Strona Główna Dolny Śląsk Szlak na Śnieżnik z Międzygórza i plany wieży widokowej na szczycie – Atrakcje Masywu Śnieżnika

Szlak na Śnieżnik z Międzygórza i plany wieży widokowej na szczycie – Atrakcje Masywu Śnieżnika

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 26 komentarzy
Kotlina Kłodzka to chyba moja ulubiona część Polski.  Jest tam tyle pięknych miejsc, że na pewno każdy turysta znajdzie sobie atrakcję, która przypadnie mu do gustu. Poza tym moja opinia na temat tego miejsca może być lekko stronnicza, ponieważ urodziłam się w tym regionie.
Nasze częste odwiedziny w Kotlinie Kłodzkiej zawdzięczamy babci Agnieszki, która mieszka w miejscowości Dusznik-Zdrój, które stanowią świetną bazę wypadową w pobliskie góry. Swój mały wypad zaplanowaliśmy w połowie sierpnia i niestety przypadł on w bardzo gorący i słoneczny dzień, który na mało ocienionym szlaku był nie do zniesienia. Jednak pamiętajcie, że w każdej wyprawie górskiej zmęczenie mija, zaś wspomnienia pozytywne zostaną z nami przez długi czas.Szlak na Śnieżnik z Międzygórza i plany wieży widokowej na szczycie - Atrakcje Masywu Śnieżnika

Łatwy szlak pieszy z Międzygórza na Śnieżnik z obowiązkowym odwiedzeniem Wodospadu Wilczki

Naszą małą wycieczkę zaplanowaliśmy od zwiedzenia Wodospadu Wilczki, który znajduje się na obrzeżach Międzygórza. Wstęp na teren wodospadu jest bezpłatny i zaraz przy nim znajduje się też parking, na którym można zostawić swój pojazd.  Sam Wodospad Wilczki to bardzo ciekawa atrakcja, którą warto odwiedzić. Był on kiedyś jednym z najwyższych wodospadów w Sudetach mierzący około 22 metry, jednak na wskutek powodzi zmniejszył się on o  przeszło 5 metrów. Znajduje się tam też bardzo ładny taras widokowy na całą kaskadę, przy którym można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Jeżeli nie lubicie chodzić po asfalcie, to rekomendujemy zaparkować swój pojazd bliżej szlaku niebieskiego. My postanowiliśmy dojść do szlaku piechotą i niestety w taki upalny dzień nie zwiększyło to naszych morale. Wybraliśmy też szlak niebieski ze względu na jego łagodniejsze podejście oraz faktu, że jest on bardziej zacieniony niż szlak czerwony. Po drodze znajduje się też kilka strumyczków, tak więc jeżeli podróżujecie z czworonogiem to będzie miał się gdzie napić.

W tym miejscu warto wspomnieć o podstawowych zasadach i rzeczach, w które powinniśmy się uzbroić podczas górskich wypraw (są to zasady uniwersalne):

1. Nie ma nic gorszego niż maruda na szlaku! Tak więc nim nigdy nie bądź 🙂

2. Zawsze sprawdzaj pogodę jaka panuje na szlaku i odpowiednio się przygotuj. W tej zasadzie musimy uważać zarówno na opady atmosferyczne jak i słońce, które w górach jest na prawdę zdradliwe. Pamiętacie, że krem z filtrem nie tylko nadaje się na plażę, ale także w góry!

3. Zawsze noście dobre obuwie w góry. Przyczepność jest ważna i lepiej unikać prawdopodobieństwa doznana urazu. Nieraz widzimy na szlakach ludzi w trampkach lub japonkach…

4. Nie gubimy trasy. Warto uzbroić się w nawigację online z mapą. Jest wiele takich programów, my jednak najbardziej polegamy na dwóch – mapy.cz oraz mapa-turystyczna.pl . Warto wgrać sobie te dwie aplikację na telefon.Szlak na Śnieżnik z Międzygórza i plany wieży widokowej na szczycie - Atrakcje Masywu Śnieżnika

Szlak na Śnieżnik z Międzygórza i plany wieży widokowej na szczycie - Atrakcje Masywu Śnieżnika
Szlak na Śnieżnik z Międzygórza i plany wieży widokowej na szczycie - Atrakcje Masywu Śnieżnika

Śnieżnik podejście na szczyt góry i wieża widokowa

Początek szlaku jest troszkę monotonny i prowadzi przez las, z którego nie za wiele widać. Samo nachylenie jest łagodne i wchodzi się dość przyjemnie. Często na tym odcinku można spotkać rowerzystów, którzy wjeżdżają na Śnieżnik na swoich jednośladach. Dopiero, gdy dojdzie się do połączenia szlaku niebieskiego z zielonym rozpoczyna się bardziej strome podejście. Wraz z brakiem cienia w słoneczny dzień może się to okazać bardzo złą mieszanką, dlatego zachęcamy Was do wzięcia ze sobą nakrycia głowy.

Na szczęście po drodze na szczyt znajduje się schronisko PTTK „Na Śnieżniku” , przy którym można odpocząć, zjeść i zregenerować siły przed ostatnim, najbardziej stromym podejściem. Szlak zielony nie zależy już do takich, których można pokonać rowerem (chociaż możemy być w błędzie i nie doceniać zawziętości niektórych rowerzystów górskich 🙂 ), ponieważ jest bardzo kamienisty. Po drodze mija się Jaskółcze Skały i wchodzi się na połączony szlak zielono-czerwony, który doprowadzi nas na sam szczyt Śnieżnika. Podczas naszej wycieczki, która odbyła się w 2015 roku (czyli szmat czasu temu!) na szczycie było można zobaczyć jedynie fundamenty wieży widokowej, która w czasach swojego istnienia mierzyła około 33 metry, tak więc była bardzo wysoka. Niestety w 1975 wieża została zburzona i do tej pory szczyt Śnieżnika stał niezagospodarowany.

Sam szczyt jest małym pustkowiem. Nie ma na nim zadaszeń, cienia lub miejsca, w którym można by było odpocząć od skwaru słońca. Warto też uważać na gwałtowne porywy wiatru, ponieważ potrafi zdmuchnąć nie jedną czapkę z głowy. Co trzeba przyznać, ze szczytu rozpościerają się bardzo piękne widoki na pobliską okolicę. Dzięki temu, że nie ma tam drzew to praktycznie możemy podziwiać panoramę w 360 stopni. Śnieżnik to niewątpliwe jedne z ciekawszych szczytów, jakie można zdobyć na Dolnym Śląsku i jest on zdecydowanie mniej oblegany niż Śnieżka czy ten weekendowa góra wszystkich wrocławian – Ślęża.

Szlak na Śnieżnik z Międzygórza i plany wieży widokowej na szczycie - Atrakcje Masywu Śnieżnika
Szlak na Śnieżnik z Międzygórza i plany wieży widokowej na szczycie - Atrakcje Masywu Śnieżnika
Szlak na Śnieżnik z Międzygórza i plany wieży widokowej na szczycie - Atrakcje Masywu Śnieżnika
Szlak na Śnieżnik z Międzygórza i plany wieży widokowej na szczycie - Atrakcje Masywu Śnieżnika
 
Szlak na Śnieżnik z Międzygórza i plany wieży widokowej na szczycie - Atrakcje Masywu Śnieżnika
Szlak na Śnieżnik z Międzygórza i plany wieży widokowej na szczycie - Atrakcje Masywu Śnieżnika
Szlak na Śnieżnik z Międzygórza i plany wieży widokowej na szczycie - Atrakcje Masywu Śnieżnika

Budowa nowej wieży widokowej na szczycie Śnieżnika

Bardzo się cieszymy że po prawie 5 latach od naszej ostatniej wizyty możemy zaktualizować ten wpis (więcej merytoryki – mniej narzekania na to że słońce świeciło i za późno wyszliśmy na szlak… ). Głównym powodem, dlaczego wróciliśmy do Śnieżnika jest informacja o podjęciu znaczących kroków odnośnie budowy nowej wieży widokowej na jej szczycie. Ma ona mierzyć 34 metry i został wyłoniony wykonawca przez Gminę Stronie Śląskie, który do 2021 roku ma wybudować kolejny piękny punkt obserwacyjny na mapie województwa dolnośląskiego. Koszt całej inwestycji został wyceniony na 13 milionów złotych i realizacja ma się zakończyć na koniec września 2021 roku. Oczywiście oprócz pozytywnych komentarzy na temat wieży znalazło się wielu przeciwników budowania takiego obiektu na szczycie Śnieżnika.  A Wy co sądzicie? Podoba Wam się projekt? Będziecie chcieli wejść na szczyt takiej wieży?

Szlak na Śnieżnik z Międzygórza i plany wieży widokowej na szczycie - Atrakcje Masywu Śnieżnika
Z lewej: Wieża widokowa na Śnieżniku – pocztówka z początku XX wieku. Z prawej: projekt odbudowy wieży Fot. kolaż bryla.pl / z lewej: mat. archiwalne/ z prawej: Urząd Gminy w Stroniu Śląskim – materiały prasowe
Szlak na Śnieżnik z Międzygórza i plany wieży widokowej na szczycie - Atrakcje Masywu Śnieżnika

Mapa interaktywna z trasą na Śnieżnik z Międzygórza

Jak zwykle na końcu naszego wpisu polecamy Wam skorzystać z interaktywnej mapy z naszą trasą, którą opisujemy we wpisie. Dzięki niej będziecie mogli w łatwiejszy sposób zaplanować swoje wojaże. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki przydadzą Wam się w zdobyciu Śnieżnika i odhaczenia kolejnej góry z listy szczytów Korony Gór Polski!

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga