Strona Główna Wrocław ZOO we Wrocławiu – najstarsze ZOO w Polsce

ZOO we Wrocławiu – najstarsze ZOO w Polsce

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarz

ZOO we Wrocławiu to niewątpliwie jedna z największych atrakcji  turystycznych Dolnego Śląska będącą wizytówką stolicy województwa. Co roku przyciąga miliony turystów chętnych zobaczyć przepięknie utrzymany ogród z zachwycającymi pupilami. Na zwiedzanie ZOO we Wrocławiu w zależności od kolejek trzeba poświęcić od 4 godzin do nawet całego dnia. Nie jest to dla nas dziwne, ponieważ na co dzień mieszkamy we Wrocławiu i przejeżdżając ulicą Wróblewskiego często można zobaczyć kolejki turystów lub autokary przywożące wycieczki szkolne. Najczęściej jednak takie zjawisko występuje w dni wolne od pracy, zaś na tygodniu jest zdecydowanie lepiej. Kolejki nie powstają jednak bez przyczyny. Zwierzaki oraz nowo powstałe Afrykarium u niejednego wzbudzą zachwyt na twarzy!

Zoo Wrocław atrakcja

Zoo we Wrocławiu - ewolucja przez lata

ZOO we Wrocławiu jest najstarszym ZOO w Polsce znajdującym się na aktualnych granicach III Rzeczypospolitej Polski. Swoją działalność rozpoczęła w roku 1865 z dwoma małymi przerwami w burzliwych czasach miasta podczas I i po II Wojnie Światowej. W swojej kolekcji Ogród Zoologiczny we Wrocławiu zebrał ponad 10 500 z około 1100 gatunków, z czego aż 65% jest zagrożona wyginięciem.

ZOO we Wrocławiu było dla nas obiektem bardzo dobrze znanym. Z racji tego, że mieszkamy niecałe 70 km od Wrocławia, to ZOO było dla naszych szkół oczywistą destynacją. Przez te lata zwiedzaliśmy je wzdłuż i wszerz, i z radością stwierdzaliśmy, że z roku na rok ogród się rozwija. Pojawiały się nowe inwestycje pozwalające na rozbudowę wybiegów dla zwierząt, możliwości wymiany gatunków między innymi ogrodami zoologicznymi oraz polepszania jakości obszarów, w których żyją mieszkańcy ZOO. Aktualnie pomimo wielkiego napływu tłumu ludzi, ZOO radzi sobie bardzo dobrze. Z administracyjnego punktu widzenia udźwignęli oni falę ludzi, które zafundowało im Afrykarium, chociaż wydaje nam się, że nie spodziewali się takiej ilości zwiedzających. W ciągu 2,5 roku od otworzenia Afrykarium Wrocławskie ZOO przyjęło aż 5 milionów turystów. Co to oznacza? Że jest miejscem częściej odwiedzanym niż Wawel lub Wieliczka.

Zoo Wrocław
Zoo Wrocław

Niech tłumy Was nie przerażą!

W niektórych miejscach będzie tłoczno. Szczególnie jeżeli wybierzecie się w dni wolne od pracy i przy ładnej pogodzie. Najwięcej czasu trzeba poświęcić w staniu w kolejce po bilet do ZOO oraz do Afrykarium. Warto więc przyjść z samego rana, gdy główna fala turystów jeszcze nie nadejdzie. Kolejki jednak nie tworzą się bez przyczyny. ZOO we Wrocławiu idzie naprawdę w dobrym kierunku, poświęcając dużo zarobionych pieniędzy na polepszanie infrastruktury ogrodu oraz jego atrakcji. Pierwszą nowością jaką zauważyliśmy po wejściu do ogrodu zoologicznego, był nowy biały budynek, przy którym znajdowała się kolorowa ferajna pingwinów. Wystawa wywiozła nas prosto nad koło podbiegunowe, by pokazać nam faunę i florę tej części globu. W środku można także przeszkolić się z ekologicznego trybu życia i zobaczyć, jak ważne jest oszczędzanie surowców naturalnych. Ciekawe były też budki telefoniczne, z których było można zadzwonić do kilku osób z różnych stron świata.

Zoo Wrocław pingwiny
Zoo Wrocław
Zoo Wrocław pingwiny

Zwierzęta żyjące w Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu

Największą atrakcją ogrodu są oczywiście jego mieszkańcy. Ponad 10-cio tysięczna kolekcja zwierząt znajduje się na obszarze około 33 hektarów, poukładana w tematyczne sekcje. Naszym zdaniem najkorzystniej rozpocząć zwiedzanie od lewej strony ZOO udając się w stronę wielbłądów i kontynuując drogę w górę ogrodu. Jeżeli jednak uda Wam się wejść dość wcześnie, lub w porze, kiedy nie będzie tłumów ludzi, to zalecamy udać się prosto do Afrykarium. Zmniejszycie dzięki temu swój czas oczekiwania w kolejce do obiektu, przez co później beztrosko będziecie mogli przemierzać labirynt alejek w ZOO. Jeżeli jesteście też fotografami, to warto wziąć ze sobą teleobiektyw. Dzięki temu zrobicie przepiękne zdjęcia zwierząt. A jak wiadomo, zwierzęta są dość nieobliczalne, przez co możecie uchwycić wiele naprawdę wyjątkowych ujęć.

Tak jak my, kochasz podróżować?

Wyjątkowa okazja - Kup pakiet i zaoszczędź 2 663 zł!

To aż 33 e-booków o łącznej wartości 2863 zł kupisz za jedyne 200 zł. dzięki którym z lekkością i bez stresu zorganizujesz i przeżyjesz wymarzoną podróż – gdziekolwiek się wybierasz.

Co znajdziesz w środku?

● Przewodniki i wskazówki podróżnicze.
● Historie z podróży.
● Wskazówki językowe (angielski, hiszpański, włoski w podróży).
● Wskazówki, jak robić lepsze zdjęcia w podróży.
● Presety do zdjęć i filtry do filmów (ich wartość to 270 zł!).

● Przepisy kulinarne z różnych zakątków świata.

● Wskazówki, jak dbać o siebie na wakacjach.

Naszego ebooka „Ziemia kłodzka – mało znane miejsca”.


W pakiecie Świat bez Granic znajdziesz m.in.: KOMPLEKSOWY PRZEWODNIK PO MADERZE I PORTO SANTO – LOST Italianos | ANGIELSKI W PODRÓŻY: TWÓJ PASZPORT DO BEZSTRESOWEJ KOMUNIKACJI – Englopolis | NASZA PODRÓŻ NA SIÓDMY KONTYNENT – Podróże Wojownika | PORADNIK PODRÓŻY NA WŁASNĄ RĘKĘ – Podróże w etacie | JAK TWORZYĆ PIĘKNE ZDJĘCIA TELEFONEM W PODRÓŻY – Buuba | PATAGONIA. MINIPRZEWODNIK – Take Your Way | STAĆ MNIE NA NOWY YORK – Crazy Travel Bag | PODRÓŻE KULINARNE CEBULI – The Traveling Onion | INTERAKTYWNY SPACEROWNIK PO KRAKOWIE – Weekendówka | ODKRYJ TAJEMNICE BARCELONY – Aurelia W Barcelonie | 2 GODZINY OD OSLO – November Travelers | PRZEWODNIK PO PERU – Iza Handerek | LUT PAKA: 16 FILTRÓW DO FILMÓW – Szatrasie | PRESETY SUMMER+2 EBOOKI – Magdaena Mizera Fotografia | PRZEWODNIK PO LONDYNIE – świat Podróży | PIERWSZE KROKI W SZWECJI – Ta Hania | PIERWSZA PODRÓŻ CAMPEREM – CampRest.com | i wiele więcej!

Zoo Wrocław żyrafa
Zoo Wrocław małpka
Zoo Wrocław małpa
Zoo Wrocław małpa
Zoo Wrocław Aguti złociste

Zwierzęta niefuterkowe mieszkające w ZOO we Wrocławiu

Nie wszystko piękne co futerkowe. W swojej kolekcji podopiecznych ZOO dysponuje dużą ilością zwierząt niefuterkowych tj. gady, płazy, ryby, czy też najwięksi z reprezentantów ssaków lądowych - słonie, hipopotamy lub nosorożce. Większość zwierząt zmiennocieplnych znajduje się w specjalnych pomieszczeniach zapewniających im optymalne warunki życiowe, bez względu na warunki atmosferyczne. Z tego powodu, w niektórych pomieszczeniach można odczuć nieprzyjemną wilgoć w powietrzu lub lekki zaduch. W budynku dedykowanym dla zwierząt z Madagaskaru znajduje się nawet zaciemnione pomieszczenie przystosowane dla nocnych podopiecznych.
Wyjątkowym miejscem jest także Afrykarium, które poświęcone zostało wyłącznie afrykańskiemu środowisku morskiemu. O tym jednak będzie oddzielny wpis.

Na uwagę zasługuje także Odrarium, czyli zespół akwariów poświęconych naturalnemu środowisku rzeki Odry. Wydaje nam się jednak, ze warunki panujące w zbiornikach i w naturze są zupełnie inne. Na pewno zmienia się przejrzystość wody, ponieważ gdyby nie to, nie moglibyśmy zobaczyć ryby z odległości 1 metra od szyby. Żeby nie być zbyt zrzędliwym to musimy przyznać, że zdziwiło nas jak bogatą florę oferuje druga największa rzeka w Polsce. Zwłaszcza, że przepływa ona zaledwie kilkaset metrów od ekspozycji Odrarium.

Zoo Wrocław nosorożec
Zoo Wrocław słoń
Zoo Wrocław krokodyl
Zoo Wrocław krokodyl
Zoo Wrocław Odrarium

Garść porad praktycznych przy zwiedzaniu ZOO Wrocław

  • W dni wolne od pracy najlepiej przyjść do ZOO z samego rana, gdy jeszcze nie będzie dużych kolejek. Można także zakupić bilet Online. Warto też zaraz po wejściu do ogrodu udać się do Afrykarium. Unikniemy dzięki temu stania w długiej kolejce i będziemy mogli więcej zwiedzić. 
  • ZOO we Wrocławiu znajduje się przy ulicy Wróblewskiego 1-5 naprzeciwko Hali Stulecia. Problemem może być znalezienie miejsca parkingowego. Koło ZOO znajduje się duży płatny parking zlokalizowany przy Orliku "Intakus". Cena za postój 10-godzinny wynosi 10 zł w dni robocze, 15 zł w soboty oraz 20 zł w niedziele i święta. Parking przy Hali Stulecia kosztuje 6 zł / h
  • Można też rozważyć zaparkowanie w okolicach Placu Grunwaldzkiego i dostać się do obiektu za pomocą tramwajów (1 / 2 / 4 / 10 ) lub autobusów (146 / 145 / 115 ). Jest to dobre rozwiązanie - szczególnie w dni wolne od pracy.
  • Do ZOO można wejść także tylnym wejściem zlokalizowanym przy rzece Odra. Możemy do niego dostać się na dwa sposoby - Pierwszym jest skręcenie w drogę nieutwardzoną przy Moście Zwierzynieckim (tym, którym wjeżdża się z Placu Grunwaldzkiego na Biskupin), a drugim jest zaparkowanie w pobliżu Akademików Arka przy ul. Tramwajowej i ok. 15 minutowy spacer wzdłuż tylnego ogrodzenia ZOO.  Z reguły kolejki są tam zdecydowanie mniejsze niż przy wejściu głównym.
  • Cena biletów nie należy do najniższych i wynosi 45 zł/os za bilet normalny, 35 zł/os za bilet ulgowy, 40 zł/os za bilet studencki. Istnieje także możliwość wykupienia biletu rodzinnego za 150 zł ( 2 osoby dorosłe + 1-3 dzieci). Opcja ta jest opłacalna dopiero przy dwójce dzieci (oszczędność 5 zł) i przy trójce (oszczędność 40 zł). Z jednym dzieckiem z biletem rodzinnym dopłacamy dodatkowo 25 zł, także z punktu ekonomicznego jedno dziecko nie tworzy rodziny.

Może spodobają Ci się te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga