Strona Główna EuropaNiemcy Poetyckie miasto Weimar – miasto, które pokochali Goethe oraz Schiller

Poetyckie miasto Weimar – miasto, które pokochali Goethe oraz Schiller

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarze

Weimar to miasto, które bardzo mocno powiązane jest z rozwojem kultury, sztuki, architektury oraz muzyki w Niemczech.  Nie bez powodów nazywa się ją jedną z europejskich stolic kultury, ponieważ co rusz można się natknąć na jakąś tablicę pamiątkową lub posąg przedstawiające jakąś wybitną postać. W Weimarze mieszkali tacy poeci i myśliciele, jak Johann Wolfgang von Goethe czy też Friedrich Schiller. Co ciekawe niektórzy z Was mogą kojarzyć to miasto z Republiką Weimarską trwającą od 1919-1933 roku, gdyż w Weimarze została zredagowana konstytucja Niemiec. Rzemieślnicy oraz architekci znają Weimar z popularnego nurku artystycznego jakim jest Bauhaus. Jak więc widzicie miasto liczące niewiele ponad 60 tysięcy osób może poszczycić się bardzo barwną historią i wieloma interesującymi atrakcjami turystycznymi, które postaram się Wam przybliżyć.

Poetyckie miasto Weimar - miasto, które pokochali Goethe oraz Schiller

Pierwsze wrażenie, jakie wywarł na mnie Weimar było dość szokujące, ponieważ zostałem pochłonięty przez tłumy. Wszystko za sprawą Targu Cebulowego, który odbywa się cyklicznie w mieście w drugi weekend października. Z tej okazji Weimar odwiedzają tysiące ludzi i niejednokrotnie podwaja się liczba mieszkańców (z 60 tysięcy do ponad 120 tysięcy). Znalezienie wolnego miejsca noclegowego w tym okresie graniczy z cudem i trzeba się liczyć z wieloma zamkniętymi drogami oraz wszechobecnym tłumem na rynku miejskim. Dlaczego więc jest on tak chętnie odwiedzany?

Targ Cebulowy jest najstarszym targiem ludowym w Turyngii. Jeżeli interesujecie się takimi imprezami, to swój 370 jubileusz przypada akurat w 2023 roku. W związku z tym można się spodziewać specjalnego repertuaru i przebiegu jarmarku. Polecamy Wam więc śledzić stronę miasta Weimar, gdzie na bieżąco są dodawane informacje o harmonogramie imprezy. 

Geneza powstania Targu Cebulowego jest dość prosta – po żniwach i zbliżającym się okresie zimowym, każdy robił zapasy warzyw i ziół, które mógł schować do swojego spichlerza. W tym celu rolnicy oraz handlarze spotykali się na targu by zaopatrzyć się w żywność. Szybko jednak ewoluowało to w okazję do spotkań towarzyskich, w których mogło się uczcić udany rok i pocieszyć się ostatnimi ciepłymi dniami. Pierwszą zmiankę o Targu Cebulowym można przeczytać w liście rady miejskiej do księcia Wilhelma III z 1653 roku. Swoje uwielbienie do tego wydarzenia zawarł także w swoich wierszach słynny Johann Goethe, który mieszkał praktycznie w sercu targowiska.

Każdy kto odwiedzi Targ Cebulowy musi zakupić wieniec kolorowych cebul. Jest to symbol tego wydarzenia i sprzedaje się go w tysiącach sztuk. Jest to jednak towar bardzo popularny i jak zwiedzałem rynek w poniedziałek o godzinie 15.00, to praktycznie nie zobaczyłem żadnego wieńca na sprzedaż. Pamiętam, że takie wieńce spotkałem także na naszych dożynkach i ich posiadanie symbolizowało dobrobyt, który ma nas czekać w miesiącach zimowych. Mówiło się, że jak taki wieniec cebulowy zawiśnie w kuchni domowej to nie będzie groził temu domu głód. Ciekawe czy taką symbolikę ma on także w Niemczech?

Oczywiście od tego czasu Targ Cebulowy zmienił swoją formę i nie jest tylko targiem żywnościowym, ale także miejscem, w którym można kupić lokalne produkty, przedmioty rzemieślnicze oraz spróbować pysznej tradycyjnej kuchni. W dodatku wszędzie panuje radosny zgiełk, muzyka na żywo i wiele innych atrakcji przewidzianych zarówno dla osób starszych jak i dzieci.

Poetyckie miasto Weimar - miasto, które pokochali Goethe oraz Schiller
Poetyckie miasto Weimar - miasto, które pokochali Goethe oraz Schiller

Śladami Weimarskiej sztuki i kultury - gdzie chadzał Goethe a gdzie spotkacie Szekspira?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, Weimar jest bardzo mocno związany z kulturą i sztuką o czym możecie się przekonać dosłownie na każdym kroku. Wiele tablic pamiątkowych czy popiersi informuje o tym, jaki słynny artysta, muzyk czy architekt związany jest z Weimarem, jednak dwóch z nich zdecydowanie przoduje przed innymi. Geothe i Schillerto, dwóch poetów, których dzieje które trochę przypominały mi historię Juliusza Słowackiego z Adamem Mickiewiczem. Byli to utalentowani artyści pochodzący z dwóch odrębnych światów. Tak jak Słowacki – Geothe pochodził z zamożnej rodziny i jego rozwój osobisty oraz pisarki był ułatwiony przez wpływy swoich rodziców. Schiller był zaś jak Mickiewicz, wywodził się z mniej zamożnej rodziny i droga do jego twórczości była usłana wieloma przeszkodami, które musiał pokonać by zostać dostrzeżony na scenie kluczowych poetów. Dużym wkładem w rozwój twórczości artystycznej w Weimarze była szeroka opieka, jaką otoczył ich władca księstwa saksońsko-weimarskiego Karol August. Dzięki wsparciu materialnemu oraz dostępowi do biblioteki mogli oni tworzyć swoje dzieła sprzyjających warunkach. Geothe pomimo tego, że był dużo wyżej w miejskiej  hierarchii, bardzo mocno zaprzyjaźnił się z Schillerem i razem tworzyli teatr w Weimarze, dzieła literackie, satyry, czy powieści. Byli tak bardzo ze sobą zżyci, że zostali pochowani obok siebie w książęcej kaplicy. To pokazuje, jak bardzo szanowanymi byli postaciami w księstwie saksońsko-weimarskim.

Czy znasz twórczość Schillera czy Goethe? Z pewnością!

Geothe – najsłynniejsze dzieło, z którego możesz go znać to „Cierpienia młodego Wertera”

Schiller –  twórca „Ody do radości” – hymnu Unii Europejskiej.

By poznać lepiej ich twórczość można zwiedzić Dom Geothe lub jego Dom Letniskowy, który znajduje się w sercu parku albo muzeum Schiller w rynku na Schillerstrasse.

Poetyckie miasto Weimar - miasto, które pokochali Goethe oraz Schiller

Biblioteka Księżnej Anny Amalii koło Weimarskiego Pałacu

Jak wspominaliśmy wcześniej, artyści, pisarze i poeci mogli liczyć na duże wsparcie księcia Karola Augusta oraz jego żony Anny, nie tylko pod względem finansowym ale także edukacyjnym. Bezcenną pomocą była ogromna biblioteka, która znajdowała się przy pałacowym budynku. 

Pierwotnie została założona przez księcia Wilhelma Ernesta w 1691 roku, który przekazał około 1400 egzemplarzy ze swojej prywatnej kolekcji. Największym mecenasem tego miejsca została jednak księżna Anna Amalia, która patronowała temu miejscu i zleciła dalszą rozbudowę. Dyrektorem placówki został sam Goethe, który sprawił, że stała się ona jedną z najznakomitszych bibliotek w całych Niemczech. 

Do śmierci poety zbiory biblioteki powiększyły się aż do 80 000 egzemplarzy ksiąg, a w roku 1998 Biblioteka Księżnej Anny Amalii została wpisana do listy światowego dziedzictwa UNESCO.

W 2002 przystąpiono do projektu rozbudowy biblioteki, na które pozyskano około 24 miliony euro. Zakładał on powiększenie kompleksu o podziemne archiwa mogące pomieścić nawet 1 400 000 ksiąg. Niestety w 2004 roku wybuchł pożar na poddaszu biblioteki, który zebrał straszliwe  żniwo. 

Ponad  50 000 ksiąg zostało utraconych w wyniku pożaru (większość bezcennych z XV i XVII wieku) a 62 000 zostało poważnie uszkodzonych w wyniku akcji gaśniczej. Wartość strat materialnych oszacowano na ponad 67 milionów euro, ale wartość historyczna i intelektualna jest nie do oszacowania. Przyczyna pożaru nie została do końca ustalona, jednak wskazuje się na zwarcie instalacji elektrycznej.

Po długoletniej renowacji zniszczonych ksiąg zbiory biblioteki zostają nadal bardzo imponujące. Liczą one około 1 miliona egzemplarzy, w tym najcenniejszą z nich uważa się przetłumaczoną Biblię przez Marcina Luthera z 1534 roku. Najwięcej dzieł opisuje tematykę niemieckiej kultury i historii literatury z okresu XVIII i XIX wieku.

Zwiedzanie Biblioteki Anny Amalii w Weimarze jest odpłatne i bilety można kupić online na oficjalnej stronie: tickets.klassik-stiftung.de. Co ciekawe, podczas zwiedzania biblioteki na buty należy założyć specjalne kapcie i w taki oto sposób można swobodnie chodzić przez salę rokoko i inne pomieszczenia biblioteki. Przy zwiedzaniu pomocna jest aplikacja multimedialna, która tłumaczy i  opowiada o najistotniejszych elementach i zbiorach biblioteki. 

Na zwiedzanie Biblioteki Księżnej Anny Amalii warto przeznaczyć około 45 minut.

Poetyckie miasto Weimar - miasto, które pokochali Goethe oraz Schiller

Zielone serce Weimaru - Park Miejski z rzeką Ilm

Jak pewnie wiecie, uwielbiamy jak nasze podróże są bliskie naturze, dlatego musimy tutaj wspomnieć o rozległym parku miejskim znajdującym się za Zamkiem w Weimarze. To właśnie w nim zlokalizowany został Dom Letniskowy Goethe, który podarował mu sam Książe Karol August. Obecnie pełni on funkcję muzeum, w którym możecie zobaczyć pracownie Geothe, poznać to czym się zajmował poza literaturą i jak odkrywał tajemnice natury. Co ciekawe wiele jego badań skupiło się na… drzewie.

Pod obserwację wziął on Miłorząb dwuklapowy (Ginko tree), który uznał za żyjącą skamielinę i mianował je mianem pradrzewa. Z obecnych badań naukowych wynika, że drzewo to nie zmieniło się od ponad 150 milionów lat i dożyć może nawet 4 000 lat.

Kolejnym punktem, który warto odwiedzić jest pomnik Szekspira. Ten wielki artysta nigdy nie zawitał do Weimaru, jednak posiadał tak wielką społeczność, która była oddana jego sztuce, że postanowiono utworzyć pomnik by oddać mu hołd. Co ciekawe, im dłużej będziecie się przyglądali pomnikowi, tym więcej szczegółów będziecie mogli dostrzec. Mnie najbardziej zainteresował uśmiech Szekspira. Został on podzielony i jego prawa strona wykrzywiona jest w komediowym uśmiechu, zaś lewa strona w smutku. Symbolizuje to sztukę, jaką Szekspir uwielbiał wplatać w swoje dzieła, czyli komediowe oraz dramatyczne scenariusze.

Jeżeli będziecie się trzymali zachodniej części parku, to zobaczycie starą kaplicę znajdującą się na przeciwko cmentarza radzieckiego. Z wyglądu przypomina ona ruiny kościoła, jednak w rzeczywistości była to pracownia artystyczna dla osób związanych ze sztuką. Niestety w wyniku wojny oraz nalotów alianckich podczas II Wojny Światowej została ona zniszczona i jedynie pozostał po niej fragment wieży. 

Kontynuując drogę zobaczycie też pomnik Mickiewicza, który w wieku młodzieńczym odwiedził już 80-letniego Goethe  w Weimarze. Było to dla niego wielkie wydarzenie, ponieważ nasz znakomity pisarz bardzo mocno pochłonięty był twórczością Schillera oraz Goethego, którą znaczną część dzieł przetłumaczył na język polski.

„Szyler jest od dawna moją jedyną i najmilszą lekturą. O tragedii Reiber (Zbójcy) nie umiem pisać. Żadna nie zrobiła, ani nie zrobi na mnie tyle wrażenia” – z listu do Józefa Jeżowskiego, pisanego w Kownie jeszcze w 1820 roku.

Kolejną ciekawostką jest to, że Pan Tadeusz powstał dzięki inspiracji poematem Goethego „Hermann und Dorothea” (Herman i Dorota)

Wreszcie wolnym krokiem promenada dociera do letniej rezydencji Karola Augusta. Ten niepozorny budynek został wybudowany pod koniec XVIII wieku i był ulubionym miejscem odosobnienia księcia saksońsko-weimarskiego.

Poetyckie miasto Weimar - miasto, które pokochali Goethe oraz Schiller
Poetyckie miasto Weimar - miasto, które pokochali Goethe oraz Schiller

Jeżeli poszukujecie jeszcze ciekawego miejsca żeby coś zjeść, to polecam pójść dalej parkiem aż do małej, podmiejskiej części Weimaru gdzie znajduje się Muzeum Pszczół wraz z niewielką lokalną restauracją. Miejsce jest zlokalizowane zaraz nad rzeką Ilm, więc oprócz zwiedzania muzeum pszczół można zjeść smaczny posiłek przygotowany z lokalnych produktów.

Poznaj miasto lepiej z grą miejską - Rucksack - czyli z plecakiem małego poszukiwacza przygód

Ciekawym pomysłem na zwiedzanie miasta jest przygoda z przewodnikiem terenowym w postaci książki zadań dostosowanym do wieku zwiedzającego. Można więc wybrać zwiedzanie miasta z zdaniami, które najbardziej przypadną do gustu rodzinom z małymi dziećmi – np. puszczanie łodzi na rzece Ilm zbudowanej z kory oraz liścia jako żagla. Można też wybrać opcję dla nastolatków lub dorosłych. Każdy z uczestników dostaje plecak z niezbędnym wyposażeniem takim jak np. lornetka, lupa, kulki, sakwa oraz książkę z mapą oraz opisem miejsc i zadań. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba się martwić o planowanie swojej podróży tylko w zaplanowany i ciekawy sposób zwiedzić najważniejsze miejsca w Weimarze.

Koszt takiej wyprawy to 5 euro za osobę plus 20 euro przeznaczonego jako depozyt za plecak.

Broszury są stworzone w języku niemieckim oraz angielskim, a dla zwiedzających została przygotowana aplikacja mobilna opowiadająca o poszczególnych miejscach i atrakcjach. Każda trasa zaplanowana została na około 2-4 godziny.

Jeżeli jesteście ciekawi planu zwiedzania Weimaru z plecakiem, to zapraszamy na oficjalną stronę informacji turystycznej w Weimarze – klassik-stiftung.de.

Poetyckie miasto Weimar - miasto, które pokochali Goethe oraz Schiller
Poetyckie miasto Weimar - miasto, które pokochali Goethe oraz Schiller

Podsumowanie wyjazdu do Weimaru

Podczas zwiedzania Weimaru nie można było się oprzeć wrażeniu, że jest to miejsce bardzo poetyckie i artystyczne. Zanurzenie się w piękne kapliczki starego miasta oraz podążanie tropem wielkich poetów, artystów i architektów było bardzo ciekawą przygodą. Jedyne czego żałuję, to że nie udało mi się zwiedzić muzeum Bauhausu, ponieważ podczas mojej wizyty było w remoncie. Sam Bauhaus to niezwykle ciekawy nurt w architekturze, który właśnie narodził się w Weimarze. Jest to jednak dobry powód, by wrócić tu jeszcze raz, tym razem może w pełnym składzie.

  • Weimar jest miastem oddalonym o około 25 kilometrów na wschód od stolicy Turyngii Erfurtu.
  • Jeżeli będziecie planowali wizytę w Weimarze i nie będziecie mieli dużo czasu na zwiedzanie, to atrakcjami koniecznymi do zobaczenia są: Muzeum Bauhausu, Biblioteka księżnej Anny Amelii, stary rynek, Muzeum Geothe lub Schillera.
  • W Weimarze znajdują się dwa uniwersytety, które profesjonalizują się w temacie architektury oraz sztuki.
  • Targ Cebulowy w Weimarze to festiwal jedzenia, muzyki i kultury. Nazwał bym to takimi wielkimi miejskimi dożynkami, które odwiedzają tysiące osób. Zaplanowane są zawsze w drugi weekend października i w roku 2023 obchodzony będzie ich jubileusz. Jeżeli lubicie taki atrakcje, to już polujcie na noclegi, ponieważ w ten weekend dosłownie nie ma gdzie wcisnąć przysłowiowej szpilki.
  • Na zwiedzanie Weimaru miałem około 1,5 dnia i prawdę mówiąc czuję mały niedosyt. Jeżeli kiedyś Weimar będzie na trasie naszej podróży, to z pewnością przyjedziemy tam jeszcze raz.

Wpis powstał  w wyniku zaproszenia przez Niemiecką Organizację Turystyczną na czterodniową wizytę studyjną. Już niedługo zamieścimy w tym miejscu spis wszystkich atrakcji, które pozwoliły odkryć nam piękno Turyngii.

Spodobała Ci się Turyngia?

Sprawdź pozostałe atrakcje Turyngii

Daj zaskoczyć się naturalnym pięknem tego wyjątkowego niemieckiego landu.

Może zainteresują Cię też te wpisy:

Może spodobają Ci się te wpisy:

Zostaw komentarz

Udostępniając komentarz, potwierdzam znajomość polityki prywatności strony.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga