Strona Główna Miasto Mississauga – najbardziej polskie miasto w Kanadzie?

Mississauga – najbardziej polskie miasto w Kanadzie?

Przez WolnymKrokiem
Opublikowane: Ostatnio uaktualniona na: 0 Komentarze
Mississauga to drugie największe miasto w obrębie GTA (Great Toronto Area) ale co bardziej bliskie naszemu sercu to informacja, że co piąty mieszkaniec tego miasta to Polak. Niestety nie było możliwości by potwierdzić tę ciekawostkę ale zawierzymy w tej kwestii Wikipedii. Mississauga przy Toronto może wydawać się leniwa, jednak nie jest to “miasto spokojnej starości” tylko dynamicznie rozwijającą się obszar głównie dzięki małym firmom, a drapacze chmur znajdujące się w centrum tylko podkreślają, że coś na pewno się tu dzieje.
Wyruszmy więc poznać Mississauge i zobaczmy co nazywa się tutaj “Sukienkami Marilyn Monroe” i jakie teorie spiskowe na temat Polski można tutaj znaleźć!
Mississauga Kanada
Do Mississaugi z Oakville dotarliśmy autobusem wykorzystując wcześniej opisywaną metodę zarzucenia rowerów na przód autobusu. Tym razem jednak skorzystaliśmy z opcji bezpośredniej i wybraliśmy linię 46 Transit GO. Niestety był to błąd, bo zamiast 3$ wydaliśmy ponad 6$ i wcale więcej czasu nie zaoszczędziliśmy. Autobus przywiózł nas jednak bezpośrednio do centrum miasta nazwanego Square One. Stąd mogliśmy już rozpocząć zwiedzanie Mississaugi chociaż na początku widoki nie były spektakularne… Betonowy plac z wielką galerią handlową. W podróżowaniu jednak nie ma co się zrażać na początku tylko zawsze liczyć, że zaraz będzie lepiej. W sumie jest to bardzo potrzebna rada, a nawet jedna z bazowych, którą trzeba się kierować. Nie ma nic gorszego niż początkowe złe nastawienie.
 
Sheridan College Mississauga
Sheridan College Mississauga
Square ONE - Mississauga

Sukienki Marilyn Monroe

A więc czym są te tajemnicze Sukienki Marylin? Są to dwie najwyższe budowle w Mississauge należące do osiedla Absolute World składającego się z 6 budynków. Dwa ostatnie, a zarazem najwyższe wieżowce mieszkalne zostały skończone w 2006 roku i ze względu na swoje kształty został ochrzczone imieniem Sukienek Marilyn Monroe. Co ciekawe budynki tak naprawdę są identyczne, zależy tylko z jakiej perspektywy na nie spojrzymy, to uzyskamy inne kształty. Dwa poniższe zdjęcia idealnie to obrazują. Lewy budynek bardziej kształtem przypomina taką figurę, zaś po zbliżeniu się gorset się zrywa i boczki wylewają się na bok w kształt. Każdy z budynków liczy 56 pięter i każde z nich zostało obrócone o dany kąt, od 1 do nawet 8 stopni w środku.
Marilyn Monroe Skytowers - Mississauga, Ontario (GTA)
Marilyn Monroe Skytowers – Mississauga, Ontario (GTA)
Absolut World - Marilyn Monroe building Missisauga
Absolut World – Marilyn Monroe building Missisauga

Życie Mississaugi

Etnicznie Mississauga nie różni się za bardzo od zwykłych kanadyjskich miast. Większość z ludności jest napływowa i różnorodność kulturową można spotkać na każdym kroku. Dla nas najbardziej charakterystyczną rzeczą, dającą do zrozumienia, że mieszkańcy przybyli tutaj naprawdę z daleka są talerze satelitarne zamontowane przy domach. Nie jest to jeden ani dwa talerze, tylko kilka odbiorników skierowanych w różne strony świata, po to by odbierać telewizję z prawie całego świata. Dodatkowo wzmocnione anteny stawiane na ogródku były pokazem, że niektórzy z lokatorów nie interesują tylko “przyziemne” sprawy ale także celują w kontakty międzyplanetarne.
 
Mississauga - odbiorniki satelitarne
Mississauga – odbiorniki satelitarne

Wątek Polski w Mississauge

Podczas naszych podróży często wypytujemy lokalnych mieszkańców czy znają kogoś z Polski. Jakąś sławną osobę żyjącą ówcześnie lub w przeszłości. Zazwyczaj odpowiedź jest pozytywna i tutaj pojawiają się takie osobistości jak Kopernik, Jan Paweł II oraz… Lecha Wałęsa. Chopin czy Maria Skłodowska-Curie są rozpoznawalni pod inną narodowością dlatego kiedy wspominamy o nich w poczecie sławnych Polaków zazwyczaj słyszymy : “Chwila, jak to? To Polacy? Co Wy… Przecież to Francuzi!”. W tym momencie tłumaczymy co i jak, ale myślę, że mało co do nich dociera.
Wracając do samej osoby Lecha Wałesy to można go lubić albo nie, jednak trzeba przyznać, że jest on naszym powszechnie znanym rodakiem za granicą. W Mississaudze znajduje się nawet ulica Lecha Wałęsy, chociaż nie wiemy czy cieszyłby się z tego powodu. Głównym czynnikiem, który mógłby powodować niechęć są nazwy ulic, które krzyżują się z nią. Pierwszą z nich jest ulica Dragon (Smok)/Lech Walesa oraz Ukraine/LechWałesa/STOP. I tutaj rodzi się pytanie. Misterna prowokacja czy przypadek? Na pewno kilka teorii spiskowych można by wywnioskować po tych znakach i odczytać ich “ukryte” przesłanie jednak dla nas była to dawka dobrego humoru. Jak widzicie nawet nazwa skrzyżowania może umilić wam dzień a teorie spiskowe rodzą się same z siebie, tak że w większość z nich nie należy po prostu wierzyć.
 
Mississauga - najbardziej polskie miasto w Kanadzie?
Mississauga Dragon St/ Lech Walesa Dr
Mississauga - najbardziej polskie miasto w Kanadzie?
Mississauga – Lech Walesa Drive
Mississauga - Ukraine / Lech Walesa / STOP
Mississauga – Ukraine / Lech Walesa / STOP
School Bus Kanada
Mississauga - najbardziej polskie miasto w Kanadzie?
Jak na tak duże miasto nie mogło zabraknąć tam też hipermarketu z polskimi artykułami spożywczymi. Starsky, bo tak się nazywa, jest miejscem, w którym możemy posmakować wyrobów z naszej ojczyzny a także od wschodnich sąsiadów. Znaleźliśmy tam m.in Tymbarki, Kubusia, Muszyniankę oraz Pierogi Babci lub Polską Kielbase.  Dokładnie, pierogi lub kiełbasa weszła nawet w slang wśród Kanadyjczyków i pokazują, że to co nasze lepsze jest od ich wyrobów. Jednak przyznać musimy, że smakowo jest to tylko imitacja naszej rodzimej kiełbasy i w Polsce jej jakość jest dużo lepsza.
Mississauga - najbardziej polskie miasto w Kanadzie?

Mississauga – Port Credit

Ze  względu na ulokowanie miast w GTA, większe z nich swoim obszarem obejmują także część jeziora Ontario. Jest to na tyle duży zbiornik wodny, że powstały przy nich dzielnice portowe oraz bulwary. W Mississaudze obszar ten nazywa się Port Credit i uchodzi ona za najładniejszą w całej okolicy. Musimy przyznać, że wrażenie zrobił na nas zatopiony kontenerowiec u wybrzeża oraz przepiękna i klimatyczna latarnia morska. Można tu także spotkać wielu rybaków a także dzieci łowiące na swoje małe wędki pod bacznym okiem ojca. Co jednak najbardziej urzeka w tym miejscu? To cisza i możliwość odpoczęcia od gwaru miejskiego.
Mississauga - Port Credit
Port Credit – latarnia (lighthouse)
Mississauga - najbardziej polskie miasto w Kanadzie?
Mississauga - najbardziej polskie miasto w Kanadzie?
Port Credit - latarnia (lighthouse)
Port Credit
Port Credit
Mississauga - najbardziej polskie miasto w Kanadzie?
Mississauga - najbardziej polskie miasto w Kanadzie?
Port Credit

Opuszczony kontenerowiec “The Ridgetown” w Port Credit

Najbardziej rozpoznawalnym a zarazem interesującym obiektem wydał nam się kontenerowiec, który osiadł na mieliźnie w Port Credit. Niestety pytając się znajomych o jego historię lub dlaczego w ogóle taki statek stoi tutaj i niszczeje to wzruszali tylko rękoma w geście niewiedzy. Szukając informacji wynikło, że statek ma ponad 110 lat i od 1974 stoi on tutaj i służy jako “łamacz fal” przy wejściu do Port Credit.Zbudowany został w 1905 roku i kosztował niecałe $500 000 co na tamte czasy było dość kosztowną inwestycją. Jeszcze w tym samym roku Ridgetown brał udział w jeden z najpotężniejszych burz jakie nawiedziły Great Lake. W bardzo krótkim dostępie czasu temperatura spadła do -12 stopni a wiatr osiągnął siłę huraganu. Mówi się, że przez kilka dni wiatr miał osiągać prędkość aż 120 km/h wraz z zawieją oślepiającą śniegu. Podczas sztormu życie straciło aż 78 marynarzy a zniszczonych zostało około 30 okrętów, w tym Ridgetown. Jednak nie porzucono kontenerowca tylko postanowiono wyremontować go i wprowadzić w stan ponownej używalności. Akcja ratownicza i rekonstrukcyjna kosztowała kolejne $100 000 lecz pozwoliła na prawie 70 lat użytkowania statku. Swoją ostatnią podróż odbył 21 lipca 1974 roku. Został załadowany kamieniami i ulokowany na mieliźnie w pobliżu wejścia do zatoki Port Credit.
 Opuszczony kontenerowiec
Zatopiony kontenerowiec “The Ridgetown” w Port Credit
 Opuszczony kontenerowiec
Zatopiony kontenerowiec “The Ridgetown” w Port Credit
 Opuszczony kontenerowiec Port Credit
Port Credit
Port Credit
Na zakończenie mamy pytanie do Was – czy też wozy lodziarzy wydają Wam się straszne? Może to dlatego, że prawie w każdej książce kierowca okazuje się seryjnym mordercą lub psychopatą. Jednak bądź co bądź zawsze przechodzą mnie ciarki jak widzę taki wóz. Brrr i jeszcze ta muzyczka…. Dobrze, że w Polsce nie jest to aż tak popularne!
Icecream truck 
Ciekawostka o Kanadzie #5
Policjanci mają zapewnioną darmową kawę oraz pączki w kawiarniach (oczywiście podczas służby). Przez większość czasu myśleliśmy, że jest to tylko taki żart, jednak okazało się, że wcale nie. Ciekawe co by nasi Polscy policjanci oddali by mieć taki przywilej 🙂
Może zainteresują Cię też te wpisy:

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek), by była lepsza w funkcjonowaniu dla Ciebie. Mamy nadzieję, że nie jest to problem. Akceptuje Dowiedź się więcej

Wieża widokowa na Górze Donas
Cześć, świetnie że jesteś z nami!

Zapraszamy Cię byś był z nami na bieżąco

Polub nas na Facebooku lub zapisz się do naszego newslettera.

Fort na Wyspie Berlenga