Strona Główna EuropaNiemcy Park Narodowy Hainich oraz Zagroda Dzikich Kotów – naturalne serce niemieckiej Turyngii

Park Narodowy Hainich oraz Zagroda Dzikich Kotów – naturalne serce niemieckiej Turyngii

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarze

Park Narodowy Hainich jest jedynym parkiem narodowym jaki znajduje się w Turyngii. Jego głównym zadaniem jest ochrona starego lasu bukowego rosnącego na jego obszarze. Dodatkowo jest też ostoją dzikich kotów, które naturalnie występują na jego terenie. Park Narodowy Hainich zajmuje powierzchnie 75 km kwadratowych, jednak cała połać z terenami leśnymi przylegającymi do parku wynosi aż 160 km kwadratowych. 

Pomimo tak wielkiej przestrzeni jedynie 50-60 dzikich kotów może zamieszkiwać teren lasu ze względu na to, że  potrzebują one bardzo dużej przestrzeni (nawet do 11 km2), by bez przeszkód móc żyć w danym miejscu. Z tego powodu Park Narodowy Hainich prowadzi specjalną zagrodę dla dzikich kotów i realizuje projekt stworzenia bezpiecznej sieci korytarzy sprzyjającej migracji kotów do innych parków pod ścisłym patronatem BUND (niemiecki odpowiednik naszego Ministerstwa Klimatu i Środowiska). 

Park Narodowy Hainich oraz Zagroda Dzikich Kotów - naturalne serce niemieckiej Turyngii

Główną atrakcją Parku Hainich poza walorami naturalnymi jest ścieżka w koronach drzew. Podobną ścieżkę zwiedzaliśmy przy okazji zwiedzania Brandenburgii i opuszczonego szpitala w Beelitz i wiedzieliśmy, że jest to bardzo ciekawa forma zwiedzania. Cała trasa w Parku Hainich mierzy około 800 metrów, rozpoczyna się na wysokości 10 metrów i delikatnie wynosi nas na wysokość 24 metrów, ponad koronę drzew. Warto dodać, że zwiedzanie jest możliwe także dla osób poruszających się na wózkach, ponieważ trasa nie posiada podwyższeń i wyposażona jest w system wind, które zapewniają dostępność trasy dla wszystkich. 

Oprócz wielu tablic informacyjnych zadbano także o wyposażenie ścieżki w wiele atrakcji dla odwiedzających. W pierwszej części ścieżek możecie zapoznać się z naturalnymi mieszkańcami korony drzew takimi jak nietoperze, dzięcioły czy też motyle (purple emperor). 

Kolejna pętla poświęcona jest powstaniu starej części lasu bukowego oraz zawiera kilka elementów parku linowego, które pozwolą wyszaleć się młodszym turystom. Jedna szczególnie przypadła mi do gustu i był to tunel z siatki umieszczonym zaraz pod koronami drzew. Dziwne uczucie iść siatką, gdy po stopami jest kilkanaście metrów spadku. Drugim ciekawym doświadczeniem było kołysanie się drzewa. Jedno z nich było na tyle blisko ścieżki, że można było pchnąć je ręką. Przy niewielkim naporze o pień drzewa zaczynało się ono kołysać. Pokazuje to zwiedzającym, że pomimo tego, że drzewo wydaje się być bardzo solidną rośliną, to w rezultacie jej korona jest bardzo chwiejna i łatwo poddaje się oporowi wiatru.

Park Narodowy Hainich oraz Zagroda Dzikich Kotów - naturalne serce niemieckiej Turyngii
@wolnymkrokiem Lubicie ścieżki w koronach drzew? Jeżeli tak to Park Narodowy Hainch zaprasza do swych skromnych progów 😁 #jesień #niemcy #atrakcje #parknarodowy #germany #fyb #fybシ #imfeelinggood @germany.tourism ♬ I’m Good (Blue) – David Guetta & Bebe Rexha

Park Narodowy Hainich oraz Zagroda Dzikich Kotów - naturalne serce niemieckiej Turyngii

Wieża widokowa w Parku Narodowym Hainich

Obiektem, który na pewno rzuci Wam się w oczy, jest wieża widokowa będąca zakończeniem wycieczki w koronie drzew. Jej taras został ulokowany na 44 metrach, tak więc nigdzie nie znajdziecie lepszego punktu widokowego na okolice niż tutaj. Wejście na wieżę prowadzi w środku konstrukcji, dzięki czemu można było w niej umieścić jeszcze kilka wystaw. Jedną z najciekawszych jest makieta ukazująca historię jednego wycinka lasu bukowego na przestrzeni kilkuset lat. Można więc w niej wypatrzyć bardzo ciekawe szczegóły i obserwować, jak przekształcają się one w przeciągu dekad. Jednym z takich przykładów jest drążenie drzewa przez mnichów i przechowywanie w nim jedzenia. Takie rozwiązanie było więc średniowiecznym odpowiednikiem lodówki. Tak wydrążone drzewo mogło przetrwać nawet do naszych czasów i w niektórych miejscach można znaleźć tego żywe przykłady.

Warto przyjechać tutaj jesienią i zobaczyć kolorowe morze drzew, które doskonale obrazuje zróżnicowanie gatunkowe występujące w Parku Narodowym Hainich.

Ciekawostka: Wiecie, że niewiele brakowało, by cały Park Narodowy Hainich został całkowicie zniszczony? Otóż w czasie II Wojny Światowej na jego terenie urządzono poligony wojskowe, na których odbywały się ćwiczenia manewrów wojskowych oraz ostrzeliwań artyleryjskich. Po przegranej wojnie Armia Czerwona urządziła sobie tutaj drugi poligon, po przeciwnej stronie parku. Tylko ze względu na szybkie przeniesienie wojsk centralna część lasu nie została uszkodzona, dzięki czemu było możliwe założenie Parku Narodowego na tym obszarze.

Park Narodowy Hainich oraz Zagroda Dzikich Kotów - naturalne serce niemieckiej Turyngii
Hainich Park Widok z wieży widokowej

Interaktywne muzeum przyrodnicze na terenie Parku Narodowego Hainich

Wchodząc na teren Parku Narodowego Hainich zaraz przy kasach zobaczycie przejście do muzeów przyrodniczych. Większość tłumaczeń jest po niemiecku lub angielsku, ale za pomocą aplikacji w telefonie oraz darmowego WiFi będziecie mogli posłuchać audioprzewodnika w języku polskim. Muzeum zostało podzielone na dwa sektory. W pierwszym z nich dowiecie się, jak wygląda historia powstania lasów bukowych, dlaczego są one tak ważne oraz gdzie one występują. Nie zabraknie też wiedzy praktyczniej, czyli jaki zwierzęta lubią zamieszkiwać lasy bukowe, do czego przydaje się jego drewno oraz innych ciekawostek przyrodniczych. Wszystko zostało ujęte w bardzo ciekawej interaktywnej formie, gdzie można dotykać wielu eksponatów.

Druga część muzeum zaprasza nas do podziemi, gdzie będzie można zobaczyć, jak bujne i ciekawe jest życie w korzeniach drzewa. W tym celu wchodzi się przez wielkie i kręte korzenie do komory zmniejszającej, gdzie zwiedzający stają się wielkości żuka, a robaczki zostają powiększone. Jeżeli ktoś z Was pamięta film Kingsajz, to na pewno będzie wiedział o co chodzi w takiej przemianie. Po wkroczeniu do świata „ściółki” zobaczyć można jaką rolę dla lasu pełni ta warstwa gleby oraz jak ważne dla drzewa jest prawidłowy system korzeniowy. Nie daje on tylko stabilności drzewu, ale odpowiada także za prawidłową gospodarkę wodną oraz mineralną.

W podziemiach zobaczycie wielkie makiety stawonogów, dżdżownic, mrówek i innych owadów, których życie skupia się w tej warstwie ziemi

Park Narodowy Hainich oraz Zagroda Dzikich Kotów - naturalne serce niemieckiej Turyngii
Park Narodowy Hainich oraz Zagroda Dzikich Kotów - naturalne serce niemieckiej Turyngii
Park Narodowy Hainich oraz Zagroda Dzikich Kotów - naturalne serce niemieckiej Turyngii
Hainich Park Museum

Zagroda Dzikich Kotów na terenie Parku Narodowego Hainich

Jak wspominaliśmy wcześniej, na terenie Parku Narodowego Hainich została utworzona specjalna Zagroda Dzikich Kotów. Jest ona osobnym obiektem oddalonym od Ścieżki w Koronie Drzew o około 15 kilometrów. Warto podkreślić, że nie jest to Zoo i zostało utworzone w specjalnym celu, w którym dba się o wymianę puli genowej dzikich kotów na terenie Niemiec oraz Europy. 

Dlaczego w ogóle takie miejsce musiało postać?

Ze względu na industrializację terenów zielonych. które zostały w większości zamknięte poprzez siatkę dróg i autostrad. Jest to bariera, którą dzikim kotom ciężko pokonać, dlatego zaczęły one żyć w coraz to mniejszych enklawach tworząc ograniczony dostęp do odmiennej puli genowej. W konsekwencji tego małe kocięta zaczęły się rodzić osłabione i często nie mogły sprostać w dziczy. Problem został zaobserwowany na szczeblu krajowym i niemiecki BUND (odpowiednik polskiego Ministerstwa Środowiska) postanowiło wdrożyć projekt budowy naturalnych korytarzy na terenie Niemiec, łączących ze sobą lasy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwierzęta (nie tylko koty) mogą bezpiecznie migrować i zamieszkiwać nowe terytoria. Jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ każde zwierzę ma swój obręb, który zapewnia mu poprawne funkcjonowanie. Dla dzikich kotów jest to np. od 5-11 km2 terenu. Z tego powodu na terenie Parku Narodowego Hainich mającego całkowitą powierzchnię wraz z terenami przyległymi około 160 km2 zamieszkuje jedynie od 50 do 60 dzikich kotów, tj. rysie czy żbiki.

W Zagrodzie Dzikich Kotów spotkacie 3 żbiki oraz 1 rysia, którzy są stałymi domownikami zagrody. Ze względu na specyfikę prowadzonego projektu, są to same samce. Warto zaplanować sobie zwiedzanie w taki sposób, by trafić na czas karmienia kotów. Dzięki temu będziecie mogli posłuchać (jedynie w języku niemieckim) ciekawych historii o kotach, ich zwyczajach itp. ale także zobaczyć, jak skradają się do jedzenia i jak bezszelestnie się poruszają. Karmienie żbików odbywa się o 11:00, 12:30, 14:00 i 15:30, zaś o 17:00 karmiony jest ryś.

Jeżeli będziecie mieli wolny czas i chcielibyście go zaplanować na aktywnym zwiedzaniu, to polecam Wam przejść się ścieżką przyrodniczą wśród bukowego lasu. Do wyboru są dwie trasy, jedna pętla to około 1 km szlaku, który nie powinien zająć więcej niż 15 minut. Znajduje się na nim mały park linowy z torem przeszkód, dlatego jeżeli chcecie wybrać się  tam z małymi dziećmi to warto się przejść. Druga, dłuższa propozycja to przejście szlakiem do wieży widokowej. Jest ona w formie 8-kilometrowje pętli i trzeba zarezerwować sobie od 1,5 h do 2h, żeby nią przejść. Niestety ja musiałem wybrać wariant numer 1, ale bardzo korciło mnie pójście na wieże, ponieważ jest to coś na co zawsze warto wejść ,by poobserwować jesienny świat z góry.

Park Narodowy Hainich oraz Zagroda Dzikich Kotów - naturalne serce niemieckiej Turyngii

Park Narodowy Hainich - przydatne informacje i podsumowanie

Wycieczka do Parku Narodowego Hainich to obowiązkowe miejsce dla osób ceniących sobie naturę. Co ciekawe park jest bardzo ciekawym przykładem, w jaki sposób można zagospodarować z pozoru mało turystyczny obszar jakim jest las, w miejsce, które przyciąga tysiące osób rocznie.

Park Narodowy Hainch – Ścieżka w Koronie Drzew

  • Park Narodowy Hainich od 2007 roku należy do Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Wstęp do Parku Narodowego jest płatny i kosztuje 11 euro / os. dorosłą, 4 euro / dzieci od 13 do 18 lat, 2 euro dzieci  od lat 6 do 13. Dzieci mniejsze mają wstęp darmowy. Polecamy sprawdzić cennik na Oficjalnej stronie parku, gdyby mogły się pojawić zmiany ceny.
  • Parking – przy Parku Narodowym Hainich jest spory parking, który kosztuje 3 euro. Swój bilet możemy  opłacić w kasie biletowej. Warto to zrobić, ponieważ za brak biletu grozi mandat 40 euro.
  • Przy wejściu do Parku Narodowego Hainch najduje się spory plac zabaw dla dzieci wyposażone w różnego rodzaje atrakcje dla dzieci (zamki, park linowy itp.)
  • Na terenie parku funkcjonuje kawairani oraz restauracja. Co ważne funkcjonuje ono na zasadach zrównoważonego rozwoju i pozyskuje składniki od lokalnych rolników.
  • Naszym zdaniem jesień to najlepsza pora, żeby zwiedzać park. Jest wtedy bardzo kolorowo i widać wtedy doskonale różnorodność drzewostanu.

Zagroda Dzikich Kotów

  •  Karmienie żbików odbywa się o 11:00, 12:30, 14:00 i 15:30, zaś o 17:00 karmiony jest ryś.
  • Wstęp do Zagrody Dzikich Kotów kosztuje 5,50 euro za osobę dorosłą oraz 5 euro za dzieci od lat 13. Młodsze dzieci mają wstęp darmowy.
  • Zagroda otwarta jest codziennie od 10:00 do 18:00.
  • Parking – do wyboru są dwa miejsca parkingowe – duży parking znajduje się przy drodze, zaś mniejszy przy pętli autobusowej.

Wpis powstał  w wyniku zaproszenia przez Niemiecką Organizację Turystyczną na czterodniową wizytę studyjną. Już niedługo zamieścimy w tym miejscu spis wszystkich atrakcji, które pozwoliły odkryć nam piękno Turyngii.

Spodobała Ci się Turyngia?

Sprawdź pozostałe atrakcje Turyngii

Daj zaskoczyć się naturalnym pięknem tego wyjątkowego niemieckiego landu.

Może zainteresują Cię też te wpisy:

Może spodobają Ci się te wpisy:

Zostaw komentarz

Udostępniając komentarz, potwierdzam znajomość polityki prywatności strony.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga