Strona Główna Natura Erfurt – dostojna stolica Turyngii w Niemczech – atrakcje, zwiedzanie, historia

Erfurt – dostojna stolica Turyngii w Niemczech – atrakcje, zwiedzanie, historia

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Erfurt to stolica niemieckiego landu Turygia (Thüryngia) położonego w centralnej części Niemiec. Pochwalić się może naprawdę długą historią, ponieważ pierwsze wzmianki o powstaniu Erfurtu pochodzą z VIII wieku, jak więc można się domyśleć samo miasto ma do zaoferowania bardzo dużo ciekawostek historycznych i kulturowych. Elementem charakterystycznym w dziejach Erfurtu był wiek XIV, gdy otrzymał status miasta cesarskiego i zasłynął z produkcji barwnika indygo pozyskiwanym z urzetu. A co urzekło mnie najbardziej w tym mieście? Przepiękne stare miasto bogate w  kolorowe kamieniczki, mnóstwo starych budowli oraz spokój. Jak na stolicę kraju związkowego Turyngii Erfurt jest miastem do życia dla każdego. Rozrywkę znajdą tutaj studenci uczący się na jednym z dwóch uniwersytetów, rodziny, które mogą znaleźć wiele atrakcji dla najmłodszych oraz starsze osoby chcące odpocząć od zgiełku zatłoczonych metropolii. 

Erfurt - dostojna stolica Turyngii w Niemczech - atrakcje, zwiedzanie, historia

Swoją podróż rozpoczynamy od przepięknego starego miasta, którym Erfurt może się dumnie pochwalić. Aż ciężko uwierzyć, że to miasto zostało ciężko zbombardowane pod koniec wojny, ponieważ ilość starych zabytków i kamienic jest ogromna. Miejscem, które na pewno trzeba odwiedzić jest Most Kramarzy, na którym odbywa się handel rzemieślniczy. Związane jest to z historią mostu, który od zarania dziejów był kolebką miejskiego handlu. Most, na którym znajdują się budynki rzemieślniczo-mieszkalne, są ściśle kontrolowane przez władze miasta i z tego powodu możecie mieć pewność, że otrzymacie tutaj produkty hand-made najwyższej jakości, które kulturowo związane są z Erfurtem. Będziecie mogli zjeść najlepsze lody w mieście, kupić wyroby ceramiczne lub poznać proces produkcji barwnika indygo, które zapewnił Erfurtowi dobrobyt. Każda kamienica ma swoją nazwę i jest ona nadana ze względu na herb znajdujący się nad drzwiami wejściowymi. Zobaczycie więc sklep “Pod Złotym Hełmem”, “Pod Dzwonem” czy też “Galopującym Koniem”. Wszystko to nadaje niezwykły klimat temu miejscu i sprawia, że ruch nigdy nie gaśnie. Polecamy też zwiedzić punkt widokowy przy rzece, dzięki któremu zobaczycie kolorowe kamieniczki z drugiej strony.

Następnie możecie wrócić kawałek do Punktu Informacji Turystycznej, które dla nas zawsze jest punktem obowiązkowym przy zwiedzaniu nowych miejsc. Często można w nich znaleźć przydatne informacje o mieście, zakupić kartę miejską (np. 48h uprawniające do korzystania z komunikacji miejskiej, dające wstęp za darmo do niektórych muzeów i wiele zniżek). Warto zapoznać się z jej ofertą przed wyjazdem, ponieważ może się okazać, że za 15 euro (cena biletu na  dwa dni) będziecie mogli zwiedzić wiele miejsc. Całą ofertę Erfurt Card najdziecie na ich oficjalnej stronie – ErfurtCard.de.

Wracając jednak do trasy miejskiej to zwróćcie uwagę na rzeźby postaci z bajek. Ja wychowany na Kreciku, Sąsiadach, Psie Reksiu, Bolku i Lolku nie za bardzo je kojarzyłem, ale w Niemczech są one bardzo znane, a w Erfurcie ma swoją siedzibę jedna z największych stacji telewizyjnych dla dzieci – KiKa (der Kinder Kanal), której bohaterowie zdobią uliczki miasta. Spotkać można więc Niebieskiego Króliczka, Chlebka Bernarda czy Piaskowego Dziadka (siedzi sobie spokojnie przy zieleńcu za Mostem Kramarzy).

Idąc dalej dotrzecie do pięknego kościoła oraz bogato zdobionej bramy domu kupieckiego znajdującej się w sąsiadującym budynku. Jest to miejsce wielu wystąpień artystycznych, a w jego środku możecie podziwiać surowe, średniowieczne wnętrze kamienicy, w której ostało się kilka płaskorzeźb oraz wyjątkowa drewniana kolumna. Budynek należał kiedyś do handlarza woskiem co można wywnioskować z herbów ulokowanych nad fasadą budynku. Co ciekawe cała ulica należała kiedyś do miejskich patrycjuszy i wraz z innymi kamienicami oddaje bardzo ciekawy klimat. Jeżeli interesują Was architektura to na pewno spędzicie sporo czasu na analizowanie herbów, zdobień oraz rozwiązań technicznych użytych w kamienicach.

Erfurt - dostojna stolica Turyngii w Niemczech - atrakcje, zwiedzanie, historia

Stara Synagoga w Erfurcie i Skarb Erfurcki

Osobną atrakcją, którą chcieliśmy Wam przedstawić oraz trochę bardziej opisać jest Stara Synagoga w Erfurcie. Określa się ją jako jedną z najstarszych synagog w Europie, której historia sięga aż 1250 roku. Od 2009 roku pełni rolę Muzeum Historii Żydowskiej oraz w jej podziemiach znajduje się Skarb Erfurcki. Jest to więc bardzo ważny pod wieloma względami obiekt w Erfurcie, który polecamy odwiedzić.

Wystawa Historii Żydowskiej – wystawa podzielona została na dwa pietra. Ze względu na burzliwą historię na ziemiach Erfurtu Synagoga została przerobiona ma magazyn oraz dom kupiecki przez co w pierwotnie parterowym budynku dobudowano kondygnację by zwiększyć jego metraż. Na parterze zachowały się jednak liczne elementy wystroju świątyni, mównica oraz miejsce podziału sali na część modlitewną dla kobiet i mężczyzn.

Pierwsze piętro zostało poświęcone jako wystawa starych manuskryptów hebrajskich. W jej kolekcji można zobaczyć najstarszą średniowieczną Torę czy też Toseftę czyli rozszerzenia i uzupełnienia Miszny zapisanej na pergaminie. Tak bogate wyposażenie synagogi wskazuje na to, jak dużą siłę miało społeczeństwo żydowskie w tej części Niemiec .

Skarb Erfurcki – w piwnicy synagogi został umieszczony zaś Skarb Erfurcki składający się z licznych średniowiecznych złotych i srebrnych monet, biżuterii oraz innych kosztowności. Został odnaleziony w 1998 roku w ścianie kamienicy i co ciekawe historia odnalezienia skarbu bardzo przypomniała mi historię naszego lokalnego Skarbu Średzkiego odnalezionego w Środzie Śląskiej (Dolny Śląsk) w 1985 roku.

Skarb został ukryty w czasie pogromu społeczności żydowskiej, które odbyło się w Erfurcie w 1349 roku i należał do bogatego złotnika żyjącego w mieście. Jednym z najbardziej widowiskowych elementów wystawy jest pierścień małżeński, który był dawany pannie młodek i stanowił cześc jej majątku, którymiał zabezpieczyć ją finansowo w razie śmierci męża. Warto przyjrzeć się dolnej części pierścienia będącym splecieniem dwóch dłoni pary młodej.

Niestety z tej wystawy zdjęć Wam nie pokażemy, ponieważ jest tam całkowity zakaz fotografowania. Możecie jednak sprawdzić jak część ekspozycji wygląda na stronie Synagogi w Erfurcie.

Erfurt - dostojna stolica Turyngii w Niemczech - atrakcje, zwiedzanie, historia

Katedra Erfurcka, kościół Św. Seweryna oraz plac katedralny, czyli miejsce wszystkich eventów miejskich

Następną lokalizacją, którą zdecydowanie musicie odwiedzić w Erfurcie jest plac katedralny (Domplatz), przy której znajduje się przepiękna Katedra Erfurcka i kościół katolicki św. Seweryna. Te dwa obiekty to poniekąd wizytówka stolicy Turyngii dlatego polecamy wspiąć się po schodach prowadzących do świątyń i wejść do środka, ponieważ nie bez przyczyny ochrzczono katedrę mianem najstarszego i najważniejszego obiektu sakralnego Erfurtu.

Już w VIII wieku stała się stolicą biskupią i do XIX wieku była siedzibą kapituły kanoników przy Moście Mariackim. Co ciekawe to konkurowała ona z kościołem św. Seweryna o “splendor” obiektu, przez co była ona co rusz rozbudowywana i jeszcze bogaciej zdobiona niż sąsiad. W wyniku tej małej rywalizacji Katedra w Erfurcie wraz z kościołem św. Seweryna stały się jednymi z najwspanialszych gotyckich zespołów architektonicznych w Europie.

Wstęp do katedry jest darmowy.

Warto też wspomnieć o samym placu katedralnym, ponieważ właśnie na nim odbywają się wszystkie większe eventy w Erfurcie. Możecie więc przyjechać na legendarny Oktoberfest (rozpoczyna się w drugim i trzecim tygodniu października) czy też na jeden z najpiękniejszych jarmarków Bożonarodzeniowych w Niemczech (rozpoczyna się 24 listopada do 22 grudnia). Jak pewnie się domyślacie, Erfurt podczas takich eventów pęka w szwach, dlatego polecamy wejść na stronę oficjalną stronę Erfurtu, by zobaczyć jaki jest harmonogram eventów i wykupić sobie nocleg za w czasu. Oficjalny portal miasta Erfurt.

Erfurt - dostojna stolica Turyngii w Niemczech - atrakcje, zwiedzanie, historia

Cytadela Petersberg oraz nowe interaktywne muzeum na jego szczycie

Będąc na Placu Katedralnym na pewno zauważycie mury Cytadeli Petersberg górującej nad miastem. To właśnie tam swoją twierdzę wybudowali benedyktyni za czasów reform kościelnych, by bronić się przez nieprzychylnymi mieszkańcami. Ogólnie historia skupia się tutaj na Marcinie Lutrze (Martin Luther), niemieckim teologu i mnichu, który był głównym inicjatorem reformacji i współtwórcą luteranizmu. To właśnie dzięki niemu powstały kościoły protestanckie, a w odłamie anglikańskim jest zaliczany do świętych. Odegrał on więc bardzo dużą rolę w rewolucji wiary i wywołał przy tym mały chaos. Studiował w Erfurcie, ponieważ tamtejszy uniwersytet cieszył się bardzo dobrą sławą, dlatego jego postać jest bardzo dobrze znana w stolicy Turyngii. Sama cytadela została wybudowana na terenie klasztoru benedyktynów i miała za zadanie chronić Elektorat Moguncji. Jest więc jedną z niewielu twierdz, które zamiast chronić miasta, chroniła władzę przez miastem. Co ciekawe została ona zaprojektowana w bardzo interesujący sposób, ponieważ jej plan rozchodzi się na wieloramiennie gwieździe dając tym samym szansę na obronę każdego zakamarka muru cytadeli. 

Aktualnie idąc na Cytadelę możecie zobaczyć przepiękną panoramę na stary rynek Erfurtu, Katedrę Erfutru oraz w przypadku uroczystości odbywających się na placu katedralnym np. Jarmark Świąteczny. Na jej szczycie oprócz widoków znajduje się kompleks budynków po byłym klasztorze benedyktynów oraz nowopowstałe interaktywne muzeum miejskie. Będąc w Turyngii przekonałem się, że większość muzeów znajdujących się na terenie powstało z myślą o dzieciach. Wiele z nich ma interaktywne ekspozycje pozwalając dzieciom uczyć się poprzez zabawę lub angażując je aktywnie w odkrywaniu “nowych prawd o świecie”. Uwielbiamy takie podejście! Najbardziej urzekła mnie ekspozycja, która była formą gry multimedialnej, w której musieliśmy pomóc robotnikom wybudować mury Cytadeli Petersberg. Chwytaliśmy więc za koła specjalnego podnośnika, którym musieliśmy transportować wcześniej zebrane materiały – kamień, rozbijany przez specjalny młot czy też drewno, które musieliśmy ciąć piłą. Super widowisko i ciekawa nauka pracy zespołowej, w której trzeba wspólnie pracować by osiągnąć sukces.

Oprócz tego w muzeum poznamy lepiej historię Erfurtu oraz zakonu benedyktynów i odkryjemy jak ważną rolę odgrywali oni w rozwoju miasta. Jako nieliczni potrafili czytać, wykonywali żmudną pracę przepisywania ksiąg, ale także byli wykwalifikowanymi fachowcami od inżynierii i architektury. Na przykład będziemy mogli poznać plany w jaki sposób rozwiązano problem dostarczenia wody z miasta na szczyt cytadeli. Niestety atrakcja jest w całości w języku niemieckim, ale z pomocą przychodzi dedykowana aplikacja audio, która  tłumaczy nam w języku angielskim poszczególne stanowiska.

Dla osób poszukujących mocniejszych wrażeń do zwiedzania pozostają mroczny labirynt podziemi Cytadeli. Liczne korytarze oraz pomieszczenia pełniły głównie funkcję militarne, ale nie zabrakło też… winiarni. W czasach pokoju też trzeba coś robić. 

Erfurt - dostojna stolica Turyngii w Niemczech - atrakcje, zwiedzanie, historia

Egapark - idealne miejsce dla rodzin oraz osób ceniących naturę

Następną atrakcją, którą trzeba wymienić wspominając Erfurt jest przepiękny Egapark. Znajduje się on kilka kilometrów od rynku stolicy Turyngii i jest to super pomysł na spędzenie całego dnia w pełnej aktywności. Znajduje się tam bardzo interesujące i w pełni interaktywne Muzeum Ogrodnictwa (brzmi nudno? Uwierzcie, że jest naprawdę odwrotnie 🙂 ), Danakil, w którym przemierzycie dwa odmienne światy – pustynię oraz tropikalne lasy. Szczególnie w tym drugim świecie oczarowały mnie latające motyle, które dosłownie przelatywały mi przed nosem.

W dodatku pełno kwiatów, zieleni, ogródków, zielników a także rozbudowane i bogate place zabaw dla dzieci. Nawet znalazło się miejsce na wieżę widokową. Nie rozpiszę się tutaj za dużo o tym parku, ponieważ szykujemy osobny wpis, który w lepszy sposób przedstawi moc atrakcji, jaki kryje w sobie Egapark. Wpis na blogu pojawi się już niedługo 🙂

Erfurt - dostojna stolica Turyngii w Niemczech - atrakcje, zwiedzanie, historia

Łącznie w Erfurcie spędziłem prawie dwa dni i muszę przyznać, że miasto wywarło na mnie bardzo dobre wrażenie. Jego spokój, dostojność oraz ilość atrakcji sprawiały, że Erfurt stał się dla mnie przepisem na dobrze spędzony czas. Z chęcią przyjedziemy tutaj następnym razem w pełnym składzie – dzieci zakochają się w stolicy Turyngii na 100%.

Wpis powstał  w wyniku zaproszenia przez Niemiecką Organizację Turystyczną na czterodniową wizytę studyjną. Już niedługo zamieścimy w tym miejscu spis wszystkich atrakcji, które pozwoliły odkryć nam piękno Turyngii.

Spodobała Ci się Turyngia?

Sprawdź pozostałe atrakcje Turyngii

Daj zaskoczyć się naturalnym pięknem tego wyjątkowego niemieckiego landu.

Nasz wpis był dla Ciebie pomocny? Możesz nas wesprzeć 🙂

Najlepszym sposobem na wsparcie naszego bloga jest kupienie naszych produktów, które Tworzymy z myślą o Tobie! Sprawdź nasze interaktywne mapki oraz ebooki.

Każda podróż zaczyna się od wyboru miejsca w jakim chcielibyście się znaleźć! Jeżeli poszukujecie tanich biletów lotniczych to zobaczcie TANIĄ WYSZUKIWARKĘ LOTÓW. Z nią zawsze traficie na dobrą cenę biletów lotniczych.

Znacie Revolut? Z pewnością słyszeliście o niej. Jeżeli nie to jest to karta walutowa, która pozwoli Wam zaoszczędzić na przewalutowaniu. Dodatkowo zyskujecie z nią w planie premium ubezpieczenie turystyczne, ubezpieczenie lekarskie, NordVPN, Tindera i inne rzeczy. Zarejestruj się i zamów Revolut dla siebie.

Planujesz podróż promem? Sprawdź ofertę największej wyszukiwarki przewoźników morskich Direct Ferries – z nimi na pewno skorzystasz z najlepszej oferty. 

Możesz też zamówić nocleg za pomocą naszego linku afiliacyjnego na Booking.com. Dzięki niemu część prowizji Bookingu trafi do nas – Twoja cena się więc nie zmienia.

Planujesz wynająć auto? Podobnie jak w przypadku noclegu robiąc to przez nasz link otrzymamy prowizję od serwisu. Ty nie zapłacisz więcej, a my otrzymamy część wynagrodzenia dealera.

Jeżeli wybierasz się do popularnych atrakcji turystycznych to warto zakupić taki bilet z wyprzedzeniem. Ominiesz dzięki temu kolejki lub trafić na ciekawą promocję. Sprawdź je z aplikacją Tiqets.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga