Skalne Grzyby w Górach Stołowych
Strona Główna Natura Skalne Grzyby Park Narodowy Gór Stołowych

Skalne Grzyby Park Narodowy Gór Stołowych

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarze
 
Skalne formacje to chyba największa wizytówka Gór Stołowych. Do tej pory w okolicy ziemi kłodzkiej odkryliśmy już przeszło pięć rezerwatów, w których królują skały wyrzeźbione przez naturę. Sławne Błędne Skały, Radkowskie Skały, Głazy Krasnoludków, Szczeliniec Wielki, a teraz Skalne Grzyby. Są to idealne miejsca, by zobaczyć nietypowe kształty potężnych skał uformowanych przez cofający się lądolód, wiatr oraz wodę.
 

Interesujące atrakcje, niewymagający szlak, natura i czyste powietrze to wszystko znajdziecie na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Zapraszamy!

skalne Grzyby Park Narodowy Gór Stołowych

Jak dojechać na skalne Grzyby?

Skalne Grzyby znajdują się na ziemi kłodzkiej niedaleko miejscowości Batorów. Miejsce parkingowe znajdziemy przy rzeczce Czerwona Woda i stąd możemy udać się na poszukiwania Skalnych Grzybów. Parking połączony jest z miejscem rekreacyjnym, w którym można urządzić grilla lub ognisko. Teren został zagospodarowany kilka lat temu z funduszy unijnych, dlatego wygląda naprawdę przyzwoicie i nie trzeba obawiać się o brak miejsca bo jest go sporo. Z tego miejsca idziemy drogą szutrową zgodnie z oznakowaniem żółtego szlaku.

Pratking Batorów Skalne Grzyby

Park Narodowy Gór Stołowych

Muchomor czerwony
 

Park Narodowy Gór Stołowych

Mapa Skalnych Grzybów

Przez teren Skalnych Grzybów prowadzą cztery szlaki niebieski, czerwony, żółty oraz zielony. My swoją wyprawę rozpoczęliśmy od szlaku żółtego, później odbiliśmy niebieskim by dostać się na Pielgrzyma. Następnie zawróciliśmy korzystając częściowo ze szlaku zielonego i czerwonego z powrotem na żółty robiąc niewielkie kółko. Cała wyprawa nie będzie trwała dłużej niż trzy godziny wraz z odpoczynkiem na szczycie Pielgrzyma, z którego rozlega się przepiękna panorama okolicznych góra z Wambierzycami w tle.
Skalne Grzyby Mapa

Tutaj także po raz pierwszy przeżyliśmy chwilę grozy. Podążaliśmy żółtym szlakiem jak zwykle rozmawiając o jakiś przyziemnych sprawach kiedy to z zakrętu ścieżki wyłoniło się jakieś wielkie zwierzę. Na początku zdębieliśmy… Przypatrujemy się uważniej i ku naszemu zdziwieniu okazuje się, że to koń, który niczym nie zmartwiony idzie wprost na nas. Ale jak? Koń w lesie? I w dodatku nikt na nim nie jedzie?!

Po kilku sekundach w oddali, jakieś 30 metrów od konia szedł sobie także niczym nie zmartwiony Pan w flanelowej koszuli i kasku. Koń oczywiście ani myśli o zwolnieniu czy o poczekaniu na właściciela tylko idzie swoją ścieżką. No nic odsunęliśmy się na bok by zrobić mu miejsce, jednak gdy ten zobaczył obok siebie ludzi postanowił zatrzymać się i korzystając z okazji poskubać trawę. Czas na przerwę czas na trawę… 

 

Okazało się, że w terminie kiedy byliśmy na szlaku odbywała się wycinka drzew i tzw. przerzedzanie lasu. Ze względu na trudny teren pracy wykorzystano konie pociągowe do transportu pni drzew.

Ciekawostką Gór Stołowych jest ich drzewostan, który w 90% składa się ze świerków. Nie są to jednak drzewa, które występowały naturalnie na tym terenie dlatego Park Narodowy walczy z plagą korników, która zaczęła się w 2007 roku.

konie pociągowe

 

Szlak przez Skalne Grzyby –  jaką trasę wybrać by zobaczyć ich piękno

Kierując się wyznaczonymi szlakami napotkamy większość Skalnych Grzybów. Nieraz trzeba będzie trochę zagłębić się w las, by z bliska zobaczyć niektóre okazy, jednak zgubić się jest naprawdę ciężko. Co ciekawe większość z tych skalnych rzeźb zostało jakoś nazwanych. Na swojej drodze napotkamy takie sympatyczne okazy jak Skalne Wrota, Adama i Ewę, Dwa Borowiki, Kruczą Skałę czy też Prawdziwka.
 
Niestety my rozpoznaliśmy tylko niektóre z nich, te najbardziej charakterystyczne,  ponieważ na terenie Parku jest ich tak dużo, że łatwo stracić rachubę.  Na kilka z nich da się nawet wdrapać, wejść pomiędzy czy schować w mini jaskini. Dla dzieci zabawa idealna 🙂
 
skalne Grzyby Park Narodowy Gór Stołowych
skalne Grzyby kotlina Kłodzka
skalne Grzyby Park Narodowy Gór Stołowych

skalne Grzyby Park Narodowy Gór Stołowych

Punkt widokowy na Pielgrzymie

By wejść na Pielgrzyma trzeba dotrzeć do rozwidlenia szlaku niebieskiego z zielonym. Zielony szlak prowadzi szeroką ścieżką, której nie sposób nie zauważyć. Szlak na Pielgrzyma znajduje się pomiędzy szlakiem niebieskim a zielonym, dlatego trzeba być uważnym. Jeżeli ktoś nie dostrzeże oznakowania na drzewie wystarczy wypatrzeć wysoką skałę. To właśnie będzie Pielgrzym. Samo podejście będzie dość stromę, jednak widok na szczycie wynagrodzi wszystkie trudy.

Pielgrzym Park Narodowy Gór Stołowych
Pielgrzym Park Narodowy Gór Stołowych

Wambierzyce widok z Pielgrzyma
Pielgrzym Park Narodowy Gór Stołowych
 
Panorama z Pielgrzyma
 
Po dość długim pobycie na szczycie Pielgrzyma udaliśmy się w drogę powrotną. Muszę przyznać, że tereny Parku Narodowego Gór Stołowych naprawdę uspokajają. Kilkugodzinna wędrówka pozwoliła odpocząć pod względem psychicznym i zmęczyć się fizycznie w tym przyjemnym znaczeniu. Co więcej parę razy napotkaliśmy na wiewiórki szalejące po konarach świerków oraz kilka niejadalnych grzybów ale daje to nadzieję, że można też tutaj wybrać się na grzyby 🙂
 
Pielgrzym Park Narodowy Gór Stołowych
Wiewiórka SzaraSkalne Grzyby Park Narodowy Gór Stołowych
 
Skane Grzyby Batorów
Skalne Grzyby Szlak zielony
Czaszka Sklany Grzyb
Czaszka
Skalne Grzyby Park Narodowy Gór Stołowych
Adam i Ewa + Agnieszka
Park Narodowy Gór Stołowych
 

Okolice Skalnych Grzybów

W pobliżu Skalnych grzybów znajduje się miejscowość Wambierzyce znanej z Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkiej (Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny). Jeżeli więc jesteśmy osobami wierzącymi lub koneserami sztuki barokowej nie powinniśmy przejść koło niej obojętnie.

Wracając z Batorowa do Dusznik-Zdroju, natrafiliśmy przypadkiem na piękny punkt widokowy, z którego można zobaczyć Szczytną oraz górujący nad nią Zamek “Leśna” na Szczytniku. Znajduje się on na prywatnym parkingu (chyba) tartaku. Prawdopodobnie jednak wjechanie na jego teren na kilka minut nie będzie problem 😉

Ziemia Kłodzka Szczytna
Szczytna
 
Podsumowując Skalne Grzyby to idealna atrakcja dla rodzin lubiących aktywnie spędzać czas wśród natury. Dodatkowo wycieczka będzie miała walory edukacyjne, ponieważ tak nietypowe formy skalne na pewno wzbudzą w naszych małych pociechach zalążki zainteresowania geologią. Pamiętajmy, że Kotlina Kłodzka to nie tylko sieć uzdrowisk dla osób kuracjuszy ale także fenomenalne miejsce pełne najróżniejszych atrakcji od tajemniczych sztolni i jaskiń po zjawiskowe widoki ze szczytów gór.

Interaktywna mapa ze szlakiem zwiedzania Skalnych Grzybów w Parku Narodowym Gór Stołowych

Jak zawsze na koniec wpisu dodajemy interaktywną mapę zwiedzania Skalnych Grzybów. Warto pamiętać o tym, że Skalne Grzyby znajdują się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych i należy poruszać się po nim tylko i wyłącznie po wyznaczonych szlakach.

Spodobała Ci się ziemia kłodzka?

Sprawdź naszego ebooka i mapę o ziemi kłodzkiej

Poznaj wyjątkowe miejsca tego pięknego regionu, które przygotowaliśmy dla każdego pasjonata ziemi kłodzkiej.

Ebook wyjątkowe miejsca ziemi kłodzkiej

Ziemia kłodzka kryje wiele tajemnic. Z naszym ebookiem odkryjesz 20 wyjątkowych i mało znanych tras, które pozwolą Ci odkryć na nowo ten piękny region.

Chcesz być pewny, że podczas Twojej przyszłej wycieczki nie pominiesz żadnych wyjątkowych atrakcji na terenie ziemi kłodzkiej? Z naszą mapą wędrówki po tym regionie będą niezwykle proste i pokażą Ci na wyciągnięcie ręki, jakie atrakcje czekają na Ciebie na trasie.

Mapa atrakcji ziemi kłodzkiej

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga