Strona Główna Dolny Śląsk Wieżyca (Pogórze Bolkowskie) – Sudecki Włóczykij

Wieżyca (Pogórze Bolkowskie) – Sudecki Włóczykij

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

Kolejny raz chcielibyśmy zaprezentować Wam ciekawą wieżę widokową, która możecie zwiedzić przemierzając Dolny Śląsk. Zlokalizowana jest ona na górze Wieżyca, znajdująca się na Podgórzu Bolkowskim w pobliżu miejscowości Dobromierz (mniej więcej w połowie odległości między Legnicą a Wałbrzychem). Dlaczego postanowiliśmy Wam ją opisać? Wieża prezentuje się naprawdę ciekawie pod względem architektonicznym i jest dość zadbana, a z miejsca, gdzie zostawiliśmy samochód rozlega się piękny widok na Jezioro Dobromierz oraz Góry Wałbrzyskie.

Kilka słów o wieży widokowej na Wieżycy (495 m n.p.m.)

W dawnych czasach, gdy jeszcze góra była niezalesionym wzniesieniem dobrze widocznym na horyzoncie, pełniła one rolę miejsca, na którym odbywały się egzekucje ludzi przez powieszenie (tzw. góra szubieniczna). Jak się okazuje, na Dolnym Śląsku było sporo takich miejsc, w których wykonywano karę śmierci. Później jednak, przestała ona być miejscem wyroków na przestępcach i pełniła już tylko i wyłącznie rolę rekreacyjną. 

Historycznie Wieżyca odegrała duża rolę podczas bitwy pod Dobromierzem (1745 rok), kiedy to wojska austriacko-saksońskie stanęły w szranki z wojskami pruskimi, które były w posiadaniu Śląska.  Głównodowodzący armii austriacko-saksońskiej, książę Karol Lotaryński, wspiął się na Wieżycę, by z jej szczytu zobaczyć trasę przemarszu. Nie dostrzegł on żadnego zagrożenia i mylnie utwierdził się w przekonaniu, że ma wolną drogę by podbijać kolejne miasta. Niestety (dla księcia) dobrze ukryte wojska pruskie sprowadziły dwa dni później klęskę w jego podbojach. Na Wieżyce, po przegonieniu wrogiej armii, książę pruski dokonał także przeglądu sztandarów zdobytych w walce.

Z tej właśnie oto okazji w 100-lecie bitwy pod Dobrownikiem wybudowano pomnik w postaci wieży widokowej na górze. Wieża kilkukrotnie była niszczona. W roku 1991 wykupił ja Edward Hałdaś, który przeprowadził renowację wieży, z której do dziś możemy podziwiać okolicę.

Wieżyca wieża widokowa - Sudecki Włóczykij
Wieżyca wieża widokowa - Sudecki Włóczykij

Jak trafiliśmy na ślad Wieżycy? | Sudecki Włóczykij

Przy zwiedzaniu Dolnego Śląsk pomagają nam bardzo książeczki odznak PTTK. Sudecki Włóczykij jest regionalną odznaką Wrocławskiego Oddziału PTTK, dzięki której można lepiej poznać mniej uczęszczane atrakcje w paśmie Sudetów. Na Wieżycę pojechaliśmy przy okazji zwiedzania Zamku Księcia Henryka na górze Grodna. Wejście na Wieżycę jest kwestią kilku minut, ponieważ można podjechać do niej praktycznie na sam szczyt. 

Tak jak my, kochasz podróżować?

Wyjątkowa okazja - Kup pakiet i zaoszczędź 2 663 zł!

To aż 33 e-booków o łącznej wartości 2863 zł kupisz za jedyne 200 zł. dzięki którym z lekkością i bez stresu zorganizujesz i przeżyjesz wymarzoną podróż – gdziekolwiek się wybierasz.

Co znajdziesz w środku?

● Przewodniki i wskazówki podróżnicze.
● Historie z podróży.
● Wskazówki językowe (angielski, hiszpański, włoski w podróży).
● Wskazówki, jak robić lepsze zdjęcia w podróży.
● Presety do zdjęć i filtry do filmów (ich wartość to 270 zł!).

● Przepisy kulinarne z różnych zakątków świata.

● Wskazówki, jak dbać o siebie na wakacjach.

Naszego ebooka „Ziemia kłodzka – mało znane miejsca”.


W pakiecie Świat bez Granic znajdziesz m.in.: KOMPLEKSOWY PRZEWODNIK PO MADERZE I PORTO SANTO – LOST Italianos | ANGIELSKI W PODRÓŻY: TWÓJ PASZPORT DO BEZSTRESOWEJ KOMUNIKACJI – Englopolis | NASZA PODRÓŻ NA SIÓDMY KONTYNENT – Podróże Wojownika | PORADNIK PODRÓŻY NA WŁASNĄ RĘKĘ – Podróże w etacie | JAK TWORZYĆ PIĘKNE ZDJĘCIA TELEFONEM W PODRÓŻY – Buuba | PATAGONIA. MINIPRZEWODNIK – Take Your Way | STAĆ MNIE NA NOWY YORK – Crazy Travel Bag | PODRÓŻE KULINARNE CEBULI – The Traveling Onion | INTERAKTYWNY SPACEROWNIK PO KRAKOWIE – Weekendówka | ODKRYJ TAJEMNICE BARCELONY – Aurelia W Barcelonie | 2 GODZINY OD OSLO – November Travelers | PRZEWODNIK PO PERU – Iza Handerek | LUT PAKA: 16 FILTRÓW DO FILMÓW – Szatrasie | PRESETY SUMMER+2 EBOOKI – Magdaena Mizera Fotografia | PRZEWODNIK PO LONDYNIE – świat Podróży | PIERWSZE KROKI W SZWECJI – Ta Hania | PIERWSZA PODRÓŻ CAMPEREM – CampRest.com | i wiele więcej!

Jak dojechać do Wieżycy?

Należy kierować się Drogą Krajową numer 5 i w Dobromierzu odbić na ulicę Podgórną. Wieża widokowa powinna być zresztą dobrze widoczna z jezdni, dlatego nikt jej raczej nie powinien przeoczyć. Sam wstęp na wieżę może być zamknięty, jednak przy odrobinie szczęścia lub wcześniejszym uzgodnieniu będziecie mogli wejść na obiekt.

Wieżyca wieża widokowa - Sudecki Włóczykij
Wieżyca wieża widokowa - Sudecki Włóczykij

Jeżeli spodobała Wam się Wieżyca i chcielibyście ją odwiedzić, to poniżej zamieszczam interaktywną mapkę z lokalizacją tej atrakcji. Wystarczy kliknąć opcję "Wskazówka dojazdu" i Google Maps poprowadzą Was bezpośrednio do niej 🙂 Powodzenia i oby pogoda dopisała!

 

 

Zobaczcie też nasz spis wież widokowych na Dolnym Śląsku, który znajduje się tutaj
 

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga