Strona Główna Czechy Czeskie góry zimą – Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)

Czeskie góry zimą – Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Praded pod Jesenikami - Czeskie Góry Zimą

Z okazji urodzin Krystiana postanowiliśmy wyskoczyć gdzieś na weekend. Wybór padł na czeską miejscowość Jeseniky, która znajduje się około 30 km na południowy-wschód od granicy w Paczkowie. Zależało nam na śnieżnych widokach, a im dalej jechaliśmy od Wrocławia, tym było go coraz mniej. Dopiero w Czechach zaczynało robić się biało.
praded Czechy Jesoniky

Szlak na Pradziada

W sobotę, skoro świt (czytaj: 10.00), wsiedliśmy do samochodu i pojechaliśmy do Karlovej Studenki, skąd odchodzi niebieski szlak na Pradeda. Po drodze wszystkie górskie parkingi były pełne. W końcu Czesi nie siedzą w wolne dni w domach, jak to bywa u nas, dlatego na szlaku było dość tłoczno.

Czeskie góry zimą - Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)
Pradziad w Czechach
Czeskie góry zimą - Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)

Pierwsze błędy zimowych wypraw

To był nasz pierwszy zimowy wyjazd w góry. Dlatego już po kilkunastu minutach na szlaku wiedzieliśmy, że trochę źle się przygotowaliśmy. Byliśmy ubrani zdecydowanie za grubo! Koszulka, ocieplana bluza, zimowa kurtka... To zdecydowanie nie poprawiało komfortu chodzenia (a w dodatku nasza poświąteczna forma pozostawiała wiele do życzenia). Wcześniej też obawialiśmy się, czy nasze buty górskie dadzą radę w chodzeniu po ścieżkach pełnych śniegu i lodu, na nasze szczęście zdały egzamin.

Czeskie góry zimą
Czeskie góry zimą
Chociaż nie ma co ukrywać, że trochę gorzej było przy schodzeniu i musieliśmy być już bardzo ostrożni, bo jednak było bardzo ślisko, a czasem koło ścieżki znajdowały się kilkudziesięciometrowe spady.
Pradziad Czechy
Pradziad Czechy
Pradziad Czechy
Kolejną nowością podczas tego wyjazdu było zabranie termosu z herbatą. To naprawdę strzał w dziesiątkę! Jednak przydatny prezent kupiłam Krystianowi pod choinkę 🙂
Góry zimą
Szlak na Pradziada w Czechach

Chata Barborka - najtrudniejsza cześć za nami.

Po około 8 kilometrach doszliśmy do chaty Barborka. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się nam jeść w schronisku czegokolwiek, ale tym razem byliśmy w Czechach, co oznaczało przecież pyszny Smażony Ser, a ponieważ byliśmy już głodni, to jak moglibyśmy odmówić sobie tej przyjemności?
Czeskie góry zimą - Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)
Chata Barborka
W dodatku wcale nie było tam tak drogo! Jeden zestaw kosztował 110 koron (18 zł), a 0,5 l piwa Kozel 30 (5 zł). Z tego całego szczęścia nawet Krystian nie mógł się powstrzymać od zrobienia zdjęcia.
Czeskie góry zimą - Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)
Czeskie góry zimą - Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)
Czeskie góry zimą - Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)
Po obiedzie, w pełni sił, ruszyliśmy na szczyt. Od schroniska dzielą go już jedynie 2 kilometry. Tam jednak idzie się bardzo szybko, bo droga nie jest szeroka oraz niezbyt stroma. Ścieżka została podzielona  na dwie części - dla narciarzy biegowych i pieszych, lub też ludzi na sankach).
Czeskie góry zimą - Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)
Pradziad
Czeskie góry zimą - Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)

Pewnie w inne dni rozciągają się stamtąd piękne widoki (podobno można nawet dostrzec Wysokie Tatry), ale akurat wtedy była duża mgła. Widoczność może na kilkadziesiąt metrów.

Praded
Pradziad czechy zimą

Szczyt Pradziada - mglista przygoda

Kiedy w końcu dotarliśmy na szczyt, przed nami rozpościerała się jakaś ciemna i podejrzana plama. Na początku pomyślałam, że to może jakiś mały las. Jednak kiedy podeszliśmy już bardzo blisko, okazało się, że to ogromny budynek z wieżą widokową. Z powodu pogody zrezygnowaliśmy z wejścia na nią. Przybiliśmy pieczątki do książeczki PTTK, chwilę odpoczęliśmy i ruszyliśmy w drogę powrotną.

Czeskie góry zimą - Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)
Pradziad
Czeskie góry zimą - Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)
Wtedy już nie było tak łatwo. Kiedy wchodziliśmy pod górę, momentami bywało ślisko, a co dopiero w dół? Raz trochę się bałam, podczas schodzenia po drewnianych schodach (a raczej belkach). Szczeble były wąskie i pokryte lodem, a między nimi przestrzeń w sam raz na nogę, która się poślizgnie. Reszta drogi była już bardziej płaska i na szczęście dotarliśmy do samochodu bez żadnych niemiłych przygód. W dodatku udało nam się to zrobić przed zmrokiem!
Wtedy pozostało tylko wrócić do miasta, kupić w Kauflandzie piwo i sery do smażenia i na koniec ponownie zjeść obiad. Czyli smażony ser 🙂 Tylko tym razem zamówiliśmy też czosneczkową.
Tam też okazało się, że jesteśmy do tyłu o 50 koron. Kiedy dałam kelnerce pieniądze, ona zaczęła się śmiać, że kilka lat temu mieli zmianę pieniędzy i jeden banknot jest już nieważny!
Czeskie góry zimą - Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)

Podsumowując, wyprawa w czeskie góry zawsze wprawia nas w podziw co do aktywności turystycznej Czechów. Zdecydowana większość jeździ tam z rodzinami i razem spędzają weekendy, co jest wspaniałe! Dzięki takiej aktywności schroniska są lepiej utrzymane i nie żądają w nich drakońskich cen, co samo napędza biznes. A Wy gdzie i z kim najchętniej spędzacie (aktywnie!) swój czas wolny?

Jeżeli chcecie troszkę zaczerpnąć wiedzy jak poprawnie ubrać się na piesze górskie wędrówki w zimie to zapraszamy do naszego subiektywnego wpisu : Jak ubrać się w góry zimą.
Uczcie się na naszych błędach!:)

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy – ZA DARMO. Z naszego linku otrzymacie 3 miesiące testów PREMIUM za darmo, w sam raz na wycieczkę! Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy: