Duszniki-Zdrój to mała miejscowość położona na styku Gór Orlickich i Bystrzyckich, kilka kilometrów od Gór Stołowych. Tyle odnośnie suchych faktów o tym mieście z mojej strony, ponieważ Duszniki-Zdrój są dla mnie miejscem szczególnie bliskim. To właśnie tutaj się urodziłam i spędziłam większość swojego dzieciństwa – stąd też prawdopodobnie zamiłowanie do gór. Wraz z dziadkiem przemierzyłam dziesiątki kilometrów po pobliskich szlakach odkrywając zarówno atrakcje będące wizytówką miasta, jak i te mniej znane zakamarki, odwiedzane przez nielicznych mieszkańców. Do dzisiaj przyjeżdżamy do Dusznik by odwiedzić moją babcię i pochodzić po pobliskich szczytach.
Tekst o Dusznikach już dawno gościł na łamach naszego bloga (opublikowany w lipcu 2015!), jednak jego jakość mocno odbiegała od naszych aktualnych standardów. Z tego względu postanowiliśmy odświeżyć ten test i dać mu drugie życie. Ciekawe czy coś się zmieniło przez te 5 lat?
Duszniki-Zdrój atrakcje miasta w pobliżu rynku – co zobaczyć?
Rynek w Dusznikach bardzo mocno przypomina typowe dla takich miejscowości centrum. Ze względu na to, że część uzdrowiskowa miasta znajduje się około kilometra od centrum to nie panują tutaj zbyt duże tłumy. Nie ma też wielu restauracji, ponieważ życie towarzyskie toczy się przede wszystkim w pobliżu Dworka Szopenowskiego i promenadzie uzdrowiska. Tam też znajduje się większość sanatoriów, gdzie przebywają kuracjusze – główny filar turystyczny miasta. W pobliżu rynku nie brakuje jednak ciekawych atrakcji, które warto odwiedzić podczas pobytu w Dusznikach Zdrój.
Rozpocznijmy więc od samego rynku. Pierwszym co rzuci Wam się o oczy są kolorowe kamieniczki otaczające główny plac. Zostały one wybudowane w stylu renesansowym i barokowym około XVI-XVIII wieku i do dzisiaj zdobią dusznicki rynek. Ciekawymi obiektami znajdującymi się w samym rynku jest też barokowa kolumna wotywna oraz pręgierz.
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dusznikach-Zdrój
Niedaleko rynku znajduje kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła z XVIII wieku, do którego warto wejść, by zobaczyć unikalną ambonę w kształcie wieloryba z otwartą paszczą. Została ona zaprojektowana i wybudowana w roku 1730 na zlecenie proboszcza J. Heinela. Do dzisiaj przyciąga wielu turystów, ze względu na niepowtarzalną rzeźbę i bogate zdobienia. Dodatkowo znajduje się on na szlaku do kolejnej atrakcji będącej główną wizytówką miasta – zabytkowej papierni w Dusznikach Zdrój zabiegającym o wpisanie obiektu do listy światowego dziedzictwa UNESCO.
Stara Papiernia w Dusznikach Zdrój – zabytek pretendujący do wpisania na listę UNESCO
Uzdrowisko w Dusznikach Zdroju – część Parku Zdrojowego
Międzynarodowy Festiwal Chopinowski charakteryzuje się bardzo bogatym repertuarem i przyciąga wielu świetnych pianistów, których można posłuchać na żywo w sali (miejsca biletowane) lub z głośników zlokalizowanych przy dworku. Co więcej, utwory Chopina są puszczane cały dzień, a wieczorem odbywają się pokazy kolorowej fontanny w postaci projekcji multimedialno-akustycznej przez co dynamika, sekwencja puszczania wody oraz jej intensywność zależna jest od aktualnie granego utworu. Coś wspaniałego!
Kolejną atrakcją, na którą wielu z turystów zwraca uwagę jest kalendarz kwietny zlokalizowany zaraz przy budynku Dworku Chopina. Jego wyjątkowość tkwi w tym, że codziennie zmienia się datę z nasadzeń kwiatów. Stałym elementem jest napis “Duszniki Zdrój”.
Dusznickie Muflony i Schronisko PTTK “Pod Muflonem”
W wielu miejscach w Dusznikach można dostrzec drewniane rzeźby muflonów wykonujących różne aktywności. Starsi mieszkańcy pamiętają jeszcze czasy, gdy na wzgórzach otaczających Duszniki można było zobaczyć stada tych zwierząt. Aktualnie niestety bardzo rzadko można je spotkać na swojej drodze. Miejscem, które jeszcze nawiązuje do symbolu muflonów jest Schronisko PTTK “Pod Muflonem” zlokalizowanym na górze koło części zdrojowej miasta. Jest to miejsce, które szczególnie polecamy wszystkim osobą chcącym zobaczyć panoramę miasta z wysoka. Przy schronisku znajduje się piękny taras widokowy z odsłoniętym widokiem na miasto. W pobliżu tarasu znajdują się ławki i stoły, przy których można w spokoju się posilić (my najczęściej jadamy tam czeski smażony ser z frytkami i pysznym czeskim piwem!)
Stara drewniana skocznia narciarska w pobliżu Jamrozowej Polany
Lokalizacja poszczególnych atrakcji Dusznik Zdrój na mapie interaktywnej
Tradycyjnie już na koniec wpisu chcemy Wam zaprezentować mapę wszystkich opisanych przez nas atrakcji w postaci mapy interaktywnej byście wiedzieli, gdzie się one znajdują i łatwiej było Wam zaplanować swoją wycieczkę po Dusznikach.