Strona Główna EuropaPolskaDolny Śląsk Najciekawsze muzea Dolnego Śląska – zNAJ Dolny Śląsk

Najciekawsze muzea Dolnego Śląska – zNAJ Dolny Śląsk

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarze

Dolny Śląsk to nie tylko przepiękna natura i kopalnie, ale także miejsce, w którym można dowiedzieć się wielu rzeczy na tematy historyczne, naukowe i kulturowe. Mnogość muzeów na terenie tego województwa jest naprawdę duża i różnorodna, dlatego każdy z Was może znaleźć tutaj coś, co przypadnie Wam do gustu. My w tym zestawieniu przedstawiamy tylko kilka z nich, które najbardziej nas zaskoczyły lub zaskarbiły sobie naszą sympatię. Jeżeli znacie jakieś inne ciekawe muzea na Dolnym Śląsku, to koniecznie dajcie nam znać w komentarzach. 

Hydropolis we Wrocławiu - Interaktywne Centrum Edukacji o Wodzie

Hydropolis jest stosunkowo młodą atrakcją na mapie Dolnego Śląska. Otworzona została w grudniu 2015 roku i znajduje się w pobliżu Wrocławskiego ZOO po drugiej stronie Odry. W Hydropolis będziecie mieli niepowtarzalną szansę na poszerzeniu swojej wiedzy o wodzie na wszystkich płaszczyznach ludzkiego życia. Nie będzie to także nudne przyswajanie wiedzy, ponieważ większość z eksponatów jest w pełni multimedialna i interaktywna, a sam obiekt zapewni rozrywkę nie tylko dorosłym, ale także najmłodszym zwiedzającym. W trakcie wizyty będziemy mogli między innymi eksplorować podwodny świat zwierząt oraz głębiny morskie, powylegiwać się na plaży, dowiedzieć się jak woda wpływa na organizm ludzki, jak technologicznie ludzie wykorzystują wodę, jak i wywołać własną burzę! A żeby było jeszcze lepiej, to w ten magiczny świat wprowadzi nas nikt inny jak Krystyna Czubówna. Jeżeli zaciekawiło Was, co ma do zaoferowania Hydropolis, to zachęcamy do przeczytania naszego artykułu: Hydropolis - niepowtarzalna atrakcja Wrocławia.

Najciekawsze muzeum Dolnego Śląska

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Ślaskiej

Każdy chyba w swoim życiu przechodził fazę fascynacji kolejnictwem. Nic dziwnego, ponieważ te wielkie maszyny mają w sobie coś, że po prostu nie można oderwać od nich wzroku. Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej to niepowtarzalna okazja, by wybrać się prosto do świata gigantycznych parowozów i lokomotyw. W swojej kolekcji muzeum posiada unikalne parowozy na skalę światową. W dodatku większość z maszyn jest sprawnych technicznie i uruchamiane są podczas imprez okolicznościowych, np. Diesel Fest organizowanym na majówkę. Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o tym miejscu, to zapraszamy do naszego wpisu:  Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

Najciekawsze muzeum Dolnego Śląska

Centrum Historii "Zajezdnia" we Wrocławiu

Centrum Historii "Zajezdnia" zabierze Was w tematykę historii Polski XX i XXI wieku. Nie będzie to jednak nudna wycieczka, w których większość eksponatów jest opisana tabliczką, ale interaktywna i multimedialna przygoda, w której by uruchomić niektóre z projekcji trzeba np. usiąść na skrzyni, zacząć pedałować rower lub stanąć w odpowiednim miejscu. Wszystko to pod czujnym okiem przewodników, którzy wprowadzają nas w historię danego miejsca. Centrum Historii wprowadzi nas w mroczne czasy I i II Wojny Światowej oraz pokaże, jak wyglądały czasy PRL'u w Polsce. Zainteresowani? Przeczytajcie naszą relację o tym obiekcie, by zdobyć dodatkowe informacje: Centrum Historii " Zajezdnia " we Wrocławiu.

Najciekawsze muzeum Dolnego Śląska
Obiekty poświęcone tematyce "Riese"

Jeżeli, ktoś z Was jest pasjonatem II Wojny Światowej, to Dolny Śląsk, jak i temat projektu "Riese" (Olbrzym) jest przeznaczony wprost dla niego. Znajdziecie tutaj przynajmniej pięć obiektów/muzeów poświęconych tematyce tego tajemniczego przedsięwzięcia, którego podjęli się Niemcy podczas II Wojny Światowej. Na temat projektu Olbrzym powstało wiele legend oraz mitów, które podsycają tylko aurę tajemniczości tych miejsc. W dużym skrócie III Rzesza wydrążyła wiele kilometrów tuneli w Górach Sowich na Dolnym Śląsku, które mogły pełnić funkcje przemysłowe lub ochronne. Przytacza się im jednak większe znaczenie. Miały być miejscem tajnych eksperymentów, które miały dać przewagę Niemcom podczas toczącej się wojny.

Niestety,  wiele z teorii jest tylko domysłami, ponieważ czego nie zdążyli zabrać Niemcy podczas ewakuacji, to rozgrabili Rosjanie pozostawiając nam tylko puste tunele i wiele pytań bez odpowiedzi. Więcej na temat podziemi oraz projektu Riese możecie przeczytać w artykule: Podziemia Dolnego Śląska.

Najciekawsze muzeum Dolnego Śląska
Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku

Średniowieczny Park Techniki znajduje się w pobliżu Kopalni Złota w Złotym Stoku i tematycznie jest powiązany z przemysłem górniczym tego terenu, tylko że obejmuje sobą czasy średniowiecza. Podczas jego eksploracji będziemy mogli zobaczyć, w jaki sposób w tamtych czasach pracowano i jakimi nowinkami technicznymi ułatwiali sobie pracę wykonywaną na roli lub w przemyśle górniczym. Wykorzystując proste dźwignie i podstawowe prawa fizyczne potrafili przenosić ciężkie głazy, lub rozłupywać skały. Średniowieczny Park Techniki jest bardzo ciekawym obiektem, zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych. Gwarantujemy, że niejedno rozwiązanie zadziwi Was i wprawi w podziw. Więcej możecie przeczytać w artykule: Kopalnia Złota i Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku.

Najciekawsze muzeum Dolnego Śląska
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju to atrakcja, która często wymienia się jako jeden z tych zabytków, które trzeba odwiedzić będąc w Kotlinie Kłodzkiej. Swoją historię młyn papierniczy rozpoczął w XVI wieku i do dziś stanowi jeden z najokazalszych zabytków drewnianego budownictwa przemysłowego w Polsce. W latach 2014 - 2017 przeszedł gruntowną renowację za pomocą projektu Konserwacji i renowacji Dziedzictwa Kulturowego, w którym został odnowiony budynek papierni oraz zrewitalizowana ekspozycja. Jeżeli nie byliście jeszcze w tym miejscu, to serdecznie zachęcamy do odwiedzenia papierni i zobaczenia, jak powstaje papier.

Najciekawsze muzeum Dolnego Śląska
Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdrój

Jeżeli jesteśmy już przy temacie Ziemi Kłodzkiej, to warto wybrać się na Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdrój. Jest to miejsce, w którym będziecie mogli zobaczyć jak wyglądała praca zawodów, które odchodzą w zapomnienie. Rekomendujemy to miejsce szczególnie dla rodzin z dziećmi, ponieważ przedmioty znajdujące się na terenie obiektu wywołają w nich największe zdziwienie. Warto nadmienić, że Szlak Ginących Zawodów to nie budynek, w którym zamknięte są przedmioty, ale mały skansen, w którym każdy z "zapomnianych zawodów" ma swoją odrębną chatkę, w której mogła przebiegać praca. Dodatkowym urozmaiceniem obiektu jest mini Zoo, w którym zobaczycie np. jelenie, zebrę, jeżozwierza lub rozmaite ptactwo hodowlane jak i te egzotyczne. Dla łasuchów znajdzie się tu nie lada gratka - otóż można spróbować w Chacie Chleba, świeżo wypiekanej pajdy stworzonej z wykorzystaniem naturalnych surowców. Niebo w gębie! Więcej informacji możesz znaleźć w poście: Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdrój.

Najciekawsze muzeum Dolnego Śląska
Muzeum Farmacji we Wrocławiu

Istnienie tego muzeum zaskakuje niejednego rodowitego mieszkańca Wrocławia. Znajduje się ono w ścisłym centrum Wrocławia, w kamienicy przy ul. Targ Kurzy. Nie jest ono bardzo dobrze oznakowane, jednak stanowi ciekawą i darmową atrakcję, w której można zobaczyć, jak rozwijała się farmaceutyka i medycyna na przestrzeni dziejów. Muzeum składa się z trzech pięter, które każde poświęcone jest innej dziedzinie medycyny i farmacji. Dla nas osobiście największe wrażenie zrobiła pracownia alchemiczna znajdująca się w piwnicy budynku oraz trzecie piętro poświęcone średniowiecznym technikom medycznym muzułmanów. Całą naszą relację o tym muzeum możecie znaleźć we wpisie: Muzeum Farmacji we Wrocławiu.

Obiekt należy do Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Najciekawsze muzeum Dolnego Śląska

To tylko kilka z naszych ulubionych muzeów na Dolnym Śląsku. A czy wy znacie jakieś, które umknęły naszej uwadze i warto byłoby jeszcze dodać do naszego zestawienia?

Poniżej wstawiamy mapkę, która pomoże Wam zlokalizować wymienione przez nas atrakcje i pozwoli na wpisanie je sobie do Waszej trasy podróży.

 

Może zainteresują Cię też te wpisy:

Może spodobają Ci się te wpisy:

Zostaw komentarz

Udostępniając komentarz, potwierdzam znajomość polityki prywatności strony.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga