Strona Główna EuropaPolskaDolny Śląsk Dolny Śląsk na wiosnę – pomysły na jednodniowe wycieczki

Dolny Śląsk na wiosnę – pomysły na jednodniowe wycieczki

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarze
Wiosna ma to do siebie, że jednego tygodnia potrafi pozytywnie zaskoczyć bezchmurną pogodą oraz pierwszymi objawami lata. Niestety są też dni, w których nie widać nadziei. Jeżeli jednak mieszkacie na Dolnym Śląsku, lub chcecie go odwiedzić, pomożemy znaleźć Wam remedium na każdą z tych opcji. W tym artykule przedstawiamy kilka atrakcji turystycznych Dolnego Śląska, które naszym zdaniem najlepiej odwiedzić wiosną.
Dolny Śląsk co zwiedzić wiosną

 

Atrakcje Dolnego Śląska na SŁONECZNE wiosenne dni

Torfowisko pod Zieleńcem

Pierwszą propozycją jaką chcielibyśmy Wam przedstawić, jest Torfowisko pod Zieleńcem w Kotlinie Kłodzkiej. Dlaczego akurat ten wybór? Ponieważ występuje tam bardzo ciekawa roślina o nazwie wełnianka. Od marca do maja kwitnie, tworząc na szczycie swojej łodygi puszek, przypominający kłębek wełny, zalewając teren torfowiska białym puchem. Niesamowity efekt! W dodatku w pobliżu znajdziemy drewnianą wieże widokową, rosiczki itp. A zresztą, co będziemy się rozpisywać! Zapraszamy do odrębnego artykułu na temat Torfowiska pod Zieleńcem, i jego szkarłatnego oblicza jesienią.
Torfowisko pod Zieleńcem

Główny Szlak Sudecki

Góry przybierają inne oblicze każda porą roku. Wiosną potrafią zaskoczyć spektakularnymi barwami. Nam szczególnie do gustu przypadł Główny Szlak Sudecki, a precyzyjniej, odcinek od Szklarskiej Poręby do Karpacza. Kilku godzinny marsz nie stanowi zbyt wielkiego wysiłku, dlatego warto podreperować na nim swoją pozimową formę. W dodatku widok z śnieżnych Kotłów jest po prostu obłędny! Dobrym pomysłem będzie zresztą realizowanie, każdej górskiej wyprawy np. z cyklu Korony Gór Polskich. Mamy przepiękne góry i nie zapominajmy o nich! Polecamy gorąco.
Główny Szlak Sudecki

Głazy Krasnoludków / Radkowskie Skały

Niewielka atrakcja, która wywołała u nas uśmiech na twarzy. Podczas tej formy zwiedzania skupiamy swoją uwagę na odnalezieniu przeróżnych formacji skalnych, które znajdują się na terenie lasu. Jest to atrakcja dla osób chcących spokojnie po odpoczywać na łonie natury, odwiedzając przy tym interesujące formy skalne, które znakomicie działają na wyobraźnię. W dodatku, znajdują się tam miejsca na grilla/ognisko, więc można tam rozpocząć swój sezon grillowy. Jak najbardziej opcja dla rodzin z dziećmi. Więcej we wpisie: Głazy Krasnoludków, Radkowskie Skały oraz Skalne Grzyby.

Skalne Formacje na Dolnym Śląsku

Korona Sudetów Polskich

Kolejna aktywna i ciekawa propozycja, by ruszyć się z siedzącego trybu życia i pochodzić trochę po górach. Większość z nas zna kilka wyższych szczytów na Dolnym Śląsku, a reszta jest tylko wzniesieniem utrudniającym dostęp do głównej destynacji. Chcielibyśmy jednak polecić Wam tą formę eksploracji Sudetów, ponieważ często odkrywaliśmy nieznane nam zakamarki, o niekiedy bardzo ciekawej historii. Dzięki nim poznaliśmy m.in. historię Ródu Gersdorfów (Wojkowa), dowiedzieliśmy się, że góry jednak przemijają (Gardzień), czym jest Geocatching (Wzgórze Ernesta)  oraz poprawiliśmy swoje umiejętności w zimowej turystyce górskiej. Zwiedzając Koronę Sudetów Polskich trzeba pamiętać o tym, że ciekawe oczy zobaczą więcej niż można się tego spodziewać. Więcej do wypatrzenia na naszej stronie : Korona Sudetów Polskich.

Korona Sudetów Polskich

  Dolny Śląsk Wiosną na DESZCZOWE dni

Podziemne Atrakcje Dolnego Śląska

Jeżeli pogoda nie dopisuje, to warto schronić się gdzieś przed deszczem. Idealnymi obiektami, w których pogoda nie odgrywa znaczącej roli, są podziemia. Dolny Śląsk ma do zaoferowania naprawdę szeroki bukiet przeróżnych kopalni, sztolni, bunkrów oraz podziemnych tras. Niektóre charakteryzują się historycznym przekazem z czasów II Wojny Światowej, inne zaś przedstawiają motor ekonomiczny naszego regionu, jakim jest górnictwo. Sami odwiedziliśmy już przeszło 12 z nich i na szczęście jeszcze kilka ostało się, byśmy mogli zagospodarować jakoś deszczowe i pochmurne dni. Więcej znajdziecie oczywiście na jednym z naszych czołowych tekstów : Podziemne Atrakcje Dolnego Śląska.

Podziemia Dolnego Śląska

Wrocław – HYDROPOLIS

Co prawda woda może Wam przeszkadzać i możecie mieć do niej pretensje, że psuje Wam wiosenne plany, jednak gwarantujemy, że woda ujarzmiona w Centrum Edukacji o Wodzie Hydropolis we Wrocławiu jest całkowicie niewinna! Ta nowa i genialna atrakcja Wrocławia przybliża tematykę wody w różnych płaszczyznach życia i nauki. Wszystko podane w multimedialny i interaktywny sposób, przyjazny zarówno dla rodziców jak i ich pociech.

Ciekawostka: Zdajecie sobie sprawę z tego, że więcej osób było na Księżycu niż na dnie Rowu Mariańskiego? Tego i o wiele więcej dowiecie się właśnie tam, w Hydropolis.

Hydropolis Wrocław

Wrocław – Centrum Historii “Zajezdnia”

Jeżeli chcecie cofnąć się trochę w czasie, powiedzmy, tak do początku XX wieku, to Centrum Historii “Zajezdnia” jest idealnym miejscem. Naszym zdaniem jest to obowiązkowy punkt na mapie każdego młodego człowieka i jeżeli ma on taką możliwość, to powinien przyjść tam z rodzicem lub dziadkami. Najlepiej połączyć trzy pokolenia. Historia zawarta w tym miejscu dla osób z roczników ’90+ staje się pomału czasami odległymi i zapomnianymi. Dla starszych zaś, jest to często historia ich młodości i starań o lepszą Polskę. Z tego powodu rekomendujemy by łączyć pokolenia, zwłaszcza w takim miejscu. Odkryjemy w niej m.in. czasy międzywojenne i ówczesne życie Wrocławia, ludzkie wspomnienia z wybuchu i trwania II Wojny Światowej oraz kolorowe lata PRL’u.

Centrum Historii Zajezdnia Wrocław

Zamki i Pałace Dolnego Śląska

Nie napiszemy tutaj nic odkrywczego, jeżeli stwierdzimy, że Dolny Śląsk obsypany jest zamkami i pałacami niczym Dolina Chochołowska krokusami w kwietniu. Jednak zaskoczymy Was, że sami jeszcze niezbyt zbadaliśmy ten teren i odwiedziliśmy tylko kilka z tych obiektów. W naszym spisie znalazł się m.in Zamek Grodno oraz Zamek Radosno. Zdecydowanie więcej zwiedziliśmy zagranicznych warowni niż naszych dolnośląskich. Pozytywną nowiną jest jednak to, że postanawiamy w tym roku zmienić ten stan rzeczy, tak więc mamy przyjemność powiedzieć: Do zobaczenia w którymś z dolnośląskich twierdz! 🙂

 

Zamek Grodno

Movie Gate na placu Solnym we Wrocławiu

Kolejnym ciekawym pomysłem by spożytkować swój wolny czas we Wrocławiu jest odwiedzenie Movie Gate. Jest to nowa atrakcja stolicy Dolnego Śląska, która została otworzona w marcu 2018 roku znajdująca się w ścisłym rynku Wrocławia – na placu Solnym. W dużym skrócie Movie Gate jest muzeum poświęconym sztuce filmowej, w której oryginalne eksponaty z filmów możecie kupić na własność. Jeżeli więc marzyliście o tym, by otrzymać prawdziwy list z Hogwartu pochodzący z filmu z Harrym Potterem gdy Private Drive zasypało listami to macie taką okazję – cena około 2000 zł 🙂 Co więcej oprócz elementów scenografii będziecie mogli zobaczyć sztuczki, jakie stosuje się w kinematografii i wiele więcej. O wszystkim oczywiście możecie przeczytać we wpisie dedykowanym.
Movie Gate plac Solny Wroclaw
Mamy nadzieję, że kilka z tych propozycji natchnie Was do wiosennych podróży po Dolnym Śląsku, niezależnie od pogody za oknem.

Poniżej zamieszczamy także mapę z lokalizacjami wszystkich atrakcji, które rekomendujemy. W niektórych byliśmy zimą, ale wiosną są równie przepiękne.

Niewykluczone, że lista będzie się powiększała. Jak się zapewne domyślacie, punkty z symbolem słoneczka, są obiektami, które warto zwiedzić w czasie ładnej pogody, zaś chmurki oznaczają przeciwny biegun pogodowy. Mamy nadzieję, że skorzystacie z niej i do zobaczenia w trasie!

Może zainteresują Cię też te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga