

Na szczycie góry znajduje się tabliczka z oznaczeniem szczytu, jednak jest ona ukryta w zagajniku. Jeżeli wejdziecie na kopiec i zobaczycie mały zagajnik znajdujący się na polance, to właśnie na jednym z tych drzew umieszczono tabliczkę z napisem „Pańska Góra 782 m n.p.m.”.

Z polany przy szczycie znajduje się bardzo piękny punkt widokowy, dlatego jeżeli tak jak my, lubicie robić pikniki na trasie, to na pewno będzie to miejsce, w którym warto rozbić się na małą przerwę.

Z tego miejsca by dość na wieżę widokową należy dołożyć około 1.5 km drogi, które nie powinno zająć więcej niż 40 minut spokojnej wędrówki. Zdecydowanie warto rozszerzyć sobie tę trasę o wieżę widokową, ponieważ zobaczycie z niej piękne widoki na Góry Orlickie i Góry Bystrzyckie. Co więcej jest to darmowa atrakcja, tak więc warto z niej skorzystać.

Pańska Góra ziemia kłodzka
Loki - pies z Heterochromią
Pańska Góra tabliczka na szczycie

Wieża widokowa na Feistuv Kopec - piękny punt widokowy na Góry Orlickie

Jak wspominaliśmy, warto zaplanować zdobycie Pańskiej Góry wraz z wieżą widokową jaka stoi na szczycie Feistuv Kopec. Jest to ponad 30 metrowa wieża widokowa wykonana głównie z metalu, na którą wiodą kręte schody. Wstęp na wieże widokową jest bezpłatny. Wieża widokowa została oddana do użytku w lipcu 2020 roku i stanowi jeden z obiektów składających się na projekt Glacensis, dzięki któremu na pograniczu Polsko-Czeskim powstało wiele nowych wież widokowych.

Ze względów bezpieczeństwa postawiono przed wejściem do wieży metalową bramkę odliczającą ilość osób, która może jednocześnie znaleźć się na obiekcie. Wieża widokowa składa się z kilku pięter i na najwyższej platformie widokowej można podziwiać piękną panoramę Gór Orlickich, Gór Bystrzyckich oraz ziemi kłodzkiej. Co ciekawe, to wieża została wykonana na rzucie ośmiokąta, dlatego jej wygląd jest też bardzo interesujący. 

Na wieżę widokową można też wejść od strony Czech od Oleśnicy w Orlickich Górach. Jeżeli więc kogoś zainteresowała jedynie wieża widokowa i chciałby ją zdobyć najłatwiejszym i najszybszym szlakiem to właśnie stamtąd może tego dokonać. Szlak z miasteczka na wieżę mierzy zaledwie jeden kilometr w jedną stronę, tak więc spokojnie w 15 minut można być już na wieży widokowej i podziwiać okolicę.  Szlak na wieże od strony Czech jest trochę bardziej stromy i podczas pokonywania 1 kilometra będzie trzeba przejść 100 metrów przewyższeń.

Wieża widokowa Feistuv Kopec
Wieża widokowa Feistuv Kopec
Wieża widokowa Feistuv Kopec

Podsumowanie szlaku na Pańską Górę i wieżę widokową Feistuv oraz interaktywna mapa

Jak zawsze na końcu wpisu podajemy Wam interaktywną mapę wejścia na Pańską Górę oraz wieżę widokową na Feistuv Kopec. Szlak zdecydowanie należy do tych łatwiejszych i spokojniejszych, ponieważ nie jest on często użytkowany przez turystów. Dzięki temu możecie w spokoju i ciszy obcować z piękną przyrodą jaką spotkacie na ziemi kłodzkiej. Tereny te są też bardzo popularne w sezonie grzybowym, tak więc jeżeli będziecie w pobliżu i będziecie chcieli zebrać pełne kosze podgrzybków, to wiecie dokąd iść. 

Szlak na Pańską Górę mierzy około 2.5 kilometra w jedną stronę, zaś jeżeli chcecie go wydłużyć o wieżę widokową (a naszym zdaniem naprawdę warto) to w jedną stronę będziecie musieli pokonać 4 kilometry z łącznymi przewyższeniami liczącymi 333 metry. Nie jest więc to dużo i nie ma bardzo stromych podejść. 

Warto pamiętać, że będziecie poruszali się przy granicy, a przy wchodzeniu na wieżę widokową znajdziecie się w Czechach. Warto mieć ze sobą dokument tożsamości, chociaż szansa, że będziecie musieli go użyć jest naprawdę znikoma. Lepiej jednak zawsze dmuchać na zimne i mieć go ze sobą.

Na zrealizowanie całej trasy w dwie strony trzeba przeznaczyć około 3 godziny. Oczywiście w zależności od warunków atmosferycznych oraz stylu podróżowania taka trasa może na spokojnie starczyć na cały dzień. Ważne w podróżowaniu jest to by robić to po swojemu i szczególnie gdy podróżujecie z dziećmi warto skupić się na jego potrzebach, by pozytywnie zarazić je miłością do gór.

Spodobała Ci się ziemia kłodzka?

Sprawdź naszego ebooka i mapę o ziemi kłodzkiej

Poznaj wyjątkowe miejsca tego pięknego regionu, które przygotowaliśmy dla każdego pasjonata ziemi kłodzkiej.

Ebook wyjątkowe miejsca ziemi kłodzkiej

Ziemia kłodzka kryje wiele tajemnic. Z naszym ebookiem odkryjesz 20 wyjątkowych i mało znanych tras, które pozwolą Ci odkryć na nowo ten piękny region.

Chcesz być pewny, że podczas Twojej przyszłej wycieczki nie pominiesz żadnych wyjątkowych atrakcji na terenie ziemi kłodzkiej? Z naszą mapą wędrówki po tym regionie będą niezwykle proste i pokażą Ci na wyciągnięcie ręki, jakie atrakcje czekają na Ciebie na trasie.

Mapa atrakcji ziemi kłodzkiej

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga