Strona Główna Dolny Śląsk Świdnica – turystyczna perła Dolnego Śląska

Świdnica – turystyczna perła Dolnego Śląska

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Zwiedzając Dolny Śląsk niejednokrotnie przekonujemy się, że pomimo mieszkania tutaj od 25 lat to tak naprawdę bardzo mało go poznaliśmy. Dopiero po odbyciu podróży w inne zakątki świata, zaczęliśmy doceniać walory turystyczne naszego regionu i postanowiliśmy je promować. Tym właśnie sposobem trafiliśmy do Świdnicy, do której zostaliśmy zaproszeni za sprawą uprzejmości miasta. Do tej pory Świdnicę często mijaliśmy w trakcie naszych górskich eskapad w Sudety, jednak nigdy nie mieliśmy okazji, by zawitać do niej na dłużej. A jak się okazuje, był to naprawdę duży błąd, ponieważ miasto ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji i z całą śmiałością możemy je nazywać Perłą Dolnego Śląska.

 Zapraszamy Was do zapoznania się z najciekawszymi atrakcjami Świdnicy!

Miasto Świdnica atrakcje

Kościół Pokoju pod wezwaniem św. Trójcy w Świdnicy

Niewątpliwie główną wizytówką turystyczną miasta jest Kościół Pokoju pod wezwaniem św. Trójcy. Ta majestatyczna budowla pochodzi z XVII wieku i została zbudowana wyłącznie za pomocą nietrwałych materiałów konstrukcyjnych takich jak drewno, glina oraz słoma. Kościół poza bardzo interesującą historią kryje w sobie przepiękne wnętrze, którego bogate zdobienia potrafią przytłoczyć człowieka. Naszym zdaniem, jest to obowiązkowa atrakcja dla każdego odwiedzającego Dolny Śląsk. Jeżeli jesteś zainteresowany szerszą relacją z Kościoła Pokoju w Świdnicy, to zapraszamy do zapoznania się z odrębnym artykułem na jego temat : Kościół Pokoju pod wezwaniem św. Trójcy w Świdnicy.

Kościół Pokoju Świdnica

Katedra pw. św. Wacława i Stanisława w Świdnicy

Wraz z Kościołem Pokoju jest to miejsce, które trzeba odwiedzić będąc w Świdnicy. Z lokalizacją obiektu nie będzie miał nikt problemu, ponieważ charakteryzuje go najwyższa wieża gotycka w Polsce o wysokości 101 metrów widoczna z prawie każdego zakątka miasta. W środku zaś Katedra kryje w sobie wiele unikatowych ekspozycji, które co roku przyciągają wielu pasjonatów historii chrześcijaństwa. Największe wrażenie na zwiedzających mogą wywrzeć obrazy ulokowane pod sklepieniem budynku, z których każdy ma powierzchnię około 50 m2 lub ołtarz projektu Johana Riedla, będącym jednym z najpiękniejszych na terenie Europy środkowowschodniej. Nie chcemy się jednak za dużo rozpisywać, ponieważ atrakcję można zwiedzić bezpłatnie z przewodnikiem katedralnym, który potrafi opowiadać o niej i o skarbach, które skrywa w środku dosłownie godzinami. 

Jeżeli wśród naszych czytelników są pasjonaci fotografii, to "sprzedamy" Wam drogocenną poradę. Na przełomie marca / kwietnia, koło godziny 18:00 można trafić na wyjątkowe zjawisko, gdy zachodzące słońce pada bezpośrednio przez główne okna Katedry zalewając jego środek złotą poświatą, gwarantując tym samym niesamowity efekt.

Katedra Świdnica

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

Jeżeli chcecie zapoznać się bliżej z dziejami Świdnicy, to nie znajdziecie lepszego miejsca od Muzeum Kupiectwa. Dzięki temu miejscu rozwiniecie trochę bardziej swoją wiedzę o mieście i poznacie jego handlowo-browarniczą historię. Jest to ciekawa odskocznia w przeszłość, pozwalająca na poznanie wielu już nieużytkowanych mechanizmów pomagających w kupiectwie oraz innych rekwizytów. Często można także natrafić na eventy organizowane przez Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Znajduje się ono w ścisłym centrum miasta, a dokładnie w bloku sródrynkowym, dlatego warto je po drodze odwiedzić. Jeżeli jesteście zainteresowani co to miejsce może Wam zaoferować, to zapraszamy do naszego wpisu dedykowanego Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

Muzeum Dawnego Kupiectwa Świdnica

Świdnickie Kamienice

Atrakcją, której po prostu nie da się nie zauważyć są malownicze kamieniczki zdobiące świdnicki rynek. Ogólnie w większości przewodników poleca się zobaczenie przynajmniej 14 z nich (np. Kamienica Pod Złotym Chłopkiem, Kamienica pod Okrętem, Kamienica Hochbergów). Dlaczego nadano im takie nazwy? Strategia była banalna. Nazewnictwo kamienic wzięło się od unikatowych rzeźb, które znajdują się najczęściej na środku kamienicy bądź od rodu, który w niej mieszkał. Ogólnie wiele atrakcji świdnickich związanych jest z rodem Hochbergów, dlatego jakby ktoś się Was pytał, dzięki komu powstał dany budynek, to z całą śmiałością można zgadywać, że byli to Hochbergowie lub Bolko II 🙂

Kamienice w świdnicy

Wieża Ratuszowa - najlepszy punkt do obserwacji Świdnicy

Często powtarzamy Wam, że trzeba mierzyć wysoko, dlatego w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Wieży Ratuszowej w rynku. Jest to darmowy punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. Wieża składa się z dwóch kondygnacji, z których można obserwować Świdnicę. Pierwszym z nich jest osłonięta część wieży, na której znajduje się zegar. Jest to bardzo ciekawe i nietypowe rozwiązanie, ponieważ dodaje ono pewnej magii do widzianych przez nas krajobrazów. Dodatkowo poruszające się wskazówki zegarów robią niesamowite wrażenie. Na drugi poziom tarasu prowadzą schody znajdujące się zaraz przy windzie. Z tego miejsca można obserwować Świdnicę w polu 360 stopni. Zdecydowanie polecamy tą atrakcję, ponieważ miasto z góry wygląda tak samo zjawiskowo i barwnie jak z dołu.

Wieża ratuszowa Świdnica

Osobliwe atrakcje miasta Świdnica

Jak wiemy, nasi czytelnicy zdecydowanie lubią nietypowe atrakcje, które wychodzą poza ramy typowego szlaku turystycznego. Specjalnie więc dla Was odwiedziliśmy kilka ciekawych miejsc, których niekiedy próżno szukać w przewodnikach.

Pomnik Srającego Chłopka (Srajludka)

Pierwszym z zaproponowanych przez nas miejsc jest Pomnik Srającego Chłopka (czy też Srajludka lub Bolka Myśliciela). Jest to rzeźba, w którą sami nie mogliśmy uwierzyć, że istnieje. Znajduje się ona kilka kilometrów od rynku, przy zakładzie Bystrzycka Spółka Wodna. Polecamy dojechać do niego od strony ulicy Kazimierza Wielkiego, ponieważ od drugiej strony ciężko jest znaleźć ścieżkę. Do tego celu wykorzystaliśmy rowery miejskie, które można wypożyczyć w centrum informacji turystycznej. Jest to bardzo dobry sposób na sprawne zwiedzanie miasta.

Jeżeli jednak moglibyśmy was o coś prosić - nie przeszkadzajcie zbytnio Bolkowi, bo się skupić nie będzie mógł i nigdy nie zejdzie z murku.

Pominik Srającego Chłopka Śwdnica

Wataha osobliwych dzików

Ciekawym pomnikiem jest także instalacja przedstawiające dzika (lochę?) z gromadką małych dzików. Nie byłoby w tym nic osobliwego, gdyby nie fakt, że małe zwierzaki nie zachowują się zbyt normalnie. Można zauważyć , że jeden z nich nosi okulary i czyta książkę, drugi zaś pilnuje wielkiej skrzyni ze skarbem. Całych harców pilnuje dorosły osobnik, którego cztery kły skutecznie odstraszają interesantów chcących przerwać zabawę małym dzikom. Wataha dzików znajduje się niedaleko rynku przy ul. Franciszkańskiej tuz obok dawnego Pałacu Opatów Cysterskich, w którym obecnie swoją siedzibę ma Miejska Biblioteka. Uważajcie jednak, bo jak powszechnie wiadomo, dzik jest dziki, dzik jest zły... 🙂

rodzinka dzików Świdnica

Manfred von Richthofen - Czerwony Baron

Postać Czerwonego Barona w Świdnicy jest tematem wielu niesnasek. Z jednej strony, jest to ikona lotnictwa z czasów Pierwszej Wojny Światowej, która rozpoznawana jest przez wielu ludzi na terenie całego świata. Z drugiej strony poczynania jego rodu są jakby to najłagodniej powiedzieć - haniebne. Jedno jednak jest pewne - był on mieszkańcem Świdnicy i willa należąca do niego znajduje się dalej na terenie miasta. Zlokalizowana jest przy ulicy Sikorskiego pod numerem 19. Dzisiaj mieszkają tam zwykli mieszkańcy, jednak kiedyś znajdowała się tam izba pamięci Czerwonego Barona. Skąd się jednak wzięło przezwisko Manfreda von Richtofena? Jest ono związane z maszyną, którą kierował podczas Pierwszej Wojny Światowej. Czerwony trójpłatowiec budził strach w sercu wielu z ówczesnych lotników.

Mamy pytanie także do Was. Jak sądzicie, czy postać Czerwonego Barona powinna być wykorzystywana jako atrakcja miejska, czy też nie? Z jednej strony historia jego rodu przysporzyła wiele cierpienia, z drugiej zaś jest to dobry sposób, by przedstawić pełną charakterystykę tej postaci nie zważając na umiejętności lotnicze. Co o tym sądzicie?

Czerwony Baronn Swidnica

To już wszystkie atrakcje, które chcielibyśmy polecić Wam podczas zwiedzania przepięknego miasta, którym niewątpliwe jest Świdnica. Skrywa ona w sobie wiele nietuzinkowych atrakcji turystycznych, powodując tym samym, że bez wahania można ją nazwać Perłą Dolnego Śląska. Zwiedzając Dolny Śląsk turyści często skupiają się na zwiedzaniu najbardziej popularnych szlaków turystycznych tj. Wrocław, Karpacz, Szklarska Poręba. Warto jednak zatrzymać się w pobliskich miastach i odkryć magię lokalnych skarbów.

Jeżeli planujecie swój wyjazd w okolice Świdnicy, to może dodatkowo zainteresują Was imprezy cykliczne organizowane przez miasto? Pod spodem dajemy małą listę wydarzeń kulturowych z życia Świdnicy. 

 

GIEŁDA STAROCI, NUMIZMATÓW I OSOBLIWOŚCI

Każda pierwsza niedziela miesiąca.

Świdnicka Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości już od ponad 30 lat przyciąga tłumy miłośników przedmiotów, których nie kupimy na co dzień w zwykłych sklepach. Zawsze w każdą pierwszą niedzielę miesiąca świdnicki Rynek oraz przyległe uliczki już od wczesnych godzin porannych szczelnie wypełniają liczne stoiska, na których możemy nabyć meble, dzieła sztuki, biżuterię, porcelanę, stare zegary oraz mnóstwo innych interesujących przedmiotów. W swoim żywiole będą także kolekcjonerzy dawnych monet i banknotów oraz starych widokówek oferowanych czasami w bardzo atrakcyjnych cenach. Wszyscy, którzy lubią starocie, powinni przynajmniej raz zawitać na to wydarzenie do Świdnicy – z pewnością zechcą na nie wracać.

www.sok.com.pl

RAJD ŚWIDNICKI KRAUSE

kwiecień

jako jedna z rund Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski rokrocznie przyciąga rzesze kibiców. Start, meta i baza rajdu zlokalizowane są w Świdnicy. Trasa rajdu przebiega po szybkich i krętych trasach w Górach Sowich, dzięki czemu impreza jest bardzo widowiskowa.

Szczegóły: www.rajdkrause.pl

 

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW DOKUMENTALNYCH „OKIEM MŁODYCH”

kwiecień

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy to wydarzenie, podczas którego prezentacja krótkometrażowego kina dokumentalnego, stanowi pretekst do dyskusji na ważne tematy społeczne. W Konkursie Głównym startują krótkometrażowe filmy autorstwa młodych twórców do 30. roku życia, zarówno profesjonalistów, studentów szkół filmowych, jak i amatorów. W Konkursie Młodzieżowym prezentują się amatorzy do 21. roku życia. W ramach Festiwalu się zachęcać młodych twórców do poszukiwania nowego, własnego języka przekazu, ale też przyglądania się bacznie temu, co aktualnie dzieje się we współczesnej dokumentalistyce.

Szczegóły: www.okiemmlodych.pl

 

DNI ŚWIDNICY

czerwiec

To impreza o najdłuższej historii w dziejach miasta. Dni Świdnicy to familijne festyny plenerowe, konkursy, zabawy oraz koncerty czołowych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Uczestniczą w nich nie tylko świdniczanie, lecz także mieszkańcy całego regionu. Dniom Świdnicy towarzyszy Święto Dzika podczas którego na odwiedzających świdnicki Rynek gości  czekają liczne stoiska edukacyjne, degustacje oraz prezentacje nadleśnictw. Wszystko uświetnią występy świdnickich grup tanecznych i wokalnych.

www.um.swidnica.pl

 

FESTIWAL TEATRU OTWARTEGO

lipiec

Festiwal Teatru Otwartego to świdnickie letnie święto teatru, którego przewodnią ideą jest budowanie przestrzeni wspólnego spotkania i swobodnego, sprzyjającego kreatywności, klimatu wymiany kulturalnej – stąd też impreza ma charakter niekonkursowy. Jej ambicją jest prezentacja oraz powiązanie w sposób otwarty i dynamiczny różnych form teatralnej ekspresji (od wiodących prym przedstawień ulicznych, przez spektakle sceniczne, happeningi plastyczne, pokazy warsztatowe, performance, po dyskusje o teatrze).

Szczegóły:  www.sok.com.pl  

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL BACHOWSKI W ŚWIDNICY

lipiec/sierpień

Najbardziej znana impreza muzyczna odbywająca się w barokowych wnętrzach Kościoła Pokoju. Festiwal jest prawdziwą ucztą dla melomanów, którzy mogą rozkoszować się utworami z bogatego dorobku kompozytorskiego J.S. Bacha oraz podziwiać barokowe techniki gry i śpiewu w wykonaniu największych sław muzycznych z Polski i całego świata. Warto podkreślić iż jest to jedyny taki Festiwal w Polsce.

Szczegóły: www.bach.pl

ŚWIDNICKI FESTIWAL PIWA

sierpień

Świdnicki Festiwal Piwa odbywa się na świdnickim Rynku, wspólnie z Targami Zdrowej Żywności. Sektor piwa jest zlokalizowany na wschodniej pierzei Rynku (między wlotami ul. Długiej i Pułaskiego). W programie przewidziane są m.in.: stoiska piwne z browarów rzemieślniczych, foodtrucki z niepowtarzalnym jedzeniem, konkurs piw rzemieślniczych, spotkanie i konkurs piwowarów, degustacje piw domowych, prelekcje o tematyce piwnej, pokazy warzenia piwa domowego.

RST PÓLMARATON ŚWIDNICKI

listopad

Zapraszamy do udziału w RST Półmaratonie Świdnickim. Na zawodników czeka 21 kilometrowa trasa biegnąca ulicami Świdnicy i przez okoliczne miejscowości. Start odbywa się na świdnickim Rynku, dalej trasa biegnie będzie ulicami miasta oraz przez wsie Opoczka – Bojanice – Burkatów – Bystrzyca Dolna aby zakończyć się na Stadionie OSIR przy ul. Śląskiej.

Szczegóły: www.polmaraton.swidnica.pl

FESTIWAL FILMOWY SPEKTRUM

listopad

Przedpremierowe i premierowe pokazy filmowe, warsztaty, spotkania z twórcami - to wszystko czeka na publiczność podczas Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM.
Festiwal to wyjątkowa okazja, by w kameralnej atmosferze malowniczej Świdnicy zobaczyć najgorętsze tytuły międzynarodowych festiwali zanim trafią one do kinowej dystrybucji. W programie Świdnickiego Festiwalu Filmowego znajdzie się wybór najciekawszych filmów - pełnometrażowych fabuł wybranych przez selekcjonerów z Wrocławskiej Fundacji Filmowej. Oprócz filmów pełnometrażowych w programie znajdują się również krótkie metraże zrealizowanych przez najbardziej obiecujących twórców młodego pokolenia. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z reżyserami i aktorami.

Szczegóły: www.spektrumfestiwal.pl

JARMARK BOŻONARODZENIOWY ŚWIDNICKA KOLĘDA

grudzień

Co roku miasto Świdnica organizuje imprezę grudniową pod nazwą Świdnicka Kolęda, której głównym elementem jest Jarmark Bożonarodzeniowy na świdnickim Rynku. Z roku na rok cieszy się on coraz większą popularnością zarówno wśród wystawców, jak i kupujących. W programie Świdnickiej Kolędy zawsze znajduje się wiele atrakcji dla dużych i małych. Nie brakuje występów, koncertów, wystaw i konkursów. Każdego roku podziwiać można ruchomą szopkę przygotowaną przez Młodzieżowy Dom Kultury. Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji z kolei przygotowuje kolędę na sportowo zapraszając do wspólnego kolędowania przy gorącym barszczyku i pieczeniu kiełbasek. Podczas Kolędy każdy znajdzie coś atrakcyjnego dla siebie. Na zakończenie Jarmarku, tradycyjnie już, zaprosimy do wspólnego kolędowania podczas Wigilii Wszystkich Świdniczan.

Szczegóły: www.swidnickakoleda.pl

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga