Strona Główna Czechy Czeskie góry zimą – Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)

Czeskie góry zimą – Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Praded pod Jesenikami - Czeskie Góry Zimą

Z okazji urodzin Krystiana postanowiliśmy wyskoczyć gdzieś na weekend. Wybór padł na czeską miejscowość Jeseniky, która znajduje się około 30 km na południowy-wschód od granicy w Paczkowie. Zależało nam na śnieżnych widokach, a im dalej jechaliśmy od Wrocławia, tym było go coraz mniej. Dopiero w Czechach zaczynało robić się biało.
praded Czechy Jesoniky

Szlak na Pradziada

W sobotę, skoro świt (czytaj: 10.00), wsiedliśmy do samochodu i pojechaliśmy do Karlovej Studenki, skąd odchodzi niebieski szlak na Pradeda. Po drodze wszystkie górskie parkingi były pełne. W końcu Czesi nie siedzą w wolne dni w domach, jak to bywa u nas, dlatego na szlaku było dość tłoczno.

Czeskie góry zimą - Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)
Pradziad w Czechach
Czeskie góry zimą - Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)

Pierwsze błędy zimowych wypraw

To był nasz pierwszy zimowy wyjazd w góry. Dlatego już po kilkunastu minutach na szlaku wiedzieliśmy, że trochę źle się przygotowaliśmy. Byliśmy ubrani zdecydowanie za grubo! Koszulka, ocieplana bluza, zimowa kurtka... To zdecydowanie nie poprawiało komfortu chodzenia (a w dodatku nasza poświąteczna forma pozostawiała wiele do życzenia). Wcześniej też obawialiśmy się, czy nasze buty górskie dadzą radę w chodzeniu po ścieżkach pełnych śniegu i lodu, na nasze szczęście zdały egzamin.

Czeskie góry zimą
Czeskie góry zimą
Chociaż nie ma co ukrywać, że trochę gorzej było przy schodzeniu i musieliśmy być już bardzo ostrożni, bo jednak było bardzo ślisko, a czasem koło ścieżki znajdowały się kilkudziesięciometrowe spady.
Pradziad Czechy
Pradziad Czechy
Pradziad Czechy
Kolejną nowością podczas tego wyjazdu było zabranie termosu z herbatą. To naprawdę strzał w dziesiątkę! Jednak przydatny prezent kupiłam Krystianowi pod choinkę 🙂
Góry zimą
Szlak na Pradziada w Czechach

Chata Barborka - najtrudniejsza cześć za nami.

Po około 8 kilometrach doszliśmy do chaty Barborka. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się nam jeść w schronisku czegokolwiek, ale tym razem byliśmy w Czechach, co oznaczało przecież pyszny Smażony Ser, a ponieważ byliśmy już głodni, to jak moglibyśmy odmówić sobie tej przyjemności?
Czeskie góry zimą - Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)
Chata Barborka
W dodatku wcale nie było tam tak drogo! Jeden zestaw kosztował 110 koron (18 zł), a 0,5 l piwa Kozel 30 (5 zł). Z tego całego szczęścia nawet Krystian nie mógł się powstrzymać od zrobienia zdjęcia.
Czeskie góry zimą - Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)
Czeskie góry zimą - Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)
Czeskie góry zimą - Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)
Po obiedzie, w pełni sił, ruszyliśmy na szczyt. Od schroniska dzielą go już jedynie 2 kilometry. Tam jednak idzie się bardzo szybko, bo droga nie jest szeroka oraz niezbyt stroma. Ścieżka została podzielona  na dwie części - dla narciarzy biegowych i pieszych, lub też ludzi na sankach).
Czeskie góry zimą - Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)
Pradziad
Czeskie góry zimą - Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)

Pewnie w inne dni rozciągają się stamtąd piękne widoki (podobno można nawet dostrzec Wysokie Tatry), ale akurat wtedy była duża mgła. Widoczność może na kilkadziesiąt metrów.

Praded
Pradziad czechy zimą

Szczyt Pradziada - mglista przygoda

Kiedy w końcu dotarliśmy na szczyt, przed nami rozpościerała się jakaś ciemna i podejrzana plama. Na początku pomyślałam, że to może jakiś mały las. Jednak kiedy podeszliśmy już bardzo blisko, okazało się, że to ogromny budynek z wieżą widokową. Z powodu pogody zrezygnowaliśmy z wejścia na nią. Przybiliśmy pieczątki do książeczki PTTK, chwilę odpoczęliśmy i ruszyliśmy w drogę powrotną.

Czeskie góry zimą - Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)
Pradziad
Czeskie góry zimą - Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)
Wtedy już nie było tak łatwo. Kiedy wchodziliśmy pod górę, momentami bywało ślisko, a co dopiero w dół? Raz trochę się bałam, podczas schodzenia po drewnianych schodach (a raczej belkach). Szczeble były wąskie i pokryte lodem, a między nimi przestrzeń w sam raz na nogę, która się poślizgnie. Reszta drogi była już bardziej płaska i na szczęście dotarliśmy do samochodu bez żadnych niemiłych przygód. W dodatku udało nam się to zrobić przed zmrokiem!
Wtedy pozostało tylko wrócić do miasta, kupić w Kauflandzie piwo i sery do smażenia i na koniec ponownie zjeść obiad. Czyli smażony ser 🙂 Tylko tym razem zamówiliśmy też czosneczkową.
Tam też okazało się, że jesteśmy do tyłu o 50 koron. Kiedy dałam kelnerce pieniądze, ona zaczęła się śmiać, że kilka lat temu mieli zmianę pieniędzy i jeden banknot jest już nieważny!
Czeskie góry zimą - Praded / Pradziad (1491 m n.p.m.)

Podsumowując, wyprawa w czeskie góry zawsze wprawia nas w podziw co do aktywności turystycznej Czechów. Zdecydowana większość jeździ tam z rodzinami i razem spędzają weekendy, co jest wspaniałe! Dzięki takiej aktywności schroniska są lepiej utrzymane i nie żądają w nich drakońskich cen, co samo napędza biznes. A Wy gdzie i z kim najchętniej spędzacie (aktywnie!) swój czas wolny?

Tak jak my, kochasz podróżować?

Wyjątkowa okazja - Kup pakiet i zaoszczędź 2 663 zł!

To aż 33 e-booków o łącznej wartości 2863 zł kupisz za jedyne 200 zł. dzięki którym z lekkością i bez stresu zorganizujesz i przeżyjesz wymarzoną podróż – gdziekolwiek się wybierasz.

Co znajdziesz w środku?

● Przewodniki i wskazówki podróżnicze.
● Historie z podróży.
● Wskazówki językowe (angielski, hiszpański, włoski w podróży).
● Wskazówki, jak robić lepsze zdjęcia w podróży.
● Presety do zdjęć i filtry do filmów (ich wartość to 270 zł!).

● Przepisy kulinarne z różnych zakątków świata.

● Wskazówki, jak dbać o siebie na wakacjach.

Naszego ebooka „Ziemia kłodzka – mało znane miejsca”.


W pakiecie Świat bez Granic znajdziesz m.in.: KOMPLEKSOWY PRZEWODNIK PO MADERZE I PORTO SANTO – LOST Italianos | ANGIELSKI W PODRÓŻY: TWÓJ PASZPORT DO BEZSTRESOWEJ KOMUNIKACJI – Englopolis | NASZA PODRÓŻ NA SIÓDMY KONTYNENT – Podróże Wojownika | PORADNIK PODRÓŻY NA WŁASNĄ RĘKĘ – Podróże w etacie | JAK TWORZYĆ PIĘKNE ZDJĘCIA TELEFONEM W PODRÓŻY – Buuba | PATAGONIA. MINIPRZEWODNIK – Take Your Way | STAĆ MNIE NA NOWY YORK – Crazy Travel Bag | PODRÓŻE KULINARNE CEBULI – The Traveling Onion | INTERAKTYWNY SPACEROWNIK PO KRAKOWIE – Weekendówka | ODKRYJ TAJEMNICE BARCELONY – Aurelia W Barcelonie | 2 GODZINY OD OSLO – November Travelers | PRZEWODNIK PO PERU – Iza Handerek | LUT PAKA: 16 FILTRÓW DO FILMÓW – Szatrasie | PRESETY SUMMER+2 EBOOKI – Magdaena Mizera Fotografia | PRZEWODNIK PO LONDYNIE – świat Podróży | PIERWSZE KROKI W SZWECJI – Ta Hania | PIERWSZA PODRÓŻ CAMPEREM – CampRest.com | i wiele więcej!

Jeżeli chcecie troszkę zaczerpnąć wiedzy jak poprawnie ubrać się na piesze górskie wędrówki w zimie to zapraszamy do naszego subiektywnego wpisu : Jak ubrać się w góry zimą.
Uczcie się na naszych błędach!:)

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga