Strona Główna EuropaPolskaDolny Śląsk Szlak na Czarną Górę – dlaczego warto tu przyjechać w lecie?

Szlak na Czarną Górę – dlaczego warto tu przyjechać w lecie?

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarze

Czarna Góra to jeden z popularniejszych ośrodków narciarskich w województwie dolnośląskim. Położony jest na Ziemi Kłodzkiej w pobliżu miejscowości Sienna, z której prowadzi wyciąg narciarski na szczyt. Warto jednak odwiedzić Czarną Górę także latem, gdy ruch turystyczny wyraźnie maleje i wejść na jej szczyt o własnych siłach. Trasa nie jest wymagająca, ponieważ od parkingu na Przełęczy Puchaczówka na wieżę widokową na szczycie prowadzi szlak o długości trochę powyżej 1,5 kilometra z przewyższeniem około 200 metrów. Oprócz widoków jakie oferuje Wam wieża widokowa, koniecznie musicie zobaczyć także widok ze skałek po drugiej stronie zbocza. Trasa nie jest więc zbyt wymagająca a oferuje naprawdę wiele wspaniałych widoków gwarantujących Wam świetna rozrywkę.

Czarna Góra

Szlak Czerwony z Przełęczy Puchaczówka na Czarną Górę 1205 m n.p.m.

Podejście na Czarną Górę rozpoczęliśmy z Przełęczy Puchaczówka, na której znajduje się darmowy parking. Znajduje się on zaraz przy jezdni oraz czerwono/zielonym szlaku, który prowadzi na szczyt góry. Początek trasy jest dość łagodny i dopiero po przejściu około 500 metrów rozpoczyna się cięższe podejście prowadzące prosto na wieżę widokową. Szlak jest dobrze oznaczony i widoczny, dlatego w trakcie jego realizacji nie trzeba posługiwać się nawigacją czy mapą. Z racji tego, że szlak jest krótki, można rozważyć jego zdobycie wraz z dziećmi.

Ze względu na występujące przewyższenia, ten odcinek drogi powinien zając nie dłużej niż godzinę. My wolnym krokiem zdobyliśmy go w przeciągu 40 minut, z krótkimi przerwami na zdjęcia. Co do jakości szlaku, to jego nawierzchnię pokrywają zarówno skały jak i korzenie pobliskich drzew. Rekomendujemy więc założenie wygodnych butów z twardą podeszwą. Jeżeli postanowicie zdobyć Czarną Górę pod koniec lipca, to możecie także liczyć na deser w postaci jagód. Wzdłuż całego szlaku można znaleźć liczne krzaki z tymi leśnymi pysznościami.

Czarna Góra
Czarna Góra
Czarna Góra

Wieża widokowa na Czarnej Górze *Aktualnie zamknięta*

Wieża widokowa zlokalizowana na szczycie Czarnej Góry została wybudowana w roku 2001. Ta drewniana konstrukcja wyniesie Was na 14 metrów, powyżej koron drzew. Dzięki niej dostrzec można między innymi sporą część Masywu Śnieżnika wraz z jej najwyższym reprezentantem - Śnieżnikiem. Na szczycie Czarnej Góry znajduje się także przekaźnik telewizyjny Jest to bardzo charakterystyczny obiekt, którego światła są widoczne z wielu kilometrów.

Po zwiedzeniu wieży widokowej warto udać się w stronę Jaworowej Kopy, który jest  drugim szczytem, jaki postanowiliśmy zdobyć. Zalicza się on do Tysięczników Ziemi Kłodzkiej, którą także powoli zaczynamy kompletować. Zlokalizowany jest on na południowym zboczu Czarnej Góry, w pobliżu rozwidlenia się szlaku czerwonego i zielonego. Nie prowadzi na niego główny szlak turystyczny. Widoczna jest niewielka ścieżka idąca około 50 metrów wgłąb lasu. Oznaczenia szczytu Jaworowej Kopy należy szukać na końcu ścieżki na drzewie po prawej stronie.

W trasie na Jaworową Kopę znajduje się także przepiękny punkt widokowy na odkrytych skałkach. Naszym zdaniem jest on nawet bardziej widowiskowy niż panorama ze szczytu wieży widokowej.

Swój szlak zaplanowaliśmy w formie pętli, by nie dublować swojej drogi. Z tego powodu ostatni odcinek od Jaworowej Kopy pokonaliśmy szlakiem niebieskim. Ciekawą informacją jest także fakt, że w pobliżu Czarnej Góry znajdują się trzy trasy do zjazdów downhillowych  o różnych poziomach trudności. W 2009 roku zorganizowano tutaj edycję Pucharu Polski w downhillu.

Czarna Góra

[smartslider3 slider=4]

Czarna Góra szczyt
Czarna Góra szczyt

Mapa szlaku na Czarną Górę

Jak zawsze, zostawiamy do Waszej dyspozycję mapę, która pomoże Wam zaplanować trasę na Czarną Górę. Mamy nadzieję, że będziecie chcieli podążyć naszymi śladami i nie pozostało nam nic innego, jak życzyć Wam udanej pogody oraz przepięknych widoków ze szczytu!

Może zainteresują Cię też te wpisy:

Może spodobają Ci się te wpisy:

Zostaw komentarz

Udostępniając komentarz, potwierdzam znajomość polityki prywatności strony.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga