Strona Główna Dolny Śląsk Organy Wielisławskie i Wielisławka

Organy Wielisławskie i Wielisławka

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Organy Wielisławskie na Podgórzu Kaczawskim

Organy Wielisławskie to naszym zdaniem kolejna ciekawa atrakcja Dolnego Śląska, która prezentuje unikalne walory geologiczne. Prawdopodobnie nie przeżyjecie tutaj podróży Waszego życia, jednak wyprawa stanowi atrakcyjny pomysł spędzenia wolnego czasu na łonie przyrody. Dodatkowo jeżeli zajedziecie w okolice Wielisławki, warto wdrapać się także na Śląską Fudżijamę, którą opisywaliśmy w poprzedniej relacji. Daleko nie ma, tylko 15 kilometrów, tak więc można je śmiało połączyć 🙂
Organy Wielisławskie góry kaczawskie

Kącik edukacyjny o Organach Wielisławskich

Organy Wilelisławskie stanowią pomnik natury nieożywionej prezentujący odkryte formy porfirów, czyli odmianę magmowych skał wulkanicznych. Jak się okazuje przez teren Dolnego Śląska przebiega pas czesko-polski, który w czasie ery Kanezoiku był mocno aktywny geologicznie. Dzięki temu możemy oglądać pozostałości wulkaniczne, które wzbogacają ówczesny krajobraz. Organy Wielisławskie znajdują się na trasie Szlaku Wygasłych Wulkanów oznaczonym kolorem żółtym i na ich terenie możemy znaleźć nie tylko ekspozycję skał porfirowych ale także sztolnie, jaskinie, ruiny zamku znajdującego się na szczycie góry Wielisławki oraz punkt widokowy na pobliską okolicę. Jeszcze w XIX wieku znajdował się tutaj  kamieniołom porfiru, z którego produkowano np. kostkę brukową lub elementy ozdobne budynków.

Organy Wielisławskie góry kaczawskie

Organy Wielisławskie i Wielisławka

Jak dojechać na Organy Wielisławskie?

Musimy udać się w kierunku wioski Świerzawy i poszukać wjazdu na teren Młyna Wielisławka, na którym znajduje się także budynek restauracji. Można pozostawić tam samochód i udać się na wędrówkę, która nie powinna trwać dłużej niż 1,5h – 2h. Jeżeli mamy ochotę zwiedzić tylko Organy będzie to kwestia 20 minut. Nasz szlak prowadzi wzdłuż rzeki Kaczawa i podczas jego eksploracji natkniemy się na stacje informacyjne odnośnie walorów naturalnych tego terenu.
Zaraz przy Organach znajduje się teren rekreacyjny wyposażony w ławki i miejsce na ognisko. Często można natknąć się na rodziny z dziećmi a raz do roku organizowany jest rajd szkolny, który stał się już tradycją jednej z placówek edukacyjnych z terenu Mikołajowic.
Góra wielisławka
Organy Wielisławskie i Wielisławka

Organy Wielisławskie i Wielisławka

wejście do sztolni Wielisława
Organy Wielisławskie i Wielisławka
Organy Wielisławskie

Szczyt góry Wielisławka

Wielisławka to naprawdę niski szczyt  (375 m n.p.m), który nie sprawi problemu żadnemu turyście posiadającemu jakąkolwiek sprawność fizyczną. Jest to dobra góra na spróbowanie sił swojego dziecka w górskich wędrówkach, która sprawi że nie zrazi się ono do niej na samym początku. Dodatkowo, że na szczycie znajdzie pozostałości starego zamku!
Sam punkt widokowy dość nas rozczarował. Spodziewaliśmy się widoków podobnych do Ostrzyckich jednak cały krajobraz przesłoniły drzewa. Wydaje mi się, że jeszcze kilka lat temu, gdy drzewa były zdecydowanie niższe było można spędzić na nim kilkanaście minut podziwiając przepiękny widok na  okolice. Jednak teraz, siadając na ławce możemy popodziwiać co najwyżej konary drzew.
Wielisławka
Organy Wielisławskie i Wielisławka
Organy Wielisławskie i Wielisławka
Organy Wielisławskie i Wielisławka

Pozostałości Zamku na Górze Wielisławka

Na terenie Dolnego Śląska można znaleźć wiele pozostałości warowni, twierdz oraz zamków. Każda z nich dostępna jest w różnej formie rozkładu, jednak każda charakteryzuje się odmienna historią. Tak samo jest z Zamkiem na szczycie Wielisławki. Prawdopodobnie powstał on na przełomie XII i XIII wieku i początkowo stanowił gród, którego fundamenty tworzą czworobok o wymiarach 80x20m. W tamtych czasach stanowił on ważny ośrodek strategiczny, ponieważ znajdował się przy ważnym szlaku handlowym między Jelenią Górą a Złotoryją i Legnicą. Z tego względu gród został rozbudowany i na zachodnim szczycie powstał murowany zamek, którego pozostałości widoczne są do dziś. Podczas wojen husyckich zamek został przejęty przez rabusiów i w połowie XV wieku zburzony pozostawiając po sobie tylko nieliczne ściany.
Organy Wielisławskie i Wielisławka

Organy Wielisławskie i Wielisławka

Wielisławka

Organy Wielisławskie i Wielisławka
Organy Wielisławskie i Wielisławka
Organy Wielisławskie i Wielisławka
Organy Wielisławskie i Wielisławka
Organy Wielisławskie i Wielisławka
Organy Wielisławskie i Wielisławka
Podsumowując, Organy Wielisławskie to ciekawa atrakcja, która stanowiła idealne dopełnienie podczas naszego wyjazdu na Ostrzycę. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się zrealizować rowerową wyprawę Szlakiem Wygasłych Wulkanów, ponieważ jest w tym miejscu coś magicznego, co podpowiada nam, byśmy odwiedzili pozostałe ślady wulkanów na Dolnym Śląsku 😉

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy – ZA DARMO. Z naszego linku otrzymacie 3 miesiące testów PREMIUM za darmo, w sam raz na wycieczkę! Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy: