Strona Główna Dolny Śląsk Święto Papieru w Dusznikach-Zdroju

Święto Papieru w Dusznikach-Zdroju

Przez WolnymKrokiem
Miejscowość Duszniki-Zdrój oprócz swoim parkiem zdrojowym może poszczycić się także pewnym zabytkiem – papiernią z XVII wieku. Co roku w ostatni weekend lipca odbywa się w niej wyjątkowe wydarzenie – Święto Papieru.
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju


W te dwa dni można zwiedzać to muzeum zupełnie za darmo i wziąć udział w przygotowanych atrakcjach.

Na parterze można zwiedzić kilka sal, w których znajduje się naprawdę wiele ciekawych eksponatów – takie jak stare zdjęcia,  papier czerpany w dusznickiej papierni, narzędzia…

Musiałam trochę się postarać, żeby na tych zdjęciach nie było ludzi 🙂 Bo przez te dwa dni papiernię odwiedziło ponad 10 tysięcy osób!

 

My zwiedzaliśmy sami – ale oczywiście można także dołączyć się do grupy z przewodnikiem.

Na piętrze są wystawione prace artystyczne, które zostały wykonane na dusznickim papierze.

W niektórych pomieszczeniach wiszą piękne żyrandole przedstawiające miasto. I teraz już naprawdę muszę wyjaśnij jakość moich zdjęć. Zostały one zrobione telefonem, ponieważ akumulator od lustrzanki się wyczerpał, a ładowarka została… w Norwegii 🙂

 

Na dziedzińcu odbywał się festyn – były różne konkursy (np. z wiedzy o papierni), a na licznych straganach sprzedawano regionalne produkty – porcelanę, kapelusze, ręcznie robione torebki, miód, biżuterię.

 

Pośród stoisk można było oglądać wiele używanych w papierni maszyn. Na zdjęciu poniżej znajduje się ścierak prasowy, który służył do rozdrabniania drewna.

Na dziedzińcu można było spróbować swoich sił we własnoręcznym czerpaniu oraz ozdabianiu papieru.

 

 

Kolejka jednak trochę nas odstraszyła (a poza tym jesteśmy tu co roku i już kiedyś czerpaliśmy papier), dlatego poszliśmy zwiedzać inne stoiska.

 

W lecie 1826 roku Fryderyk Chopin przebywał w Dusznikach. Stąd napis, który można było odbić na kartce – „A papier na którym Ci piszę, jest z Dusznik…” F. Chopin.

A na innych kartkach Krystian z radością przybijał pieczątki.

 

 

Chwilę jeszcze pochodziliśmy po dziedzińcu, oglądając oferowane przedmioty na poszczególnych stoiskach.

 

 

 

Bardzo podoba mi się to wydarzenie, naprawdę warto tam pojechać. Ale kolejne święto dopiero za rok! A Muzeum Papiernictwa można odwiedzić zawsze 🙂 Tutaj dowiecie się więcej informacji o tym miejscu, a także jakie są godziny otwarcia.

 

 

 

Może spodobają Ci się te wpisy: